Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achiziție tobe electronice

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
khenz

khenz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2008
Salutare tuturor. Îmi doresc să învăț să cânt la tobe. Din motive lesne de înțeles, stând la bloc, un set acustic iese din discuție, așadar mă orientez înspre un set electronic. Două seturi îmi fac cel mai mult cu ochiul până acum: Millenium MPS-850 și Roland TD17KVX. Echiparea este similară, însă prețurile mult diferite, setul Roland fiind de 3 ori mai scump. Înțeleg că Roland au produse bine construite și fiabile, dar are cineva experiență cu seturile Millenium? E justificată diferența de preț între cele două? Spre care ar fi mai rezonabil să mă îndrept, dat fiind că sunt complet începător. Mulțumesc anticipat.

Edited by khenz, 08 May 2020 - 10:45.


#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
diferenta de pret e justificata de calitatea roland atat a sunetelor cat si elementelor DOAR daca vrei sa faci ceva cu ele si pe viitor.
de joaca e destul millenium dar personal consider millenium *naspa - cinelele s-au rupt dupa 3-4 luni .
alesis la fel slabe , se duc pedalele foarte repede tot 2-3 luni

ce am testat si sunt durabile au fost yamaha dtx , roland td6 vreo 5-6 ani de 5xrepetitii saptamanale 2 ore , roland td12 tot asa forja - dar am schimbat cateva fete .

sunt ok cu fete  mesh , cauciucul afecteaza incheieturile
daca tot vrei millenium sa fie cu garantie

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da cineva garantie la tobe pe orice ? Pai daca bati ca Animal din Muppets, le rupi dupa jumatate de ora.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
te aflii in treaba .....
folosesc din anii 2000 tobe electronice, cam stiu ce inseamna.
Yamaha au rezistat eroic la folosire aproape zilnica atat de *animale cat si de copii care invatau + experimentati
Roland la fel , se uzeaza fetele de la folosire 4+ ani 5 zile pe saptamana dar nu a crapat nimic nu s-au rupt
Millenium - (ieftinaturi nu modelul din OP) s-au crapat cinelele , prinzatorile , elementele de plastic
Alesis - dupa 3 luni de folosire putina (acasa la copil) au cedat ambele pedale - s-au schimbat pe garantie #muziker

Unele lucruri sunt iefitne si slabe , dar nu e normal sa se strice in 2-3 luni de repetat acasa .

@OP arunca o privire pe OLX pana in 1000lei - daca nu esti dedicat si te plictisesti nu are rost investitia

#5
khenz

khenz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2008
@botelucian Am aruncat în speranța că găsesc un set Roland sau Yamaha, dar îmi pare destul de slabă piața second hand pentru tobe electronice. Ar fi important pentru mine să pot reproduce tehnici și sunete la fel ca pe un set acustic și mi-ar plăcea să aibă pedale mecanice. Nu am ambiții de formații sau cântat live, doar vreau să învăț pentru mine fără să am teama că trebuie să schimb paduri sau pedale după 2 săptămâni. Dacă aveți sugestii de alte seturi pe care poate le-am ratat, vă rog să mi le faceți.

Edited by khenz, 08 May 2020 - 13:56.


#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
tehnici e una , sunete alta .
Tehnici - ai nevoie de mesh pentru feeling , pentru raspunsul similar cu fetele de toba reala., cinelele sunt muci la faza asta .
            - miscarea ,bazele structura le poti prelua , asimila etc
            - teoria la fel o poti prinde si exersa
Sunetele nu se pot reproduce . Un cinel natural de la mama lui oricat de prost este ofera un sunet diferit in functie locul unde il lovesti , de intensitate, de durata loviturii , daca l-ai lovit odata si ii mai dai una va suna diferit de prima lovitura chiar daca e "identica" . Pe electronice e cam acelasi sunet indiferent de unde lovesti , raspunsul va fi identic , liniar de cele mai multe ori.
La fel si restul elementelor - premier de ex. suna foarte diferit in functie de unde il lovesti si cum il lovesti - modulul electric va incerca sa imite dar de cele mai multe ori rateaza.
Un snare roll va suna ca si o mitraliera de cele mai multe ori

Daca ai grija de ele oricare , chiar si milenium o sa reziste . Daca bagi zilnic 2-3 ore se vor uza mai repede, treaba e la electrice ca nu te omoara ca si cele reale.
Nu ai simtul masurii , daca pleznesti un crash real mori langa el , mai ales intr-o camera mica cel electric va suna doar cat il lasi si exista riscul sa dai mai tare in ele.
Vei avea nevoie de o perioada de adaptare cand vei da de tobe naturale.

#7
khenz

khenz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2008
Nu cred că m-am exprimat bine. Aș vrea să aibă funcții mai avansate, gen posibilitatea de rimshot-uri, cinele chokable etc, funcții care nu cred că se regăsesc pe seturile entry-level de Yamaha sau Roland care ar fi mai apropiate ca preț de cel al setului Millenium.

#8
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Atunci millenium sa fie .
Dual zone/choke etc

#9
khenz

khenz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 23.05.2008
@botelucian Mulțumesc frumos pentru explicații și sfaturi.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Tocmai am terminat o repetitie 3 ore pe roland td12 #coafurarezista

Attached Files



#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bravo. Te iau astia la Deep Purple.

#12
Sillvano

Sillvano

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2021

 khenz, on 08 mai 2020 - 10:45, said:

Salutare tuturor. Îmi doresc să învăț să cânt la tobe. Din motive lesne de înțeles, stând la bloc, un set acustic iese din discuție, așadar mă orientez înspre un set electronic. Două seturi îmi fac cel mai mult cu ochiul până acum: Millenium MPS-850 și Roland TD17KVX. Echiparea este similară, însă prețurile mult diferite, setul Roland fiind de 3 ori mai scump. Înțeleg că Roland au produse bine construite și fiabile, dar are cineva experiență cu seturile Millenium? E justificată diferența de preț între cele două? Spre care ar fi mai rezonabil să mă îndrept, dat fiind că sunt complet începător. Mulțumesc anticipat.

Poți opta pentru setul de Tobe Electronice Roland TD-1K V-Drum. Sunt rezistente, fiabile și îs perfecte pentru a le folosi inclusiv la bloc. Mi-am luat acum ceva timp și rezistă eroic experimentelor mele. Apropo, le-am luat de pe soundstil.ro, respectiv nu m-a bătut așa tare la buzunar

#13
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Salut.
Tobe electronice pt. un tânăr începător (muzică rock)
Buget cca 2000 lei.
Personal mi-am clătit ochii pe modele precum Yamaha, Roland, Alesis. Milenium, înțeleg că sunt mult sub cele de mai sus. Voi ce credeți?

Rog recomandările celor avizați vizavi de branduri și modele... Eventual însoțite de ceva argumente.

Mulțumesc anticipat.

Edited by Thepointer, 15 January 2022 - 17:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate