Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Arienii de ieri si de azi

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 27 aprilie 2020 - 20:07, said:


Deci nu negi ca a existat si exista ”rasa nobila ariana”. Din care, la inceput, faceau parte si ”dravidienii”, adica actualii indieni, dar si... CHINEZII. Sa stii ca aceasta informatie chiar este o bomba, in ziua de azi, cand toata lumea se asteapta ca chinezii sa vina cu pretentii de rasa superioara, menita sa conduca lumea. Si interesant ca pretentii de arieni, adica de rasa superioara, pot emite si persii si afganii.
Nicăieri în materialul prezentat nu se vorbește de ”rasa nobila ariana”.

Spre  reamintire

Aryan: rasă sau cultură?
de Dr. N.S. Rajaram
Aryan Invasion — History or Politics?

"Două puncte din citatul de mai sus, sunt demne de a fi notate:
1. căderea de pe treapta de aryan nu are nimic de-a face cu rasa, naşterea sau naţionalitatea,
ea se datoreză numai nerespectării codului de comportament.
2. Lista include oameni din diferite părţi ale lumii vedice (Indiei), care cuprind ţări inconjuratoare
ca China şi Persia (Pahlavas). Kambojas se aflau iniţial în West Punjab, Yavanas în Afghanistan si dincolo de acesta,
in timp ce Dravida se referă la oamenii din sudul si sud-estul Indiei."

"Rasa nu are de-a face cu noţiunea de aryan. Aceasta a fost invenţia europenilor
pentru a exprima aspiraţiile lor nationaliste (şi expansioniste).
In ceea ce priveşte India antică a lumii vedice, se poate spune cu siguranţă ca Arya este o caracteristică umană
care denotă anumite valori spirituale şi umaniste, care definesc civilizaşia vedică.
Intreaga civilizaţie “aryana” – civilizaţia Indiei vedice- a fost condusă si susţinută de aceste valori."

"Noţiunea de invaziune ariană este o absurditate
Oamenii de stiinţă stiau acest lucru de un oarecare timp. Julian Huxley, unul dintre biologii marcanţi ai secolului scria in 1939:
“In 1848 tânărul invaţat german Max Müller (1823-1900) s-a stabilit la Oxford, unde a rămas până la sfarşitul vieţii. ...
Aproximativ prin 1853 el a introdus in limba engleză termenul nefericit de aryan ca fiind aplicat unui mare număr de limbi. ... “

Mai mult decât atât, Max Müller a inventat un alt “măr al discordiei”.
El a introdus o afirmatia demonstrată ca falsă. El nu a vorbit numai de o limbă aryană definită,
şi descendentii ei, ci şi de o “rasă aryană” corespunzatoare .

Ideea a fost repede preluată atât de germani cât şi de englezi.
Ea a influenţat intr-o anumită măsură o serie de scriitori romantici şi naţionalişti,
nici unul dintre aceştia având vre-o pregătire etnologică….

In Anglia si America noţiunea “rasa aryană” a incetat să mai fie folosită de scriitorii care aveau o cunoaştere stiinţifică,
desi ea a apărut ocazional in literatura politică şi propagandistică .
In Germania ideea de 'rasa aryană' iniţial nu a gasit mai mult sprijin decât in Anglia.
Cu toate acestea ea a găsit un sprijin literar persistent, care a facut-o flatantă pentru vanitatea locală.

De aceea noţiunea de rasă aryană s-a răspândit in Germania fiind hrănită de condiţii speciale.
Aşa cum Huxley remarca in pasajul citat anterior, folosirea greşită a cuvântului “aryan”
aceasta îşi are originea in propaganda politică, ce avea scopul de a gâdila vanitatea locală.

Pentru a inţelege de ce a fost folosit cuvantul aryan pentru a desemna o anumita rasă,
folosindu-l total greşit, cât şi creaţia teoriei invaziei aryane,
trebuie să aruncăm o privire asupra Europei secolelor 18 si 19, si in special asupra Germaniei.
Ideea îşi are rădăcinile in anti-semitismul european."

Teroarea nazistă anti-evreiască, care a fost susținută de teoria rasei ariene a fost o aberatie a istoriei creştine europene,
care isi are rădăcinile în fabricarea “Noului Testament
Anti-evreismul a fost parte a propagandei şi prigonei creştinismului creat de creștinii neevrei,
care au creat noul creștinism începând cu cea de-a doua jumătate a secolului al doilea.
În acest sens se pot vedea:
Isus de la Rege al Iudeilor la Fiul lui Iehova
Mântuirea vine de la iudei
Isus prezentat inițial ca având origine umană

Cauza respingerii lui Isus de către evrei - Profeția
Pavel redefinește "adevăratul" evreu
Pavel - evreii nu mai sunt poporul ales Romani 9
Prigoana evreilor

#20
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 27 aprilie 2020 - 11:15, said:

Pentru cine nu stie cine sunt arienii, recomand o succinta informare pe Wikipedia:

https://ro.wikipedia...

  O religie care spune ca oamenii nu se nasc egali, ci cu o ”karma” pe care o au de indeplinit. De aceea este corect ca unul sa aiba parte de toate placerile si toata fericirea pe acest pamant, chiar daca este o jigodie, iar altii, chiar de ar fi oameni buni, sa aiba parte de toate necazurile si toata nefericirea. Ba chiar este indicat ca pe cel impovarat sa-l impovarezi si mai tare, ca sa poata ”sa-si curete pacatele” si in viata viitoare sa aiba parte de o karma mai buna si sa se nasca intr-o casta superioara.

Băi Dorele cu grea karma te-ai mai nascut... Si cat de neintelegetori sintem noi de te impovaram si mai tare...

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 28 aprilie 2020 - 07:46, said:

Nicăieri în materialul prezentat nu se vorbește de ”rasa nobila ariana”.


Adevarat, nu se vorbeste de ”rasa nobila ariana”, ci de ”clasa nobila ariana”. Adica nu-i vorba de o rasa, ci de o casta!

#22
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 28 aprilie 2020 - 11:18, said:

Adevarat, nu se vorbeste de ”rasa nobila ariana”, ci de ”clasa nobila ariana”. Adica nu-i vorba de o rasa, ci de o casta!
Toți care respectă Datoria prescrisă - Dharma, conform clasei social, conform Codului Vedic sunt arieni.
Cei din clasa socială Șudra nu trebuie să respecte Codul Vedic și nu li se cere un comportament virtuos, de aceea nu sunt considerați arieni.
Celelalte trei clase sociale care trebuie să urmeze jurăminte stricte pot cădea de pe statul de arieni obținut prin naștere,
așa cum este descris în Maha-Bharata.(Anuśasana-parva capitolul CXLIII)

"Uma (soția lui Șiva) spuse:„ O, ființă divină, tu cel care ai scos ochii lui Bhaga și dinții lui Pushan, distrugător al sacrificiului lui Daksha, o zeitate cu trei ochi, am o mare îndoială.
În zile de mult trecute, Cel născut de Sine a creat cele patru clase sociale.

Consecința malefică ale căror acte ale unui Vaișya (negustor și agricultor) îl va face să devină Șudra (slujitor)?
Prin ce acte un Kșatriya (luptător/administrator) devine un Vaișya
și o persoană regenerată (brahmana) devine un Kșatriya?

Prin ce mijloace se poate preveni o astfel de degradare a claselor sociale?

Prin ce acte un brahman se poate naște în viața sa următoare, în cea mai de jos clasă socială - șudra?
Prin ce acte, O divinitate, ce aplică pedepse, un Kșatriya coboară și el pe statutul de Sudra?

O, cel fără păcat, O, stăpânul tuturor ființelor create, o, cel ilustru, risipește această îndoială a mea.
Cum este din nou posibil, ca celelalte trei clase sociale să atingă statutul de brahman? '

Dar deasupra tuturor și cel mai rari sunt cei care renunță viața societății și se interesează exclusiv
pentru a avea legătură cu cei care se cu realizarea iubirii spirituale pentru Domnul Transcendental.

De aceea Șri Cetanya a spus în acest sens
celor care vor să realizeze Adevărul Absolut - parama tattva
sub forma Domnului Transcendental Krișna
să mediteze despre ei astfel

nāhaṁ vipro na ca nara-patir nāpi vaiśyo na śūdro
nāhaṁ varṇī na ca gṛha-patir no vanastho yatir vā
kintu prodyan-nikhila-paramānanda-pūrnāmṛtābdher
gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsānudāsaḥ
(Cetanya Cearit-amrita 2.13.80)

Nu sunt un învățat (brahamn), nici un conducător de oameni (kṣatriya), nici un comerciant

na aham vipraḥ na ca nara-patiḥ na api vaiśyaḥ

nici servitor, căci nu aparțin nici unei clase sociale

na śūdraḥ na aham varṇī

nu sunt nici familist, nici retras în pădure, și nici un renunțat ce cerșește

na ca gṛha-patiḥ no vana-sthaḥ  yatiḥ vā

ci servitrorul, servitorului, ce urmează servitorul picioarelor asemenea lotusului

kintu dāsa dāsa-anudāsaḥ pada-kamalayoḥ

ale Celui ce le întreține pe gopi (păstorițe) – Krișna, care este un ocean de nectar,

gopī-bhartuḥ amṛta-abdheḥ

completul extaz transcendental și întreaga strălucire

pūrṇa parama-ānanda nikhila prodyan


Edited by madhukar, 28 April 2020 - 14:57.


#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Deci cei din casta servitorilor nu pot fi ”arieni”, dupa cum nici cei din casta ”celor ce nu poti fi atinsi” (de murdari ce sunt). Si cum 99% din oamenii de azi sunt servitori, inseamna ca nu vom avea prea multi arieni, dar cei care vor fi, vor avea tot dreptul la tot ce-i mai bun pe lumea aceasta.
Parca il si aud pe Satan cum il ispitea pe Hristos cu ”toate bogatiile lumii, mie mi-au fost date”.

#24
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 28 aprilie 2020 - 19:21, said:

Deci cei din casta servitorilor nu pot fi ”arieni”, dupa cum nici cei din casta ”celor ce nu poti fi atinsi” (de murdari ce sunt). Si cum 99% din oamenii de azi sunt servitori, inseamna ca nu vom avea prea multi arieni, dar cei care vor fi, vor avea tot dreptul la tot ce-i mai bun pe lumea aceasta.
Parca il si aud pe Satan cum il ispitea pe Hristos cu ”toate bogatiile lumii, mie mi-au fost date”.
Literatura Vedică anunță că în această eră a lui Kali toți se nasc în clasa servitorilor - Șudra, iar chiar și cei care sunt numiți brahmani, sunt brahmani doar cu numele.
Am discutat cu mulți hinduși care s-au născut în familii de brahmani și care recunosc că nu sunt brahmani, neurmând codul Vedic - Datoria Prescrisă a Brahmanilor.
Problema este că tradiția le permite să se numească brahmani și să profite de acest statut,
chiar dacă și statul indian a interzis folosirea denumirile Vedice ale claselor sociale.
Important este că tradiția nu este un criteriu pentru adevăr.

Totuși indienii actual nu folosesc deloc noțiunea de arian pentru a se desemna,
indiferent de clasa socială în care s-au născut, conștienți de faptul că nu-și urmează Datoria Prescrisă conform codului Vedic


View PostDorel666, on 28 aprilie 2020 - 19:21, said:

Parca il si aud pe Satan cum il ispitea pe Hristos cu ”toate bogatiile lumii, mie mi-au fost date”.
Această afirmație este un fals, creat pe falsa atribuire lui Satan, de către creștini, a unor caracteristici pe care personajul inițial "satan" - cel ce nu a fost de acord cu Iehova, nu le are:

În Iov 1:6 se spune
Fiii zeilor (elohim) au venit intr-o zi de s-au infăţişat înaintea lui Iehova.
Şi a venit si satana, (cel ce nu a fost de acord - în ebraică - nu demon) in mijlocul lor.

De fapt aici este vorba despre unul dintre fiii zeilor (elohim) care nu a fost de acord
cu afirmaţia Zeului paradisului (Iehova - Zeus) cum că Iov ar fi o persoană absolut ideală.

2. Povestea nu spune că așa zisul Satana ar fi fost împotriva Zeului Paradisului (Iehova),
sau că ar fi vrut să cumpere sufletul lui Iov
ci că nu a fost de acord cu afirmația Zeului că Iov ar fi așa de bun ... fără Motiv.
De aceea îi propune să fie pus la încercare.

3. In povestea lui Iov, acest fiu al al unuia dintre zeii din paradis, Cel ce nu a fost de acord (satan),
nu este deloc pe postul celui ce vrea sa-l dea jos de pe tronul Său pe Zeul Paradisului.

4. Acest Satan nu are nimic de a face cu monstrul prezentat de creştinism
în persoana inventatului Lucifer - Luceafărul în română,
aşa zisul înger de lumină care chipurile vrea sa-l dea jos pe Iehova
şi să-şi pună scaunul mai sus ca El
(invenție bazată pe interpretarea distorisionată prin ruperea din context a celebrului Isaia 14.12-15).

5. Acel zeu, în istoria lui Iov, Satanul (Cel ce nu fusese de acord) este prezentat ca
acţionând conform instrucţiunilor primite de la Zeul lui Izrael, Iehova, adică e ascultător,
și îl pune la încercare pe Iov, atât cât i s-a dat voie de Iehova;

Cu alte cuvinte acel zeu ascultător (satanul) descris în povestea lui Iov ,
nu are nici un caracter malefic, nihilist sau ateist, cum e prezentat de creștinism.
În istoria lui Iov nu se spune că acel zeu ar fi avut nişte planuri insidioase contra Zeului Paradisului,
sau împotriva lui Iov, (aceste lucruri şi le doresc creştinii să le vadă).

6. "Satanul" fiind convins că Iov nu se abătea de la rău,
pentru că acesta se temea de Zeul tribului lui Izrael să nu-i ia bogăţiile pe care le avea,
adică pentru că era materialist,
îi propune Zeului Paradisului să-l pună la încercare pe Iov:
"9. Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Iehova?
10. Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui si tot ce este al lui? Ai binecuvantat lucrul mainilor lui, si turmele lui acopera tara.
11. Dar ia intinde-Ti mana si atinge-Te de tot ce are, si sunt incredintat ca Te va blestema in fata."

Şi Domnul lui Israel a vrut să vadă dacă este aşa, sau a vrut să arate că nu este aşa:
"12. Iehova a zis Satanei: "Iata, iti dau pe mana tot ce are, numai asupra lui sa nu intinzi mana."
Si Satana  a plecat dinaintea Domnului."

Ce sentiment îl lega pe Iov de Iehova? Sentimentul de teamă, nu de iubire:
"Ai vazut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pamant.
Este un om fara prihana si curat la suflet, care se teme de Zei si (de aceea) se abate de la rau."

După cum s-a văzut în continuare, Iov se temea atât de tare,
că orice ar fi făcut cu el, nu ar fi a spus un cuvânt împotriva Lui.
Iov a fost prezentat pentru a statua un exemplu de urmat și de aici morala istoriei lui Iov
- tribul lui Izrael trebuie să se teamă de Zeul lor,

Povestea nu are de-a face
◾nici cu predicare iubirii de Domnul Transcendental (necunoscut nici la evrei, nici la creștini) care este o treaptă superioară a religiozităţii şi
◾nici cu prezentarea inventatului Îngerul de Lumină din Isaia care a fi acest înger din istoria lui Iov,
fiara şi "şarpele din geneză" care chipurile vrea să-l detroneze Dumnezeul lui Izrael.
Trebuie să nu uităm niciodată că prorocii evrei nu au dat niciodată vina pentru nenorocirile
prin care treceau pe inventatul Lucifer al creştinismului, alias Satan.
Toate nenorocirile erau date de propriul lor Zeu tribal, aşa spun prorocii lor.
Iov însuşi în lamentările sale nu se referă la nici un Satan,
care ar fi responsabil pentru nenorocirile sale,
ci se abţine să nu-l insulte pe …Zeul tribal pentru ceea ce se întâmplă,
căci în credinţa evreiască iniţială atât nenorocirile cât şi lucrurile bune
vin de la Zeul lor propriu, conform comportamentului fiecăruia.

„Câte greşeli şi câte păcate am făcut? Dă-mi pe faţă călcarea mea de lege şi păcatul meu.”

Iov, sau cei cu care vorbeşte nu fac nici cea mai mică aluzie
că Satan ar fi persoana notorie care ar fi cauza nenorocirii sale:

19:4-13 Chiar dacă ar fi adevărat că am păcătuit, greşeala mea este pe capul meu.
Iar dacă voi vă faceţi tari şi mari împotriva mea şi-mi scoateţi ochii cu ticăloşia mea,
Să ştiţi că Jehova este Cel ce mă urmăreşte şi că El m-a învăluit cu laţul Său. ...
El a astupat calea mea, ca să nu mai trec pe ea, şi a acoperit cu beznă toate drumurile mele.
M-a dezbrăcat de mărirea mea şi mi-a smuls cununa de pe cap.
M-a dărâmat de jur împrejur şi sunt în ceasul morţii şi nădejdea mea a scos-o din rădăcină ca pe un copac.
Aprins-a împotriva mea mânia Sa şi m-a luat drept duşmanul Său.
Hoardele Sale sosesc grămadă, îşi fac drum până la mine şi pun tabără de jur împrejurul cortului meu.
A depărtat pe fraţii mei de lângă mine şi cunoscuţii mei îşi întorc faţa când mă văd.

Iar când Zeul lui Izrael vorbeşte în cele din urmă cu Iov,
acesta nu spune nici un cuvânt despre existenţa unui înger Lucifer,
chipurile “vestitul” Satan care ar fi de vină pentru ceea ce s-a întâmplat:
"40:6;8 Atunci Iehova a vorbit cu Iov, din mijlocul furtunii şi a zis:
Poţi tu cu adevărat să găseşti cusur judecăţii Mele? Şi Mă vei osândi pe Mine, ca să-ţi faci dreptate?
Este braţul tău ca braţul lui Iehova? Şi glasul tău este, oare, tunet, precum este glasul Lui?... "

Edited by madhukar, 29 April 2020 - 09:58.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Deci recunosti ca cei din India considera ca toata lumea de azi face parte din casta servitorilor si brahmani exista, dar sunt nevrednici. Numai ca, si-or pune ei cenusa in cap, dar tot brahmani sunt. Si se pare ca aceasta-i epoca in care zeul Shiva trebuie sa vina si sa distruga toata omenirea, pentru ca ea sa o poata lua de la capat si sa intre intr-o noua era, a dezvoltarii spirituale.

Edited by Dorel666, 29 April 2020 - 19:23.


#26
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 29 aprilie 2020 - 19:21, said:

Deci recunosti ca cei din India considera ca toata lumea de azi face parte din casta servitorilor si brahmani exista, dar sunt nevrednici. Numai ca, si-or pune ei cenusa in cap, dar tot brahmani sunt. Si se pare ca aceasta-i epoca in care zeul Shiva trebuie sa vina si sa distruga toata omenirea, pentru ca ea sa o poata lua de la capat si sa intre intr-o noua era, a dezvoltarii spirituale.
Imensa majoritate a oamenilor nu urmează în Kali-Yuga Codurile Datorie Prescrise (Dharma) conform Clasei Sociale și Sacrale - Varna-Așram,
și ca atare au căzut în clasa Șudra, nu în sensul că sunt neapărat slujitori, ci că sunt asemenea slujitorilor care nu respectă Codurile Vedice.

La Sfărșitul lui Kali-Yuga, care durează 1000 de ani după numărătoarea planetelor cerești ale zeilor și
durează de fapt 360 000 de ani pământeni, are loc o distrugerea parțială a pământului de către Avatarul Kalki.
La cei 360 000 de ani pământeni se adaugă încă 72 000 de ani corespunzători trecerii spre și din Kali-Yuga, vezi explicația mai jos.

Șiva acționează la distrugerea parțială universală, care are loc la terminarea fiecărei zile a lui Brahmaa, prima ființă condiționată de Natura Materială din acest univers,
care trăiește pe cea mai paradisiacă planetă din univers.

O zi a lui Brahmaa durează 1000 de cicluri de patru ere pe pământ
iar un ciclu cuprinde următoarele ere
1. Kali Yuga  1000 de ani celești
2. Dvapara Yuga 2000 de ani celești
3. Treta Yuga 3000 de ani celești
4 Satya Yuga (Era Adevărului) sau Krit Yuga (Era Perfectă) 4000 de ani celești

În total 10 000 de ani celești = 3600 000 ani pământeni

Înainte de intrarea și ieșirea dintr-o eră există în plus perioade de trecere care durează câte 1/10 din durata acelei ere, și astfel
1. Pentru Kali Yuga există o perioadă de intrare și ieșire de câte 100 de ani celești - total 200
2. Pentru Dvapara Yuga există o perioadă de intrare și ieșire de câte 200 de ani celești - total 400
3. Pentru Treta Yuga există o perioadă de intrare și ieșire de câte 300 de ani celești - total  600
4. Pentru Satya Yuga există o perioadă de intrare și ieșire de câte 400 de ani celești - total  800

În total 2000 de ani celești pentru perioadele de trecere dintre ere

Astfel o zi a lui Brahmaa durează 12 000 de ani celești
care pe pământ înseamnă 3600 000 + 720 000 = 4 320 000 ani pământeni

Actuala Kali-Yuga în care ne aflăm a început după ce Krișna a părăsit pământul acum circa 5300 de ani.

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Cand se termina actuala Kali-Yuga?

#28
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 30 aprilie 2020 - 19:02, said:

Cand se termina actuala Kali-Yuga?
Perioada de pornire a erei Kali-Yuga în care ne aflăm acum și care durează 100 de ani celești = 36 000 de ani pământeni
Din ea au trecut doar circa 5300 de ani, care este momentul în care Domnul Transcendental Krișna a părăsit pământul.

Deci miezul erei Kali-Yuga care este de 1000 de ani celești = 360 000 de ani pământeni este încă departe de noi
Perioada de stingerea a erei Kali-Yuga și care durează 100 de ani celești = 36 000 de ani pământeni se adaugă la miezul de 1000 de ani celești

Actuala Kali-Yuga se termină după 36 000 - 5300 + 360 000 + 36 000 = 426 700 de ani pământeni = 1185,3 ani celești.
După aceea se pornește era Adevărului și a Perfecțiunii - Satya / Krit Yuga, care durează de 4 ori mai mult decât Kali-Yuga.

La începutul acestei era circa 25% din bunele calități,
dintre care cea mai importantă este Adevărul,
încă mai sunt prezente, iar la sfârșitul ei vor fi practic zero.

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Ce stii despre obligatia slujitorilor lui Shiva de a-l ajuta la distrugerea lumii?

#30
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View PostDorel666, on 27 aprilie 2020 - 11:15, said:

Deci, arienii sunt un popor despre care se presupune ca au plecat din actualul Iran, vechiul Babilon, au ajuns in India, au cucerit-o si au creat sistemul de caste, unde ei au fost pusi cei mai sus, iar restul toti au devenit servitorii sau robii lor. Se pare ca au fost primii care au venit cu doctrina superioritatii de rasa, doctrina pe care au cultivat-o ca invatatura si au aplicat-o la modul practic in conducerea societatii si chiar o aplica inca.
  Cu aceeasi doctrina au venit nemtii lui Hitler, nazistii
probabil stii ca astea-s teorii depasite?

Totodata, Iranul nu este vechiul Babilon.
Ca Persia la un moment stapanea Mesopotamia (adica Babilonul) este alta mancare de peste,
nici o legatura cu arienii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate