Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sugestii spital operatie hernie inghinala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020
Salutare tuturor! Sufar de hernie inghinala (stanga) si as dori o sugestie legata de un spital/policlinica/chirurg (Bucuresti/Ploiesti) unde sa ma pot opera in siguranta.(in principiu laparoscopic)
Am vazut cateva review-uri legate de spitalul Munposan Bucuresti,personalul este laudat si nu am vazut critici,dar in speta nu am gasit informatii legate de herniile abdominale.Operatia m-ar costa acolo 5000 lei cu totul...
Ar mai fi domnul doctor Gabriel Matei de la Medicover dar acolo cred ca ma duce undeva la 10000 lei,e enorm pentru mine,nu mi-as permite.
Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie buna legata de toata treaba asta il/o rog sa o faca.
Multumesc frumos!

#2
avramoiu

avramoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.09.2017
vezi pe la ce clinici/ spitale mai opereaza Dr. Feodor Toni, e specializat in operatii ale varicelor si hernii de toate felurile, ne-am operat toata familia, parinti, bunici fiecare cu alte probleme, nimic de reprosat sau complicatii.
Sanatate multa!

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Ionita93, on 09 mai 2020 - 19:50, said:

Sufar de hernie inghinala (stanga) ...
Am vazut cateva review-uri legate de spitalul Munposan Bucuresti,personalul este laudat si nu am vazut critici,dar in speta nu am gasit informatii legate de herniile abdominale.

pana la urma te intereseaza inghinal sau abdominal?
de ce musai laparoscopic? De cat timp o ai? E urgent acuma sau ce? Nu e chiar momentul potrivit.

#4
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020

 odastramosilor, on 09 mai 2020 - 21:17, said:

pana la urma te intereseaza inghinal sau abdominal?
de ce musai laparoscopic? De cat timp o ai? E urgent acuma sau ce? Nu e chiar momentul potrivit.

este inghinala,o am de vreo 3 ani,e destul de artagoasa,a inceput sa ma jeneze cand stau mult in picioare
nu am facut pana acum pentru ca mi-era si sincer imi mai este teama..dar stiu ca tot pe masa de operatie voi ajunge
laparoscopic pentru ca din ceea ce am auzit recuperare mai rapida/durere post-op mai mica
din data de 15 mai inca este valabila tratarea operatiilor doar in regim de urgenta?stiti ceva de asta?

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In 2020 nu se mai pune problema in a alege altfel decat laparoscopic, unde se poate, evident.
Un amic s-a operat la RM, a doua zi a fost acasa.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 dreaQ, on 09 mai 2020 - 22:07, said:

In 2020 nu se mai pune problema in a alege altfel decat laparoscopic, unde se poate, evident.
si in 2020 ca si in 2100 daca ar fi, procedeul depinde in mare parte si de situatia herniei. Alea batrane si mari se pot inca opera deschis cu succes chiar si din punctul de vedere al chirurgului. Recuperarea se face facil si in cazul procedurii deschise, mai ales daca faci munca de birou.
cele inghinale sunt floare la ureche, te poti opera oriunde, doar ca nu e deloc momentul daca nu e urgenta.

 dreaQ, on 09 mai 2020 - 22:07, said:

a doua zi a fost acasa.
nici la stat nu te ţine, te expediaza imediat!

Edited by odastramosilor, 09 May 2020 - 22:41.


#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Poate doar in cazuri foarte naspa sa "se merite" a se face clasic. Am si eu una clasica la activ m-am recuperat foarte, foarte greu. Plus ca riscul de infectie nozocomiala este mai ridicat statistic la asta.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Ionita93, on 09 mai 2020 - 19:50, said:

Salutare tuturor! Sufar de hernie inghinala (stanga) si as dori o sugestie legata de un spital/policlinica/chirurg (Bucuresti/Ploiesti) unde sa ma pot opera in siguranta.(in principiu laparoscopic)
Daca problema e mare si trebuie plasa... nu prea are cum sa faca bine laparoscopic. Aia merge unde ruptura e mica, 1, 2, 3,4 cm.

Edited by andreic, 09 May 2020 - 23:24.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 dreaQ, on 09 mai 2020 - 23:21, said:

Poate doar in cazuri foarte naspa sa "se merite" a se face clasic. Am si eu una clasica la activ m-am recuperat foarte, foarte greu. Plus ca riscul de infectie nozocomiala este mai ridicat statistic la asta.
riscu nozocomial exista si daca faci laparoscopic, la fel de mult
ce inseamna ca te-ai recuperat greu? ai supurat?

 andreic, on 09 mai 2020 - 23:24, said:

Daca problema e mare si trebuie plasa... nu prea are cum sa faca bine laparoscopic. Aia merge unde ruptura e mica, 1, 2, 3,4 cm.

la toate se pune plasa. E un standard in ziua de azi. Bine, banuiesc ca se poate discuta si cu doctorul... Cazurile se trateaza fiecare in parte...
multi doctori prefera laparoscopic, chiar si cu hernii mari... unii se simt mai confortabil dpv al procedurii daca fac deschis pe rupturile mari, sa se desfasoare mai bine. Ar trebui si pacientii sa ceara asta, dar se pare sa sunt si care nu pot gandi mai amplu.

Edited by odastramosilor, 09 May 2020 - 23:39.


#10
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020
Am stat de vorba cu un baiat care avea o hernie imensa,la modul la care nu putea sa poarte pantaloni de trening pentru ca se vedea...si s-a operat laparoscopic,dar in Germania ce-i drept....banuiesc ca poate voi putea avea si eu dreptul la una
- cred ca durerea/recuperarea ar fi foarte grea la cea clasica,cu ditamai taietura....ma inspaimanta numai gandul

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Pe 13 martie m-am operat de hernie inghinala bilaterala la Regina Maria.
Clasic.
La ora 10 m-am prezentat la spital, la ora 13 am intrat in sala de operatie, la ora 15 eram in salon.
La ora 19.30 m-a luat asistenta sefa la plimbare prin salon si pe hol.
In tot acest timp, din 1/2 in 1/2 de ora sunau doctorii care m-au operat sa afle detalii despre cum ma simt.
Pe 14 martie la ora 12 a venit doctorul sa ma vada, sa schimbe pansamentele.
La ora 13 m-am imbracat singur si au venit apartinatorii si m-au luat acasa.
Efectiv nu am ce sa reprosez. Conditii excelente, personal super profesionist, doctori meseriasi.
Se fac controale preliminare - cardio, istoric cu anestezistul.
Ma simt excelent, absolut nicio problema. Am mers fara nicio dificultate imediat, asa cum am spus, conduc fara probleme, NU EFORT de carat sacose sau ridicat diverse.
Cel putin 6 luni, asa mi-a zis doctorul.
Si da, costurile totale au fost de 10.000 lei. Dar eu zic ca a meritat.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postodastramosilor, on 09 mai 2020 - 23:37, said:

la toate se pune plasa. E un standard in ziua de azi. Bine, banuiesc ca se poate discuta si cu doctorul... Cazurile se trateaza fiecare in parte...
Nu stiu acuma, n-am intrebat dar acu 10-15 ani nu se punea la mici. Eu am avut 2 operatii de hernie, inghinala si abdominala/ombilicala incarcerata, la niciuna plasa, nu era necesar.

Edited by andreic, 10 May 2020 - 09:37.


#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostIonita93, on 10 mai 2020 - 02:31, said:

Am stat de vorba cu un baiat care avea o hernie imensa,la modul la care nu putea sa poarte pantaloni de trening pentru ca se vedea...si s-a operat laparoscopic,dar in Germania ce-i drept....banuiesc ca poate voi putea avea si eu dreptul la una
- cred ca durerea/recuperarea ar fi foarte grea la cea clasica,cu ditamai taietura....ma inspaimanta numai gandul
te inspaimanta pt ca nu cunosti cum se face. Nici la clasic nu te taie pe dindoua, doar nu te impaiaza. Herniile mai ales cele vechi,  nu neaparat cele mari, au depuneri de grasime si sunt mai dificil (nu imposibil) de operat laparoscopic. De cand o ai?

View Postviceroy56, on 10 mai 2020 - 06:43, said:

Si da, costurile totale au fost de 10.000 lei. Dar eu zic ca a meritat.
cheltuiai de 8-10 ori mai putin la un spital de stat, cu exact aceleasi rezultate. Singurul dezavantaj la astia de la stat e ca te taie cu bisturiul, nu cu laser si te recuperezi un pic mai greu, curge mai mult sange, drena, samd. Parerea mea este ca operatia la privat pt hernii este pierdere totala si inutila de bani. Mai bine ii cheltui pe vitamine si alte chestii sa te recuperezi. Pana sa apara privatii si lasere, lumea se opera bine mersi clasic, in spitale de stat ba chiar de chestii super-complicate care durau ore intregi si cereau multa atentie si migala. Acuma pt un maţ cu niste grasime ne facem jdemii de probleme. Bacterii sunt si in clinicile private, nu va faceti iluzii. Situatia din spitalele romanesti de stat e relativ ok/decenta. Desigur, daca ai bani si vrei, te poti opera si in Las Vegas, parerea mea ca nu merita. Si, oricum, mai ales in siuatia asta cu covidul este extrem de riscant sa te tai, indiferent unde si de cine. Daca te-apuca o tusa convulsiva ai pus-o!

View Postandreic, on 10 mai 2020 - 09:36, said:

Nu stiu acuma, n-am intrebat dar acu 10-15 ani nu se punea la mici. Eu am avut 2 operatii de hernie, inghinala si abdominala/ombilicala incarcerata, la niciuna plasa, nu era necesar.
azi se pune standard plasa, indiferent de stadiul herniei. Desigur, nu te forteaza nimeni, poti vb cu doctorul si refuza daca crezi ca ai motive. Eu cred ca e un lucru bun sa se puna standard plasa. Nu vad de ce ar refuza cineva. Riscul de recidivare e mai mare la cei fara plasa.

Edited by odastramosilor, 10 May 2020 - 11:53.


#14
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020

View Postodastramosilor, on 10 mai 2020 - 11:51, said:

De cand o ai?

O am de 5 ani ..
stiu ca e greu cu perioada asta si chiar am ceva probleme cu tusea in general..dar nu stiu daca se vor face operatii de genul dupa 15 mai deoarece nu prea inteleg ce zic oficialii nostri cu privire tratarea in spitale,se sucesc de pe o zi pe alta,daca se fac operatii sau nu (daca nu sunt urgente)
dar as fi vrut sa scap sa pot sa ma angajez ,ca am ramas somer si cam stau pe bara...si nu prea le am cu munca la birou

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@oda
Eram la limita impunerii restrictiilor de COVID.
Operatia a fost necesara pentru a inbunatatii problemele cu prostata, la recomandarea urologului. Si nici nu mai puteam sa traiesc cu ditamai galmele.
Am o varsta si nu mai sunt "ca la 20 de ani"!
Compensat costuri pe asigurarea medicala de grup de la serviciu. Si operatia de prostata o sa fie compensata.
Over all, dupa parerea mea, nu se compara situatia dintr-un spital de stat cu una dintr-unul particular. Nu am dat nicio spaga nimanui. Tot ce am platit a fost pe factura/chitanta. asa am putut sa "decontez" pe asigurarea de grup.
In plus, cazarea singur in rezerva vs. 4-6-8 persoane in data de 13 martie 2020 era foarte riscanta.
Si bacteriile intraspitalicesti sunt mult mai rare in privat vs. stat. Nu ca nu este posibil, dar se gasesc mult mai rar.
Nu o spun eu, experienta clientilor o demonstreaza. Si faptul ca tot timpul medicii s-au interesat de situatia mea postoperatorie, free of charge, spune multe.
Drept care sunt bine merci azi, fara niciun fel de probleme.
Corect, cine nu isi permite sa plateasca 10.000 pentru o operatie, se duce la stat si plateste 5.000, spagi, anestezist, asistente, materiale. Si daca are noroc, iese sanatos si nu mai revine pentru "diverse", tot contra cost.
Asta este realitatea din Romania.
vecinul meu de la tara a facut operatia de hernie la spital de stat. A dat bani suficienti de multi si inca se tine de burta, dupa 3 ani, cand tuseste sau stranuta.
WTF?

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostIonita93, on 10 mai 2020 - 12:15, said:

O am de 5 ani ..
stiu ca e greu cu perioada asta si chiar am ceva probleme cu tusea in general..dar nu stiu daca se vor face operatii de genul dupa 15 mai deoarece nu prea inteleg ce zic oficialii nostri cu privire tratarea in spitale,se sucesc de pe o zi pe alta,daca se fac operatii sau nu (daca nu sunt urgente)
dar as fi vrut sa scap sa pot sa ma angajez ,ca am ramas somer si cam stau pe bara...si nu prea le am cu munca la birou
acum e posibil sa fie si mai costisitor  pt ca s-au impus tot soiul de masuri care ridica preturile, nu e indicat nici din punctul asta de vedere.
Cel mai bine e sa te tai primavara. Te recuperezi altfel, per total. La cum merg treburile acuma nu cred ca ai sa poti rezolva curand, deci intri spre toamna cand poti raci sau prinde valul 2 de virusache. E total neindicat, daca nu te supara treaba. Poti lua un ham. Am auzit ca tinctura de traista ciobanului, aplicata prin masaj pe zona, calmeaza si face sa se resoarba pt un scurt timp. Deci cu astea 2 combinate o mai poti lungi. Daca nu e mare, nu prezinta nici un risc. Oricum, pana la urma va trebui sa te operezi...

View Postviceroy56, on 10 mai 2020 - 14:28, said:

vecinul meu de la tara a facut operatia de hernie la spital de stat. A dat bani suficienti de multi si inca se tine de burta, dupa 3 ani, cand tuseste sau stranuta.
WTF?

nasol.
o operatie de hernie nu costa mai mult de 2000-2500 max, la stat, cu tot cu plasa. Spaga nu prea ai la ce da pt ca nu stai mai multe de o noapte-doua in spital. Apoi, te poti duce la spitale mai mari unde este mai multe seriozitate, daca nu ai incredere in spitalul local... Ce sa zic, herniile sunt banale de operat si nu prezinta nici un risc. Cine are bani... Dar eu cred ca ai nevoie si de recuperare (alimentatie, pastile...). Deci suma e mai mare decat taiatul in sine.

Edited by odastramosilor, 10 May 2020 - 16:33.


#17
Ionita93

Ionita93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2020
Am un brau cu o portiune speciala pentru partea stanga ( chipurile sa o tina cat mai in interior )  dar atunci cand il folosesc ,simt o jena LA PICIORUL DREPT in partea interioara a genunchiului,ca si cum nu ar circula sangele cum trebuie...asa ca am renuntat la el..
daca nu simteam acea jena chiar ar fi fost ok,m-ar fi ajutat,ma miscam mai bine cu el
voi folosi traista ciobanului sa vedem cum se prezinta (multumesc pentru sfat)
sper sa se faca un sistem si pentru cei cu probleme de genul,sa ne putem opera,ca poate sunt o gramada ca mine,si poate cu afectiuni mai grave..
Nu as vrea sa ajung pana in toamna..Aveam de gand sa ma prezint la admiterea din ianuarie 2021 la Scoala de politie din Campina dar pana ma operez/recuperez/antrenez ma apuca 2022..Asta e viata! Mergem inainte...cu tupeu.

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostIonita93, on 10 mai 2020 - 19:53, said:

Am un brau cu o portiune speciala pentru partea stanga ( chipurile sa o tina cat mai in interior )  dar atunci cand il folosesc ,simt o jena LA PICIORUL DREPT in partea interioara a genunchiului,ca si cum nu ar circula sangele cum trebuie...asa ca am renuntat la el..
daca nu simteam acea jena chiar ar fi fost ok,m-ar fi ajutat,ma miscam mai bine cu el
voi folosi traista ciobanului sa vedem cum se prezinta (multumesc pentru sfat)
sper sa se faca un sistem si pentru cei cu probleme de genul,sa ne putem opera,ca poate sunt o gramada ca mine,si poate cu afectiuni mai grave..
Nu as vrea sa ajung pana in toamna..Aveam de gand sa ma prezint la admiterea din ianuarie 2021 la Scoala de politie din Campina dar pana ma operez/recuperez/antrenez ma apuca 2022..Asta e viata! Mergem inainte...cu tupeu.
daca ai bani, desigur ca laparoscopic te recuperezi mai bine. Din cate stiu se face laparoscopic si la stat, deci iesi mai ieftin. Recuperarea se face dupa caz, depinde de mai multe chestii. In scurt timp se vor ridica toate restrictiile, ca ingroapa economia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate