Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Intreprindere familiala - relatii contractuale cu persoane fizice.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Vă salut!
Aș avea o întrebare(mai multe) pentru persoanele care mă pot ”lumina” cu privire la următorul aspect:
Dețin un I.F.(2 membri) și aș vrea să comercializez produsele obținute din exploatația agricolă în unele piețe din localitățile apropiate.
Problema este că nu știu cum aș putea să fac să vândă în piață pentru mine o terță persoană.
Din ce m-am documentat în lege, ăsta ar fi singurul aspect care-mi dă bătăi de cap, iar întrebând în stânga și în dreapta, fie răspunsurile au fost contradictorii, fie doar ridicat din umeri.

În legislația în vigoare, Legea 182/2016 actualizată 2019, am văzut asta ...

Art. 28, alin(4) - Întreprinderea familială nu poate angaja terţe persoane cu contract de muncă.

...până aici, cristal de limpede, dar...

Art. 29, alin(3) - În scopul exercitării activităţii pentru care a fost autorizată, întreprinderea familială poate stabili relaţii contractuale, în condiţiile legii, cu orice persoane fizice şi juridice, cu alte întreprinderi familiale, cu întreprinderi individuale sau cu PFA, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.

Ce să înțeleg? Pot stabili relații contractuale cu persoane fizice pentru efectuare de activități economice în scopul exercitării acțivității în care a fost autorizată întreprinderea familială, dar totuși aceste persoane nu pot fi angajate cu contract de muncă.
Cum aș putea face legal acest lucru?

Vă mulțumesc!

Later edit: Acum am observat că am deschis acest topic în categoria greșită, mii de scuze! Rog să fie mutat în categoria Societati comerciale (SRL, SA, SNC, SCS, SCA etc) si PFA; mulțumesc!

Edited by varvea, 04 May 2020 - 22:01.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvarvea, on 04 mai 2020 - 21:57, said:

Pot stabili relații contractuale cu persoane fizice pentru efectuare de activități economice în scopul exercitării acțivității în care a fost autorizată întreprinderea familială, dar totuși aceste persoane nu pot fi angajate cu contract de muncă.
Relațiile de muncă nu-s activități economice, nu sunt fiscalizate și nici nu-ți aduc profit.
Relațiile contractuale despre care e vorba în articol sunt cele pe care le stabilești cu partenerii în scopul desfășurării activității, de exemplu cei de la care cumperi marfă sau materie primă și cei cărora le vinzi (furnizorii și clienții). Sigur că nu-i poți angaja.

Edited by althea, 05 May 2020 - 05:33.


#3
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Vă mulțumesc pentru răspuns.

Și dacă aș vrea ca o terta persoană să vândă pentru mine în piață produsele, cum ar trebui să procedez?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
daca nu o poti angaja. nu ramane decat sa ii vinzi si ea sa vanda mai departe.
strict legal, terta persoana ar trebui sa fie si ea II.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvarvea, on 05 mai 2020 - 07:15, said:

Și dacă aș vrea ca o terta persoană să vândă pentru mine în piață produsele, cum ar trebui să procedez?
Nu poate vinde în numele IF decât o persoană din familie,  pentru care ai depus copie după cartea de identitate când ai înregistrat firma (cineva care apare în acordul de constituire).

Quote

membrii familiei pot fi soţul, soţia, copiii acestora care au împlinit vârsta de 16 ani la data autorizării întreprinderii familiale, dar şi rudele şi afinii până la gradul al patrulea inclusiv.

Edited by althea, 05 May 2020 - 08:08.


#6
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Vă mulțumesc tuturor pentru implicare și răspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate