Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De evitat Austro Glass Vitan sau Austro Glass in general.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016
Pe 30 ianuarie montam parbriz la domnii in Vitan. Este drept, varianta mai ieftină, pentru care ai garanție fix 3 luni, pentru că nu intenționam sa mai țin mult mașina. O laguna 2 din 2004, 1.9 dci euro 3.
Fix pe 3 mai după ploaia din București m-am trezit cu apă în mașină în ambele părți. Când i-am sunat au zis că nu au ce să facă, garanția este de fix 3 luni, și dacă vreau sa îmi dea parbrizul jos sa plătesc 150 de lei. Daca ei nu au făcut lucrarea bine de prima dată, a doua oara le iese?
Am rămas cu gust amar pentru că practic garanția era până pe 30 aprilie. A fost vorba de 2 zile, consider că puteau să mă cheme sa arunce macar o privire.
In orice caz , o experiență destul de neplăcută.
' sunt prea sărac sa îmi cumpăr lucruri ieftine'

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 gabrieldanutsincu, on 07 mai 2020 - 08:13, said:

' sunt prea sărac sa îmi cumpăr lucruri ieftine'


Nu neaparat. Am mers la un service ( recunoscut - lant service-uri). Mi-au [limbaj] doua perechi de rulmenti roata.
Am platit asa: 2 x rulment roata, + montaj. Au montat prost. Dupa cateva zile au dat rulmentii jos si au montat altii. Alti bani: 2 x rulment, + montaj. Nu au recunoscut ca este vina lor. Au zis defect din fabrica. Rulment OE. O gramada de bani toata distractia.

Edited by Dany_Darke, 07 May 2020 - 08:35.


#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Nu tin cu ursu,dar este posibil sa nu fie de la parbriz.Este posibil sa fie din compartimentul motorasului stergatoarelor.Se infunda scurgerile din laterale si baga apa inauntru.Asta stiu ca am avut Clio 3,un amic la Scenic 2014 la fel,aceleasi probleme sunt si la Megane 2.Verifica ce am spus.A fost multa apa si scurgerile nu au facut fata,si atunci a bagat apa in interior.

Edited by C63AMG, 07 May 2020 - 08:34.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Daca rulmentii au fost cumparati de la ei si era defect de fabrica de ce nu a fost gratis interventia si sa ii trimita pe cei defecti "la fabrica"?

Edited by Dany_Darke, 07 May 2020 - 08:35.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să curgă apă în mașină de la o ploaie pe lângă parbriz, când mergi cu ea trebuie să fie curent de la găurile ălea.
Am o presimțire că nu-i de la parbriz.

Și acum legal vorbind, dacă aia a fost garanția, aia e.

Puțin dai puțin primești.

În 3 luni nu ai apucat să dai cu jetul mai sănătos pe mașină la spălătorie să verifici etanșeitatea ?

Oricum te contrazici singur.

Quote

Este drept, varianta mai ieftină, pentru care ai garanție fix 3 luni
versus

Quote

sunt prea sărac sa îmi cumpăr lucruri ieftine


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 mirel3003, on 07 mai 2020 - 08:32, said:

Daca rulmentii au fost cumparati de la ei si era defect de fabrica de ce nu a fost gratis interventia si sa ii trimita pe cei defecti "la fabrica"?

Au fost cumparati de mine. Mi-au zis, daca cumparam piesele de la ei, schimbau pe gratis. Mereu am cumparat eu piesele, macar stiu sigur ca ce cumpar aia s-a si montat.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2020 - 08:46.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 MembruAnonim, on 07 mai 2020 - 08:43, said:

Au fost cumparati de mine.

O să fiu offtopic dar te duceai cu factura de montaj de la service la magazinul de unde i-ai luat și ți-i schimbau pe garanție.
Dacă au bătut însă în ei ca animalu i-au stricat ei probabil.

De aia e bine să te duci direct la service.
Ce problemă ai, cât costă, garanție.

Nu iese bine e treaba lor nu plătești de 2 ori.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 waterman, on 07 mai 2020 - 08:44, said:


Un rulment l-au spart cand l-au dat jos.

Sa mai zic ca lasau etrierul sa atarne cu toata greutatea de teava hidraulica? Le-am zis si mi-au raspuns franc "n-are nimic". La final dupa ce au dat jos masina curgea lichid de frana. Cred si eu dupa ce etrierul a facut bungee jumping.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2020 - 08:50.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci urși polari.

Doamne mulțumesc că frate-meu are service.

#10
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016

 waterman, on 07 mai 2020 - 08:36, said:

Ca să curgă apă Ă®n mașină de la o ploaie pe lângă parbriz, când mergi cu ea trebuie să fie curent de la găurile ălea.
Am o presimțire că nu-i de la parbriz.

Și acum legal vorbind, dacă aia a fost garanția, aia e.

Puțin dai puțin primești.

ĂŽn 3 luni nu ai apucat să dai cu jetul mai sănătos pe mașină la spălătorie să verifici etanșeitatea ?

Oricum te contrazici singur.


versus

Am considerat că un parbriz nou, chiar și unul mai ieftin, este mai bun decât unul fisurat cum era al meu. Faptul că poate s-a făcut un montaj defectuos are de-a face cu faptul că a fost parbrizul mai ieftin? Da, are de-a face că ai doar 3 luni garanție, dar seriozitatea montării ar trebui sa fie aceeași (Zic 'poate' că acum iau în considerare și varianta cu compartimentul ștergătoarelor)
Am specificat de ce am mers pe varianta de 'ieftin', nu intenționez să o mai țin (maxim 1 an).
Asta a fost culmea, că în 3 luni a și plouat, a nins, am dus-o la spălătorie ,dar nici o problemă in acest sens.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 gabrieldanutsincu, on 07 mai 2020 - 08:49, said:

Asta a fost culmea, că în 3 luni a și plouat, a nins, am dus-o la spălătorie ,dar nici o problemă in acest sens.

Colegule, oamene, ATUNCI E EVIDENT că nu e de la parbriz și că s-a înfundat cumva baia aia de la ștergătoare cum naiba îi zice.

Roagă un moderator să modifice titlul, nu e onest să arunci cu rahat într-o firmă pentru că ți se pare ție că.


Zic și eu că dacă ar intra pe acolo ar intra de la început, nu după 3 luni.
Și s-ar vedea urme pe bord ceva, pe stâlpii A, se vede.
La tine sunt sigur că e apă doar pe mochetă la picioarele șoferului și pasagerului.

Ori ai ceva înfundat la scurgerile ălea, ori ai vreo gaură în podea.

Edited by waterman, 07 May 2020 - 08:55.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@initiator, ca sa stii sigur ca este de la parbriz, lasa se se usuce locul, nu mai folosi deloc stergatoarele(lichid) si peste cateva zile dai iar la pompa la stergatoare. Daca se umezeste inseamna ca o fi vreun furtunas crapat si curge de acolo. Daca nu apare nimic, toarna o galeata de apa pe parbriz si vezi daca se umezeste.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine, dacă era de la parbriz era de la început.

Furtunele de la stropelnițele ălea sunt pe la motor, ca să fie spart unul din ălea și să ajungă în mașină.... e cale lungă și oareșcum imposibilă.

Or fi șanse mici să nu fie etanș chederul nou sau ce au pus ăia, te duci la spălătorie, iei fise de 15 lei și te pui pe parbriz. Dacă intră apa se va vedea.

Eu aș verifica scurgerile ălea de care am zis.
Torni o găleată sănătoasă de apă pe el și trebuie să ajungă apa sub mașină, pe la carenajele - contraripă etc.

Dacă nu curge bine, e nămol acolo și ajunge apa în mașină.
Sau gaură în podea.

Acum că tot vorbim de asta, eu sunt curios cum e cu defăimarea asta și dacă de fapt nu e de la parbriz și e de la altceva, ăia de la firma aia nu te pot acționa în instanță?

#14
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016



La tine sunt sigur că e apă doar pe mochetă la picioarele șoferului și pasagerului.
Așa este. Pe mochetă s-a strâns toată. De sub torpedou am văzut că a curs. Pe bord nu era umed nimic.
https://ibb.co/5s26DQ3



Poate in plafon..că nu avea cum să urce apa de pe jos în mașină ..

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
La Meganele meu, primavara si toamna desfac grila exterioara si curat cu o sarma de aluminiu furtunele verticale de scurgere a apei colectate.
Nu o data am avut balta in masina, furtunele respective fiind "beton" de noroi intarit, frunze, flori de salcam...
De cand fac operatia de 2 ori pe an, nu mai am probleme.
Chestia e clasica la Renault, majoritatea se plang de probleme cu apa in masina, vezi si chestia cu apa in usi.

Apa la tine a intrat prin priza de aer de la instalatia de ventilare habitaclu.
Posibil sa ai infundat si orificiul de evacuare condens de la AC.
Ala se desfunda pe sub masina. E acolo un furtun cu un capac flotant care impiedica sa intre apa in masina cand treci prin balta mare/inundatie.
Se strange si acolo noroi de la praf + condens si o sa ai apa in masina si daca folosesti AC-ul, ca nu are unde sa se scurga condensul.
Cand ai inlocuit filtrul de habitaclu, ala de la AC si cand ai facut curatenie in locasul respectivului filtru?
Ca scoti un kil de frunze si mizerie de acolo.

Edited by viceroy56, 07 May 2020 - 09:21.


#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Apa care a intrat "in ambele parti", pe unde a intrat? Pe la plafon, pe stalpii laterali, pe sub bordul masinii?

Daca a intrat prin laterale sau pe sus, posibl sa fie de la lipirea proasta a parbrizului.

Apa nu trebuie sa intre la prima ploaie; se poate acumula in timp si sa intre (vizibil) mai tarziu.

Edited by abac, 07 May 2020 - 09:21.


#17
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016

 abac, on 07 mai 2020 - 09:19, said:

Apa care a intrat "in ambele parti", pe unde a intrat? Pe la plafon, pe stalpii laterali, pe sub bordul masinii?

Sub bord am găsit umed, îndeosebi sub torpedou. Apa mai multa fiind la pasager în dreapta
Filtru de habitaclu l-am schimbat acum aproximativ 6 luni, am găsit într-adevăr frunze și destulă mizerie.
Voi verifica cele spuse de voi, însă țin să precizez că am mașina de 3 ani, nu am avut această problemă cu apa in mașină până să schimb parbrizul.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măcar după ce verifici sursa problemei remediază și titlul topicului, știu că mă repet, nu-i frumos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate