Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zona fara semnal

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Am o proprietate intr-o zona fara semnal, Grosi, jud. Timis mai exact, nu e semnal la nici un operator, rar prinzi cate o liniuta in unele zone de prin gradina si as vrea sa am internet si telefonie, fixa, ca am inteles ca doar asa se poate.M-am uitat putin pe internet dar cum nu am mai avut asa ceva nu stiu cum sunt, e vorba de antena din asta pentru net ( https://www.elpismed...gi-2x12dbi.html ) dar inteleg ca asta e doar pentru internet, pentru voce am nevoie de alta, nu? Cum e solutia asta? Ce alte solutii mai sunt cat de cat acceptabile ca pret si instalare?
Daca imi puteti recomanda si un router si telefon pentru asa ceva ar fi excelent.
Multumesc.

#2
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Eu am un router Tplink MR 200 , era mai ieftin dar dacă ai posibilitatea poți alege MR 600 , și folosesc o cartela Digi .
Ca și antena aceasta ar fi cea mai buna https://www.elpismed...gi-2x12dbi.html
Digi și Orange  au VoWifi și atunci te poți folosi de router pt a avea și semnal la telefon

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu e semnal, ce prinzi cu antena aia?
Îți trebuie un provider de net. Ori din zona. Ori prin satelit.

#4
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Daca are o liniuta la telefonul mobil cu antena aceea va avea 3 sau 4 linii, o spun din proprie experienta pana sa imi monteze antena digi in sat , sau orange antena dupa deal sau Vodafone la 12 km distanta . Am folosit antena 3G din 2003 care o am pe casa si acum.
Daca gasesti cu telefonul la cautare operatori cu antena o sa ai 2-3 linii semnal de la operatorul respectiv

Eu nu aveam semnal deloc in sat si cu antena am rezolvat problema

https://www.amazon.c...88919491&sr=1-1
antena aceasta este mult mai performanta

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDarthVader20, on 08 mai 2020 - 07:39, said:

Am o proprietate intr-o zona fara semnal, Grosi, jud. Timis mai exact, nu e semnal la nici un operator pe internet
Dacă nu e semnal, ce sa facă? Nu poți face din kk bici și sa pocnească. NU e!

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca semnalul e prost NU te ajuta in niciun caz sa pui omni, ci iti trebuie o antena cat mai directivă!

Dar oricum e la noroc in situatia descrisa mai sus.

Edited by MembruAnonim, 08 May 2020 - 08:44.


#7
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Dorin_2k acesta este rolul antenelor daca nu e semnal sa faci rost de semnlal.

Nu am cautat prea mult pe net dar cea directiva clar este cea mai buna, sunt solutii depinde de ce vrei si cati bani vrei sa bagi.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Normal. Daca pui doua in serie poate prinzi din Austria avand in vedere ca ungaria e o campie...

#9
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
DarthVader20 le poti comanda online , faci proba cu ele si daca nu iti functioneaza sau nu esti multumit le poti returna

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBvdan2016, on 08 mai 2020 - 08:45, said:

Dorin_2k acesta este rolul antenelor daca nu e semnal sa faci rost de semnlal.
Așa zici (crezi) tu?
Și de ce toți operatorii montează antene prin tara? Să fie o singura antena de la Orange, Digi, Vodafone și Telekom și fiecare abonat să îți aibă antena lui. ;)

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBvdan2016, on 08 mai 2020 - 08:45, said:

Dorin_2k acesta este rolul antenelor daca nu e semnal sa faci rost de semnlal.
Nope, fara semnal nu ai ce sa faci rost. Antena e un simplu dipol, nu misca sarcinile electrice fara camp em.

#12
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Exclude Telekom

#13
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Ani de zile nu am avut semnal la tara . 2003 - 2006 m-am chinuit cu nokia 5110 legat la antena direct pt a avea semnal cu orange , 2007-2010 cu stick de Vodafone cu mufa de antena si din 2010 pana in 2018 cu stick de Digi . A spus ca uneori prinde o liniuta deci exista semnal asa ca o antena e perfecta si legata la un router ai rezolvat problema . Daca la cautare operatori in telefon gasesti un operator si pe acela il poti folosi, aceste lucruri le povestesc din proprie experienta cu antena de la tara, stiu ce inseamna swa stai sa invarti antena cate un  pic sa astepti sa comunice sau sa vina primavera sa dea frunza la padure si sa se piarda din puterea semnalului dar foloseam telefonul sau stick care sunt net inferioare unui router legat la 240V care are o alta putere de amplificare si au mai evoluat intre timp si tehnologiile de amplificare intre timp.

Te poti folosi de https://www.cellmapper.net si https://play.google....linfolite&hl=en aplicatii care merg doar pe android si sa faci niste teste de pe o zona mai inalta sau de pe deal ca sa afli de unde vine semnalul, ce potential are antena respectiva si a.s.m.d. si dupa aceea sa intrebi pe forum si sa iti explice de unde ar fi cel mai bun semnal si de la ce operator, normal testele trebuie sa faci pe rand cu cartela de la toti operatorii sau cel putin de la cine te intereseaza sa ai semnal.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prima recomandare: te abonezi la internet fix si treci cu numarul pe Vodafone. Daca ai telefon compatibil VoLTE si VoWiFi in reteaua lor, scapi de bataia de cap cu semnalul telefonic. Sunt singurii prin care poti primi si SMS-uri prin WiFi, nu doar apelurile (VoWiFi).

PS: ar fi bine sa te uiti pe aria Vodafone sa vezi daca serviciul (VoWiFi) este functional si la cartela (ma indoiesc sa nu fie, dar ar fi ideala informatia inainte).

#15
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Întrebarea este dacă are semnal la Vodafone ? Și dupa aceea ce serviciu ii este mai bun

Eu din câte am văzut exista o antena Digi la vreo 4km care e posibil sa o poată accesa dacă are o antena și un router

Edited by Bvdan2016, 08 May 2020 - 16:51.


#16
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Nu am scris fara sa ma informez putin de prin vecini, ideea e ca mai sunt altii pe acolo care au antene, deci e clar ca functioneaza, acolo vine Dumitru Prunariu in vacanta si are si el antena din asta, doar ca majoritatea au la Telekom si e legata la telefon fix, avea Telekom acum cativa ani ceva oferte de genul asta cu antene si pentru internet au alta, dar nu toti au la Telekom, e cineva de prin Timisoara cred care le-a mai instalat mai recent si pe orange, digi...si da, acolo abia prinzi o liniuta in anumite pozitii si din ce am observat la unul care are antena, acolo pe mobil nu prin nimic, dar pe fix are 4 linii.Chestia e ca eu as vrea sa fie pe o antena tot, daca se poate semnal pe mobil e excelent, telefon am Note 9 si sunt pe Digi acum, dar nu e problema asta, pot sa fac abonament la oricare.As vrea sa ma incadrez in 1000 de lei daca se poate, sigur, daca e mai putin e cu atat mai bine...

View PostBvdan2016, on 08 mai 2020 - 10:35, said:

Ani de zile nu am avut semnal la tara . 2003 - 2006 m-am chinuit cu nokia 5110 legat la antena direct pt a avea semnal cu orange , 2007-2010 cu stick de Vodafone cu mufa de antena si din 2010 pana in 2018 cu stick de Digi . A spus ca uneori prinde o liniuta deci exista semnal asa ca o antena e perfecta si legata la un router ai rezolvat problema . Daca la cautare operatori in telefon gasesti un operator si pe acela il poti folosi, aceste lucruri le povestesc din proprie experienta cu antena de la tara, stiu ce inseamna swa stai sa invarti antena cate un  pic sa astepti sa comunice sau sa vina primavera sa dea frunza la padure si sa se piarda din puterea semnalului dar foloseam telefonul sau stick care sunt net inferioare unui router legat la 240V care are o alta putere de amplificare si au mai evoluat intre timp si tehnologiile de amplificare intre timp.

Te poti folosi de https://www.cellmapper.net si https://play.google....linfolite&hl=en aplicatii care merg doar pe android si sa faci niste teste de pe o zona mai inalta sau de pe deal ca sa afli de unde vine semnalul, ce potential are antena respectiva si a.s.m.d. si dupa aceea sa intrebi pe forum si sa iti explice de unde ar fi cel mai bun semnal si de la ce operator, normal testele trebuie sa faci pe rand cu cartela de la toti operatorii sau cel putin de la cine te intereseaza sa ai semnal.
Din ce vad pe harta aia, digi e cel mai aproape, chiar foarte aproape...incerc sa pun antena la minim 15m, sper sa fie ok...antena aia de pe amazon nu o gasesc in Romania, mai tare ca aia cu doua antene nu gasesc.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postaddelin, on 08 mai 2020 - 08:43, said:

Daca semnalul e prost NU te ajuta in niciun caz sa pui omni, ci iti trebuie o antena cat mai directivă!
Dar in calatorii ce ziceti cum e mai bine, una directiva sau una omnidirectionala? Zic atat in timpul deplasarii cat si in timpul stationarii. La cort cred ca e mai performanta una directionala, gresesc? Pana acum foloseam antene improvizate din foste antene tv!

Ce variante am gasit eu:

Directionale

Attached File  directionala.jpg   19.71K   7 downloads

[ https://ae01.alicdn.com/kf/H9971809f5aa5466da297d812f5e1e451e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Omnidirectionale:
[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1sEEjTirpK1RjSZFhq6xSdXXad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1n_tXXOnrK1Rjy1Xcq6yeDVXaC/2-Pcs-4G-LTE-TS9-connector-5dBi-Broadband-Antenna-Booster-Signal-Amplifier-For-HUAWEI-E8372-E5577.jpg_q50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ae01.alicdn.com/kf/Ha3fc0b6170024ffb895650d901feb9c7f/2-Pack-LTE-TS9-Antenna-3dBi-for-Huawei-E8372-E5573-LTE-WiFi-Mobile-Hotspot-Booster-TS9.jpg_q50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evident stiu ca la toate e bine sa aiba castig in dB cat mai mare, stiu si ca trebuie modele cu mufe/adaptoare la TS9, dar nu stiu ce e mai bine directionala sau omni si nici care model ar fi mai bun dintre variantele astea.

Edited by LunaCrystal, 10 June 2020 - 21:11.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Omni in niciun caz nu-i bun pentru aplicatiile astea, unde semnalul e mic. Omni e bun daca vrei de exemplu sa duci semnal într-un beci, in oras unde afara semnalul este maxim.

Daca tot zici ca-ti trebuie în călătorii, eu as evalua posibilitatea folosirii unui alcatel hh40v sau huawei e5573b, asa cum sunt, fara niciun fel de antena, alimentat de la un powerbank si eventual agățat undeva într-un loc cu semnal bun. Modelele astea doua sunt foarte compacte si alimentarea de la powerbank e pug and play.

Plus ca un lucru foarte important: la antenele alea chinezesti, degeaba ai zeci de dbi castig, daca are 10m de cablu (prost) pe care-l tii colac.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2020 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate