Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

taxe aeroport, motiv pt zboruri mai scumpe ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
tare mult ma enerveaza chestia asta si niciodata nu am sapat mai adanc
ma scoate din sarite cand vad ca biletele din ro sunt mai scumpe ca de pe multe aeroporturi din europa , catre aceleasi destinatii
si tare curios sunt cat de mari sunt taxele aeroportuare /pasager/aeronava sau cum or mai fi ele ca sa faca diferenta asta enervanta de pret
are cineva ceva info despre chestia asta ?

Edited by petre69, 09 May 2020 - 09:31.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
de fapt intrebarea ar fi , cat de mult afecteaza pretul biletului taxa de aeroport OTP vs. RESTUL ?

Edited by petre69, 09 May 2020 - 09:39.


#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu stiu, dar stiu sigur ca majoritatea celor din Ardeal prefera sa ia avionul din Budapesta de pe Ferihegy decat din Cluj sau Otopeni. E cam regula de aur.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Rhesus, on 09 mai 2020 - 09:44, said:

...
Pai iti dai seama, din Timisoara, Arad, Oradea sau Satu Mare, pana ai ajunge la Bucuresti, prin Budapesta de multe ori ai si ajuns la destinatie.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Karhu, on 09 mai 2020 - 09:48, said:

Pai iti dai seama, din Timisoara, Arad, Oradea sau Satu Mare, pana ai ajunge la Bucuresti, prin Budapesta de multe ori ai si ajuns la destinatie.

nu frate , e mult mai ieftin budapesta
ia sa bag o cautare pe acelasi pe aceiasi destinatie, aceiasi zi, aceiasi data ,aceiasi companie  bud vs otp , sigur ies la 100 euro diferenta

5-27 nov destinatie Kul, qatar
bud -kul = 469
otp - kul = 784
si asa e aproape de peste tot , athena , sofia ,.....ia ca mai bag doar asa ca sa ma enervez mai mult
sofia 519
athena 570
londra 554
warsoavia 537

Edited by petre69, 09 May 2020 - 10:02.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Bănuiesc ca in exemplu tău sunt companii aeriene diferite. Ambele sunt zboruri directe sau, dacă nu, cu aceeași escală?

Am observat si eu ca din București e mult mai scump decât din hub-uri importante din Europa. Dar am pus-o pe seama faptului ca la București, nefiind un hub internațional, trebuie sa plătești si zborul până la unul din hub-uri.

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nici macar nu am luat in calcul drumul pana la Bucuresti.... doar strict financiar. Chiar daca esti din Cluj e mai rentabil sa iei masina pana in Budapesta decat sa zbori din CJ.

Asta e...

Sunt si exceptii, nu sariti pe mine. Gasiti si low costuri din CJ

Edited by Rhesus, 09 May 2020 - 10:04.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
ma scoate din sarite , indiferent de destinatie e la fel

 george_alexandru, on 09 mai 2020 - 10:02, said:

Bănuiesc ca in exemplu tău sunt companii aeriene diferite. Ambele sunt zboruri directe sau, dacă nu, cu aceeași escală?

Am observat si eu ca din București e mult mai scump decât din hub-uri importante din Europa. Dar am pus-o pe seama faptului ca la București, nefiind un hub internațional, trebuie sa plătești si zborul până la unul din hub-uri.

frate rezultatele sunt cu aceiasi companie qatar, aceiasi destinatie, aceleasi date
ca doar nu sunt nebun sa nu inteleg ca diferite companii si ......

 george_alexandru, on 09 mai 2020 - 10:02, said:

Bănuiesc ca in exemplu tău sunt companii aeriene diferite. Ambele sunt zboruri directe sau, dacă nu, cu aceeași escală?

Am observat si eu ca din București e mult mai scump decât din hub-uri importante din Europa. Dar am pus-o pe seama faptului ca la București, nefiind un hub internațional, trebuie sa plătești si zborul până la unul din hub-uri.

deaia am ales qatar ca exemplu ca sa nu fie discutii (se zboara direct doha) , dar nu conteaza ce alegi cu zbor direct catre hub ca indiferent cum o dai si cu ce companie tot la fel iesi
nu imi explic decat bagabonteala de taxe aeroportuare

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 petre69, on 09 mai 2020 - 09:56, said:

nu frate , e mult mai ieftin budapesta
...
Majoritatea zborulor din alte capitale sunt mai ieftine.
Din Helsinki gasesti uneori Miami si sub 200 euro pe sens.
Din Bucuresti cat e? Aaaa, stai ca nici nu exista, trebuie sa iei cu escala si schimbare avion :lol:

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 Rhesus, on 09 mai 2020 - 10:03, said:

Nici macar nu am luat in calcul drumul pana la Bucuresti.... doar strict financiar. Chiar daca esti din Cluj e mai rentabil sa iei masina pana in Budapesta decat sa zbori din CJ.
Da, de aia a crescut traficul de 20 de ori de la 150.000 la 3.000.000 la Cluj in 15 ani Posted Image Nu mai vorbi prostii, foarte putini din Cluj se duc la Budapesta sa zboare, de obicei fac asta daca au de mers in Asia sau in destinatii care nu exista la Cluj, nu pentru ca ar fi mai ieftin la Budapesta.

Si oricum trebuie sa fii un pic dus sa te duci din Cluj la Budapesta ca sa iei avion spre Roma/Paris/Londra pentru ca ai prins un bilet mai ieftin cu 20 de euro.

 petre69, on 09 mai 2020 - 09:21, said:

si tare curios sunt cat de mari sunt taxele aeroportuare /pasager/aeronava sau cum or mai fi ele ca sa faca diferenta asta enervanta de pret
are cineva ceva info despre chestia asta ?
Aici ai taxele de pe aeroportul Cluj:
https://it.aiaic.ro/...ero/tarifeaero/

Sunt semnificative taxele de aeroport pe ansamblu (si cu cat e aeroportul mai important, cu atat sunt mai mari de obicei), dar pentru cei care fac trafic mare se reduc semnificativ, de aici avantajul low-cost-urilor.

Edited by utopium, 09 May 2020 - 10:20.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 utopium, on 09 mai 2020 - 10:19, said:

Da, de aia a crescut traficul de 20 de ori de la 150.000 la 3.000.000 la Cluj in 15 ani Posted Image Nu mai vorbi prostii, foarte putini din Cluj se duc la Budapesta sa zboare, de obicei fac asta daca au de mers in Asia sau in destinatii care nu exista la Cluj, nu pentru ca ar fi mai ieftin la Budapesta.
Eu tot prin Budapesta ma duc. Exista zbor direct la Helsinki din Cluj?
Pt Miami sau Tokyo nu cred ca e cazul sa intreb...
Are Clujul vreun zbor in afara Europei?

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Karhu, on 09 mai 2020 - 10:28, said:

Are Clujul vreun zbor in afara Europei?

dubai si urmeaza abu dhabi, ambele wizz

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu sunt foarte mari taxele de aeroport

Preturile se calculeaza in functie de cerere si oferta.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
nu stiu frate cum e cu cererea asta dar de pe OTP ori e cea mai mare ori e cea mai mica , valabil pt toate companiile care zboara afara din europa
eu tot la bagabonteala ma gandesc

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Lex404, on 09 mai 2020 - 10:41, said:

Nu sunt foarte mari taxele de aeroport

Preturile se calculeaza in functie de cerere si oferta.
la Otopeni sint printre cele mai mari taxe de aeroport din Europa, la fel si preturile cele mai nesimtite din lume la dughenele de pe aeroport!

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Oferta e mica comparativ cu cererea. De aici preturile mari din OTP.

Apoi, BUD si VIE sunt un exemplu nu foarte ok. Acolo e si concurenta intre aeroporturi, toate companiile trebuie sa tina pretul jos pe BUD altfel oamenii ajung in 2 ore la VIE (si pentru cei din vestul Budapestei le ia la fel de mult sa ajunga la oricare din ele).

In OTP lipseste concurenta. Si nu o sa fie concurenta atata timp cat aeroportul ala e imbacsit de lowcosturi. Atata se poate, zona e lowcost.

Also, noi nu avem o companie aeriana cum trebuie. Si asta conteaza (pentru a atrage alte companii, code sharing, etc).

Also, romanul nu prea zboara domestic, iar asta inseamna lipsa oportunitatii pentru end to end trips cand vine vorba de codesharing

 tytysor, on 09 mai 2020 - 11:09, said:

la Otopeni sint printre cele mai mari taxe de aeroport din Europa, la fel si preturile cele mai nesimtite din lume la dughenele de pe aeroport!

Taxele alea overall nu fac mult pe bilet, in costul total.

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Taxele de aeroport sunt calculate la tonaj si capacitate pasageri si sunt diferinte in functie de avion si timp al zilei, noaptea adaugandu-se si iluminatul platformelor.

Mi-au trecut prin fata niste facturi de "taxe sol" cum sunt numite ele in interior si te sperii ce costuri sunt acolo, taxandu-se si simpla stationare a avionului pe platforma de beton a aeroportului, vrei pushback si burduf  de imbarcare platesti, platesti securitatea pasagerilor, platesti marshaling-ul de la sol, platesti lumina de la aterizare si decolare. Separat se mai adauga taxele de "navigare aeriana" care sunt ucigator de scumpe si de aici revin preturile biletelor. Nici carburantul ce-l pui in avion nu este ieftin, iar pe urma adaugi rata la avion, salariile de la echipaje, cheltuielile de intretinere, asigurari si alte balarii conexe si acum este usor de inteles de ce industria este pe butuci si giganti precum Lufhtansa au si ei probleme.

Vanzand astea nu ma mai agit cu taxele astea, mai ales ca eu cumpar biletele doar de pe site-ul operatorului care este mai transparent decat agentia X.

Edited by connectorxp, 09 May 2020 - 11:50.


#18
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Doar pentru cine nu știe să caute pe Internet, cîteva exemple de taxe de aeroport:

Otopeni
Romania Airport Departure Tax (RO) - €14.32
Romania Security Charge (DC) - €6.00

Cluj
Romania Security Charge (DC) - €5.00
Romania Airport Departure Tax (RO) - €6.20
Romania Airport Development Tax (HE) - €5.00

Budapesta
Hungary Airport Departure Tax (HU) - €26.93
Hungary Security Charge (FE) - €4.10

Viena
Austria Air Transport Levy Domestic (QD) - €3.50
Austria Passenger Security Charge (AT) - €8.32
Austria Passenger Service Charge (ZY) - €18.51

Cei care au habar de aritmetică pot chiar compara taxele de aeroport din exemplele date. Cine nu, poate rămîne liniștit la ”Huo Otopeni / Cluj”.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate