Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Master psihologie bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alina_elena22

alina_elena22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2020
Salut!

Acusi trebuie sa ma pregatesc pentru admiterea la master dar inca nu pot lua o decizie intre masterele oferite de Universitatea din Bucuresti.
Dintre cei care ati urmat masterul la Unibuc ma puteti ajuta cu o parere in legatura cu urmatoarele mastere? Ofera studii serioase si perspective de joburi bune?

- Consiliere școlară și dezvoltarea carierei
- Psihologie aplicată în domeniul securității naționale
- Psihologie organizațională și managementul resurselor umane
- Sănătate ocupațională și performanța resursei umane

Multumesc mult pentru eventualele pareri! :D

#2
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 alina_elena22, on 07 mai 2020 - 17:54, said:

Salut!

Acusi trebuie sa ma pregatesc pentru admiterea la master dar inca nu pot lua o decizie intre masterele oferite de Universitatea din Bucuresti.
Dintre cei care ati urmat masterul la Unibuc ma puteti ajuta cu o parere in legatura cu urmatoarele mastere? Ofera studii serioase si perspective de joburi bune?

- Consiliere școlară și dezvoltarea carierei
- Psihologie aplicată în domeniul securității naționale
- Psihologie organizațională și managementul resurselor umane
- Sănătate ocupațională și performanța resursei umane

Multumesc mult pentru eventualele pareri! Posted Image
Cel care iti da job la stat (la buget e bun). Castigi gras, concediu de la 30 de zile in sus si lucrezi cand vrei (mergi la lucru si vii de la lucru cand ai chef) - ce vrei mai bun?

#3
alina_elena22

alina_elena22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2020

 Augustus1978, on 08 mai 2020 - 08:01, said:

Cel care iti da job la stat (la buget e bun). Castigi gras, concediu de la 30 de zile in sus si lucrezi cand vrei (mergi la lucru si vii de la lucru cand ai chef) - ce vrei mai bun?

Depinde de mai multe variabile, presupun ca te referi la cel de la securitate nationala. Ma intereseaza mai mult sa invat si sa pot deveni un practician bun. Ai participat la acel master sau cunosti detalii despre profesori, materii?
Mersi

#4
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
E bine sa faci masterul in domeniul licentei, altfel nu prea are valoare. Daca ai terminat geografie si faci master la drept nu ai sa ajungi niciodata procuror, judecator etc..
Vezi legea 288/2004 masterul facut in domeniul licentei are valoare de aprofundare, cel ce nu e in domeniul licentei e doar complementar.

Edited by cristian_e, 09 May 2020 - 19:55.


#5
alina_elena22

alina_elena22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2020

 cristian_e, on 09 mai 2020 - 19:54, said:

E bine sa faci masterul in domeniul licentei, altfel nu prea are valoare. Daca ai terminat geografie si faci master la drept nu ai sa ajungi niciodata procuror, judecator etc..
Vezi legea 288/2004 masterul facut in domeniul licentei are valoare de aprofundare, cel ce nu e in domeniul licentei e doar complementar.

De acord, de aceea ma si indrept spre unul din mastere, daca am terminat in psihologie :)

#6
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Legat de masterul pe HR, e destul de complicat ca am inteles ca exista o puzderie de facultati de HR, pe la ase, filosofie, sociologie...o gramada..
Firme ce angajeaza strict pe HR sunt putine si doar firmele mari...La stat daca prinzi un loc e bine, dar e ff greu. Chestie cu securitatea nationala imi suna a specializare de securisti si securiste. E legat tot de un job la stat ce e greu de prins, dar e banos...

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Există descrierea clară pt fiecare specializare.
Cel de securitate nu te face securist ci poti profesa ca psiholog atestat în domeniul respectiv la MAI, MAPN sau în cabinet privat, după ce obții dreptul de liberă practică de la CPR.
Competențele sunt clare pt fiecare specializare și a nu se confunda cu studiile la Academia de Informații.

#8
alina_elena22

alina_elena22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2020

 vgabi, on 10 mai 2020 - 08:39, said:

Există descrierea clară pt fiecare specializare.
Cel de securitate nu te face securist ci poti profesa ca psiholog atestat în domeniul respectiv la MAI, MAPN sau în cabinet privat, după ce obții dreptul de liberă practică de la CPR.
Competențele sunt clare pt fiecare specializare și a nu se confunda cu studiile la Academia de Informații.

Mersi pt o clarificare pe care cred ca toti am intuit-o, am cerut parerea unor persoane care au urmat acele studii (profesori, materii, facultate - detalii ce nu le poti anticipa dintr-o descriere de pe site-ul universitar). In plus am mentionat mai multe specializari nu doar securitate.

#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am masterul în Psihologie clinică și psihopatolgie din 2002.
Fiecare specilizare are un plan de studii public cu materii și profesorii care predau și care sunt în general tot ăia din facultate.
Dupa absolvire te gîndești dacă vrei sa profesezi în domeniul ales. Daca ai terminat facultatea cam știi spre ce domeniu de inters te îndrepti.
Ai aici tot https://fpse.unibuc....ster/prezentare

Edited by vgabi, 11 May 2020 - 15:31.


#10
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 vgabi, on 11 mai 2020 - 15:29, said:

Eu am masterul în Psihologie clinică și psihopatolgie din 2002.
Fiecare specilizare are un plan de studii public cu materii și profesorii care predau și care sunt în general tot ăia din facultate.
Dupa absolvire te gîndești dacă vrei sa profesezi în domeniul ales. Daca ai terminat facultatea cam știi spre ce domeniu de inters te îndrepti.
Ai aici tot https://fpse.unibuc....ster/prezentare

Din 2002???? Pai sistemul bologna a fost introdus din anul 2005-2006, conform legii 288/2004. Prima generatie cu master pe sistem bologna a terminat in anul 2010.
Inainte de sistemul bologna existau studii superioare postuniversitare cu durata de 1 an, cam ca masterul de azi, desi nu-ti folosea decat daca ramaneai la doctorat, iti echivalau un examen. Mai ramaneau cei ce vroiau sa scape de armata un an si cei ce doreau sa mai arda gazul prin camine. De regula erau 10 locuri la politehnica la TCM la fiecare din cele 3 specializari: TCM, MU-masini-unelte, UTS-utilajul si tehnologia sudarii. Paradoxal nu se ocupau caci toti vroiau sa se angajeze, sa se insoare, sau sa plece in armata 6 luni ca sa scape de ea. Materile erau identice cu cele facute in timpul facultatii anii IV-V, rebotezate pompos si aveai de a face cu aceeasi profesori ce le stiai hachitele de dinainte...

#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Unii au prins chiar și 5 ani faculta de psiho. Plus 3 note (2 examene scrise+nota la dizertație) din care se făcea media la licență.
Faza cu 2 ani masterul e o chestie inventată să pierzi și plătești 2 ani în loc de unul pt că au tăiat un an de la facultate.
Și nu erau aceleași materii.

#12
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 vgabi, on 12 mai 2020 - 08:50, said:

Unii au prins chiar și 5 ani faculta de psiho. Plus 3 note (2 examene scrise+nota la dizertație) din care se făcea media la licență.
Faza cu 2 ani masterul e o chestie inventată să pierzi și plătești 2 ani în loc de unul pt că au tăiat un an de la facultate.
Și nu erau aceleași materii.


Eu stiu ca se faceau 4 ani dupa 89 la psihologie , nu stiu inainte.
Si eu am prins 2 examene scrise plus sustinerea proiectului de licenta.
Din cate stiu azi masterul nu se plateste, daca esti la primul master.
Eu m-am referit la aceleasi materii la sudii postuniversitare de 1 an, nu la master de 2 ani-desi in ziua de azi e continuarea facultatii neterminata..

Edited by cristian_e, 12 May 2020 - 10:13.


#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
După reînfințarea secției de psiho pînă prin anii 90 la UVT Timișoara faculta dura 5 ani. Eu la cîțiva ani după, am prins cu 4.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate