Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Distanta optima de vizionare versus marime ecran tv / proiector FullHD, 4k, 8k

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

• Grup: Senior Members
De ce fără sens? Sunt oameni care au opțiuni, libertate de amenajare, altfel n-ar mai întreba unde să stea sau ce mărime ecran să-și cumpere.
Ceea ce este fără sens sunt ghilimelele de la recomandări. Poți să justifici prezența lor?

TehCube

TehCube

Railgun user

View PostRamuran, on 07 mai 2020 - 00:10, said:

Prea multe "recomandari" fara sens, pentru ca oricum nu tine nimeni cont de ele. Fiecare sta la o distanta la care se simte bine sau in functie de cum ii permite situatia din camera respectiva.

Cred ca ideea era alegerea unei marimi a displayului potrivita pentru distanta de vizionare, mai mult decat ajustarea distantei. Numa' zic.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

View PostJean-Luc_Picard, on 07 mai 2020 - 10:29, said:

De ce fără sens? Sunt oameni care au opțiuni, libertate de amenajare, altfel n-ar mai întreba unde să stea sau ce mărime ecran să-și cumpere.
Ceea ce este fără sens sunt ghilimelele de la recomandări. Poți să justifici prezența lor?
Eu cred ca problemele sunt la cei care întreba unde să stea sau ce mărime ecran să-și cumpere, pentru ca raspunsurile sunt complet subiective, de unde si ghilimelele necesare.

Mai ales pentru cei cu optiuni, ar trebui sa fie evident ca marimea nu poate fi decat cea maxima pe care o permite spatiul si bugetul. Pentru ecranele mici, de gen TV, o vizita la un Mall ar trebui sa lamureasca orice nedumerire.

Adica, "prea multa teorie fara sens". In schimb e o buna metoda de socializare.Posted Image

Nexus11

Nexus11

Active Member

• Grup: Members
Stiu voi vb aici de 4k 8k ,dar vin si eu cu o intrebare:
De ce la unele televizoare FHD nu ma pot uita decat de la distante foarte mari fara sa ma doara ochii? Am dorit sa imi schimb tv-ul care e model clasic si mi-am luat un tv de la sony dar cu care nu m-am putut obisnui.La ai mei au tot un FHD dar mai mic si totusi si la ei am aceeasi problema.Exista vreun reglaj ce trebuie facut sau e de la mine treaba :)? Tv-ul din camera in care il folosesc are cam vreo 55 cm diagonala,iar cel nou era de 80 deci nu pot spune ca e prea mare.Am mai fost prin excursii si am vazut tv-uri mai mari sau mai mici.La unele ma dureau ochii la altele nu.A meu e un samsung dar e clasic nu e plat.
M-am uitat la tabelul cu distante din primul post dar ma incadram acolo si ochii tot ma deranjau.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View PostRamuran, on 07 mai 2020 - 15:05, said:

raspunsurile sunt complet subiective, de unde si ghilimelele necesare.
O fi făcând și tu parte din grupul celor care neagă știința în totalitate și cred că Pământul este plat. Am o veste pentru tine, dacă știința era un fals și totul subiectiv, n-ai fi avut acum nici televizor, nici proiector despre care să discuți (și nici alte lucruri).
Unii oameni au vrut să măsoare cât de bună ne este vederea, ce vedem, ce nu vedem și în ce condiții și chiar au făcut-o.

edigee

edigee

Guru Member

View PostNexus11, on 07 mai 2020 - 16:10, said:

Stiu voi vb aici de 4k 8k ,dar vin si eu cu o intrebare:
De ce la unele televizoare FHD nu ma pot uita decat de la distante foarte mari fara sa ma doara ochii? Am dorit sa imi schimb tv-ul care e model clasic si mi-am luat un tv de la sony dar cu care nu m-am putut obisnui.La ai mei au tot un FHD dar mai mic si totusi si la ei am aceeasi problema.Exista vreun reglaj ce trebuie facut sau e de la mine treaba Posted Image? Tv-ul din camera in care il folosesc are cam vreo 55 cm diagonala,iar cel nou era de 80 deci nu pot spune ca e prea mare.Am mai fost prin excursii si am vazut tv-uri mai mari sau mai mici.La unele ma dureau ochii la altele nu.A meu e un samsung dar e clasic nu e plat.
M-am uitat la tabelul cu distante din primul post dar ma incadram acolo si ochii tot ma deranjau.
Problema e la tine. Si nu esti singurul:
https://forum.softpe...-sa-inlocuiesc/

View PostNexus11, on 07 mai 2020 - 16:10, said:

A meu e un samsung dar e clasic nu e plat.
??????
Cum adica? Ce inseamna clasic? Cumva cu tub? Ca ala se numeste relicva istorica ,nu clasic.

Edited by edigee, 07 May 2020 - 17:12.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

De la colegul Ramuran ma asteptam sa posteze impresii ca cele de mai jos, o fac eu pentru el, sper sa nu il deranjeze:

View PostRamuran, on 25 aprilie 2020 - 21:40, said:

Eu folosesc de peste 10 ani diagonale mari ca monitoare PC, vizionate de la ~ 0,7-0,8x diagonala. Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi).  Pentru filme se vede fb intre 1xd si 1,5xd. Pe un ecran cu diagonala de 4m filmele se vad excelent de la 3,5-4m distanta, jocurile in 4k sunt bestiale si de la sub 3m.

View PostRamuran, on 26 aprilie 2020 - 12:50, said:

Ti-am spus mai sus. "Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi)." Iarna cand noaptea e lunga sau cand intru la sedinte de filme sau gaming mai folosesc si ecranul de proiectie de 4m ca monitor. Sotia e moarta de placere sa se uite la TV pe ecranul ala mare.
De vreo 2 ani am stabilit ca voi trece la un 8K de cel putin 65" (preferabil 75") ca monitor curent. Astept sa se introduca HDMI 2.1 pe placile video.
O sa-ti placa ecranul marisor de 55" ca monitor PC.
Daca vrei sa stai intins, e preferabil sa-l pui pe perete pe un suport care permite inclinare si iti iei un "sezlong pentru living", ca sa stai ca boierul cu privirea ~perpendiculara pe ecran.

View PostRamuran, on 26 aprilie 2020 - 14:52, said:

Tot timpul am deschise mai multe ferestre (exceptand jocurile, sau ceva filme), asta cu forumul e de doar vreo 30" de ex. si se vede bine de la sub 1m (tocmai am masurat).
Chestie de gust. Mie imi plac ecranele mari. Nu exista ecran prea mare, doar bani prea putini. Mi-ar place niste montaje MicroLED cat peretii.

View PostRamuran, on 01 mai 2020 - 19:18, said:

Daca stai la 5m de un ecran cu 32" diagonala (6x) nici nu mai conteaza rezolutia ecranului.
Imagineaza-ti cum ai sta tu la 15m distanta de ecranul tau...
Nici in cinematografe nu gasesti scaune la distante de 6x diagonala ecranelor.

Dupa parerea mea era nevoie de un topic de genul asta, probabil mai bine de jumatate dintre posesorii de televizoare nu stiu care sunt distantele optime de vizionare si cat de mare poate fi un tv fara a fi considerat prea mare. Cine e curios sa-si cumpere un tv poate intra sa citeasca informatii utile si despre experienta altor persoane lucru care ii poate ajuta si poate chiar inspira.

Edited by Mr. Incredible, 07 May 2020 - 17:50.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

Precum s-a demonstrat de nenumarate ori, "distanta optima de vizionare" e o chestiune subiectiva care tine doar de gustul personal. Restul sunt doar "curiozitati de natura tehnica". Oamenii se adapteaza instinctiv la ceea ce le place si ii face sa se simta bine, indiferent de ceea ce le recomanzi.

Tot ce ai citat acolo sunt doar parerile mele personale si intra in categoria "chestie de gust", nimic altceva. Eu nu fac recomandari dincolo de "recomand sa incerce" si altceva decat ceea ce se vehiculeaza in trendul de masa. Posted Image

Edited by Ramuran, 07 May 2020 - 22:52.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

View Postedigee, on 03 mai 2020 - 10:09, said:

Sper sa mai functioneze showroom-ul respectiv. La modul cum o intreaga planeta s-a dus dupa fenta cu covideala asta , nu e de mirare sa nu se mai redeschida.
S-a redeschis. Cu noutăți.
1. OLED-ul Panasonic 65FZ950 a fost înlocuit cu un alt Panasonic, 65GZ2000, care a beneficiat ieri de o calibrare completă, moduri SDR de zi și noapte, mod HDR10, mod Dolby Vision.
2. Proiector Ultra-Short Throw Epson EH-LS500B pe ecran ALR de 100", calibrat și acesta tot ieri.
Acestea bineînțeles pe lângă atracția principală, sistemul de proiecție cu proiector Epson TW-9400 pe ecran 16:9 și sistem audio 7.2.4, totul calibrat, bineînțeles.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Scuze, m-am grăbit, ecranul este 2,35:1.

AndreiNR

AndreiNR

Senior Member

Ce modificari au fost la calibrarea Gz2000 in modul SDR? Cat de mult era pe langa? Iese din negru mai bine decat Fz. Gasesti diferente intre gz950 si gz2000 la SDR? Stiu ca nu e primul calibrat.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

A fost cam ca toate Panasonic-urile, cu excepția unui GZ2000 făcut mai demult, care era complet dezechilibrat și mult în verde scos din cutie.
Nu pot să fac comparații din memorie și nu am stat prea mult la butonat la niciun GZ950. Nici de 2000-ul ăsta n-am apucat să trag deloc, pentru că s-a dus toată ziua cu calibrările, am plecat la 23:00 de acolo.

razor01

razor01

Guru Member

Eu stau cam la 3m distanta de un ecran de 120 inch.

Din punctul meu de vedere am gasit sweet spot-ul.

Treaba cu detaliile vazute la diagonala 4k este ceva mai complicata. Am mai scris treaba asta pe alt topic, tehnologia sample and hold pierde rezolutia cand apar imaginile in miscare.

Sigur, cand te uiti la un prim plan cu fata actorului si ii vezi toti porii de pe piele pare impresionant, dar cand actorul se suie pe motocicleta si este alergat de elicopterele politiei, diferenta dintre 4k si 1080p divine semnificativ mai mica.

Ar mai fi si o a doua chestiune, cea legata de formatul video. Nu exista televizoare capabile sa redea nativ 2:35:1, cel putin nu disponibile pentru publicul larg, iar proiectoarele de genul asta incep cam de la 25 000 euro in sus.
O varianta alternativa mai ieftina este sa cumperi o lentila panamorfica pentru proiector.

Edited by razor01, 15 June 2020 - 18:14.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Ai mare dreptate, si pentru mine tot asa un 120-130 de inch ar fi diagonala perfecta pentru acasa dar nu e posibil, esti norocos ca la tine a fost posibil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate