Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ASE Cibernetica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
broadsword51

broadsword51

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2020
Salut as avea nevoie de ajutorul vostru legat de o problema mare as zice.

Sunt student la automatica anul 2 si nu stiu sigur daca imi doresc sa continui facultatea de automatica sa nu mai zic de faptul ca ne-am mutat la tara pe timpul crizei acesteia si nu aveam acces la internet bun la tara (vorbesc H/3G). Nu prea am avut ocazia sa particip la laboratoarele online si cursuri deci sunt mai mult ca sigur ca anul 2 imi este dus..

A 2-a problema e ca nu prea ma pasioneaza aceasta facultate si e reflectata asa cum e.

Cu matematica nu am probleme dar cu programarea si fizica sunt putin zis ok (in special fizica unde sunt una cu pamantul). Nivelul de programare e prea sus pentru mine chiar daca mi-as dori un viitor in IT dar simt ca si cum nu e pentru mine automatica.

M-am interesat acum recent si am dat de cibernetic-ASE unde am vazut ca programarea nu ocupa tot si am ocazia sa invat si economie (un subiect despre care m-am documentat si am citit carti in timpul liber de placere).

Intrebarea mea e in felul urmator.

Sa raman la automatica , repet un an si incerc sa trec.

Daca e sa schimb facultatea , cum decurge procesul?

O sa fie echivalari de materii? Sunt transferat 100%? Dau diferente?

Intreb deoarece nu pot lua contactul cu departamentul de cibernetica ASE si faptul ca eu nu aveam media de liceu mare (profesori exigenti si sincer sa zic nu eram tare lipit de carte). Am reusit sa intru la automatica buget datorita examenului.

Am vazut ca media la buget e 9.34 , iar la taxa e 9,02 (nu m-am uitat sigur dar presupun ca e pe baza de dosar , iar cum am zis media mea pe liceu nu e asa buna).

Alte optiuni bune nu stiu (imi place sa lucrez pe partea hardware , CAD , baze de date si putina programare) deci daca aveti vreo propunere as vrea sa aud :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de transfer, dai diferente la ce materii nu ai studiat.
Tu daca nu vrei programare (nici nu conteaza peste ce tehnologii o aplici) ce mai vei la Cibernetica/Informatica Economica? Crezi ca acolo e alta? Nu. Pentru ca a trece un curs nu e marea provocare ci a obline un job ori pentru asta trebuie sa fii bine pregatit (nu atat de scoala cat de pasiunea ta) iar ce e la automatica e floare la ureche din perspectiva viitorului job.

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2020 - 19:12.


#3
broadsword51

broadsword51

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2020

 neagu_laurentiu, on 28 aprilie 2020 - 19:11, said:

Legat de transfer, dai diferente la ce materii nu ai studiat.
Tu daca nu vrei programare (nici nu conteaza peste ce tehnologii o aplici) ce mai vei la Cibernetica/Informatica Economica? Crezi ca acolo e alta? Nu. Pentru ca a trece un curs nu e marea provocare ci a obline un job ori pentru asta trebuie sa fii bine pregatit (nu atat de scoala cat de pasiunea ta) iar ce e la automatica e floare la ureche din perspectiva viitorului job.

Nu e ca nu as vrea programare ci faptul ca programarea de la automatica e putin grea pentru mine (inteleg pseudocod , vectori , matrici , pointeri etc dar nu la nivelul care ar trebui pentru automatica) , iar din cate am inteles la informatica economica e mai multa programare decat la cibernetica unde nu ai chiar atata programare.

Inteleg ce zici legat de pasiune pentru ceva , iar aici ai dreptate ca nu am atata pasiune pentru programare (cam asta e si motivul pentru care as alege cibernetica).

M-am uitat la materiile de la cibernetica economica (in special cele pe partea de programare si nu sunt atat de grele ca si cele de la automatica sau informatica economica).

Am probleme doar la nivel avansat de programare si am citit raspunsurile absolventilor de la cibernetica unde au zis ca programarea nu o poti compara cu cea de la informatica economica.

Mersi de raspuns si lamurirea legat de transfer.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 broadsword51, on 28 aprilie 2020 - 20:00, said:

cibernetica economica
Aici este economie. Ca faci si niste cursuri de programare, e aditional. Dar tu te pregatesti pentru analiza economica cu ajutorul matematicii (ca asta inseamna cibernetica economica, chiar daca te folosesti de software). Ori nu mai vorbim de viitor programator ci economist... doar ca pe directia asta sunt si alte specializari in cadrul ASE.

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2020 - 20:34.


#5
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Cibernetica mai este numita si politehnica aseului. Eu am terminat si ase fac. Contabilitate si informatica de gestiune si partea in informatica economica a fost destul de grea. Toti 4 ani faceam cate 2,3 materii de informatica pe an.

Edited by cristian_e, 29 April 2020 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate