Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Mercusys AC12G AC1200 - dual band ieftin

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ma mir cum de nu exista topic pt modelul acesta, avand in vedere ca din propriile observatii, cand vine vorba de routere, romanul nu ar da mai mult de banii pt 2 pachete de tigari si de o cola, chiar daca si-a bagat abonamentul ala "cel mai mare.


Quote

Router Wireless Gigabit Dual Band AC1200
AC12G
Wi-Fi dual band AC1200 — viteze de până la 300 Mbps pe banda de 2,4 GHz și 867 Mbps pe banda de 5 GHz
Porturi full gigabit — conexiuni rapide pentru dispozitivele conectate prin cablu, inclusiv console de jocuri, televizoare inteligente și multe altele
Suport pentru a conecta multiple dispozitive Wi-Fi — acces la internet pentru streaming simultan
4 antene externe — acoperire extinsă în toată casa
Instalare ușoară—pagina web intuitivă te ghidează prin procesul de configurare în câteva minute
https://www.mercusys...t/details/ac12g


Nu o sa va plictisesc prea tare cu ce gasiti prin categoria marketing/specificatii bullshit.
O sa va prezint dedesubturile, da, alea caruia producatorului (sau ma rog celui care da comanda la chinez, da tp-link, la tine ma uit) ii e rusine sa le prezinte.

Quote

  • Mediatek MT7620A CPU
    • 8MB Flash and 64MB RAM
  • Wireless AC1200
    • 5Ghz Wireless AC 2×2 up to 867Mbps
    • 2.4Ghz Wirless N 2×2 up to 300Mbps
  • 3 Gigabit Ethernet LAN port + 1 Gigabit Ethernet WAN port
Carcasa e din plastic de 2 lei, poza de prezentare a produsului nu are nimic de-a face cu acesta.
Daca ii dai drumul pe birou de la 0.5 cm zdrangane niste metale prin el, e primul router la care patesc treaba asta.
Nu ma intereseaza prea tare aspectele astea, il pun be biblioteca si ma rog la doamne-doamne sa nu deie cu cutremurul ala mare peste el.

E ok si cu porturile LAN, poate chiar si 3 deja sunt prea multe.
Sa ridice mana sus ala care a setat routerul si a uitat de el mai bine de 1 an, daca are mai mult de un cablu infipt in LAN-urile alea.

Meniul e 95% de TP-link, fara setari de securitate prea multe insa, fara WDS, fara setari pt WPS, fara setari de satan sa-l pieptene si in care 99% din useri nu si-au bagat nasul vreodata.
Ca o fi bine, ca o fi rau, eu simt lipsa unor setari (!sunt printre aia 1%), dar pot trai si fara.

Fata de routerul tp-link anterior, care avea setare, la asta am dat cu izolier ledurile. Totusi fata de altele, lumineaza decente, nu sunt pista de aeroport.
Dupa ce am terminat operatiunea: Surprise mfker! nu le-ai dat suficient, ca inca se mai vad pe la imbinarile de la carcasa! Da, cam atat de bine inchegat e, ca in bancul cu dacia si pisica.

Sa trecem la partea de racire.
Racire: lipsa.

Sau nu chiar lipsa, mai respira pe la imbinari si cam atat, carcasa e o conserva, cu mici gaurele in partea inferioara (dap, adica sub el, ca pe jos are tendinta sa iasa aerul cald, not!).
Am vazut routere de acum 10 ani, sub 100 lei, cu carcase mai gaurite decat asta, si pe laterale si in partea superioara. Daca va intrebati cat o sa reziste cu timpul, va pot raspunde, nu suficient.

Si acum partea buna, isi face treaba, il am de vreo 3 zile in teste si fuge de rupe, configurare idiot proof, se deschide direct cu setari de PPPoE.
Chiar ma intrebam o perioada cum de avem atatea routere pe piata, dar nici macar un singur producator nu s-a gandit sa faca un router pt. tot omul, bagi direct datele de la RDS si aia e.
Pe WLAN-LAN am prins vreo 45 mb/s cu el.

Eu zic ca e un review cinstit, daca vreti abureala, cautati blogarasul ala de face teste la routere de 5 pagini cu speedtest si nimic despre produs in sine.

Concluzia: luati-l daca nu aveti deja dual band. E pastaie, dar e o pastaie de numai 60-90 lei care zbarnaie fata de alte routere mai scumpe si cu tot felul de bube.
Iar asta vine de la unul care a testat zeci de tp-linkuri si cam tot pe atatea Asus-uri, de la 50 la 1500 lei.

Review sponsorizat de: nimeni, ca altfel nu-l scriam la ora asta, ci dupa ce imi intrau banii de la mercusys tp-link.

Edited by gumball3000, 09 May 2020 - 01:03.


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Are meniu de tp-link pt ca e “divizia de pe vapor” a lor.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 gumball3000, on 09 mai 2020 - 01:01, said:

E ok si cu porturile LAN, poate chiar si 3 deja sunt prea multe.
Sa ridice mana sus ala care a setat routerul si a uitat de el mai bine de 1 an, daca are mai mult de un cablu infipt in LAN-urile alea.
Nu, nu e oki... eu am nevoie de 5 in mod uzual toate gigabit, dar deocamdata ma multumesc cu 4 pline ochi. Internetul calumea pe cablu se face... wifi e pentru suport dispozitive mobile... cand ai un desktop calumea nu stai de antene, bagi cablu.
M-am gandit la un switch gigabit dar sunt scumpisoare alea bune.

Attached File  porturi.jpg   153.41K   104 downloads

In rest mercusys e un tplink lite edition.
Un cpu single core 32bit in 2020 pentru gigabit ? Cam putin... dar si costa putin, n-ai ce pretentii sa ai. 64RAM vs 128 la concurenta...

Edited by andreic, 09 May 2020 - 09:35.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 08.02.2011
4 porturi LAN e standard, multe alte routere mai scumpe tot 4 porturi au.  De ce ai lua un switch scump pe langa cel mai ieftin router ?

Iar ce procesor si RAM are e irelevant, e destinat pentru cei ce vor doar sa mearga netul si atat la viteza gigabit, care nici nu stiu ce sunt alea cpu si ram. Si daca isi face treaba, ma alatur si eu lor, ce conteaza ce are in interior atat timp cat merge ?    Cine vrea specificatii cumpara routere de 3 - 5 - 10 ori mai scumpe si probabil le folosesc in acelasi fel ca si pe asta.

Doar daca nu merge cum trebuie atunci da, e o problema.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Au si switch-uri Mercusys, probabil la fel de pastai. Dar sunt cele mai ieftine. Posted Image

Edited by diZy, 09 May 2020 - 08:29.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 modoran, on 09 mai 2020 - 06:13, said:

4 porturi LAN e standard, multe alte routere mai scumpe tot 4 porturi au.  De ce ai lua un switch scump pe langa cel mai ieftin router ?

Iar ce procesor si RAM are e irelevant, e destinat pentru cei ce vor doar sa mearga netul si atat la viteza gigabit, care nici nu stiu ce sunt alea cpu si ram. Si daca isi face treaba, ma alatur si eu lor, ce conteaza ce are in interior atat timp cat merge ? Cine vrea specificatii cumpara routere de 3 - 5 - 10 ori mai scumpe si probabil le folosesc in acelasi fel ca si pe asta.

Doar daca nu merge cum trebuie atunci da, e o problema.
Depinde de utilizator, in general Realtek<MTK<Atheros<=Broadcom.
Apoi e vorba despre suportul pt firmware third party, unde nu poti face mare lucru cu flash mic sau cpu nesuportat, in general MTK-urile nu prea sunt suportate.

 andreic, on 09 mai 2020 - 02:00, said:

Nu, nu e oki... eu am nevoie de 5 in mod uzual toate gigabit, dar deocamdata ma multumesc cu 4 pline ochi. Internetul calumea pe cablu se face... wifi e pentru suport dispozitive mobile... cand ai un desktop calumea nu stai de antene, bagii cablu.
M-am gandit la un switch gigabit dar sunt scumpisoare alea bune.

porturi.jpg

In rest mercusys e un tplink lite edition.
Un cpu single core 32bit in 2020 pentru gigabit ? Cam putin... dar si costa putin, n-ai ce pretentii sa ai. 64RAM vs 128 la concurenta...

Era vorba de userii care au setat routerul/carora lea-a fost setat si au uitat de el, poate asta fiind si motivul pt care inca mai folosesc vreunul antic, 150/300 Mbps 802.11n.
E un segment aparte si cel mai numeros. Daca le spui sa renunte la wi-fi si sa mai traga un cablu si vreo 2 gauri in pereti, o sa se uite la tine ca si cand i-ai fi injurat de mama.

Single core asa cum e, nu s-a intamplat sa se blocheze (inca) sau sa dea rateuri pe wifi.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Mercusys e unul din brandurile sub care au incercat prima data piata cei e la TP-Link. A mai fost si Mercury daca nu ma insel. ( vorbesc de anii 90 ).
L-au revitalizat acum ca al doilea brand - ca sa axeze TP-Link pe o pozitie mai sus - sa nu mai faca si produse low-end sub brandul TP-Link.

Sunt decente si cam atat. Axate sa elimine concurenta de pe sectorul low-end, in special Netis si Tenda.

Sincer, la aceiasi bani, prefer Netis.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu stiu de ce i-ai prefera pe unii care folosesc acelasi mac la mai multe echipamente. I-as cataloga si mai jos decat Tenda la faza asta.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 eiffel, on 09 mai 2020 - 09:05, said:

Mercusys e unul din brandurile sub care au incercat prima data piata cei e la TP-Link. A mai fost si Mercury daca nu ma insel. ( vorbesc de anii 90 ).
L-au revitalizat acum ca al doilea brand - ca sa axeze TP-Link pe o pozitie mai sus - sa nu mai faca si produse low-end sub brandul TP-Link.

Sunt decente si cam atat. Axate sa elimine concurenta de pe sectorul low-end, in special Netis si Tenda.

Sincer, la aceiasi bani, prefer Netis.

Mercusys din topic e 90 lei pe emag si Altex.
Eu l-am luat cu 62 lei de la Altex, din promotia de a fost valabila pana luni.

Netis dual band, AC866 Mbps si cu porturi gigabit nu vad in jurul aceluiasi pret, ci mai sus, peste 200 lei (Netis WF2780).
Am deschis topicul tocmai in ideea asta, pt cei care cauta cel mai ieftin router care sa-si faca treaba, de sunt sensibili chiar si la o diferenta de cativa lei.
Totodata e si cel mai indicat pt abonamentul de la Digi de 300 Mbps.

Personal am ajuns la concluzia ca dual-band-uri mai scumpe, chiar nu merita, avand in vedere ca majoritatea dispozitivelor nu sunt capabile de link peste 433 Mbps pe 5 ghz.

Edited by gumball3000, 09 May 2020 - 09:24.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu putin noroc ar putea sa fie "succesorul" lui 841n, un router ieftin, stabil si cu performante decente.

Vad ca si tenda are lucruri ok, dar totusi nu la pretul asta.

Edited by MembruAnonim, 09 May 2020 - 09:38.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 modoran, on 09 mai 2020 - 06:13, said:

Iar ce procesor si RAM are e irelevant, e destinat pentru cei ce vor doar sa mearga netul si atat la viteza gigabit, care nici nu stiu ce sunt alea cpu si ram.
Adevarat dar ai observat insa ce se intampla cu cpu load cand tragi prin wifi cu criptare adecvata ? La un cpu single core cu un stream wifi la max deja e in 90-100%... la un router mai bun se duce in 50-60% vorba aia... si ai loc de 2 streamuri.

Eu mi-as lua un router dinasta insa numai ca sa-l fac AP... am un Asus vechi care imi face extindere wifi in curte dar pe care l-as inlocui cu unul mai rapid si care sa nu coste mult. Trebuie doar sa fie AP, nu sa faca routari sau ipv6 etc... dar sa stie AC, protocoalele de power save si asemenea.

 addelin, on 09 mai 2020 - 09:37, said:

"succesorul" lui 841n, un router ieftin, stabil si cu performante decente.
Ala e slabut, am unul in dulap. N-am reusit pe vremuri sa-l fac sa mearga 300mbit in 2.4, doar 270Mbit, nu stiu ce nu face exact dar nu i-am dat de cap.

Edited by andreic, 09 May 2020 - 09:58.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce înseamnă "criptare adecvată" si de ce nu ar putea chipsetul sa-i facă față? Din cate au postat colegii pare ca face față foarte bine si pe Ethernet, dar si pe wifi, deci nu vad de ce ar avea probleme chiar daca e single core.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pana si chipsetul de pe archer c7 e single core.

Fac fata fara probleme.
Poate daca deschizi vreo 4 pc-uri cu clientul de torent setat pe vreo 2000 conexiuni simultane, atunci sa crape.

Ai nevoie de dual core pe router daca folosesti vpn direct pe router sau alte nebunii (client de torente, server ftp etc).

nici macar pe tp-link 1043nd, nu prea am vazut sa stea procesorul in full load.

Edited by gumball3000, 09 May 2020 - 10:34.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cu OpenWRT un 1043ND V3 a tinut o retea cu 30 de clienti combinati fir/wifi. E adevarat ca torrentingul nu era o discutie fiindca tinea un birou (routerul principal a crapat si pana sa-l inlocuiesc am folosit ce am avut).

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vorbi de firmware 3rd party pe aici, ca se ataca unii :))

#16
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Avand in vedere ca are 64MB Ram, sper sa apara un firmware ddwrt pentru el.

#17
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

 MembruAnonim, on 09 mai 2020 - 13:28, said:

Nu vorbi de firmware 3rd party pe aici, ca se ataca unii :))

Nu vorbi despre orice altceva decat Asus, Tplink, Tenda... se ataca altii ;)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 testing1b, on 09 mai 2020 - 17:18, said:

Avand in vedere ca are 64MB Ram, sper sa apara un firmware ddwrt pentru el.

Slabe sanse, a pus initiatorul aici ca ar avea 8MB flash dar firmware-ul e mult mai mic, doar 1.52MB, e posibil sa aiba doar 4 sau chiar 2MB Flash .. si nu prea poti pune altceva pe el.
Nu pentru asta a fost scos pe piata :))
Dar daca nu face probleme cu firmware-ul original.. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate