Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vecin agresiv din cauza cainelui.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 marian_nic65, on 08 mai 2020 - 12:32, said:

nu  da atentie(ignora)si daca vine la usa sau te abordeaza pe scara fi si tu agresiv (verbal) sau il ameninti cu politia.
Nu poate ,pentru ca vecinul pare a fi un "smecher". Dar si pentru genul asta de oameni se gaseste un leac....Am avut eu de furca cu un nenorocit care cu acte in regula m-a tepuit pe mine  si pe altii si Politia  a zis  sa nu ne legam de el. Dar am gasit baietii  de la capatul cartierului (de aia tatuati) care mi-au  zis ca pentru jumatate din paguba recuperata(350$) .ii rupe nemernicului o mina sau un picior! La alegere....

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 01:57, said:

Îmi plac și mie câinii dar n-aș ține unul la bloc. Chiar și dacă ai unul mai deosebit care printr-o minune e destul de silențios cât să nu deranjeze tot are nevoie de ieșit afară și zburdat. De aia am luat o mâță maidaneză și am scăpat de stres făcându-mi și damblaua unui animal de companie. Motanul ăsta doarme trei sferturi din zi, nici nu-l simți. Bine, nu iubește ca un câine, e un profitor și mai degrabă mi-ar lua gâtul dacă ar avea puterea și ocazia , dar asta e Posted Image
Motanul nu si-a marcat teritoriul?Sint curios....

#38
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Sa-i spui vecinului ca daca nu-i convine , sa se mute la casa sau intr-un adapost antiaerian . Orele de liniste sunt 22-08 si 13-14 , in rest poti sa-i pui un ciocan cu automatizare sa-i bocane in pardoseala pana face spume .

#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 alionte, on 08 mai 2020 - 13:25, said:

Motanul nu si-a marcat teritoriul?Sint curios....

Ăsta al meu nu. L-am castrat pe la vreun an, poate și de asta. Dacă marca îl trimiteam de unde l-am luat, de sub o mașină :)

 bdx100, on 08 mai 2020 - 13:31, said:

Sa-i spui vecinului ca daca nu-i convine , sa se mute la casa sau intr-un adapost antiaerian . Orele de liniste sunt 22-08 si 13-14 , in rest poti sa-i pui un ciocan cu automatizare sa-i bocane in pardoseala pana face spume .

Zgomotele nejustificate sunt interzise și în afara orelor de liniște.

25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2020 - 13:48.


#40
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012

 AlbastruIndigo, on 08 mai 2020 - 12:35, said:

Nu neaparat, dar responsabilitatile sunt exact aceleasi. Si un animal este bolnav, il duci la doctor, il ingrijesti, il hranesti, il iubesti... exact cum faci si cu un copil.

Cum adica de ce e idiot? Ce om intreg la cap ar ameninta ca taie picioarele cainelui?
Încearcă să planifici o excursie cu avionul, cu cazare şi restaurant pentru o familie cu un copil mic, apoi acelaşi lucru pentru un cuplu cu un căţel de talie medie.
O să rămâi surprinsă cum este mai simplu!

Iniţiator, ignoră-l pe vecin, iar dacă devine insistent, înregistrează-l video cu telefonul şi depui o plângere pentru ameninţări la secţia de Poliţie de care aparţii, cu număr de înregistrare.
De obicei, vitejii ăştia se potolesc după o vizită de la Poliţie, pentru declaraţii.

Edited by LouisCyphre, 08 May 2020 - 13:47.


#41
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 13:43, said:




Zgomotele nejustificate sunt interzise și în afara orelor de liniște.

25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
Tu repeti ce zic eu ?
Cand isi modernizeaza x,y apartamentul si da cu bormasina , vine politia si-l amendeaza daca o face in afara orelor de liniste ? In ce film ?

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

 cspot, on 08 mai 2020 - 06:11, said:

Chiar nu-mi dau seama care e diferența !

There you go

 silesax, on 08 mai 2020 - 06:00, said:

Bunul simt spune ca daca ai un câine galagios trebuie să te muți tu. bine nu e cazul initiatorului, spuneam asa ca fapt divers.

La fel si in cazul copilului.
Eu nu intreb care e diferenta dintre un copil si un caine.
Intreb CARE E DIFERENTA PENTRU MINE, care asist la zgomote.
Altfel, nu sunt interesat de ce face fiecare in casa lui

 baribalu, on 08 mai 2020 - 07:23, said:

Gresit...americanul are in general, un caine+arma...ceea ce il face pe vecin un pic mai retinut in a prolifera amenintari de orice fel....Posted Image

:lol:
Vreti sa va povestesc cum am "rezolvat" eu un caz de-al catelului in apartament?
In Canada.
Si nu cu ciuoaia pe care o am acum ci cu un ciobanesc german nascut in Romania

 Freddy12, on 08 mai 2020 - 09:20, said:

Gresesti. Cea mai mare fericire a unui caine e sa stea cu stapanul, nu izolat in curte. Daca e scos la plimbare zilnic sa-si consume energia este mai bine decat sa stea intr-un tarc de 5/4 m.

Da, dar daca nu-l ai e mai bine pentru toti.

 FreemanG1, on 08 mai 2020 - 11:09, said:

La mine in oras daca stai la bloc si ai caine trebuie sa platesti la asociatie pentru inca o persoana.
Nu se plateste pentru cainii scosi de la adapostul de caini si nici acordul vecinilor nu trebuie pentru acestia(dar numai pentru acestia)pentru restul da.
Initiatorul topicului:te incadrezi cumva ?

Foarte rau, pentru TOTI ar trebui platit

 LouisCyphre, on 08 mai 2020 - 13:46, said:

Încearcă să planifici o excursie cu avionul, cu cazare şi restaurant pentru o familie cu un copil mic, apoi acelaşi lucru pentru un cuplu cu un căţel de talie medie.
O să rămâi surprinsă cum este mai simplu!
Am fost pe strada aia.
Inca din America am vizitat de 2 ori Romania.

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 bdx100, on 08 mai 2020 - 14:06, said:


Tu repeti ce zic eu ?
Cand isi modernizeaza x,y apartamentul si da cu bormasina , vine politia si-l amendeaza daca o face in afara orelor de liniste ? In ce film ?

În filmul oamenilor civilizați. Ți-ai dori un vecin care dă cu barosul sau lucrează tâmplărie acasă? Nu cred. Că renovezi la câțiva ani e una, e de înțeles și acceptat, dacă o faci zilnic, luni în șir, ești pasibil de amendă și în afara orelor de liniște. Asta a fost o paranteză, suntem offtopic, am intervenit când ai legitimat nesimțirea la bloc. Aici e vorba de un câine de talie mare care e posibil să deranjeze când aleargă. La fel cum este posibil ca ăla să fie un nenorocit pus pe scandal, nu neg. Nu putem ști. Dar nici nu poți spune să se mute ăla de-acolo pentru că colegul de forum are un câine care e posibil să deranjeze. Trebuie văzut la fața locului.
Revenind la renovări, de bun simț este să-ți anunți vecinii care pot fi deranjați pentru perioade mai lungi, chiar dacă ești în afara orelor de liniște. Dar asta ține deja de educație, nu de articole de lege.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2020 - 15:17.


#44
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Nimeni nu-si doreste zgomot dar majoritatea isi renoveaza apartamentele . Cu astia ce faci ?

#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Nimic. Lași să renoveze, că nu e nimeni absurd. Aici însă e altceva. Câinele poate chiar deranjează, nu putem ști. Și asta zilnic, an de an. Trebuie să meargă la ăla să verifice, până atunci nu poate ști dacă e un deranj sau ăla e un tâmpit ciufut.

#46
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 15:10, said:

Aici e vorba de un câine de talie mare care e posibil să deranjeze când aleargă.

Unde sa alerge un caine de talie mare intr-o garsoniera ? Ma faci sa rad . Citeste cu atentie primul post inainte sa faci afirmatii tampite .

Deranjeaza [pe dracu , vecinul ala e un cretin daca face amenintari ca taie picioarele unui patruped nevinovat. Din pacate sunt f multi ca tine care arunca cu piatra inainte sa judece o secunda...

Edited by bdx100, 08 May 2020 - 15:21.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

 bdx100, on 08 mai 2020 - 15:20, said:

Unde sa alerge un caine de talie mare intr-o garsoniera ?

Ai fi uluit

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 bdx100, on 08 mai 2020 - 15:20, said:



Unde sa alerge un caine de talie mare intr-o garsoniera ? Ma faci sa rad . Citeste cu atentie primul post inainte sa faci afirmatii tampite .

Deranjeaza [pe dracu , vecinul ala e un cretin daca face amenintari ca taie picioarele unui patruped nevinovat. Din pacate sunt f multi ca tine care arunca cu piatra inainte sa judece o secunda...

Nu fi măgar și nu jigni, cu piatra ai aruncat tu ca un cocalar când ai tras concluzia irevocabilă că acel câine nu deranjează. Tu de unde știi? Eu n-am presupus nimic, am spus că ambele tabere pot avea dreptate.
Și te-am făcut cocalar pentru că gândești așa :
"Orele de liniste sunt 22-08 si 13-14 , in rest poti sa-i pui un ciocan cu automatizare sa-i bocane in pardoseala pana face spume".

PS. Și urmează-ți sfatul citind posturile , ca să nu mai faci "afirmații tâmpite". Nu a zis nicăieri de vreo garsonieră.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2020 - 15:35.


#49
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Ce am scris eu si ce ai inteles tu Posted Image .
Tu vorbesti de ideal ceea ce nu se intampla nicaieri dovada topicul asta , eu am scris cum se procedeaza cu tampiti ca vecinul din poveste . Degeaba enumeri articole din lege care nu au aplicabilitate in viata reala . Daca ar avea aplicabilitate inseamna ca de cate ori as face plangere ca la biserica din vecinatate canta in difuzoare montate pe exterior , politia ar imparti amenzi si in final s-ar potoli bisericosii sa faca galagie , ei bine , povesti cu legea in mana tot nu se face dreptate asa ca singura solutie e sa le intorci " favorul " .

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Da. N-ar fi rău să reclami și biserica. Legea e lege și pentru biserici. Să știi că unii au rezolvat și cu bisericile de cartier, nu e tabu.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2020 - 15:41.


#51
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 13:14, said:

Asta e cea mai bună soluție, să se pună și în pielea vecinului. Poate ăla are totuși dreptate, nu e nenorocit sau tâmpit. E de ajuns ca un câine să alerge, fie și pe covor, și să se audă bufnituri, mai ales dacă e un câine mare de 10-20 kg cum e un labrador.
25-35kg deci nu e un catelus asa cum se spunea pe aici, e ditamai cainele.

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
În fine. Eu nu mă pronunț, că nu știe nimeni situația. Inițiatorul a zis totuși că nu se joacă în apartament. E posibil însă să se agite când nu e acasă, cine știe?

#53
AndreiBln01

AndreiBln01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2020

 cspot, on 08 mai 2020 - 01:43, said:

Renunți la câine !
Îți este absolut necesar ?  
Ai de păzit oi ?
De ce nu cumperi un acvariu cu pesti ?

Mi se pare total lipsit de sens ce spui, am cainele asta de 4 ani si nu voi renunta la el indiferent de situatie.

#54
AndreiBln01

AndreiBln01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2020

 Bebeluka, on 08 mai 2020 - 02:09, said:

Auzi recomandari..." Renunti la caine"....Ce " prieteni" am fi daca am fi vecini si mi-ai recomanda mie asta... Dar deh,in spatele monitorului suntem viteji...De unde iesiti mai nene?...Aveti si drept de vot?
Nicaieri in lume LEGEA nu-ti interzice dreptul de a avea un animal de companie,in cazul de fata,un caine.Mai ales daca NU se simte prezenta lui.
Recomandarea mea...Un cap un gura vecinului agresiv daca continua cu amentintarile. Eventual cu cagula,sa nu stie de la cine si-a luat-o...Fara dinti o sa tipe mai domol...
In alta ordine de idei,recomanda-i vecinului sa cheme politia de fiecare data cand isi inchipuie ca este deranjat de zgomotul facut de catel...Sa vezi ce amenzi incaseaza...
Am caine,de talie mica,si il astept pe vecinul viteaz sa imi recomande sa renunt la caine ca asa vrea el(nu am oi de pazit...) ....Mai ales daca este un animal care nu deranjeaza vecinii.
Ceilalti deranjati de un caine linistit,inapoi la iarba verde,ca acolo e liniste. Sau in acel acvariu cu pesti..Sunetele se transmit prin apa mai infundat asa...
Deja a renuntat la ideea cu politia, a ramas la amenintari.A venit o singura data i-am poftit ca sa le demontez orice aberatie poate scoate vecinul pe gura si s-au convins singuri de situatie.

 silesax, on 08 mai 2020 - 05:33, said:

diferența este ca la un caine mai galagios poti renunța..
Am mai spus-o si ma repet: nu latra, am covoare/mocheta in fiecare coltisor al casei.Nu cred ca se pune problema sa faca galagie.

 smoke, on 08 mai 2020 - 07:22, said:

eu zica e simplu. inregistrzi continuu vre-o 2-3 zile ce sunete sunt pe la tine prin casa..si il initrebi daca s-a mai auzit ceva. daca se plange il intrebi intre ce ore. si apoi faceti comparatie. evident nu ii spui ca tu ai inregistrat. asa vezi daca minte sau nu.
o idee foarte buna.Multumesc !!!

 Mizu, on 08 mai 2020 - 09:11, said:

Andrei, esti femeie? Cu femeile isi permit unii mai multe idiotii, ca majoritatea nu comenteaza inapoi. Un barbat nu cred ca pleaca capul cand ii zice cineva ca o sa-i taie cainelui picioarele.

Asta e singura ta problema, rezolv-o si restul vine de la sine.
Nu sunt femeie, dar am doar 19 ani si probabil de asta isi permite sa reactioneze in felul acesta.

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 13:14, said:

Asta e cea mai bună soluție, să se pună și în pielea vecinului. Poate ăla are totuși dreptate, nu e nenorocit sau tâmpit. E de ajuns ca un câine să alerge, fie și pe covor, și să se audă bufnituri, mai ales dacă e un câine mare de 10-20 kg cum e un labrador.

M-am pus in pielea lui de aceea am optat pt achizitionarea mochetei/covoarelor.Am incercat sa vorbesc cu el sa ma lase sa intru in aparatament ca sa aud si eu ce galagie face cainele dar a refuzat.I-am spus totusi sa inregistreze audio si sa imi trimita...nu am primit nimic pana acum

 caiuscorneliu, on 08 mai 2020 - 16:17, said:

În fine. Eu nu mă pronunț, că nu știe nimeni situația. Inițiatorul a zis totuși că nu se joacă în apartament. E posibil însă să se agite când nu e acasă, cine știe?
M-am gandit si la chestia asta, dar de cand suntem in carantina parca se plange si mai mult si deja mi se pare aberant pt ca in ultimele 2 luni nu a fost niciodata lasat singur in casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate