Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Variante izolare planseu pod circulabil

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Buna seara tuturor,

Tocmai am terminat izolarea exterioara a casei (polistiren grafitat 20cm) și în săptămânile ce urmează o sa trebuiască sa izolez și podul, din motive financiare m-am gândit sa folosesc vata minerala de sticla (30 cm)
Ce părere aveți de metoda de izolare din fiserul atașat ?
Considerați ca exista o alta metoda mai eficienta din punct de vedere financiar prin care sa izolez planșeul podului ? (fără ca conductivitatea termica sa fie mai mare de 0.130 W/m2K)
Si legat de tipul de vata minerala folosita dintre cele trei tipuri de mai jos voi ce ați alege ?
Sunt diferențe majore intre tipurile de vata minerala de sticla în afara de conductivitatea termica ?Ma gândeam sa iau una din cele 3 cea de Starflex e cea mai ieftina.

https://www.bricodep...-5-x-1-2-m.html
https://www.dedeman....50-mm/p/6048515
https://www.dedeman....50-mm/p/6050174

Mulțumesc mult pentru răspunsuri,
O seara frumoasa !

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Unde locuiești? Ce temperaturi ai iarna ca ai pus polistiren de 20 cm?

#3
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014

 dorin_2k, on 28 aprilie 2020 - 17:00, said:

Unde locuiești? Ce temperaturi ai iarna ca ai pus polistiren de 20 cm?

Casa e în Pitești.
Conform hărții de zonare climatica orașul Pitești se încadrează la -15 grade (zona II)

[ https://2.bp.blogspot.com/-xNdfx4Sl7bU/VEw7BHXaZCI/AAAAAAAACeo/UQQqzSepDEU/s1600/Harta%2Bcu%2Bzonarea%2Bclimatica%2Ba%2BRomaniei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by trascotta, 28 April 2020 - 17:20.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Eu stau in zona IV și pe aici, toți izolează cu polistiren de 10 cm pe exterior.
Toate blocurile se izolează cu 10.
Credeam că ești prin Siberia.

#5
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Diferența de preț intre cel de 10 si cel de 20 era doar de 12 lei/mp.
Si eu la bloc am tot de 10, nu pot sa zic cat de mare e diferența pentru ca nu am locuit niciodată într-un imobil care sa fie izolat cu 20.Dar dat find diferența mica de preț și pentru ca nu o fac sa o vând am zis sa pun de 20 cm, iar acum podul vreau sa aibe aceeași conductivitate termica ca pereții și podeaua.

Edited by trascotta, 28 April 2020 - 17:49.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dorin_2k, on 28 aprilie 2020 - 17:31, said:

Eu stau in zona IV și pe aici, toți izolează cu polistiren de 10 cm pe exterior.
Toate blocurile se izolează cu 10.
Credeam că ești prin Siberia.
Probabil are peretii din osb de 16,...
Ca la caramida, in conditiile in care "eficienta din punct de vedere financiar" conteaza, diferenta aceea de 12lei/mp, o bagam la izolarea podului.

#7
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014

 myshyk, on 28 aprilie 2020 - 18:56, said:

Probabil are peretii din osb de 16,...
Ca la caramida, in conditiile in care "eficienta din punct de vedere financiar" conteaza, diferenta aceea de 12lei/mp, o bagam la izolarea podului.

Pereții sunt din cărămida porotherm de 30....diferența aceea de 12 lei pe mp nu este foarte mare comparat cu costul total 115 lei/mp (materiale {polistiren plasa adeziv tencuiala decorativa} plus manopera), dar reprezinta dublarea în grosime a izolației.
Si cum am scris și mai devreme casa nu o fac ca sa o vand....

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Daca va fi circulabil cheltuiala mare va fi la caroiajul care va sustine dusumeaua podului, ca material si manopera. S-ar putea sa fie mai interesant de izolat acoperisul, intre capriori. Tot pierderea aia de inaltime o ai insa cu o structura sustinere vata mai ieftina decat a dusumelei podului. Basca o vata cu densitate mica, mai usoara, caserata cu aluminiu, stratul prim sub astereala cu aluminiu in sus, cel dinspre pod cu aluminiu in jos, straturi tesute perpendicular ca directie.

Edited by kesarion111, 28 April 2020 - 20:27.


#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ce ati sarit pe bietul om ca si-a pus polistiren de 20??? Foarte bine a facut. Ii veti plati voi factura la gaz?
Eu am pus "decat" 15 cm pe pereti, 30 cm in pod si 10 cm la pardoseala. Anul trecut am platit pe intreg sezonul octombrie - aprilie 1500 lei pe gaz. Anul acesta de la inceputul sezonul pana la sfarsit de martie am achitat suma de 1253 lei. Suprafata utila 105 mp, temperatura ambientala 22 grade, IPAT. Pot sa va intreb cat ati platit voi astia cu izolatie de 10 cm?
PS: Am atasat si 2 poze: Prima poza este cu necesarul termic calculat pentru casa respectiv costurile cu incalzirea si poza a 2 este extras din facturile de gaz.... observam ceva asemanare intre costuri pe luna ianuarie?


@trascotta uite aici la mine pe topic cum am facut eu caroiajul in sistem diy...si uite aici cu doar o pagina in urma am prezentat niste calcule de rezistenta termica pe varianta alesa....daca ai vreme sa mai frunzaresti prin topic iti recomand...cu bune, cu rele e povestea mea. Deasemenea un jurnal de referinta este cel al colegei dana84 dar iti va trebui rabdare...are "decat" 345 pagini de informatii foarte folositoare

Attached Files


Edited by brawnie, 28 April 2020 - 20:59.


#10
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
vata minerala la sul in timp se taseaza(daca o pui in grosimi de 30-40 cm), daca as fi in locul tau as aplica metoda de la ISOVER dar cu vata bazaltica(placi) sau celuloza, felicitari pentru cei 20 cm de pe pereti, cea mai buna investitie este in izolatie asa ca nu e bine sa te zgarcesti la pod mai ales ca il faci circulabil si dupa aceasta nu mai poti sa adaugi, ( sa suplimentezi) cu izolatie .

#11
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 brawnie, on 28 aprilie 2020 - 20:52, said:

Ce ati sarit pe bietul om ca si-a pus polistiren de 20??? Foarte bine a facut. Ii veti plati voi factura la gaz?
Eu am pus "decat" 15 cm pe pereti, 30 cm in pod si 10 cm la pardoseala. Anul trecut am platit pe intreg sezonul octombrie - aprilie 1500 lei pe gaz. Anul acesta de la inceputul sezonul pana la sfarsit de martie am achitat suma de 1253 lei. Suprafata utila 105 mp, temperatura ambientala 22 grade, IPAT. Pot sa va intreb cat ati platit voi astia cu izolatie de 10 cm?
PS: Am atasat si 2 poze: Prima poza este cu necesarul termic calculat pentru casa respectiv costurile cu incalzirea si poza a 2 este extras din facturile de gaz.... observam ceva asemanare intre costuri pe luna ianuarie?

Iti zic eu , Polistiren grafitat 10 cm , 20 cm planseu etaj, 15 cm in pod intre capriori, ¬145mp IPAT , 3300kw curent , bransament trifazic din septembrie 2019

Edited by mihai93, 29 April 2020 - 10:52.


#12
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
eu in pod am pus 10 cm vata intre capriori + 10 cm vata perpendicular pe capriori si pe jos am mai pus 15 cm de polistiren.
Peste polistiren, pe unde a ramas inaltime destula pentru circulatie, am pus OSB. Podul va fii folosit doar pentru depozitare.

Cred ca polistirenul e mai bune pentru pardoseala.

#13
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014

 dudu76, on 29 aprilie 2020 - 10:37, said:

vata minerala la sul in timp se taseaza(daca o pui in grosimi de 30-40 cm), daca as fi in locul tau as aplica metoda de la ISOVER dar cu vata bazaltica(placi) sau celuloza, felicitari pentru cei 20 cm de pe pereti, cea mai buna investitie este in izolatie asa ca nu e bine sa te zgarcesti la pod mai ales ca il faci circulabil si dupa aceasta nu mai poti sa adaugi, ( sa suplimentezi) cu izolatie .

Da m-am gândit si eu la asta, problema e ca e diferența e cam  mare la m2 daca folosesc minerala de sticla. De ex pt 90 de mp as avea cam urmatoarele costuri pt cele 3 variante de vata minerala de sticla (30 cm) comparat cu 3 variante de bazaltica :

Starflex - 1514 lei - sticla
Isover - 2246 lei - sticla
Ursa - 2305 lei - sticla
Isover PLE - 6225 lei - minerala
Rockwool Multirock - 5000 lei - minerala
Ceresit CT 320 - 5200 lei - minerala


Lemn + osb (2cm) + folie + spuma + cuie = 3700 lei

E oare o problema asa de mare daca se lasa 2-3 cm si se formeaza un gol de aer sub podea ?

#14
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
daca se taseaza, isi pierde proprietatile izolatoare, nu ai luat legatura cu baieti care fac izolare cu celuloza( vezi pe OLX) SUNT CARE FAC CU 40-50 LEI PE MP, din punct de vedere al izolarii eu zic ca este peste bazaltica

#15
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
O sa dau niște telefoane azi. Revin dupa cu ofertele care le-am primit.

#16
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014

 dudu76, on 30 aprilie 2020 - 07:24, said:

daca se taseaza, isi pierde proprietatile izolatoare, nu ai luat legatura cu baieti care fac izolare cu celuloza( vezi pe OLX) SUNT CARE FAC CU 40-50 LEI PE MP, din punct de vedere al izolarii eu zic ca este peste bazaltica

Am sunat la mai multe persoane preturile variază intre 120 - 100 lei / m2 pentru 30 de cm de izolare cu celuloza.
Deci pentru 90m2 as avea cam intre 12500 lei - 13000 lei costuri pentru toată lucrarea.(celuloza + caroiaj + osb ..etc)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate