Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Scam prin sms cu expeditor "system"

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Salut!
In seara asta am primit un sms cel putin ciudat din cauza faptului ca la expeditor scria simplu "system". Bineinteles, ma indeamna sa accesez un anumit site.  Mi s-a parut in neregula ca imi stie atat numarul de telefon cat si numele de familie. La foarte scurt timp primesc un mesaj si de la aplicatia curve card in care sunt instiintat ca exista ceva probleme si ca e posibil sa nu o mai pot accesa pana nu se lamuresc ei  de la ce li se trage. Sunt curios daca dintre cei care folosesc cardul curve exista oameni care au primit la randul lor acedt sms. Ceva imi spune ca ar putea avea o legatura. Acesta este mesajul:

Attached Files



#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Lu' Adguard nu prea i-a plăcut linku' ăla.

Attached File  Screenshot_20200507_204848_com.adguard.android.jpg   67.83K   152 downloads

#3
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 04.02.2006
Probabil ai intrat de pe telefon și site-ul respectiv poate să fi conținut scrípturi care să-ți memoreze numărul de telefon. Mie îmi miroase a mesaj cu link virusat. Poți să blochezi acel număr expeditor.

#4
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006

View Postburebista, on 07 mai 2020 - 19:51, said:

Lu' Adguard nu prea i-a plăcut linku' ăla.

Attachment Screenshot_20200507_204848_com.adguard.android.jpg
Ai incercat sa-l accesezi sau ti-a fost trimis si tie sms-ul?

View Postssss, on 07 mai 2020 - 19:54, said:

Probabil ai intrat de pe telefon și site-ul respectiv poate să fi conținut scrĂ­pturi care să-ți memoreze numărul de telefon. Mie Ă®mi miroase a mesaj cu link virusat. Poți să blochezi acel număr expeditor.
Putin probabil. Pentru ca imi stie si numele de familie. De aceea mi se pare mai credibil ca datele au fost furate de undeva, posibil din vreo aplicație.

#5
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 04.02.2006
Poate site-ul acela a fost nesecurizat/virusat.. Mai plauzibil ar fi să te trezești în perioada următoare cu conturile tale accesate din alte părți..

Cert este că sunt destule linkuri dintr-astea scurte ce pot ascunde diferiți viruși.. plus că poți fi sunat când ți-e lumea mai dragă de un număr de pe undeva din Africa prin metoda wangiri, adică răspunzi la telefon, n-auzi nimic și suni înapoi. O urmare a acestor fapte este creșterea prețului facturii la telefonul mobil cu destui euro sau dispariția creditului integral..

Edited by ssss, 07 May 2020 - 20:12.


#6
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Aici ajungi cu javascript dezactivat
https://snews5.co/in...ombos=(1400-1-0)&affiliate_id=43981&offer_id=6&transaction_id=1028357907f7be3d0c6dedea5f2897&lead_event=6&optin_event=&pxt={pxt}&purl={purl}

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003

View Postands, on 07 mai 2020 - 20:03, said:


Ai incercat sa-l accesezi sau ti-a fost trimis si tie sms-ul?
Am luat linkul din poza ta.

#8
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
@Coniac: e clar site-ul e scam. Acum imi tot bat capul cum au ajuns datele mele la expeditor.
Faptul ca dupa ce am primit sms-ul am fost anunțat si de aplicatia curve ca au avut o problema, m-a dus cu gândul ca ar putea fi o legătură. Pe de altă parte folosesc de cateva zile un custom rom care fie vorba intre noi e ceva fantastic (pixel experience). Ma gandeam inițial ca si aceasta ar putea fi o problema, sistemul de operare avand acces la toate datele mele. Sper sa nu fie vreo legătură.

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 04.02.2006
Se pare că ai ajuns o victimă a infractorilor cibernetici.. Recomand ca de acum înainte să umbli doar pe site-uri sigure.. Poți face și o verificare cu VirusTotal..

#10
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Depinde de unde ai luat acel custom rom. Daca e de pe site-uri ok gen XDA e bine, insa daca l-ai luat de pe linkurile de download puse sub un video youtube facut de un indian ... meh Posted Image

Edited by CeapaIndustries, 07 May 2020 - 21:12.


#11
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
De la https://download.pixelexperience.org/

#12
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
e site-ul oficial, e bine. poate astia de la curve au auvut un data breach sau a incercat cineva sa iti acceseze contul curve si au nevoie de ceva date in plus.

#13
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 04.02.2006
Foarte plauzibil să fi avut ei o problemă de securitate la serverele lor..

#14
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
La scurt timp după ce am primit sms-ul scam, am primit această notificare de la Curve. Apoi au postat acelasi mesaj pr pagina lor de Facebook.  De-asta zic ca e posibil sa fie o legătură...parcă prea au venit mesajele unul după altul.

Attached Files


Edited by ands, 07 May 2020 - 22:21.


#15
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
Hai ca am ajuns la munca si am rulat link-ul tau intr-un site unde verific eu chestiile suspecte.
Se pare ca e doar un redirect la niste reclame.

Attached File  spam.jpg   236.47K   28 downloads

Nedumerirea mea e alta, de unde dreq ti-a venit SMS-ul ala care stia detalii despre tine. Posted Image

#16
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
@burebista: mulțumesc pentru verificarea linkului.
Este evident ca încearcă sa ma agațe cineva ca sa ma invete cum sa fac bani la loterie, conform paginii din link. Oricum, ingenios tipul. Ce nume a ales pentru expeditor: "system". Cred că multi se pacalesc tocmai din această cauză.

Edited by ands, 08 May 2020 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate