Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casco Perfect Cover de la City Insurance

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Ma atrage ideea de a incheia o polita Casco Perfect Cover pentru Dusterul meu din 2018. Am vazut ca valoarea asigurata este de pana la 45000 lei (la Omniasig de exemplu e 10700 euro, cu fransize la dauna totala/furt total), fara fransiza si inspectie de risc. Acopera o gama interesanta de riscuri (coliziuni cu alt vehicol, caderea de copaci, gheata, fenomene atmosferice, catastrofe, cutremur, inundatie, alunecari teren, furt total). Nu acopera coliziunea cu copaci, elemente vitrate/jante/anvelope, conducerea in afara drumurilor publice, daune produse in parcare de autori necunoscuti si alte excluderi mai putin importante pt mine). Dar costa, in cazul meu, doar 265 lei pt 12 luni! :)
Exista pe forum posesori ai acestei polite? Ati folosit-o, cum se misca la despagubiri Casco cei de la City?

#2
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 l_dan, on 07 mai 2020 - 11:44, said:

in cazul meu, doar 265 lei pt 12 luni! Posted Image
265 lei dai, 2 bani face.
Ideea e ca ai surprize chiar si din partea unor asiguratori vazuti ca foarte seriosi, dar de la pocnitori ca sitiinșurăns? Tu cat de acoperit crezi ca esti de cei 265 de lei/an in conditiile in care un rahatel de plastic, capac de pus intre prezoane la Duster era vreo 50 lei?

Edited by matrwe, 07 May 2020 - 11:53.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Asta e Casco ala la pret de RCA? Nu stiu daca asa se numeste. Daca asta este, am si eu asa ceva, nu l-am folosit insa parca nu as face un astfel de Casco pt o masina cu o vechime asa mica

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
cum sa fie casco la pretu ala
creca e mai mult la o bicicleta mai scumputa,pfoi ce intrebari

Edited by ceanu1980, 07 May 2020 - 11:57.


#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Poate 265 de euro , 265 de lei este RCA-ul

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si cand cade pomul pe masina, nu te intreaba de ce ai parcat-o acolo, existand un risc potential?
Ia verifica matale ATENT toate conditiile pentru asa CASCO!
Ai intrebat DIRECT la ei pretul in conditiile tale? Nu te rezuma la ce reclama fac pe site.
Reclama e sufletu' comertului!

Edited by viceroy56, 07 May 2020 - 12:01.


#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Pretul politei Casco este acelasi cu pretul politei RCA. In cazul meu, la varsta si categoria de bonus, 265 lei cum am spus. Asta e si ideea, cu o suma infima ma asigur pt riscurile f costisitoare (dauna totala, furt total), urmand sa suport eu zgarieturile, crapaturi parbriz si alte mici probleme ce pot apare.
Pretul este de la ei direct, se poate comanda si online (ca e fara inspectie de risc) - iar conditiile exacte sunt astea: https://cityinsuranc...e-asigurare.pdf
Nu asta e problema, cred ca sunt multi care nu au auzit de ea, pe mine ma intereseaza opinii ale celor care o au/au folosit-o.

Edited by l_dan, 07 May 2020 - 12:04.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi cu ce te ajută opiniile că doar n-o să ai fix aceeași problemă.

Ce mi se pare mie bun e

 l_dan, on 07 mai 2020 - 11:44, said:

Acopera o gama interesanta de riscuri (coliziuni cu alt vehicol, caderea de copaci, gheata, fenomene atmosferice, catastrofe, cutremur, inundatie, alunecari teren, furt total).
Plus prețul mic

Ce mi se pare mie rău...

 l_dan, on 07 mai 2020 - 11:44, said:

Nu acopera coliziunea cu copaci, elemente vitrate/jante/anvelope, conducerea in afara drumurilor publice, daune produse in parcare de autori necunoscuti si alte excluderi mai putin importante pt mine).

Adică dai cu mașina în pom nu acoperă, găsești geam spart, cauciucuri tăiate, rupi o jantă în gropi, ieși de pe drum și cade un pom pe ea sau te răstorni, vandalism, etc. toate astea nu-s acoperite.

Alegerea e a ta.

#9
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 waterman, on 07 mai 2020 - 12:07, said:

Păi cu ce te ajută opiniile că doar n-o să ai fix aceeași problemă.
City are un istoric controversat in cazul despagubirilor RCA. Evident ca nu o sa am fix aceeasi problema, dar vreau sa stiu cum se comporta la despagubirile CASCO. Nu e logic?

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 l_dan, on 07 mai 2020 - 12:01, said:

Pretul politei Casco este acelasi cu pretul politei RCA. In cazul meu, la varsta si categoria de bonus, 265 lei cum am spus. Asta e si ideea, cu o suma infima ma asigur pt riscurile f costisitoare (dauna totala, furt total), urmand sa suport eu zgarieturile, crapaturi parbriz si alte mici probleme ce pot apare.
Pretul este de la ei direct, se poate comanda si online (ca e fara inspectie de risc) - iar conditiile exacte sunt astea: https://cityinsuranc...e-asigurare.pdf
Nu asta e problema, cred ca sunt multi care nu au auzit de ea, pe mine ma intereseaza opinii ale celor care o au/au folosit-o.

Am si eu asa, doar ca la mine RCAul era peste 1000 de lei si tot atat costa si asta  :) Din fericire nu am folosit inca. Am facut asa ceva la o masina cu care fac kilometri foarte putini, nu ma intereseaza sa dau 1000E pe luna la Casco sa ma acopere pentru 25000E pentru ca la o masina premium orice reparatie minora se duce in mii de euro daca ai elemente de schimbat. Daca e dauna totala aia e, sansele sunt mici la o masina de fataiala.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Am avut casco la City in primul an cand mi-am luat masina, in 2015, insa a costat cu mult mai mult decat scrii tu acum.
Eu am de 4 ani la Generali si sunt multumita, am avut 1 incident cu bara spate si am rezolvat foarte usor inlocuirea ei.

Mi se pare f mic pretul de 265 lei, vezi sa nu fie alte chestii ascunse, citeste tot contractul, nimic nu e gratis, tine minte.

Ca fapt divers, eu platesc la Generali 1050 lei/an, Sandero 1.2, an 2015, e ok din punctul meu de vedere, nici mult, nici putin.

Edited by -Diana-, 07 May 2020 - 12:20.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 l_dan, on 07 mai 2020 - 12:12, said:

dar vreau sa stiu cum se comporta la despagubirile CASCO. Nu e logic?

Am avut casco doar la Generali, n-am avut nici o problemă.
Și am avut ceva daune ba urme de grindină pe plafon, ba un buclier față, mulți bani.

Restul experiențelor cu asiguratorii în general au fost triste. Au buzunarele cu supapă blocată pe sensul de intrare.

Dubios de mic prețul. Atât spun că e dubios deci nu cred că e vreo brânză.

Gândește-te că o asiguri doar pentru evenimente naturale.

Dacă dă unu cu o Dacie papuc în ea și fuge o repari singur. Deci ?

Edited by waterman, 07 May 2020 - 12:26.


#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca da cu Papucul e OK, sa nu dea cu Land Rover-ul!
Pe mine m-au pupat in spatele Megane-ului 2 Solente. La ani distanta una de alta.
Eu am plecat cu banii de la faptuitori in buzunar si ei au ramas pe loc, cu balta sub masina, deci nedeplasabili. La mine doar usoare zgarieturi pe bandoul de platic de la farurile lor sparte. Total nederanjant, vizibil doar cu atentie.
Are curu' tare Megane-ul!

Edited by viceroy56, 07 May 2020 - 12:34.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017

 waterman, on 07 mai 2020 - 12:25, said:



Am avut casco doar la Generali, n-am avut nici o problemă.
Și am avut ceva daune ba urme de grindină pe plafon, ba un buclier față, mulți bani.

Restul experiențelor cu asiguratorii ĂŽn general au fost triste. Au buzunarele cu supapă blocată pe sensul de intrare.

Dubios de mic prețul. Atât spun că e dubios deci nu cred că e vreo brânză.

Gândește-te că o asiguri doar pentru evenimente naturale.

Dacă dă unu cu o Dacie papuc ĂŽn ea și fuge o repari singur. Deci ?

După ce i-am umplut pe ăia de la Groupama de dosare (zgârieturi pe mai multe părți ale mașinii... Adică de vopsit toată), mi-au făcut acum super ofertă: 1350 eur pe an la o valoare asigurata de 11800 eur :)

Dar, pentru ca îmi prelungesc leasingul, se va prelungi și polița veche in conditiile anterioare (vreo 850 eur pe an). Rămâne de văzut dacă găsesc ofertă mai bună.

#15
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Intre timp mi-a raspuns si brokerul meu, care e de parere ca City se misca destul de bine pe asigurari facultative. Zice ca au si o aplicatie pe telefon pt deschiderea/instrumentarea dosarului de dauna...suna prea bine!
Totusi sper sa aflu si ceva pareri de la posesori.

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
https://g.co/kgs/QXAqrb

https://economie.hot...i-fata-2016.htm

https://www.libertat...anciare-2733677

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

  • Ce au reclamat petentii

In primul semestru al anului 2017, aspectul cel mai des reclamat de catre petenti a fost neplata/plata partiala a despagubirilor/valorilor de rascumparare solicitate de catre asigurati/pagubiti, in 1.890 de cazuri, acestea reprezentand un procent de 65,42% din total. Printre alte aspecte sesizate s-au numarat si nerespectarea termenelor de constatare/constatare suplimentara, solicitari de recalculare a valorii despagubirilor, respectiv nerespectarea conditiilor contractuale/normelor RCA, in cazul asigurarilor auto. Un alt aspect sesizat de catre petenti a fost recalcularea valorilor de despagubire/rascumparare in cazul asigurarilor non-auto.

Posted Image

#18
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 istratei, on 07 mai 2020 - 11:57, said:

Poate 265 de euro , 265 de lei este RCA-ul
Daca-i in lei cred ca pretul e 265 pe luna ori 12 face 3180 de lei. Ce credeti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate