Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

UniFi dream machine (UDM / UDM pro)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Salutare,
Am deschis un topic pentru aceste device-uri de la UniFi: UniFi dream machine (UDM / UDM pro)
Ma intereseaza foarte mult si am tot citit in ultimele zile despre ele. Din pacate avem: review-uri "platite" foarte bune si pareri de la utilizatori, in mare parte - destul de proaste, pana acum.
Exista vreun posesor in Romania ? poate da cineva mai multe pareri (mai) "avizate" in acest moment ?
Stiu ca se lucreaza inca la aceste jucarii - sunt intr-un statiu destul de ..."beta". Din pacate am senzatia ca au cam fost aruncate pe piata pe spinarea utilizatorilor - din ce se discuta  pana acum.
Ca si hardware este ceva foarte ok dar se pare ca mai au mult de munca pe partea de software.
Daca aveti interes pentru topic ... scrieti aici Posted Image
Pe mine ma mananca foarte tare palmele sa iau asa ceva (varianta simpla / nu pro) ... dar cititind pana acum despre subiect ... cred ca am sa mai astept. Plus pretul putin cam maricel ...

Edited by Sclaud, 04 May 2020 - 07:26.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AgJGuyDyP_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Si eu mi-as cumpara cu placere un UDM. Arata f bine, are tot ce-mi trebuie.
Dar legat de pareri de pe internet ... lumea nu-l prea vorbeste de bine :-(

Legat de varianta pro ... costa mai mult, arata mult prea nasol (e de genul care trebuie pus intr-un rack ... ceea ce nu am deci ... nu reprezinta interest)

Edited by astingengo, 04 May 2020 - 09:46.


#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
... si n-are wifi (PRO) - sunt 2 echipamente total diferite ca destinatie "de lucru": UDM - casnic / UDM-Pro - enterprise. (nu ca nu ar putea folosit PRO-ul si acasa :) )

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Intrebarea ar fi... la ce e necesar si ce face de nu face o scula normala comerciala simpla, e doar treaba cu NAS-ul ?
Eu m-am uitat la clip si vad ca nici ipv6 nu pare sa stie... ceea ce echivaleaza cu gunoi in ziua de azi cand se migreaza masiv pe noul sistem. Am mai vazut asa ceva pe glume mikrotic...

Edited by andreic, 04 May 2020 - 10:53.


#6
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Si fara WiFi da ... uitasem asta ca citisem si eu si despre pro putin.
Legat de UDM (daca la el se face referire cu IPv6) ... eu unu nu am nevoie de IPv6 pentru urmatorii 5-10 ani deci un echipament care nu stie IPv6 nu ma deranjeaza deloc ... iar daca stie nu ma ajuta deloc.

#7
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
De la ce am plecat eu in aceasta cautare a fost nevoia segmentarii retelei. Vreau sa separ, in diferite subneturi, multiple device-uri din casa:
- vreua sa separ tot ce tine de IOT: smartthings hub, philips hue hub, google home mini, amazon alexa, prize tpl-link hs110, aspirator roborok si filtru de aer xiaomi ... etc
- vreau un subnet separat pentru tot ce am conectat pe fir si trebuie sa mearga ceas: pc, laptop servici (conectat pe fir), NAS, intel nuc (server diverse) ... eventuals in acest subnet as baga si TV + PS4
- retea wifi pt 5Ghz pt device-uri importante din casa (telefoane, tableta, laptop etc)
- retea wifi guest separata
Plus optiunea de reguli firewall detaliate intre toate acestea.
In acest quest am ajuns incet incet la aceste scule de la Ubiquiti.
Nu exclud alte solutii ... daca mai exista ... ceva home use totusi (nu enterprise). Dar nu prea am gasit ... exceptand microtik in care nu prea am incredere (ca face nici macar cat acestea de la unifi ... parerea mea).
Inca ma documentez ... sunt o gramada de bani si sincer, m-am cam saturat sa fac pe cobaiul pt diverse companii ... in zilele noastre. Asta ma deranjeaza si ma retine cel mai mult: ca nu exista sa iasa pe piata un produs fara bug-uri si lipsuri majore, in foarte multe cazuri in ziua de azi :(

#8
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Daca gasesti ceva intr'un singur device let me know please ca si eu vreau.
Daca nu eu luna viitoare o sa ma axez pe router separat de la ubiquiti si wifi.

Multumesc

#9
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Da, nu tin nici eu neaparat la un device all-in-one.
Sunt deschis si la alte solutii: router + sw + AP ... dar din ce am vazut pana acum - nu prea exista solutii home-use reliable ...
Acestea de la ubiquiti se apropie cat de cat. Dar daca citesti pe community la ei te sperii

#10
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Da ... daca din ce am citit si eu daca vrei ceva care sa-ti ofere o stabilitate increzatoare ... te duci la Cisco ... (desi ... am vazut oameni care folosesc de luni, poate ani altii, care nu au avut probleme cu device-urile de la Ubiquiti ... o tine si de noroc ????)

Problema e ca la Cisco te duci doar daca cad pantalonii de pe tine din cauza ca sunt prea grei cu atatia bani in ei :))))

#11
Sclaud

Sclaud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 30.01.2012
Mda ... lucrez cu Cisco zilnic la servici, de multi ani ... intradevar e alta clasa dar, alte preturi.
Citeam astazi ca nici partea de sw a UDM pro (cele 8 porturi incluse) nu ar fi chiar switch in adevaratul sens Posted Image  ... probleme si lipsa features ... pfff

Edited by Sclaud, 04 May 2020 - 13:46.


#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Te poti uita la Cisco gama SMB fara sa-ti pice pantalonii de pe tine , in special RV260W; in principiu e in stare sa faca cam tot ce vrei ( nu garantez de throughput-ul PPPoE ca nu stiu daca au offload dar daca esti dispus sa lasi ONT-ul sa faca sesiunea in caz ca e nevoie iti ofera inclusiv 4 porturi PoE pt. eventuale AP-uri , evident tot din cele mai cheapo SMB )

#13
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.10.2019
Singura problema la unifi dream ar fi ventilatorul. Daca e liniste se aude.

#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
...e un shit-show total la ei pe forum, au schimbat total GUI-ul controller-ului  iar in ultimele 3 luni la 3 bug-uri rezolvate per beta candidate apar alte 5 noi...mai ales pe parte de controller (linia unifi) - 3 RC-uri in ultimele 10 zile si toate cu mari probleme - asta sa nu putem la socoteala ca au impins in GA unul din RC...
As sta departe deocamdata de linia unifi pe parte de layer3 (udm/udm-pro) sau cel putin nu as face niciun update momentat la controller.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Nici măcar nu ai nevoie de dream machine, un controller de la ei cu un router și hotspoturi wifi face treaba asta. "amărâtul" de er-lite 3 pe post de router duce 1 gbit/s pppoe. Cu el vei obține cele 2 subneturi, apoi restul configurezi din controller.
Ata e, Andrew's ăștia sunt cei mai ok, cisco nu-s cu picioarele pe pământ și Huawei nu s-a băgat pe nișa asta. Mikrotik nici eu nu aș pune, nu mai sunt așa stabile sculele lor.
În schimb, da, au fost loviți și ăștia de scandaluri dar minore, dacă ne raportăm la scară istorică.

Pănă la urmă, singura alternativă la ei ar consta în ceva routere obișnuite cu OpenWRT pe ele și atunci chiar configurezi orice pe ele. Dar are cineva nervi să mai facă treaba asta?

Edited by benis, 18 September 2020 - 18:26.


#16
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.10.2019
er-lite 3 si gama edge e buna pentru ca foloseste cavium cpu.

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Nu toata ‘gama’ edgerouter foloseste cavium, sunt si cu mediatek.
Cam tot ce are X in descriere e mediatek: er-x/er-x sfp/er-10x/ep-r6.
Singurul cu X care e cavium este er-8-xg.



#18
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.10.2019

View Postogo, on 19 septembrie 2020 - 11:56, said:

Nu toata ‘gama’ edgerouter foloseste cavium, sunt si cu mediatek.
Cam tot ce are X in descriere e mediatek: er-x/er-x sfp/er-10x/ep-r6.
Singurul cu X care e cavium este er-8-xg.

Bine punctat.
Am vrut sa spun: edge router lite 3, edge router er-6p, ERPro-8

https://wikidevi.wi-...uter_6P_(ER-6P)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate