Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inchidere balcon cu sticla glisanta - Fenster sau Valedo?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Mai exista o firma care face cam acelasi sistem dar cu termopan, cu rama de AL fara rupere termica : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Y5Bf-PEu6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
ro_jamess

ro_jamess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2005

 Courage, on 15 mai 2020 - 20:25, said:

Am vizitat Fenster un dealer Valedo.
Am semnat cu Fensfer.
500 eur mai ieftin aceleasi produse.

Vin, sper, in 30 de zile.


Salut,

doresc sa imi inchid balconul cu sticla drept pt care am cerut oferte de la mai multi furnizori de solutii pt ce am eu nevoie.
dupa ce am primit oferte de la cateva firme am o concluzie si pot lasa un review pt cei interesati de acest lucru.

am obs urmatoarele, fara a face reclama sau a dori a discrimina pe unii sau pe altii:

-Fenster  nu este distribuitor Valedo, ei zic ca isi produc/aduc singuri profilele din Cehia sau o tara invecinata
-si Fenster si Valedo sunt producatori doar ca fiecare are o alta schema de montaj, din cate am inteles Fenster are o echipa cu care colaboreaza la montaj pe cand Valedo externalizeaza montajul catre alte firma. La ei pe site sunt mai multi montatori, catalogati cu gold, silver, bronz la care poti cere oferte pt sistem. Preturile finale sunt diferite.
- chiar daca mai sus este scris ca profilele sunt la fel, nu este asa, profilele par la fel dar la o privire mai atenta au modalitate diferita de instalare

Fenster:
-are profil ce se aseaza pe balustrada existenta si sus se prinde cu suruburi si spuma care apoi trebuie etansata cu silicon si tencuiala(echipa Fenster pune doar spuma si lasa asa,
etansarea cu silicon sau profil metalic nu este inclusa in pret)
-chiar daca scrie pe site, profilele nu au un sistem de colectare a condensului ce este posibil sa se formeze pe geamuri
-Fenster nu include in pret etansarea bucatilor de sticla, profile suplimentare sau alte materiale folosite pt a inchide eventuale lufturi ce existau inainte de montarea sistemului lor
-dintre ofertele primite, Fenster este cel mai ieftin de pe piata , Lineglass este aproape la fel de ieftin si monteaza o structura pe balustrada existenta pt indreptarea eventualelor diferente de nivel-aceasta fiind extra cost

Valedo:
-profilul lor se aseaza peste altul compensator ce se aseaza pe balustrada existenta si tavan, aceste are forma de U, acest profil compensator preia eventualele diferente de nivel
-etansarea se face cu suruburi si silicon fara a folosi spuma pt etansare
-profilele au un canal special, ca o 'minitavita' pe care se scurge condensul si este evacuat catre exterior
-sistemul de blocare a geamurilor este diferit fata de Fenster, la Valedo are surub langa axul rulmentilor pe cand la  fenster este un surub in axul pe care stau rulmentii
-intre sticle valedo foloseste o banda magnetica pe cand ceilalti folosesc o garnitura "H" sin silicon ce imbatraneste in timp
-sunt printre cei mai scumpi din piata, cu prox 40% dar tinand cont ca ofera solutia completa din punctul mau de vedere merita.

Am semnat cu Valedo va tin la curent cu experienta de dupa montaj.
Cele de mai sus sunt cele ce le am inteles eu din ofertele primite
Chiar daca profilele par la fel, sunt diferente de constructie, de camere ale profilelor, de rulmenti si prindere pe profil a acestora, etc

#21
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
ca izolare termica,constientizez ca nu se poate compara cu termopanul dar totusi,se simte curentul printre  ele,ingheata ceva care sta in balcon pe timpul iernii,cat de cald ar fi iarna in ele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate