Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Copiere caseta VHS - laptop

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
Ok. Sunt foarte multe pareri. Va multumesc pentru implicare.

Sunt unele idei care se contrazic totusi. Laptopul meu are un procesor Intel I7 generatia a 3-a, 3630QM, 2.4 Ghz. Credeti ca e ok pentru ce are de facut?

Apoi, stiu ca domeniul acesta este vast si trebuie sa ai multe cunostinte pentru a scoate ceva bun din casete si cel mai bine ar fi sa apelez la un service dedicat. Totusi, numarul mare de casete ma duce cu gandul la o suma foarte mare. De aceea am ales initial sa imi configurez singur acasa totul.

Casetele contint evenimente sportive din anii 90' de pe Eurosport/ARD/ZDF. Casetele vin din Germania si data fiind infrastructura nemtilor in acea perioada presupun ca pe casete e o calitate destul de buna. Trebuie astfel un echipament mai scump pentru a scoate o calitate cat mai apropiata de original?

Sunt cateva playere pe website-urile pentru second hand dar am primit informatii cum ca unele nu merg chiar daca proprietarul spune ca a testat. Se poate intampla asta si la cele de peste sa zicem 300-400 lei?

#38
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Orice cumperi second hand se testeaza, suficient d emult ca sa-ti dai seama de calitate.
Deci, aranjezi intilniri, mergi cu cel putin 2-3-4 casete diferite, vezi cum merge treaba.
Practic, pretul nu are nici o treaba cu calitatea / increderea, per se.
Poti sa iei teapa si la 10 lei si la 100, si la 1000 de lei.

Da, conteaza cu ce faci captura.
Pe de alta parte, cum ai speranta sa se vada niste casete VHS vechi de 20-30 de ani ?
Si profesionale daca au fost... cum le-ai pastrat, in ce conditii?
Orice placa de captura o achizitionezi online - ai drept de retur 14-30 de zile daca apar probleme grave.

In ce oras esti ?

Edited by dionenina424, 05 May 2020 - 15:24.


#39
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

View PostTaxon, on 05 mai 2020 - 13:22, said:

Ca veni vorba, stiti si placi fireware - consumer grade - bazate pe alt chip decit VIA 6303?
Exista si placi cu chipset Texas Instruments. Nu cred ca se mai fac astazi. Cred ca gasessti SH, dar trebuie testate/verificate. Vezi la ei pe site ce mai produc si unde le gasesti.
Da, este adevarat, au fost foarte multe cazuri de incompatibilitati hardware/drivere cu chipset-urile VIA pentru adaptoarele 1394.
Una din sculele pe care fac si azi capturi este cu firewire onboard, chipset TI.
Dar SO este Win XP, ca asa a ramas, cu programele de la vremea aia, licentiate. PC-ul il folosesc pentru capturi/transferuri SD.
Upgrade-urile nu s-au mai putut face decat contra cost si pentru ca nu am avut probleme, nu am upgradat niciun program.

#40
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
Am găsit o placă firewire pcie x1 de la Kalea-Informatique cu Chipset Texas Instruments xio2213bzay. Montată rapid și pus driverele legacy firewire 1394 ieee pentru windows 10. Recunoaște camera Canon MD110 pal de pe care am descărcat trei casete miniDV prin intermediul unei aplicații terțe.
Momentan am doar fișierele avi dar sunt bucuros că am recuperat amintiri de neprețuit.

#41
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Eu am copiat acum ceva ani cu un TV tuner leadek winfast, dacă nai cred ca găsești și este ieftin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate