Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Antivirus online - limitare marime fisier

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Personal folosesc virustotal pentru scanare online insa m-am lovit de limita de 550 MB. vis-a-vis de marime per fisier.
Exista vreo solutie la acest serviciu pentru a scana fisiere cu o dimensiune mai mare ?
Am vazut ca exista si o optiune de a instala un program al lor pe masina locala... ar creste limita ?

Sau poate aveti alte sugestii de astfel de servicii care au in spate scanere multiple...
Ma intereseaza pentru scanare fisiere pentru S.O. Windows indiferent de versiune... nu conteaza daca serviciul respectiv pastreaza fisierul respectiv executabil...

Mersi.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Virus total nu-ti face scanare online.

E ptr verificare fisiere individuale. E normal sa aiba o limita. Inca n-am auzit de fisiere de 550 Mb ( cu ceva exceptii, dar nu de uz casnic ). Tu cred ca vrei sa scanezi ceva fisiere arhivate sau imagini care contin fisiere ( ISO ).

Alea in mod normal se dezarhiveaza.

Sau folosesti antivirusul instalat ptrr scanare.

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ok, rectific :)
Ma intereseaza scanare online fisiere sau alta solutie in acest sens care sa foloseasca o multitudine de antivirusi.
Antivirusul instalat este limitat comparativ cu virustotal... iar instalarea si actualizarea a zeci solutii software de antivirus nu se justifica in cazul meu raportat la cantitatea de fisiere de verificat.
De asemenea nu scanez imagini ISO (sau alt format) sau archive... :)

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nici fisiere exe individuale nu pot fi - decat tot arhive.
Exista o limita ptr un executabil real care daca e depasita sistemul nu face fata - cativa Mb. E si unul din motivele ptr care programele se fac din mai multe fisiere - accesate in functie de nevoi.

Singurele fisiere peste 550 Mb pe care le-am intalnit au fost niste poze mai speciale cu rezolutii enorme - de zeci de mii de pixeli.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
dagobar: poti scana si 2 TB cu virustotal asa:

1) foloseste un HASH generator ca sa generezi un SHA1 sau MD5
2) apoi folosesti HASH-ul pentru a scana dupa HASH

Reversul medaliei: evident ca daca fisierul nu a fost niciodata vazut de VirusTotal nu iti va da un raspuns care sa te bucure

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@dionenina424
Da, fisere executabile windows mai mari de 550 MB.

@eiffel
Cum as putea sa te contrazic vis-a-vis de ce anume ar contine ?
Daca sursele ar fi fost publice nu ar mai fi fost nevoie sa le scanez... nu-i asa ? ...insa asa este lumea windows closed source :)

@Mihai_3
Asta nu este scanare de virusi ci cautare in baza de date dupa string... asa cum ai scris deja treaba asta este valabila pentru fisierele ale caror hash exista deja in baza de date... nu este cazul aici.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
chiar si asa....
ce dracu executabil este ala ?
M-ai facut curios ......

nu poate fi decat o arhiva executabila
ca sa il vezi daca are "logica" unei arhive poti folosi WinRAR si apoi forta OPEN file (chair daca este EXE)
ar trebui sa "intre" in arhiva si sa iti listeze continutul. Deja o dam "ale alea" :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate