Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Vecin agresiv din cauza cainelui.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
AndreiBln01

AndreiBln01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2020
Salutare ma confrunt cu o problema care persista si nu stiu cum sa procedez.

     De aproximativ 3 ani m-am mutat singur impreuna cu labradorul meu Ozzy, iar inca de la inceput vecinul de sub mine se plange de galagia pe care o face catelul.Inca de la inceput a avut un comportament agresiv din cauza faptului ca se aud labutele in permanenta si il deranjeza.M-am gandit ca nu e ok sa deranjez pe cineva asa ca am pus mocheta in dormitor/sufragerie iar pe hol si bucatarie covoare, pentru a evita zgomotele provocate de labutele patrupedului. Acum, dupa ce m-am chinuit destul de mult sa imi renovez apartamentul in asa fel incat sa arate decent in combinatie cu mocheta/covoarele vecinul a devenit si mai agresiv, trecand la amenintari ceea ce mi se pare total absurd deoarece nu se mai aude absolut nimic.Tin sa mentionez faptul ca Ozzy nu latra absolut deloc (doar la comanda) si nu se joaca in casa.

P.S. Inainte de a pune mocheta/covoarele am pus si un parchet nou peste cel vechi deci este absolut imposibil sa se auda cum merge catelul prin casa


Am nevoie de cateva sfaturi deoarece nu stiu efectiv cum sa procedez.Am luat toate masurile posibile ca sa nu se mai auda nimic, dar vecinul in continuare abereaza si isi exprima minciunile intr-un mod agresiv si lipsit de respect.A ajuns sa imi spuna ca o sa ii taie picioarele cainelui.Ce este de facut in aceasta situatie???

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Renunți la câine !
    Îți este absolut necesar ?  
    Ai de păzit oi ?
     De ce nu cumperi un acvariu cu pesti ?

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Îmi plac și mie câinii dar n-aș ține unul la bloc. Chiar și dacă ai unul mai deosebit care printr-o minune e destul de silențios cât să nu deranjeze tot are nevoie de ieșit afară și zburdat. De aia am luat o mâță maidaneză și am scăpat de stres făcându-mi și damblaua unui animal de companie. Motanul ăsta doarme trei sferturi din zi, nici nu-l simți. Bine, nu iubește ca un câine, e un profitor și mai degrabă mi-ar lua gâtul dacă ar avea puterea și ocazia , dar asta e :)

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2020 - 02:01.


#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 cspot, on 08 mai 2020 - 01:43, said:

Renunți la câine !

Cum adica sa renunte la caine pentru un vecin idiot? :ciocan:
Daca tu te-ai muta cu copilul ce plange langa un asa vecin, ai renunta la copil? De unde dreac iesiti?

 AndreiBln01, on 07 mai 2020 - 21:59, said:

A ajuns sa imi spuna ca o sa ii taie picioarele cainelui.Ce este de facut in aceasta situatie???

Pune telefonul pe inregistrare ori de cate ori crezi ca te vei intalni cu el. Fa-i plangere la politie, la protectia animalelor, oriunde.

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Auzi recomandari..." Renunti la caine"....Ce " prieteni" am fi daca am fi vecini si mi-ai recomanda mie asta... Dar deh,in spatele monitorului suntem viteji...De unde iesiti mai nene?...Aveti si drept de vot?
Nicaieri in lume LEGEA nu-ti interzice dreptul de a avea un animal de companie,in cazul de fata,un caine.Mai ales daca NU se simte prezenta lui.
Recomandarea mea...Un cap un gura vecinului agresiv daca continua cu amentintarile. Eventual cu cagula,sa nu stie de la cine si-a luat-o...Fara dinti o sa tipe mai domol...
In alta ordine de idei,recomanda-i vecinului sa cheme politia de fiecare data cand isi inchipuie ca este deranjat de zgomotul facut de catel...Sa vezi ce amenzi incaseaza...
Am caine,de talie mica,si il astept pe vecinul viteaz sa imi recomande sa renunt la caine ca asa vrea el(nu am oi de pazit...) ....Mai ales daca este un animal care nu deranjeaza vecinii.
Ceilalti deranjati de un caine linistit,inapoi la iarba verde,ca acolo e liniste. Sau in acel acvariu cu pesti..Sunetele se transmit prin apa mai infundat asa...

Edited by Bebeluka, 08 May 2020 - 02:17.


#6
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Un cap in gura recomand si eu. Valeu, ce m-am enervat! Mi-a stricat asta tot somnul de frumusete, ma duc.

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
lasă, alții au probleme cu animalele bipede care tropăie mai ceva ca câinii.

ar trebui să fie interzis prin lege cu câine în apartament de bloc.

Edited by zyppster, 08 May 2020 - 03:12.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 AndreiBln01, on 07 mai 2020 - 21:59, said:

Salutare ma confrunt cu o problema care persista si nu stiu cum sa procedez.

De aproximativ 3 ani m-am mutat singur impreuna cu labradorul meu Ozzy, iar inca de la inceput vecinul de sub mine se plange de galagia pe care o face catelul.Inca de la inceput a avut un comportament agresiv din cauza faptului ca se aud labutele in permanenta si il deranjeza.M-am gandit ca nu e ok sa deranjez pe cineva asa ca am pus mocheta in dormitor/sufragerie iar pe hol si bucatarie covoare, pentru a evita zgomotele provocate de labutele patrupedului. Acum, dupa ce m-am chinuit destul de mult sa imi renovez apartamentul in asa fel incat sa arate decent in combinatie cu mocheta/covoarele vecinul a devenit si mai agresiv, trecand la amenintari ceea ce mi se pare total absurd deoarece nu se mai aude absolut nimic.Tin sa mentionez faptul ca Ozzy nu latra absolut deloc (doar la comanda) si nu se joaca in casa.

P.S. Inainte de a pune mocheta/covoarele am pus si un parchet nou peste cel vechi deci este absolut imposibil sa se auda cum merge catelul prin casa


Am nevoie de cateva sfaturi deoarece nu stiu efectiv cum sa procedez.Am luat toate masurile posibile ca sa nu se mai auda nimic, dar vecinul in continuare abereaza si isi exprima minciunile intr-un mod agresiv si lipsit de respect.A ajuns sa imi spuna ca o sa ii taie picioarele cainelui.Ce este de facut in aceasta situatie???

Ia scrisori de la vecinii de apartament cum ca patrupedul nu face galagie. Sa le ai scrise.

 zyppster, on 08 mai 2020 - 03:11, said:

lasă, alții au probleme cu animalele bipede care tropăie mai ceva ca câinii.

ar trebui să fie interzis prin lege cu câine în apartament de bloc.

Si cu animalele bipede la care faci referire. In felul asta o sa ai liniste.

 cspot, on 08 mai 2020 - 01:43, said:

Renunți la câine !
Îți este absolut necesar ?  
Ai de păzit oi ?
De ce nu cumperi un acvariu cu pesti ?

Tu ai renunta la copilul tau? Pentru ca nu vad nici o diferenta de responsabilitate.
Ba cred ca copilul face galagie mai multa de cat un caine

#9
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

 AlbastruIndigo, on 08 mai 2020 - 02:06, said:


Cum adica sa renunte la caine pentru un vecin idiot? Posted Image
Daca tu te-ai muta cu copilul ce plange langa un asa vecin, ai renunta la copil? De unde dreac iesiti?



Pune telefonul pe inregistrare ori de cate ori crezi ca te vei intalni cu el. Fa-i plangere la politie, la protectia animalelor, oriunde.
compari un câine cu un copil, interesant. de ce e vecinul ăla idiot?
numai indivizii care nu se pot stăpâni psihic se folosesc de compania unui animal.

#10
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Sigur vecinul de deasupra ta nu are un labrador, pe nume Ozzy?

Edited by LouisCyphre, 08 May 2020 - 03:23.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daia nu i bine să traiesti la bloc..

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 zyppster, on 08 mai 2020 - 03:17, said:

compari un câine cu un copil,

Care e diferenta?
Ca, de cele mai multe ori un copil e mai galagios

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
diferența este ca la un caine mai galagios poti renunța..

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
In timpul vietii mi-am dat seama ca prieten mai mare ca un caine nu exista.
Deci..mor cu vecinul de gat pentru patrupedul meu companion. Chiar au fost si cazuri reale.

Cred ca boul ala nu stie ce inseamna sa ai vecini cu copchii tampiti. Ce facea? Ii ameninta si p-aia cu taiatul picioarelor?
Sa se mute daca nu-i place.

Edited by mariovrs, 08 May 2020 - 05:55.


#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Bunul simt spune ca daca ai un câine galagios trebuie să te muți tu. bine nu e cazul initiatorului, spuneam asa ca fapt divers.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tsunnnami, on 08 mai 2020 - 03:55, said:



Care e diferenta?
Ca, de cele mai multe ori un copil e mai galagios

     Chiar nu-mi dau seama care e diferența !
      Hai sa nu mai creștem copii. Creștem câini !


#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))), americanu are doar caine bre, daia nu vede diferența :))

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
eu zica e simplu. inregistrzi continuu vre-o 2-3 zile ce sunete sunt pe la tine prin casa..si il initrebi daca s-a mai auzit ceva. daca se plange il intrebi intre ce ore. si apoi faceti comparatie. evident nu ii spui ca tu ai inregistrat. asa vezi daca minte sau nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate