Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Problema bizara mail/facebook/laptop/telefon.................................

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

Ardelean1400

Ardelean1400

Member

• Grup: Members
Ok so dupa o cearta cu un tip, banuiesc o chestie, cumva necumva a facut de mi-a aflat parolele sau parola de la facebook.

Nu stiu sigur daca e paranoia mea sau nu dar am 2 logari pe facebook ieri din neant, am schimbat parola, iar azi iar m-a scos si a intrat altcineva.

Mentionez ca locuiesc singur si sunt in carantina. Cum se poate explica o astfel de activitate ?

Banuiesc sa fie vorba de un keylogger/trojan ceva, nu ma pricep, de asta va cer ajutorul

Am un laptop si un smartphone.... scanarile spun ca sunt curate, insa am un feeling ca nu e asa ; ganditi-va ca am schimbat parola de dimineata la facebook, apoi m-a scos si a intrat altcineva peste cateva ore, parola imposibil de ghicit.

Am intrat la facebook la activitate si logare, iata ce apare :

Tip de dispozitiv necunoscut · Bucharest, Romania
Aplicație Facebook · acum 12 minute

Cum e posibil ? stiu ca in era tehnologiei de azi orice e posibil, insa rog ajutor... o parere a unui expert. Am ajuns sa suspectez insasi routerul RDS wi fi, stiu ca suna a paranoia, dar e singurul din casa care mai ramane sa fie accesat cumva... oare

Ardelean1400

Ardelean1400

Member

Am o banuiala ca poate fi vorba de router, este ZTE F618

are cineva idee cum sa fac setarile pt protectie

Ardelean1400

Ardelean1400

Member

Update : momentan am aprins Enable SSID Isolation, ce mi pare un tool bun pt securitate, so far din ce am gasit de unu singur

JustXXL

JustXXL

Active Member

Instaleaza Bitdefender (trial 90 zile).
https://www.bitdefen...-opt/index.html
Iti faci un email nou sau folosesti unul care nu a mai fost utilizat cu Bitdefender.
Mai poti rula si mbam.
https://www.malwareb...m/mwb-download/

Edited by JustXXL, 02 May 2020 - 01:29.

aiulianctin

aiulianctin

Active Member

Activezi autentificarea în 2 pași peste tot unde se poate. Apoi din setări deloghezi toate dispozitivele care apar conectate. Ștergi permisiunile tuturor aplicațiilor la contul tău.

Consider că mereu am avut grijă ca datele mele să fie în siguranță, dar am pățit-o recent cu Instagram, de unde am început să postez imagini cu siteuri false care vindeau ochelari Ray-Ban. Am schimbat parola la toate conturile importante și am activat autentificarea în 2 pași.

View PostArdelean1400, on 02 mai 2020 - 00:25, said:

iar azi iar m-a scos si a intrat altcineva

Aici nu este foarte clar, mai ai acces la contul de Facebook?
Cum știi că cineva a umblat pe contul tău, a postat ceva, a comentat, a dat like-uri?

View PostArdelean1400, on 02 mai 2020 - 00:25, said:

Tip de dispozitiv necunoscut · Bucharest, Romania
Aplicație Facebook · acum 12 minute

Conectarea poate fi a ta, și eu am asemenea conectări, poate fi o aplicație unde ai ales să te conectezi cu Facebook.
Iată, în cazul meu este fix aplicația Facebook pentru Android.

Device type unknown · Bucharest, Romania
Facebook app · 15 minutes ago

Edited by aiulianctin, 02 May 2020 - 01:34.

JustXXL

JustXXL

Active Member

PS: Schimba si parola de la netul Wi-fi.
Parola sa fie cat mai lunga si complexa.

Ardelean1400

Ardelean1400

Member

View Postaiulianctin, on 02 mai 2020 - 01:31, said:

Activezi autentificarea în 2 pași peste tot unde se poate. Apoi din setări deloghezi toate dispozitivele care apar conectate. Ștergi permisiunile tuturor aplicațiilor la contul tău.

Consider că mereu am avut grijă ca datele mele să fie în siguranță, dar am pățit-o recent cu Instagram, de unde am început să postez imagini cu siteuri false care vindeau ochelari Ray-Ban. Am schimbat parola la toate conturile importante și am activat autentificarea în 2 pași.

Aici nu este foarte clar, mai ai acces la contul de Facebook?
Cum știi că cineva a umblat pe contul tău, a postat ceva, a comentat, a dat like-uri?

Conectarea poate fi a ta, și eu am asemenea conectări, poate fi o aplicație unde ai ales să te conectezi cu Facebook.
Iată, în cazul meu este fix aplicația Facebook pentru Android.

Device type unknown · Bucharest, Romania
Facebook app · 15 minutes ago

Nu, m-a scos de pe facebook, eram pe telefon, apoi am intrat din nou si am verificat, era fix device type unknown

mai exista posibilitatea sa fie un app permis de facebook si aici suspectez doar OLX , care avea permisiuni, dar cum pot eu sa fiu sigur de asta ? si cum poate un app sa mi intre pe facebook ? deja sunt lucruri care ma depasesc

@Justxxl : parola de la wi fi e complexa si e cea de pe spatele wi-fi, nu o stie nimeni decat eu, sa o schimb si pe aia ? I mean, why ?

eu banuiesc ca ar fi intrat cineva pe setarile wi-fi care erau default USER si DIGI pe 192 168 1 1  

pe care le-am schimbat ulterior

dar sa schimb parola de la net care vine pe router ?? nu ar avea cum sa o stie cineva

danut100

danut100

Active Member

Cel mai probabil ti-a aflat-o cineva. Cauta alta parola mai grea pe care nu o poate ghici.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Intri pe fb și ștergi permisiunile date la alte aplicații.
Nu ți-a aflat nimeni parola. TU ai dat accept la multe aplicații sa posteze din contul tău.

Dude_2nd

Dude_2nd

Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

• Grup: Senior Members
ai spus ceva gresit impotriva regimului klaunist? :nonobad:

View Postdanut100, on 02 mai 2020 - 07:42, said:

Cel mai probabil ti-a aflat-o cineva. Cauta alta parola mai grea pe care nu o poate ghici.
si tu cum crezi ca a aflat-o, prin ghicire? :)
nu mai bine atunci ar juca la loto ala...? :D

dionenina424

dionenina424

Active Member

Parola de la configurare router cum e?
NU aia de la wireless ;)

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Initiator - atentie cu limbajul ca in loc de ajutor o sa primesti suspend !

Slabe sanse sa-ti afle cineva parola. Mai curand ai un  plugin infectat in aplicatie. Cam toate problemele legate de conturile de pe platformele sociale sunt legate de plugin-uri - le dai accept cand ai nevoie de ele si uiti a le scoti permisiunile cand nu mai ai nevoie.

Sfatul meu - intra in aplicatie si STERGE TOATE permisiunile acordate diferitelor pluginuri si aplicatii - sa nu mai ramana nimic.

Dupa care schimba parola.

Poti incerca si o scanare - vezi topicul de la important pe care l-ai ignorat - ala cu deschiderea unui topic nou.

Malwarebytes poate fi folosit si ptr scanarea telefonului, dar sa-l dezinstalezi pe urma ca ingreuneaza telefonul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate