Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum ați învățat să scrieți cu diacritice pe computer? (dedicat celor care scriu cu ele).

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Diacriticele: un subiect dezbătut și răzdezbătut de nenumărate ori, cu concluzia că românașii verzi și vrednici sunt mult prea inculți și/sau nepăsători să vorbească și să scrie corect românește.

#38
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Știi ce, eu zic să mai inventați voi un set de diacritice și poate, POATE reușiți să scăpați de problemele astea existențialiste, legate de sensul anumitor cuvinte fără context. Posted Image

#39
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu am învățat să scriu cu diacritice acum de cand tot printez declarații toată ziua.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Nu folosesc diacritice, desi redactez documente oficiale.

#41
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
Revenind la întrebarea din OP:
La început, copil fiind, credeam că nu se poate scrie cu diacritice.
Apoi am văzut, la întâmplare, pe TVR 2, un tutorial referitor la cum se introduce ã (Alt+0227, cu tildă). Mai târziu, am descoperit că puteam introduce ă (Alt+0259, cu brevă) și celelalte litere cu diacritice (ş și ţ având sedilă).
Pe urmă am descoperit tastaturile românești din Windows, care nu mi-au plăcut deloc, fiind pasionat de programare. De asemenea, încurcam mereu pozițiile tastelor pentru Ă/Â/Î.
M-am mai documentat puțin și am găsit Microsoft Keyboard Layout Creator, cu care mi-am făcut propriul layout (multilingv chiar) pentru tastatură. Scriu cu el de aproximativ 10 ani și mi-a intrat în reflex. Când trebuie să folosesc calculatorul altcuiva, mă încurcă puțin faptul că trebuie să mă reobișnuiesc cu lipsa diacriticelor.
Pentru mine a devenit esențial să pot să scriu în română (cu ghilimelele corecte, „”), spaniolă, franceză și suedeză fără să schimb layoutul. ¡Olé!

Edited by andreyyshore, 03 May 2020 - 20:49.


#42
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postandreyyshore, on 03 mai 2020 - 20:41, said:

(ş și ţ având sedilă).
Parca sunt gresite, trebuie cu virgula sub, nu cu sedila.

#43
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010

View PostDihorul Razboinic, on 03 mai 2020 - 22:15, said:

Parca sunt gresite, trebuie cu virgula sub, nu cu sedila.
Știu, dar Windows nu avea suport pentru cele corecte (cu virgulă) pe vremea aia (mid-2000s). Aveam și bătăi de cap cu programe care nu suportau Unicode deloc. De acolo vine și vechea soluție pentru subtitrări care aratã aºa și care trebuiau folosite cu codepage-ul Windows-1250 pentru Europa Centrală și de Est (care afișa ş și ţ cu sedilă).

Edited by andreyyshore, 03 May 2020 - 22:32.


#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu nu vreau să folosesc diacritice. Le pune autocorect de la el si eu nu mă opun.

#45
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Postexqusit_drunk, on 03 mai 2020 - 19:44, said:

Arată-mi în dex unde scrie că ”paturi” este omonim cu ”pături” la fel cum ”toc” este este omonim cu ”toc”. Că nu știi ce sunt diacriticele observasem deja.
Are dreptate, te burici degeaba. Daca nu esti in stare sa deduci sensul unui cuvint din context, atunci vezi ca mai ai si alte probleme cu limba romana. In limbile cu scriere etimologica aia n-au probleme sa inteleaga un cuvint chiar daca se scrie altfel decit se pronunta, numai romanii cred ca pot citi doar daca stiu cum se pronunta literele.

#46
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Aceeași argumentare am văzut-o și la cei ce scriu fără cratimă și la alții. Are și denumire: autosuficiență.

#47
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, fa o diferenta intre gramatica si ortografie. Mai degraba voi astia care presati pe hipercorectitudine faceti ca efectul sa fie exact pe dos: prosti care scriu "fonetic" cu tz-uri si sh-uri, ca deh, trebuie sa scrii cum auzi.

Cit despre cratime, era mai bine sa revenim la apostrofuri decit la "â".

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcspot, on 04 mai 2020 - 02:45, said:

Le pune autocorect de la el si eu nu mă opun.

De unde stie autocorrect-ul ce vrei sa spui ? (ex. cu fete si paturi).

#49
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdjl, on 03 mai 2020 - 17:17, said:

Eu de când am avut computer mi-am dorit să pot scrie cu diarcitice, dar abia prin 2000 şi ceva, când am avut 'Windows' XP am reuşit s-o fac.

"La început a fost Cuvântul"...scris fără diacritice, vorba Cărţii Cărţilor. :)

Sigur, pe vremea mea, adică 1996 sau 1997, când am avut primele contacte cu Internetul datorită mesajelor de la TV unde apăreau nu nu-ştiu-ce-cuvinte cu www. în faţă, mi-am dorit să văd cum stă treaba cu Interntul ăsta. Că tot omul din acea vreme, mi-a plăcut mIRC. Apoi au apărut MSN, Yahoo Messenger, şi apoi pentru mine, din 2006, forum-urile.

Până atunci, până în 2006 scriam "fără", mai ales pe un alt forum unde activam atunci, apoi din 2007, scriu doar cu diacritice. Îmi place mai mult deoarece pentru limba română pare mai aranjat şi mai reuşit estetic.

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postexqusit_drunk, on 04 mai 2020 - 06:01, said:

Aceeași argumentare am văzut-o și la cei ce scriu fără cratimă și la alții. Are și denumire: autosuficiență.
Aș zice mai degrabă lene. Una mare...

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmad_dogg, on 03 mai 2020 - 17:55, said:


Cine naiba foloseste autocorrect-ul ? Ala e pt analfabeti si copii mici.
E bun pt ca cu ajutorul lui poți să scrii cu diacritice.

#52
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010

View Postradunic, on 03 mai 2020 - 17:54, said:

Am nevoie de doua paturi.
Zici că înțelegi ce am cerut?
Cum dracu' sa inteleaga, daca nu ai zis de cate persoane.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Subiectul nu era dedicat cerţii, dar văd că ...   :)

#54
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
Se putea discuție despre diacritice fără ca unii să fie triggered că există diacritice și mai sunt și folosite?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate