Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Criptare cu makop ransomware

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

adrianyo3

adrianyo3

Junior Member

• Grup: Junior Members
Va salut dragi membri.
Povestea incepe asa(pe scurt):
Am instalat windows 10 ca celalalt windows tot imi dadea blue screen si nu puteam nicicum sa intru in el.bun,si am pierdut cateva fisiere importante ce le aveam pe desktop.zic sa iau un program de recuperare date de pe interenet,ca de ce se poate intampla,il iau,incepe sa instaleze fel si fel de programe,reinstalez windows-ul din nou,
windows proaspat reinstalat,observ cu mirare ca absolut toate pozele,clipurile,documentele ce le aveam intr-un ssd separat sunt criptate,nu stiu ce sa fac,am citit cate ceva pe magicul internet,probabil nu o sa gasesc nimic,dar speranta moare ultima.
Daca stiti cum as putea sa le decriptez,va rog mult de tot sa ma ajutati.
Am atasat doar textul primit,ca o poza aleatorie criptata nu o pot atasa.
Va rog mult,si multumesc.

Attached Files

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

• Grup: Senior Members
Momentan nu exista decriptor pentru varianta asta de ransomware. Fie mai astepti, fie platesti, insa nu mereu primesti cheia de decriptare. Se plang mai multe persoane pe formurile de specialitate ca nu au primit cheile dupa plata.

Edited by Ann0nyym0us, 01 May 2020 - 20:37.

adrianyo3

adrianyo3

Junior Member

View PostAnn0nyym0us, on 01 mai 2020 - 20:35, said:

Momentan nu exista decriptor pentru varianta asta de ransomware. Fie mai astepti, fie platesti, insa nu mereu primesti cheia de decriptare. Se plang mai multe persoane pe formurile de specialitate ca nu au primit cheile dupa plata.
deci cel mai bine ar fi sa astept,cum aflu daca mai am virusul in pc?ce antivirus ar trebui sa iau?

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

Daca incerci dezinfectarea malware-ului, este posibil sa nu se mai poata decripta fisierele ulterior. Nu stiu daca e cazul si pentru OLED-MAKOP. Iti recomand sa nu conectezi niciun stick usb, hard extern, telefon, card de memorie, la computerul respectiv. Daca se poate, sa nu-l folosesti pentru banking sau alte elemente care presupun date personale.

adrianyo3

adrianyo3

Junior Member

View PostAnn0nyym0us, on 01 mai 2020 - 20:45, said:

Daca incerci dezinfectarea malware-ului, este posibil sa nu se mai poata decripta fisierele ulterior. Nu stiu daca e cazul si pentru OLED-MAKOP. Iti recomand sa nu conectezi niciun stick usb, hard extern, telefon, card de memorie, la computerul respectiv. Daca se poate, sa nu-l folosesti pentru banking sau alte elemente care presupun date personale.
multumesc.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postadrianyo3, on 01 mai 2020 - 20:41, said:

deci cel mai bine ar fi sa astept,cum aflu daca mai am virusul in pc?ce antivirus ar trebui sa iau?
După criptare, se șterge singur. PC e clean acum.
Știi totuși cum l-ai luat? Nu ai observat că HDD lucrează?

zile_san

zile_san

Senior Member

View Postadrianyo3, on 01 mai 2020 - 20:05, said:

Va salut dragi membri.
Povestea incepe asa(pe scurt):
Am instalat windows 10 ca celalalt windows tot imi dadea blue screen si nu puteam nicicum sa intru in el.bun,si am pierdut cateva fisiere importante ce le aveam pe desktop.zic sa iau un program de recuperare date de pe interenet,ca de ce se poate intampla,il iau,incepe sa instaleze fel si fel de programe,reinstalez windows-ul din nou,
windows proaspat reinstalat,observ cu mirare ca absolut toate pozele,clipurile,documentele ce le aveam intr-un ssd separat sunt criptate,nu stiu ce sa fac,am citit cate ceva pe magicul internet,probabil nu o sa gasesc nimic,dar speranta moare ultima.
Daca stiti cum as putea sa le decriptez,va rog mult de tot sa ma ajutati.
Am atasat doar textul primit,ca o poza aleatorie criptata nu o pot atasa.
Va rog mult,si multumesc.

eu astept sa se poate decripa CERBER de cand a fost lansat. era legat hdd-ul extern la pc si in 2 minute dus a fost. absolut toate pozele s-au criptat:)) nu a aparut si probabil nu va aparea vreo solutie. sunt destepte ransomware pentru ca dupa ce cripteaza tot se sterg singure.

dionenina424

dionenina424

Active Member

• Grup: Members
Daca vrei sa astepti - scoti din calculator TOATE acele hard(uri) si le pui in dulap.
Astfel faci 2 chestii:
1. nu te virusezi mai departe
2. ai fisierele originale exact criptate, cind (DACA) va aparea decriptor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate