Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antivirus ptr Linux (Ubuntu Desktop)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ma intereseaza sa instalez un antivirus bun, preferabil free sau macar cu 3 luni perioada trial pe care sa il instalez pe un sistem cu Ubuntu Desktop 19.04.

da, stiu ca linux-ul e mult mai secure si ca sunt foarte putini virusi de linux, dar ma intereseaza sa folosesc sistemul sa scanez CD-uri sau HDD-uri vechi cu date si sa curat eventualii virusi. daca as incerca asta pe un sistem cu windows as risca sa infectez sistemul.

#2
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Pentru Linux incearca ClamAV. Pentru Windows poti incerca Eset. Eu am avut Eset pe Windows si n-am avut probleme.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Acum eu nu zic ca ma pricep, dar daca scanezi cu Linux HDD de Windows, cam greu, zic io, sa se ia de la un OS la altul.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postiladi, on 29 aprilie 2020 - 10:54, said:

Acum eu nu zic ca ma pricep, dar daca scanezi cu Linux HDD de Windows, cam greu, zic io, sa se ia de la un OS la altul.
virusii nu migreaza.
autoexecutabiilii de pe winjaf nu lucreaza pe linux
eu nu stiu sa fie altceva decat clam av pt linux si ala cu comenzi din terminal, nu cred ca te intereseaza.
decat sa te complici asa mai bine treci pe linux efectiv daca nu ai neaparata nevoie de windows
sau faci un hdd pt stocare cu sistem de fisiere de linux si instalezi soft sa le vada si winjaful.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cam toate antivirusurile free - AVG, Avira, au si versiuni linux. Exista si distributii live specializate in devirusare Windows, mai bine cauta pe Distrowatch ceva de genul acesta si folosesti un stick bootabil ca tool antivirus.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pe serverele mele cu Linux care au partajari pe Windows in retea ruleaza Kaspersky.
Mai e si un Bitdefender Total Security pe un PC cu Windwos care face o scanare saptamanala in weekend la tot ce e partajat in retea.

#7
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Uite aici o promotie de 120 de zile la Bitdefender. Nu stiu daca merge si pe Linux dar poti incerca.

#8
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postrex, on 29 aprilie 2020 - 10:48, said:

sa scanez CD-uri sau HDD-uri vechi cu date si sa curat eventualii virusi
Mai greu la CD-uri

De ce nu folosesti servicii online de detectare si curatare virusi? Cum este cel de la ESET de exemplu.

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postiladi, on 29 aprilie 2020 - 10:54, said:

Acum eu nu zic ca ma pricep, dar daca scanezi cu Linux HDD de Windows, cam greu, zic io, sa se ia de la un OS la altul.
eu vreau sa scanez HDD-urile sa le verific si sa le curat ca sa fiu sigur ca pot sa le leg la laptop-ul meu si eventual la laptop-ul de serviciu.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu stiu daca merge si pe Linux dar poti incerca.   
Nu merge. Exista un Bitdefender ptr Linux dar e mai mult ptr servere si e mai complicat cu el.

Quote

vreau sa scanez HDD-urile sa le verific si sa le curat ca sa fiu sigur ca pot sa le leg la laptop-ul meu si eventual la laptop-ul de serviciu.   
Ai antivirus pe calculatoarele alea la care vrei sa le legi ?
Daca da, verifica sa ai functia autorun debifata pe PC si le poti conecta linistit si dai o scanare cu antivirusul din sistem. N-ar trebui sa fie probleme.

#11
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nici in Windows nu te virusezi, daca esti atent 2 secunde.
Oricum, semnaturile sint aceleasi, deci detectia va fi la fel.

SAU

Masina virtuala Windows, instalata in Linux + orice antivirus vrei tu, chiar si 5 bucati

SAU

Orice Antivirus Live CD (avira sigur are, bitdefender parca si asta.... si altele....)
Eventual vezi data publicarii si cum se poate face update la zi.
Conectezi hard, bootezi cu acel stick, scanezi.
Asa eviti complet instalarea antivirus in Linux si ajungi la acelasi rezultat.

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postrex, on 29 aprilie 2020 - 10:48, said:

... ma intereseaza sa folosesc sistemul sa scanez CD-uri sau HDD-uri vechi cu date si sa curat eventualii virusi.
Poți să le scanezi de viruși cu CD-live de la orice antivirus găsești disponibil.

#13
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Virusii pentru windows nu au cum sa intre in sistemul linux.

View Postrex, on 29 aprilie 2020 - 10:48, said:

sa scanez CD-uri sau HDD-uri vechi cu date
Daca totusi ai virusi pe materiele astea, nici in Windows nu mai au efect.
Sunt suprimate instant.

Ma gandesc si sper ca ai Win10 licentiat?! Orice altceva esti cam pa...

#14
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View PostE91, on 29 aprilie 2020 - 13:17, said:

Ma gandesc si sper ca ai Win10 licentiat?! Orice altceva esti cam pa...

Ce treaba are versiunea windows cu licenta cu virusii ?!
Inca mai exista antivirusi care functioneaza pe windows 7 (nu ma duc tocmai la XP, deja e cam mult).
Si as pune pariu ca au exact aceleasi semnaturi de virusi si algoritm de detectie ca si versiunea pentru windows 10.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Aici gasesti o lista mai lunga

#16
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postdionenina424, on 29 aprilie 2020 - 13:33, said:

Ce treaba are versiunea windows cu licenta cu virusii ?!
Inca mai exista antivirusi care functioneaza pe windows 7 (nu ma duc tocmai la XP, deja e cam mult).
Un windows cu "activator" sau "loader" este de departe mult mai vulnerabil comparativ cu unul original licentiat.
Daca inca mai folosesti Win7 esti un foarte mare naiv si inconstient, dar probabil ca nu-ti pasa de datele tale sau de contul Firefox sau google cu toate parolele salvate.
Asta strict referitor la Windows

Daca folosesti un PC la banalitati gen browsing, filme, documente, nu stiu de ce mai folosesti Windows cand poti fi mega secure pe Linux.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostE91, on 30 aprilie 2020 - 07:09, said:

Un windows cu "activator" sau "loader" este de departe mult mai vulnerabil comparativ cu unul original licentiat.
Daca inca mai folosesti Win7 esti un foarte mare naiv si inconstient, dar probabil ca nu-ti pasa de datele tale sau de contul Firefox sau google cu toate parolele salvate.
Asta strict referitor la Windows

Daca folosesti un PC la banalitati gen browsing, filme, documente, nu stiu de ce mai folosesti Windows cand poti fi mega secure pe Linux.

offtopic - te rog detaliza difernta intre "original licentiat" si unul cu  " kms local" . tehnic zic!

#18
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Nu exista activator/kms fara malware.
Daca totusi crezi ca niste oameni atat de bine intentionati au creat kms-urile in mod gratuit, atunci bine, crede asta si crede ca tot ce e gratuit e chiar gratuit. Treaba ta.

Detalii tehnice?
Backdoor e suficient, mai mult nu-ti trebuie.

Daca totusi vine unu si spune: "haaa eu am win cu kms de ani de zile si nu am patit nimic" - ala ori e prost, ori nu are nimic pe PC, ori nu are nici 10 lei in cont, ori are alzheimer, ori e un parazit al societatii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate