Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

BARRIER vs MADRUGADA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Windows

Windows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2006
Care dintre cei doi producatori fac ferestre si usi mai bune?

#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Optimedia.Silcar.Vestherm.ADF.Qfort.Si astia fac ferestre si usi foarte bune.Si multi producatori locali.Destul de multi
Problema mare la barrier sau madrugada e ca lucreaza pe sistem francizor/dealer si nu vand sistem complet.Acesti dealeri cumpara tamplariade la barrier si madrugada,tamplarie de calitate peste medie.Dar ei cumpara ce comanda.Deci poti avea o tamplarie configurata gresit sau cu sticla produsa de cine stie ce geamgerie si apoi montata de cine stie ce Dorel.
Deci nu poti avea garantie 100% ca vei cumpara un produs de top chiar daca merge pe un brand

Daca ai o oferta posteaza aici sa vedem ce si cum

#3
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View Postbogumilandia, on 05 mai 2020 - 23:28, said:

Optimedia.Silcar.Vestherm.ADF.Qfort.Si astia fac ferestre si usi foarte bune.Si multi producatori locali.Destul de multi
Problema mare la barrier sau madrugada e ca lucreaza pe sistem francizor/dealer si nu vand sistem complet.Acesti dealeri cumpara tamplariade la barrier si madrugada,tamplarie de calitate peste medie.Dar ei cumpara ce comanda.Deci poti avea o tamplarie configurata gresit sau cu sticla produsa de cine stie ce geamgerie si apoi montata de cine stie ce Dorel.
Deci nu poti avea garantie 100% ca vei cumpara un produs de top chiar daca merge pe un brand

Daca ai o oferta posteaza aici sa vedem ce si cum

Barrier si Madrugada vand sistemul complet.Trebuie doar sa ceri si sa platesti.
Toti producatorii enumerati de tine lucreaza pe sistem francizor/dealer, nu doar Barrier si Madrugada.

View PostWindows, on 05 mai 2020 - 23:10, said:

Care dintre cei doi producatori fac ferestre si usi mai bune?

cine e mai bun - Messi sau Ronaldo?

#4
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostGPal, on 05 mai 2020 - 23:42, said:

Barrier si Madrugada vand sistemul complet.Trebuie doar sa ceri si sa platesti.
Toti producatorii enumerati de tine lucreaza pe sistem francizor/dealer, nu doar Barrier si Madrugada.



cine e mai bun - Messi sau Ronaldo?

Asa o fi prin zona ta.Aici la capatul lumii poti sa stii sa ceri si sa si platesti.Garantat nu o sa primesti sistemul complet

Personal il prefer pe Roben

Edited by bogumilandia, 05 May 2020 - 23:57.


#5
Windows

Windows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbogumilandia, on 05 mai 2020 - 23:28, said:

Optimedia.Silcar.Vestherm.ADF.Qfort.Si astia fac ferestre si usi foarte bune.Si multi producatori locali.Destul de multi
Problema mare la barrier sau madrugada e ca lucreaza pe sistem francizor/dealer si nu vand sistem complet.Acesti dealeri cumpara tamplariade la barrier si madrugada,tamplarie de calitate peste medie.Dar ei cumpara ce comanda.Deci poti avea o tamplarie configurata gresit sau cu sticla produsa de cine stie ce geamgerie si apoi montata de cine stie ce Dorel.
Deci nu poti avea garantie 100% ca vei cumpara un produs de top chiar daca merge pe un brand

Daca ai o oferta posteaza aici sa vedem ce si cum
Din cate am inteles Barrier produce si sticla

View PostGPal, on 05 mai 2020 - 23:42, said:

Barrier si Madrugada vand sistemul complet.Trebuie doar sa ceri si sa platesti.
Toti producatorii enumerati de tine lucreaza pe sistem francizor/dealer, nu doar Barrier si Madrugada.



cine e mai bun - Messi sau Ronaldo?

Edited by Windows, 06 May 2020 - 00:16.


#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
In urma cu 12 ani am construit o casa, langa un drum intens circulat. Pentru ca este foarte mult zgomot de la trafic, am hotarat sa schimb acum 1 an si ceva, la dormitoare foile de geam, de la ferestrele Qfort, cu altetele tripan. Cei de la Qfort m-au asigurat ca va reduce zgomotul cu 30%. Realitatea e ca parca este mai rau decat inainte.
Acum am zis sa mai fac o incercare, sa schimb fereastra cu totul la un dormitor, cu una Barrier. Le-am scris si le-am spus ce am nevoie si le-am cerut sa masuram nivelul de zgomot inainte si dupa, iar daca totul merge bine, voi schimba si alte ferestre. Mi-au trimis un reprezentant local, a masurat si mi-a dat ofertele din attach, nu am apucat sa vorbesc cu el sa vad diferentele. Reprezentantul mi-a spsus ca a cerut la Barrier un aparat de masura a zgomotului, dar nu au si sa folosesc aplicatii pentru telefonul mobil. Sa fim seriosi, cum sa folosesc o aplicatie necalibrata? Voi insista sa faca aceste masuratori.
Oferta este cea atasata. Cei ce va pricepeti, credeti ca e ok, pentru a reduce zgomotul cat mai mult?
Nu as vrea sa dau banii din nou pe ceva ce nu rezolva catusi de putin problema.

Attached Files

  • Attached File  212 .pdf   395.36K   84 downloads
  • Attached File  213 .pdf   396.27K   45 downloads


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Da, e o configurație bună pentru Izolare fonică.

#8
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Salut

In viata mea de termopanist ma pot ''lauda'' doar cu un geam fonic.La mine combinatia a fost de 4season/4.2.4sil/4low pe pachet de 52.Clientul multumit.Nu am facut masuratori dar domnul spunea ca diferenta este evidenta.
Strict pe oferta ta.As alege varianta cu sticla de 52.Pachetul este mai mare si castigi la distanta intre sticle si nu pierzi mult fonic.Ca sa nu pierzi si mai mult intreaba daca pot lamina 4.4.2-ul ala cu o sticla tratata gen 4season sau low.Tehnic este posibil acum nu stiu daca barier are aceasta optiune.Si ca sa fie treaba treaba ideal ar fi ca distantierele dintre foi sa nu fie egale.Gen mai mare la cea dinspre exterior mai mica la interior.
Daca nu intelegi nu te sfii si comunica

#9
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 bogumilandia, on 24 mai 2020 - 15:25, said:

Salut

In viata mea de termopanist ma pot ''lauda'' doar cu un geam fonic.La mine combinatia a fost de 4season/4.2.4sil/4low pe pachet de 52.Clientul multumit.Nu am facut masuratori dar domnul spunea ca diferenta este evidenta.
Strict pe oferta ta.As alege varianta cu sticla de 52.Pachetul este mai mare si castigi la distanta intre sticle si nu pierzi mult fonic.Ca sa nu pierzi si mai mult intreaba daca pot lamina 4.4.2-ul ala cu o sticla tratata gen 4season sau low.Tehnic este posibil acum nu stiu daca barier are aceasta optiune.Si ca sa fie treaba treaba ideal ar fi ca distantierele dintre foi sa nu fie egale.Gen mai mare la cea dinspre exterior mai mica la interior.
Daca nu intelegi nu te sfii si comunica
Nu ma pricep, dar ce inseama sa laminezi 4.4.2? Distantele intre foi nu sunt standard, poti jongla cu ele? Oare firma nu imi va da cu flit daca ma duc eu sa le spun cum trebuie sa construiasca o fereastra?

#10
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca firma iti da cu flit le dai si tu lor.Cerere si oferta
Se poate jongla cu distanta intre foi.Am doi colaboratori de pe partea de sticla.Unul imi face pachetul de 52 cu doua distantiere de 20 altul cu o bagheta de 22 si una de 18.(aici poate dorel imi spune cu ce influenteaza calitatile fono/termice)
Pachetul 4.4.2 este format din doua sticle de 4 mm si o folie/rasina de 2 mm.Procesul de ''unire''se numeste laminare.Se pot folosi doua sticle de 4 obisnuite sau o sticla obisnuita si una tratata

#11
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 bogumilandia, on 24 mai 2020 - 16:28, said:

Daca firma iti da cu flit le dai si tu lor.Cerere si oferta
Se poate jongla cu distanta intre foi.Am doi colaboratori de pe partea de sticla.Unul imi face pachetul de 52 cu doua distantiere de 20 altul cu o bagheta de 22 si una de 18.(aici poate dorel imi spune cu ce influenteaza calitatile fono/termice)
Pachetul 4.4.2 este format din doua sticle de 4 mm si o folie/rasina de 2 mm.Procesul de ''unire''se numeste laminare.Se pot folosi doua sticle de 4 obisnuite sau o sticla obisnuita si una tratata

"doiul" de la 4.4.2 reprezinta "2 filme/folii PVB", care in total au grosime de 1.4-1.5mm.nici intr-un caz nu este o singura fole de 2mm.

Nu am la indemana documentatie, dar din cate imi aduc aminte din ce-am invatat la scoala distantierul mai mare de 20mm incepe sa influenteze negativ transferul termic din cauza convectiei.Nu-mi merge calumen'ul ca sa verific.Poate incearca alt coleg.

 GPal, on 24 mai 2020 - 16:41, said:


"doiul" de la 4.4.2 reprezinta "2 filme/folii PVB", care in total au grosime de 1.4-1.5mm.nici intr-un caz nu este o singura fole de 2mm.

Nu am la indemana documentatie, dar din cate imi aduc aminte din ce-am invatat la scoala distantierul mai mare de 20mm incepe sa influenteze negativ transferul termic din cauza convectiei.Nu-mi merge calumen'ul ca sa verific.Poate incearca alt coleg.

o folie PVB - 0.38
2 folii PVB - 0.76 (aici m-am pacalit cand am spus 1.4-1.5mm.aveam impresia ca o folie e de 0.76)

#12
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Scriu si eu in acest topic sper sa nu deranjez..daca vreau sa schimb doar sticla pentru un profil montat deja in apartament..se poate face la fata locului ?
Sau trebuie demontat profilul si luat la "atelier" ?
Ma intereseaza pachet de sticla cu performanta fonica buna Posted Image

Edited by razzvann, 24 May 2020 - 18:35.


#13
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Se poate face si pe loc.Problema e ca profilul existent sa ''accepte'' acest lucru.Ai idee ce tamplaria este cea existenta?

#14
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Pare a fi un salamander bluevolution 92 din ce stiu...nu este pus de mine si are 2 foi de sticla.

Ideea e ca stau la bulevard in Bucuresti si cei care au pus inaintea mea pachetul de geam..sigur nu au tinut cont de absolut nimic.

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca e bluevo 92 cu 2 foi ceea ce nu prea cred e cum sa spun finut?Bascalie maxima.Dar sincer chiar nu cred asa ceva.Pune o poza doua sa vedem,poate unu de aici mai luminat isi da sema ce este

#16
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 razzvann, on 24 mai 2020 - 18:28, said:

Scriu si eu in acest topic sper sa nu deranjez..daca vreau sa schimb doar sticla pentru un profil montat deja in apartament..se poate face la fata locului ?
Sau trebuie demontat profilul si luat la "atelier" ?
Ma intereseaza pachet de sticla cu performanta fonica buna Posted Image
Se poate, asta am facut eu la un Qfort din 2008, am pus sticla cu 3 foi de geam, pentru a reduce zgomotul de afara, dar nu am rezolvat nimic, parca e mai rau decat inainte. Toutul s-a schimbat la fata locului, au schimbat si baghetele care tin geamul, actualul geam fiind mai gros. Am schimbat si chederele, rezultat ZERO. De aceea incerc acum sa schimb cu totul  o fereastra sa vad daca rezolv ceva.

#17
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 xplozia, on 25 mai 2020 - 08:10, said:


Se poate, asta am facut eu la un Qfort din 2008, am pus sticla cu 3 foi de geam, pentru a reduce zgomotul de afara, dar nu am rezolvat nimic, parca e mai rau decat inainte. Toutul s-a schimbat la fata locului, au schimbat si baghetele care tin geamul, actualul geam fiind mai gros. Am schimbat si chederele, rezultat ZERO. De aceea incerc acum sa schimb cu totul  o fereastra sa vad daca rezolv ceva.
înainte de a schimba fereastra,verifica feroneria sa aibă cît mai multe puncte de închidere inclusiv pe spate,reglează presiunea pe garnitura,verifica cît calca cerceveaua pe toc(trebuie 8 mm)și apoi ce  combinație de sticla tripan e pus(gindestete că un pachet de sticla bun face toată treaba)apoi schimbă fereastra 🤕, multă lume vrea avioane dar se trezesc că au avioane ,dar fara aripi și motor🤭🤪,in goana după profit se uită multe 🥺

#18
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Astea sunt geamurile..nu imi dau seama ce profil e, nici nu au destule "zavoare" pe inchidere, nici garniturile nu-mi par prea ok.
:)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate