Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung S20 Ultra - defect ultra

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Dupa bine cunoscutele probleme ce le-au avut de la lansare si pana acum cu acest model, un nou defect major isi face simtita prezenta, insa pe care Samsung il neaga cu vehementa, refuzand garantia.

Se pare ca geamul protector al camerelor, se sparge fara nici un motiv. Uneori cu doar cateva "dungulite", insa in unele cazuri gauri de-a dreptul.

[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/SiMXZjUqSWNtg9AEZEASMA-650-80.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/WAhCiDyZhNTkkQeaHgXcQA-650-80.jpg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/EJZUBKDjNqEPPp5xFYyNJA-650-80.jpeg.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Problema este semnalata de catre useri chiar pe forumul samsung si chiar sammobile.

https://us.community...ra/td-p/1154527

https://us.community...90a180512#M8299

https://us.community...ra/td-p/1154527

https://us.community...tra/m-p/1215507


Utilizatorii zic asa:

There are reports on Samsung’s US forums about this happening from well over a month ago when it had only been a couple of weeks after the Galaxy S20 Ultra was released. Dozens of users say the same thing, that they didn’t drop the phone yet the rear camera glass on their Galaxy S20 ultra broke on its own.


De asemeni, si costurile de reparatie sunt pe masura pretului aparatului

Since Samsung isn’t considering this anything other than cosmetic damage, which isn’t covered under its standard phone warranties, users are left with no choice but to pay out of pocket for the repair. It costs $100 for those enrolled in Samsung Premium Care and almost $400 for those who are not.

Problema nu apare la toti utilizatorii, ori cel putin pana acum, insa totusi problema exista si nu e doar o vorba in vant. Dar mi se pare de prost gust ca o asemenea problema sa fie negata in garantie de catre Samsung. un telefon de $1400 cu o schimbare a sticlei de camera cu $400 e fantastic.

Samsung hasn’t acknowledged this as an issue on the forum. Many of the users are now throwing around theories of this being a design flaw with some even calling on the company for a recall. It doesn’t appear to be a very widespread issue, though, so there may be another explanation here.


Vedem mai departe ce se va intampla si cat de raspandita va fi situatia. Poate e doar un lot, poate un proces de fabricatie defect, poate ...

Edited by Dany_Darke, 30 April 2020 - 12:06.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
O vor baga sup pres precum face Apple cu butonul Touch ID de la iPhone 7 si 8 care cedeaza din senin.
In state vor face proces colectiv si vor gasi o rezolvare, in Europa va fi mai greu insa.

Totusi e bine ca nu are apucaturi de Note7.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Probabil tensiuni interne în sticlă.
Aiurea, să dai o poală de bani și ăștia s-o dea cotită sau să ceară sume exorbitante pentru reparație...

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Misto. Nici macar la o chinezarie de 100 de dolari nu patesti de astea. Cand dai 1000 de parai zau ca e frustrant si incepi sa te intrebi pe ce ai dat banii. Asta e. Poate lumea invata cu ocazia asta ca pretul unui produs trebuie sa reflecte performanta si calitate, nu numele scris pe el.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
400$ sa schimbi sticla aia... Eu unul mi-as bagă picioarele pe vecie in ăștia.

#6
trandaa

trandaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2020
eu am telefonul si nu am intampinat nici o problema de genul asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1NZH6-5-xFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt atatea clipuri pe youtube cu drop test si culmea e ca din toata suprafata telefonului,camera e cel mai putin afectata.
am auzit explicatii gen : ''am tinut telefonul in buzunar si cand l-am scos avea gaura in camera'',penibil.
normal ca se crapa,daca dai cu el de pamant.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostSerafim606, on 30 aprilie 2020 - 12:45, said:

Misto. Nici macar la o chinezarie de 100 de dolari nu patesti de astea. Cand dai 1000 de parai zau ca e frustrant si incepi sa te intrebi pe ce ai dat banii. Asta e. Poate lumea invata cu ocazia asta ca pretul unui produs trebuie sa reflecte performanta si calitate, nu numele scris pe el.
1300 Euro...

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sunt afectate s20 si s20plus de aceasta problema ca si s20 ultra?

Edited by carmenclara1, 30 April 2020 - 14:58.


#9
J0nsn0w

J0nsn0w

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2017
La telefoane de valoarea asta o asigurare macar pe 1 an e sfanta. Nu mai stai cu stres ca daca o fi sa crape sau nu.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSerafim606, on 30 aprilie 2020 - 12:45, said:

Cand dai 1000 de parai zau ca e frustrant si incepi sa te intrebi pe ce ai dat banii.
Poate 1.500 de parai (mai ales daca vorbesti de parai, adica dolari). Ultra e 6.100-6.500 de lei pe Emag.

Totusi am indoieli ca o sticla se sparge singura asa ... mai ales ca de obicei la camerele de top se pune safir peste sau ceva comparabil (macar gorilla glass) ca sa nu se zgarie (nu doar sparga). Daca au pus sticla ordinara la o camera care e asa de expusa, iesind atat in afara, si mai costa si 1.500$, atunci deja e o problema serioasa pentru Samsung. Am un Nokia 808 care are 8 ani vechime (si a fost folosit zilnic vreo 3-4) si sticla de la camera nu e deloc zgariata (si a luat trante pe scari). Doar la telefoanele de sub 1.500 de lei vezi camera zgariata dupa mai putin de 2 ani ... sparta cu atat mai rar. Eu am P40 Pro la care e la fel de expusa camera ... a, si nu folosesc husa de protectie oricum, chiar daca a fost inclusa una cu telefonul. Voi vedea cum rezista in timp.

Edited by utopium, 30 April 2020 - 21:46.


#11
J0nsn0w

J0nsn0w

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2017
Nici eu nu cred ca au aparut gaurile alea la camera din senin. Nu pare a fi asa extinsa problema. O sa vedem cum evolueaza sau dispare situatia.

Personal nu cred ca trebuia topic pentru asa ceva, se promoveaza ceva care poate nu e adevarat. Lumea e ofticata ca Ultra asta e asa scump si nu e perfect(daca o exista telefon perfect) si atunci incepe sa arunce cu cxacat.

#12
trandaa

trandaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2020
https://www.reddit.c...tm_medium=web2x

asta e abureala ma ca se sparge camera din nimic,baiatul asta a scapat telefonul din masina la  110 km/h si camera e intacta.
am vazut posturi pe net cu niste gauri in camera zici ca sunt facute cu bormasina si ei zic ca nu au facut decat sa il tina in acelasi buzunar cu cheile.

#13
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
cand au inceput sa apara postari cu "problemele" astea? dupa doua luni de la lansare?
daca chiar exista problema, iti dai seama cat de rar e sa ti se intample..

#14
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Ba se prea poate, facă materialul e prost și tensiunea e prea mare pe el la îmbinări. La fel au pățit 2 prieteni cu Sony z3 compact, li s-a crăpat ecranul din senin, unul din ei fiind în avion când s-a întâmplat, suspecta variațiile de presiune. Pe net erau ogramada de plângeri de genul, Sony nu a recunoscut problema.

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
La Sony z3 era ceva cunoscut.
Și eu am 2 prieteni care au avut și li s-a crăpat.
Unul dintre ei avea telefonul pe o gresie mai rece și s-a crăpat de față cu el :)

Edited by Nenea Zap, 27 May 2020 - 10:43.


#16
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Ecranul e una, cu toate ca nici ala nu crapa daca nu se asezi sau pui presiune pe el, insa sa gasesti "din senin" gaura in camera mi se pare cel putin ciudat.

#17
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Avand in vedere ca:
- respectivele reporturi au fost doar cateva si doar din state, acolo unde Apple ar face orice sa isi conserve suprematia;
- problema n-a mai "aparut" la nimeni;
... chiar cred ca a fost o facatura ordinara...

My 2 cents! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate