Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum ați învățat să scrieți cu diacritice pe computer? (dedicat celor care scriu cu ele).

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Mai greu - adepții scrisului fără diacritice știu, de fapt, că varianta corectă e ailaltă și sînt sensibili la discuții pe temă.

#56
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,659
  • Înscris: 03.01.2007
Un coleg de facultate care lua doar 9 si 10, cand facea diverse lucrari, le scria fara diacritice si apoi dadea copy la o diacritica si apoi paste prin toata lucrarea, apoi lua alta diacritica si tot asa. Mi-a spus ca nu stia ca se poate instala limba romana.

#57
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
am trecut la scris curent cu diacritice când a apărut formatul de tastatură RO Programmers cu aceeași așezare ca US QWERTY plus combinația simplă și logică alt gr + a q i t s

#58
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Când am foarte puțin text, ori scriu cu diacritice, ori scriu fără diacritice.

Când am mult text, scriu tot textul fără diacritice, apoi înlocuiesc toate cuvintele fără diacritice, cu cuvinte cu diacritice. Fiindcă e mult mai ușor, rapid, și eficient, să tastez fără diacritice, în comparație cu a tasta cu diacritice.

De exemplu, ca să fac un document PDF cu diacritice, procedez astfel:
  • scriu textul fără diacritice într-un fișier RTF, folosind WordPad sau Word;

  • deschid fișierul RTF cu programul AutoCorect de la SoftSet și înlocuiesc manual cuvintele fără diacritice, cu cuvinte cu diacritice, apoi salvez; înlocuirea cuvintelor o fac cu tastatura, nu cu mouse-ul, folosind tastele I, M, săgeată-sus, săgeată-jos, și A;

  • cu Word creez un fișier DOCX nou, și copiez textul din fișierul RTF în fișierul DOCX;

  • în Word formatez, adaug imagini, adaug cuprins, adaug numerotare pagini, și generez un PDF de la "File >> Export".
De exemplu, textul din mesajul ăsta are diacritice, dar l-am scris fără diacritice. L-am scris întâi într-un fișier RTF, apoi i-am adăugat diacritice cu AutoCorect, apoi l-am copiat din RTF pe forum.

Edited by CTU99, 09 October 2020 - 22:26.


#59
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Și cât timp pierzi înlocuind cuvintele cu diacritice într-un document de 3-5 pagini față de cum l-ai scrie direct cu diacritice?

#60
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Pierd suficient timp încât să nu merite să tastez cu diacritice. Altfel tastam cu diacritice. Și alt avantaj e că AutoCorect îmi găsește și cuvintele scrise greșit, deci nu trebuie să le mai caut eu cu Word. Astfel, rezultă un document cu diacritice și zero greșeli, într-un timp mai scurt, și la care când am scris am putut să tastez "a" înloc de "[". Singurul dezavantaj e că va trebui să înlocuiesc un capitol întreg în caz că va fi nevoie să modific acel capitol. Dar asta nu mă deranjează. Că fac câte un RTF pt. fiecare capitol.

Aproape tot ce am scris în română, are diacritice. Și cam 90% din ce am scris, am scris fără diacritice, apoi am adăugat diacriticele cu AutoCorect de la SoftSet.

Așa fac, tastez "a i a s t" înloc de "[ ] \ ; '", dar texul final va fi "ă î â ș ț". Fac asta frecvent.

Edited by CTU99, 10 October 2020 - 22:24.


#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Zici că pierzi mai puțin timp scriind textul fără diacritice, deschizîndu-l într-un alt program și înlocuind cuvintele fără diacritice cu cele sugerate de program față de cazul în care ai folosi o tastatură cu diacritice sau varianta RO programmers?

#62
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postradunic, on 11 octombrie 2020 - 17:56, said:

pierzi mai puțin timp
Depinde cât text scriu. Dacă scriu doar un paragraf, e mai rapid să tastez cu diacritice. Dacă scriu 100 de paragrafe, e mai rapid să tastez fără diacritice, apoi să înlocuiesc manual cuvintele. Plus că refuz să apăs pe tasta "[" când vreau să scriu "ă". Când vreau să scriu "ă" prefer să apăs tasta A, altfel nu pot tasta rapid.

Și ca să fie ultra rapid, nu folosesc deloc mouse-ul atunci când înlocuiesc cuvintele. Folosesc numai tastatura.

Edited by CTU99, 14 October 2020 - 02:24.


#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am obişnuit cu jonglatul. Nu ştiu însă de ce la Romanian Legacy nu au pus şi [ ]. În schimb merge să pui ° de la grade (temperatură, alcool, geometrie).
Sunt curios dacă existau maşini de scris care să fi avut caractere Româneşti. Probabil că au fost ceva.
Cred că pe vremuri te înjura lumea dacă ai fi tipărit cărţi fără diacrticie. Dacă operai ceva maşinărie de turnat rânduri, litere (maşinile monotip turnau carcater cu caracter, ceea ce le făcea mai încete, dar mai versatile; pardon, maşinile de monoturnare, că la astea tastarea era separată după care puneai banda perforată pe maşina de turnare) era mai rapid, dar la culegătorie manuală (zeţărie) era de lucru...
Mă întreb de ce s-au câcâit atâta să pună diacritice Româneşti la 'Windows'. Ce ziceau, că nu contează? "MacIntosh/Apple" au băgat bine mersi din 1997, deşi piaţa pentru aşa ceva e cam 0 în România (probabil contau editurile şi topigrafile, care foloseau mai mult aşa ceva), dar restul? Şi sunt curios ce sisteme de operare şi computere foloseau editurile din România în anii '90, când tehnoredactau cu diacrtice, în timp ce utilizatorii obişnuiţi nu puteau face asta...

#64
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Și windowsul a avut întotdeauna caractere românești dar la 95 și cred că și la 98 trebuiau instalate separat.

#65
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostCTU99, on 09 octombrie 2020 - 22:14, said:

Când am mult text, scriu tot textul fără diacritice, apoi înlocuiesc toate cuvintele fără diacritice, cu cuvinte cu diacritice. Fiindcă e mult mai ușor, rapid, și eficient, să tastez fără diacritice, în comparație cu a tasta cu diacritice.


te înșeli.
Odată ce înveți e mult mai rapid să scrii direct cu diacritice.

#66
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
De acord, atâta timp cât nu ne referim la Romanian (Standard), aranjamentul despre care se plângea CTU99 (și are dreptate).

Romanian (Programmers) e, într-adevăr, mult mai OK și se poate tasta cu el cam la fel de rapid cu și fără diacritice. AltGr+A/Q/I/S/T sunt combinații foarte intuitive, care nu îngreunează tastarea.

Problema mea cu cele două e alta. Am să-mi pun rantul într-un spoiler (s-ar putea să fie off-topic).

Spoiler


#67
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View PostDaculScoril0, on 31 octombrie 2020 - 11:30, said:

Odată ce înveți e mult mai rapid să scrii direct cu diacritice.
Știu că dacă exersez mult scrisul cu diacritice, o să ajung să scriu mai repede. Dar nu vreau să exersez, pentru că nu îmi convine layout-ul. Eu când scriu în română, prefer exact același layout care îl folosesc când scriu în engleză. Nu vreau să difere locația tastelor, pentru că scriu mult în engleză, și puțin în română.

De aceea, pentru un document PDF cu diacritice, procedez astfel:
  • scriu fără diacritice un capitol într-un fișier RTF, cu WordPad
  • adaug manual diacritice cu AutoCorect
  • corectez ortografia cu AutoCorect
  • copiez textul din fișierul RTF, într-un fișier DOCX
  • formatez textul și adaug imaginile
  • repet pașii de mai sus pentru fiecare capitol următor
  • din Word export un PDF
PDF-ul e cu diacritice, și e fără greșeli.

Iar pentru un document ePUB cu diacritice, fac așa:
  • scriu fără diacritice un capitol într-un fișier RTF, cu WordPad
  • adaug manual diacritice cu AutoCorect
  • corectez ortografia cu AutoCorect
  • copiez textul din fișierul RTF, într-un fișier DOCX
  • din Word export un fișier TXT cu cod pagină UTF-8
  • cu "find and replace" în Notepad++, adaug o linie goală după fiecare linie (înlocuiesc "\n" cu "\n\n");
  • deschid fișierul TXT cu Sigil, și Sigil îl convertește în XHTML
  • formatez textul, și adaug imaginile
  • repet pașii de mai sus pentru fiecare capitol următor
Rezultă document EPUB cu diacritice, fără greșeli, și "reflowable".

Edited by CTU99, 04 November 2020 - 20:14.


#68
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Deci scriu foarte puțin text în limba română, și foarte mult text în limba engleză.

Cănd scriu un mesaj cu 3 paragrafe, cel mai rapid e să scriu cu diacritice, cu layout-ul Romanian (Programmers).

Cănd scriu un document cu 300 paragrafe, cel mai rapid e să scriu fără diacritice, cu layout-ul US, apoi să adaug manual diacriticele cu AutoCorect.

Dar pentru cineva care scrie mult în limba română, nu știu cum e mai rapid. Știu doar în cazul meu cum e mai rapid, mai ușor, mai eficient.

#69
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
În Linux, FreeBSD, Solaris sau  alte sisteme de operare tip Unix,
rulează sistemul grafic Xorg + desktop (KDE, GNOME sau Xfce4).
Aceste medii grafice oferă posibilitatea de a seta o tastă cu funcțai Compose.
Cu ajutorul acestei taste pot introduce aproape orice caracter cu diacritice
(alfabetul limbii române 100%).

De exemplu: Right Alt+ Shiuft U a = ă
Right Alt +^ = â
  Right Alt + , +t = ț

  Right Alt + = + Shift E = €

Attached Files



#70
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008
Pe vremea studenției, am primit o notă mai mică doar pentru că textul nu avea diacritice. Deși era în cerința proiectului ca textul să conțină diacritice. Am fost leneș. Apoi m-am ambiționat. Acum pot scrie cu diacritice fără nicio problemă, la fel si fara diacritice Posted Image

Dar dacă e vorba de un text mai lung care trebuie să conțină diacritice, recomand să fie scris de la început așa. După ce scrii câteva pagini o să-ți vină ușor să folosești diacritice. Mi se pare mai eficient decât să reiei fiecare cuvânt și să pui diacriticile după ce ai terminat de scris. Chiar dacă la început ritmul de scriere e mai lent, o să crească pe măsură ce scrii din ce în ce mai mult.

Edited by B_M, 24 January 2022 - 13:08.


#71
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
In OS Windows e simplu,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate