Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Offroad Delivery Challenge

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Salutari

Neavand arie de GameDev si in urma discutiilor pe aria de feedback , mi s-a propus sa postez aici acest subiect.

In urma cu un an de zile am inceput cu un prieten sa lucram la un joc. Adica, pana la urma eu lucram pe partea grafica pentru alti clienti, iar el , fiind programator, lucra in domeniu, tot pentru altii. Am decis sa incercam marea cu degetul Posted Image
In urma cu cateva zile am lasant jocul pe android

Ce il face special ?
- Harta destul de mare si complexa
- car tuning (visual / performance)
- iti poti incarca marfa dupa bunul plac in remorca
- fuel system
- winch (daca ai troliu cumparat poti prinde de copaci pentru a putea urca)

Pe partea tehnica :
- Totul a fost facut de la 0
- Tot environmentul e compu dintr-un singur atlas si 3 texturi.
- Terenul a fost creat plecand de la un height map , generat teren intr-o aplicatie de modelare 3 iar apoi, optimizare manuala (munca de chinez)
- Masinile au si normal map, insa am regretat ca am folosit asta. Nu era chiar asa mare nevoie
- In scena, in cele mai multe zone, numarul de draw calls este intre 150-180 Posted Image , ceea ce este foarte bine din punctul nostru de vedere Posted Image (si aici ma refer si in momentul in care un vehicul are toate accesoriile pe el)

Link Google Play : https://play.google....oadTransportSim

Trailer :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PwD5s4pZCkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Urmeaza sa facem un update cat de curand, cu urmatoarele lucruri

- Sa adaugam un "view full map"
- Trasee generate pana in punctul ales de pe harta. In momentul de fata, e o sageata care arata directia finala a destinatiei, insa nu si traseul Posted Image . Se pare ca l-am facut prea "challenging" Posted Image

As dori ceva feedback, chiar si critica atata timp cat e una constructiva Posted Image

Edited by Andreysc7, 04 May 2020 - 17:54.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Un site cu un APK oficial? Ca nu toata lumea are Google Play (de exemplu noile Huawei/Honor) :) Nu prea ma joc, dar l-as instala de curiozitate ... Arata bine prezentarea ...

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postutopium, on 04 mai 2020 - 18:13, said:

Un site cu un APK oficial? Ca nu toata lumea are Google Play (de exemplu noile Huawei/Honor) Posted Image Nu prea ma joc, dar l-as instala de curiozitate ... Arata bine prezentarea ...

Imi recomanzi unu ? uite la asta chiar nu m-am gandit. Avem un site, insa nu am urcat inca aplicatia acolo .. va urma cat de curand

Edited by Andreysc7, 04 May 2020 - 18:17.


#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Pai eu zic sa puneti APK-ul pe site-ul vostru, cum fac si Facebook sau Whatsapp ... sa nu fiti dependenti de un store anume.

Exemplu:
https://www.facebook...android_upgrade

Practic ei pun si APK-ul, si link spre Google Store. Sigur, poate fi pus in AppGallery (Huawei Store), APKPure, Amazon Store, etc, cresteti numarul de downloaduri asa. Dar cel mai simplu e sa-l ai pe site-ul propriu, plus ca asa puteti pune versiunile noi sus mai rapid decat pe store (unde din cate stiu dureaza ceva timp sa fie aprobat).

Desigur, il puteti pune si pe Softpedia, in sectiunea dedicata: https://mobile.softpedia.com/apk/

Edited by utopium, 04 May 2020 - 19:17.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Arata fain, inca nu am apucat sa-l joc, dar poate prind un pic de timp weekendul care vine.

Strict din ce am vazut din clip, are aceasi problema/minus pe care o au toate jocurile de genul, si care nu cred ca poate fi rezolvata: dinamica masinii nu corespunde prea mult cu ce se intampla in realitate. Sunt destule reactiuni intre sol si sistemul de suspensie/directie care sunt fie trecute cu vederea, fie sunt puse pe dos.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
mersi de feedback

Am reusit la un moment dat sa avem un physics mai bun, dar ingreuna gameplay-ul. Nu le-am trecut cu vederea, insa ne-am limitat la ceea ce s-a putut.

Avem un mic video din timpul testelor Posted Image . Puteam face si arcurile sa isi modifice forma, insa pentru a face astea, trebuia sa le facem un mesh diferit , ceea ce ar fi inseamnat draw call-uri in plus

App, in video am dat attach camerei pe platforma remorcii. Am tinut sa zic asta, pentru ca uneori ai impresia ca nu e afectata de suspensii, insa iti poti lua ca reper linia orizontului

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D6hPXY98DG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andreysc7, 04 May 2020 - 19:31.


#7
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 09.01.2009
O chestie derutanta,dupa ce incepi o misiune,nu  prea ai indicatii.Pe harta  nu prea poti sa vezi,ar  trebui un fel de gps,sa te indrume incotro s-o iei.De ex,am inceput misiunea de  de  junkyard,cea  cu   timp definit de 2  min,si m-am  invartit  in toate directiile,nu stiam incotro s-o iau.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Da. Tocmai de asta ziceam ca o sa venim cu un update zilele astea iar problema asta va fi rezolvata. O sa detaliem traseele + optiunea de view full map :)

Multumesc mult pentru feedback

Edited by Andreysc7, 04 May 2020 - 21:58.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAndreysc7, on 04 mai 2020 - 19:30, said:



Am reusit la un moment dat sa avem un physics mai bun, dar ingreuna gameplay-ul. Nu le-am trecut cu vederea, insa ne-am limitat la ceea ce s-a putut.

Avem un mic video din timpul testelor Posted Image . Puteam face si arcurile sa isi modifice forma, insa pentru a face astea, trebuia sa le facem un mesh diferit , ceea ce ar fi inseamnat draw call-uri in plus

Hmm, pare-se ca arata mai bine decat vazusem initial. Nice job! La 1:04 exista un pic de wheel slip pe rotile remorcii, care nu ar trebui sa se intample decat daca ar fi roti tractoare, dar bine, deja sunt eu fixist si nu e ceva ce trebuie rezolvat Posted Image.

Intrebare: Luminile (faruri) sunt functionale?

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
farurile nu ... aceasi poveste , mergea putin sacadat pentru ceea ce am vrut noi sa facem. Puteam pune un efect care sa nu ingreuneze asa mult, dar nu ne-a placut cum a aratat si l-am scos :)

Quote

deja sunt eu fixist si nu e ceva ce trebuie rezolvat

si noi suntem la fel , incercam cat mai multe metode de a optimiza ceva si cand ajungem in punctul in care ne dam seama ca nu avem cum (sau ca nu ne pricepem) , atunci il lasam asa cum e sau il scoatem

#11
bionix

bionix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.12.2006
cool. dar camera video se misca prea mult. ametitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate