Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UniFi dream machine (UDM / UDM pro)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
salut, cum se poate accesa meniul/controlerul de pe UDM de la distanta din browser? nu reusesc :-)

#20
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
teoretic, este activat default pt UDM. trebuie sa ai cont la UI si
1) accesezi https://networks.unifi.ui.com pentru UDM.
Sau daca ai
UDM-PRO atunci este:
2) https://unifi.ui.com

Quote

NOTE:A Ubiquiti account is needed to use remote access for the UDM and UDM-PRO. Remember the UDM-Pro controller, running UniFi OS will be listed on https://unifi.ui.com, while all other controllers will be listed on https://networks.unifi.ui.com.

ce versiune de controller ai si ce firmware train urmaresti?
uita-te in settings->remote access
mai multe detalii aici (scroll down pana ajungi la UDM):
https://help.ui.com/...mote-Management

#21
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Incerc sa fac o configuratie cu UDM-Pro pentru un client, si inca stau pe ganduri.

Cateva simple:

- cum se comporta in sesiune PPPoE (RDS, cu ONT in bridge)?
- s-au rezolvat problemele de software din pagina precedenta?

Setup-ul nu e pretentios, gigabit RDS cu IP fix, vreo 4-5 inwall HD, plus un flex, plus un sw 8 - 150 - PoE (nu gasesc de 16 pe nicaieri).Ceva echipamente IoT (alarme, camere 3'rd party), telefoane, televizoare, cateva laptop-uri. Rezidential, deci fara incarcare.

Multumesc!

Edited by Tyby, 11 August 2021 - 19:21.


#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
PPOE si UDM Pro = no go, adica cel mult 600-650 Mbps cu ITM activat.  Cica lucreaza la bug dar cine-i mai crede.
Exista un UDM Pro SE in EA cel putin in US in UE inca nu s-a lansat nici macar in EA.

US-16-150W-EU e EOL nu-l mai gasesti decat uitat pe undeva sau SH. Noul model Gen.2 USW 16-PoE-EU e Sold out si la ei pe site si USW-Lite-16-PoE-EU la fel deci doar daca gasesti la cineva uitat in stoc.

Edited by MD, 12 August 2021 - 22:53.


#23
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am pus astazi sistemul pe picioare, se misca ok. Deocamdata l-am lasat in spatele NAT-ului, nu mai aveam cand sa trec ONT-ul in bridge si sa modific tot restul infrastructurii pe noua configuratie. Il lasam sa se "coaca" putin ca wifi chior, dupa care ii dam si pppoe.

Urata aia cu pppoe-ul, dar va trebui sa fie suficient, nu imi place sa amestec prea mult rahatul, ONT-ul ala de la Digi e bun de ONT. SI cam atat.

Altfel ... se misca bine, 4 x InWall HD si 1 x Flex HD.

Cu switch-ul m-am lamurit, am pus un  USW-8-150, e bun ca nu are nimic in miscare, dar se incalzeste.

Uplink-ul l-am facut cu un kit de SFP singlemode low power, ca asta am gasit la prima strigare, cu un  patchcord de 1 m vad ca tine bine gigabit. Sper sa ramana asa.

Cand ajung din nou in locatie (peste vreo luna probabil) il voi trece in pppoe, vedem atunci distractie. Prefer IDS / ITM activ, clientii vor fi in proportie de 99.99 % conectati prin wifi, si nu cred ca vor sari de 600 mbps oricum (eu azi nu am trecut de 610 mbps la 2 m de unul dintre AP-uri cu telefonul). Ceea ce - oricum - este overkill.

Multumesc!

PS: e tare interesanta situatia, pentru ca problema de gatuire pare sa vina de la combinatia ITM over pppoe, altfel oricare dintre ele se descurca admirabil, iar resursele hardware ar trebui sa fie mai mult decat suficiente.

Edited by Tyby, 13 August 2021 - 21:08.


#24
Apprentice99

Apprentice99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2019
FYI - speed test facut pe UDMP, pppoe prin HG6544C in modul bridge, IPS on, level 5.

Attached Files



#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ceva nu e "in regula" acolo nu are cum sa urce UDMP la 800 si de mbps cu PPOE si ITM 5...din pacate.  Am o banuiala din ce  am vazut/citit ca nici UDMP SE nu se comporta diferit.

Edited by MD, 01 September 2021 - 07:36.


#26
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
well...
intr-un fel ai dreptate dar nu in intregime - sunt useri care folosind pppoe (cu sau fara vlan) cu UDMP + IP/IDs 5 au atins viteze gigabit - intr-adevar, marea majoritate nu, dar sunt si cazuri razlete Posted Image iar rezultatul de mai sus se incadreaza in ceea ce au mai raportat si altii.

acum, in ceea ce priveste UDMP-SE, totul pare ok.
Diferenta dpdv software (pt ca hardware nu e nimic schimbat a.i. sa influenteze throughtput-ul via pppoe (vb de procesor)) este ca serviciie nu mai ruleaza intr-un mediu containerizat (podman) ci direct bare-metal.

direct din udmp-se (conexiune pppoe)
root@UDMPROSE:~# speedtest -s 10133

Speedtest by Ookla

Server: CenturyLink - Boise, ID (id = 10133)
ISP: CenturyLink
Latency: 2.78 ms (0.54 ms jitter)
Download: 934.53 Mbps (data used: 1.2 GB)
Upload: 931.33 Mbps (data used: 903.3 MB)
Packet Loss: 0.0%



cllient in spatele udmp-se (conexiune pppoe)
PS C:\Utils\Speedtest> .\speedtest.exe -s 10133
Speedtest by Ookla
	 Server: CenturyLink - Boise, ID (id = 10133)
	 ISP: CenturyLink
Latency:	 2.97 ms (0.05 ms jitter)
Download: 938.96 Mbps (data used: 898.2 MB)
	 Upload: 925.74 Mbps (data used: 1.0 GB)
Packet Loss:	 0.0%



rezultatele nu sunt ale mele, dar poti citi mai multe pe beta forum-ul de la ui.

Edited by ogo, 01 September 2021 - 12:58.


#27
Apprentice99

Apprentice99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2019
@MD
Rezultatele par repetabile pe echipamentele mele, soft ultima varianta "oficiala" - interfata noua pentru alta prezentare grafica, cu server XTEK din RO (selectabil de catre router, fara posibilitatea alegerii manuale a acestuia), folosit snipping tool pt captura ecran si fara pop-up-ul "Testing..." - ce ti se pare in neregula? Ce rezultate ai reusit sa obtii?
Cred ca interesant ar fi sa avem mai multe rezultate de la provideri locali/echipament@soft folosit (revizie board, etc)...
Toate bune!

Attached Files



#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
După ce ma întorc voi trece echipamentul Digi în bridge, si revin cu teste cu UDM Pro în pppoe cu ITM. Mai vedem...

#29
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Pune-i firmware 1.11.0-16, a rezolvat problema cu PPPoE, indiferent daca IDS/IPS este on sau off.

[ https://i.imgur.com/2xOccZz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu am reusit inca sa il trec pe direct, am facut doar rearanjare rack & stuff, dupa care am plecat din nou. Cand ma intorc probabil o sa se intample.

Ca idee, asta al clientului este pe 1.10.x, si nu zice ca ar fi vreun update de firmware. Probabil trebuie facut manual, insa - cum nu e graba ...

#31
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
firmware-ul care a facut "unleash" la pppoe este din train-ul beta.

ori schimbi din GUI (asta e pt gui-ul nou) release channel-ul: system>maintenance>advanced settings> enable la private release channel si dupa pus channel-ul pe early access.

ori faci update prin ssh:
ubnt-upgrade firmware_url
dar pt ssh ai nevoie de link care e publicat pe forum si pt al putea vedea ai nevoie de early access activat.

UniFi OS - Dream Machines 1.11.0-16

Improvements
    Improve Remote Access stability.
    Improve PPPoE throughput.
    Update MongoDB to 3.4.15 for network application.
    Auto-delete old notifications after 30 days.
    New UI for local portal.
Bugfixes
    Fix a potential memory leak issue when "Threat Scanner" is enabled.
    Fix an occasional issue that random network services could become malfunctional.
    Fix an edge case that leads all devices can't connect 2.4GHz.
    Fix issues caused by the DST Root CA X3 certificate expiration.

UDM-PRO:
https://fw-download....22e04bfac89.bin
UDM-Pro Checksum
md5: 48c241c1e87bfdff738e80ed403fe953 
sha256: a9b10752b515f9592da2e7360cf1a41b797c9b61e445aa0c2fa1c404b2be96b8

Edited by ogo, 01 November 2021 - 09:38.


#32
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Da, momentan este beta. Probabil in cel mult cateva luni va deveni release oficial. Eu am facut upgrade prin SSH

#33
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am citit, insa sunt intr-o perioada extrem de aglomerata (sper ca la sfarsitul saptamanii sa revin in sfarsit in tara), si nu am avut cand raspunde.

Cum nu este echipamentul meu, ci al clientului, si e rezidential, nu ma tenteaza firmware beta, sa am ce-mi bate cuie in talpa fara sa alunec! Posted Image Posted Image

Mai asteptam, mai intai sa-l vad cum merge in pppoe / IDS.

Multumesc!

Edited by Tyby, 11 November 2021 - 00:29.


#34
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Firmware-ul 1.11 cu imbunatatirile pentru PPPoE (+ altele) este GA: https://community.ui...69-bf6dfbbcc209

#35
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
+ alte zeci de probleme :)
n-as lua nimic din gama Unifi L3 inca 1 an de-acum incolo (cel putin)....

#36
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
0 probleme acasa si la o mica firma. UDM + SW + AP. Your mileage may vary Posted Image

Edited by chirea_mircea, 04 January 2022 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate