Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Abonament internet pe persoana fizica la firma

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pauldoga

pauldoga

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2020
Buna ziua! Am inchriat un spatiu comercial si deschid o frizerie, Este posibil sa instalez internet pe persoana fizica la acea locatie? Sau este obligatoriu sa fie pe firma?

#2
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
la ce furnizor?

am vazut, vrei la rcs&rds pentru ca pe aria dedicata lor ai scris..

Edited by ssss, 05 May 2020 - 19:37.


#3
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ai intrebat la firma de net ?

Edited by dionenina424, 05 May 2020 - 19:36.


#4
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Se poate.

Fa cerere pe site-ul lor și te contactează un reprezentant. Acces 300 e 9 euro fără TVA și Access 1000 e 15 euro fără TVA. Atât pe PF cât și pe PJ.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Cred ca el intreaba daca poate sa semneze abonament rezidential pentru persoana fizica chiar daca acolo e de fapt o frizerie si nu un spatiu de locuit.

#6
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006

 Swagger, on 05 mai 2020 - 19:51, said:

Se poate.

Fa cerere pe site-ul lor și te contactează un reprezentant. Acces 300 e 9 euro fără TVA și Access 1000 e 15 euro fără TVA. Atât pe PF cât și pe PJ.

Este vorba de un alt tip de abonamente de internet fix? Eu ştiam că abonamentele de Internet fix se numesc altfel la RDS, respectiv Fiberlink şi nu Access.

#7
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
acces e denumirea internetului cu banda negarantata. au acces si garantat(cu banda garantata) pentru firme

#8
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Adică să înțeleg că Fiberlink-ul oferă bandă garantată.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Ca sa instalezi iti cer contractul de inchiriere al spatiului (ca nu faci un abonament la orice locatie vrei, trebuie sa ai niste drepturi acolo). Daca contractul e pe PJ, firma este cea care a inchiriat spatiul, nu stiu daca iti fac pe PF, nu ar avea logica sa o faca (numele tau nu apare ca PF in contract, apare firma). Dar incearca la ei si vezi, pe forum vei vedea doar pareri pro/contra fara nici o baza practic.

#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
ai inteles gresit, fiberlink nu ofera banda garantata.
acces = fiberlink cu ip static
garantat= viteza garantata pentru upload/download
se poate face si pe firma si pe persoana fizica, dar obligatoriu abonament business

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007

 kopilu_198, on 06 mai 2020 - 08:48, said:

se poate face si pe firma si pe persoana fizica, dar obligatoriu abonament business
abonamentul busines nu este pentru persoane juridice ?

Pentru a deschide un abonament de internet fix, iti trebuie un act de proprietate / chirie.
daca ai inchiriat pe firma (persoana juridica), nu cred ca poti instala servicii ca persoana fizica la acea adresa.

Edited by strongsss, 06 May 2020 - 09:12.


#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
poti si pe persoana fizica sa iei orice tip de abonament business

#13
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 ssss, on 05 mai 2020 - 21:14, said:

Este vorba de un alt tip de abonamente de internet fix? Eu ştiam că abonamentele de Internet fix se numesc altfel la RDS, respectiv Fiberlink şi nu Access.
Ca să lămurim ambele situații, depinde de ce răspuns vei primii din partea celor de la DIGI, sfatul meu personal este să iei legătura cu @catalinman ca să verifice în baza lor de date exact cum apare locația ta, dacă este rezidențială sau comercială. În funcție de ce răspuns îți dă el, ai 2 variante:

1. Fie semnezi cu el contractul (poate îți face și o ofertă faină cu reducere) online, în 20 de minute, fără să mergi în punct de lucru DIGI, și îți vin băieții să instaleze fibra optică sau UTP, depinde ce infrastructură ai în locația respectivă. Aici ai de ales între 3 abonamente, Fiberlink 300, Fiberlink 500, Fiberlink 1000. 30 de lei, 35 de lei sau 40 lei. În funcție de ce abonament dorești. Dacă locația nu apare ca și clădire comercială, mai mult ca sigur că o să reușești să semnezi contractul cu Cătălin, și îți recomand cu cea mai mare încredere. Tocmai ce am semnat un contract cu el și ieri au fost băieții să tragă fibra, tot. Asta la 3 zile după semnarea contractului.
2. Dacă clădirea apare comercială și nu îți poate oferii servicii ”rezidențiale”, intrii pe digiromania.ro, secțiunea Business, mergi la abonamentele de internet, selectezi ce pachet vrei tu, Access 300 sau Access 1000 (exact același tip de abonament ca și Fiberlink, singura diferență find în unele rute naționale/internaționale) și IPv4/IPv6 static, conectare PPPoE. Viteză negarantată la ambele variante de care îți zic acum, după care depui cerere să fi contactat de către un reprezentant, pentru ofertă. Eu am și abonament Access pe persoană fizică, deci se poate face (după mai multe insistențe ce e drept, dar se poate).

Cel mai bine, ia legătura cu @catalinman care a și răspuns la acest subiect și te lămurește el întrutotul :).

#14
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Catalinman a raspuns deja dar nu la concret.

#15
pauldoga

pauldoga

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2020

 catalinman, on 05 mai 2020 - 20:44, said:

Cred ca el intreaba daca poate sa semneze abonament rezidential pentru persoana fizica chiar daca acolo e de fapt o frizerie si nu un spatiu de locuit.
Salut! Am inteles ca esti reprezentant RDS. Cum pot lua legatura cu tine pentru un abonament de internet?

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Ai PM. ;)

#17
cryptors

cryptors

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2021
salut.
as fi interesat si eu de unul sau doua abonamente de la Digi.
cum am putea lua legatura?

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Următoarele erori au fost întâmpinate
Membrul cryptors nu poate folosi sistemul de mesagerie
Acest mesaj privat nu a fost trimis.

Nu merge sa primeste mesaje private, probabil din cauza ca ai o singura postare pe forum si nu poti nici sa dai PM si nici sa primesti PM-uri. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate