Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ma deranjeaza lumina artificiala. Ce monitor sa iau?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
warcrenstarcren

warcrenstarcren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.04.2020
Toate monitoarele pot dauna ochiilor daca te expui indelungat la ele , indiferent ce model este sau ce ecran are.
Daca nu poti, exista si varianta "hartia si pixul"

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 10:53, said:

Da. Toata lumina din balcon bate in camera iar cu draperiile pot sa o controlez.



Am sa incerc asta pe laptop, dar daca elimin lumina albastra nu iti schimba culorile si face imaginea sa pare galbuie ?

Ba da, dar ajuta enorm. Eu am optiunea asta activata la calculatorul personal seara...nu sunt aceleasi culori, dar confortul vizual este incredibil.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am impresia că stai prea aproape de ecrane cam mari.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca mai degraba ai alergie la medici, decat la lumina. Pentru ca insisti sa-ti rezolvi problema fara sa  te duci la medic, dar nici sfaturile legate de  diverse solutii de  rezolvare, nu "te aranjeaza" sau sunt inutile. Ramane valabila tot varianta unui consult de specialitate. Indiferent de cate topicuri vei deschide.

#23
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Pare sa fie de la lumina albastra dar trebuie sa mai testez. Am de 30 minute luminozitatea la maxim si lumina albastra eliminata si nu ma doare capul. Inainte nu era suportabila luminzoitatea de 100% deloc. Daca ma gandesc putin se potriveste si cu faptul ca seara stau pe laptop pana pe la 10-11 noaptea apoi ma ia greu somnul.

Se vede jalnic fara albastru. Galbejit.

View Postammaus, on 27 aprilie 2020 - 10:57, said:

Nu are nici o treaba lumina albastra cu ce patesti tu. Du-te la doftor', cred ca suferi de fotofobie daca zici ca si lumina naturala te deranjeaza.

Lumina naturala deloc. Doar ce e artifical. Bec, TV, laptop, monitor, telefon.

View Postdorin_2k, on 27 aprilie 2020 - 11:17, said:

Cum te descurci in viața reală? Magazine, serviciu, seara, noaptea?
Peste tot e lumina artificiala.
Doar de la lumina artificiala te ustura ochii? De la cea naturala nu?

Noaptea cand conduc e foarte nasol. Soarele poate sa imi bata in cap fara probleme.

Attached Files


Edited by pixel3cs, 27 April 2020 - 11:52.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Becuri de calitate ai ? Incearca un Philips cald led. Daca si cu ala ai ceva probelma nu e la sursele de lumina.

#25
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cum era inainte pe vremea tehnologiei CRT, aveai si atunci probleme cu ecranele?

#26
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View Postmyshyk, on 27 aprilie 2020 - 11:48, said:

Se pare ca mai degraba ai alergie la medici, decat la lumina. Pentru ca insisti sa-ti rezolvi problema fara sa  te duci la medic, dar nici sfaturile legate de  diverse solutii de  rezolvare, nu "te aranjeaza" sau sunt inutile. Ramane valabila tot varianta unui consult de specialitate. Indiferent de cate topicuri vei deschide.

Repet, am fost la medic de ochi si nu am probleme de vedere sau vreo alta anomalie la parametrii pe care ei ii masoara. Si am fost special explicand problema, nu am fost la consult generalist sau pentru vreo alta nevoie. Mi-au pus picaturi din acelea de nu mai poti sa mergi pe strada dupa ce iesi din cabinet, mi-au dat totusi de facut niste ochelari cu protectie pentru calculator pe care ii tine in dulap fiindca nu ma ajuta.

View Postandreic, on 27 aprilie 2020 - 11:58, said:

Becuri de calitate ai ? Incearca un Philips cald led. Daca si cu ala ai ceva probelma nu e la sursele de lumina.

Am leduri Philips 1000+ lumeni lumina rece, fiindca aia galbena parca e chioara. Si daca lumina imi bate in ochi, atunci ma deranjeaza. Daca lumina e proiectata pe perete atunci o suport. Toata treaba e sa nu fie emanata in ochi.

View PostPopaXXX, on 27 aprilie 2020 - 11:59, said:

Cum era inainte pe vremea tehnologiei CRT, aveai si atunci probleme cu ecranele?

Buna intrebare. Din cate imi aduc aminte, NU. Nu ma dureau ochii de la CRT, indiferent de luminozitate. Chiar m-am gandit la asta dar nu imi explic de ce nu aveam probleme atunci. De cand s-a trecut la LED-uri : bec pe led, AMOLED la telefon, LED TV, monitor pe LED, de atunci au inceput problemele.

Edited by pixel3cs, 27 April 2020 - 12:06.


#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
stiu pe cineva in caz asemanator cu tine
a fost la nu stiu cati ofta si nu i-au gasit nimic. Orase mari, cabinete dotate, medici cu specializare..
apoi a trebuit sa-si scoata un span din ochi la un spital dintr-un orasel cu populatia nitel mai mare ca o comuna si l-a depistat cu retina desprinsa!
nu stiu ce sa-ti zic concret, eu spun ce a patit omul

#28
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Prin 2014 dupa 5-6 ore de privit prin monitoare ma durea capul de ma urcam pe pereti dar cand nu eram la monitor nu aveam nici o problema. Facut programare la oftalmolog si surpriza, astigmatism si miopie cu lentile de 0.5, adica insesizabil in viata de zi cu zi dar cand iti "spargi" ochii intr-un monitor s-a simtit diferenta dintre a nu avea ochelari si a avea.
Momentan ochelarii ce elimina lumina albastra nu sunt reglementati, nu exista un studiu destul de aprofundat care sa zica ca da, ajuta domnule. Nici macar FDA, consiliul medicilor din amurica nu au demonstrat ca au vreun efect asupra luminii albastre. Primul pas ar fi un consult oftalmologic, poti alege 2 cabinete de ochelaristi(20-30 de lei consultul uau...) si desigur un consult la o clinica pentru fund de ochi si ce-o mai fi.

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
eu duc dorul unui syncmaster crt cu ecran de sticla! Sincer. Avea o claritate exceptionala, 0.20 dotpitch! Tratament cu antireflex.. rulam cu el la minim luminozitate!

#30
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

View Postodastramosilor, on 27 aprilie 2020 - 12:10, said:

stiu pe cineva in caz asemanator cu tine
a fost la nu stiu cati ofta si nu i-au gasit nimic. Orase mari, cabinete dotate, medici cu specializare..
apoi a trebuit sa-si scoata un span din ochi la un spital dintr-un orasel cu populatia nitel mai mare ca o comuna si l-a depistat cu retina desprinsa!
nu stiu ce sa-ti zic concret, eu spun ce a patit omul

E o idee buna sa mai incerc si la alti medici.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 12:06, said:

Am leduri Philips 1000+ lumeni lumina rece, fiindca aia galbena parca e chioara.
Deci problem cu ochii. In realitate aia rece e chioara, aia calda e superba si are factor de umplere superior din caiusa spectrului, aproape ca la un bec clasic.

Edited by andreic, 27 April 2020 - 12:29.


#32
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 12:06, said:

Buna intrebare. Din cate imi aduc aminte, NU. Nu ma dureau ochii de la CRT, indiferent de luminozitate. Chiar m-am gandit la asta dar nu imi explic de ce nu aveam probleme atunci. De cand s-a trecut la LED-uri : bec pe led, AMOLED la telefon, LED TV, monitor pe LED, de atunci au inceput problemele.
Pai vezi, nu esti singurul, o gramada de oameni au raportat exact acelasi lucru, LED-urile si ecranele cu LED sunt mai obositoare pentru ochi.
Probleme pot sa apara si la ecranele fara PWM, in momentul in care scazi luminozitatea, se taie intermitent curentul si practic imaginea devine mai intunecata dar palpaie. Daca au PWM, atunci se scade intensitatea curentului si nu mai palpaie. La tablete, telefoane mobile, etc. nu e cazul de asta insa, asa ca problema ta cred ca e cu LED-urile in general.
Ai putea sa treci pe becuri incadescente in casa(alea cu halogen sunt cele mai bune si comfortabile), sa faci rost de un monitor si TV CRT la mana a doua si sa petreci mai putin timp pe telefon.

#33
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 11:57, said:

Se vede jalnic fara albastru. Galbejit.
Incearca sa dai "Nuanta" la -30 pentru albastru / cian. Banuiesc ca ai dat saturatie / luminozitate la minimum. Incearca si nuanta

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
A mai fost un thred similar zilele astea, si nu am postat deranjat de faptul ca erau deja 3 pagini de postari din care majoritatea bateau campii fara rost, fara sa ajute cu nimic, multe chiar cretinitati.

Vad ca si acum se repeta treaba...

Pt. initiator, daca tot ai aflat ca e de la PWM, de ce insisti in prostia de a seta backligtul la minim fara sa cunosti la ce frecventa ajunge la acea setare ???

Sursele de stres la un monitor sunt mai multe si sunt diferite intre ele, trebuie anslizate si rezolvate separat.

La CRTuri era refresul in primul rand.
Cel mai putin obositor este la 100- 120 Hz.
Pt. cei care au latenta nervoasa mica, la 85hz ametesc in cateva minute, la 70 e gretzos rapid, iar la 60 este ingrozitor si insuportabil instant.

La refresh peste 120hz este lumina stroboscopica superstresanta care te paleste chiar mult mai rau dar te ia subtil fara sa vezi evident cauza.

La LCD (cristalele lichide) au latenta de miscare si din cauza asta este atenuat stresyl dat de refresh, dar apare separat stresul de backlight care poate avea alt refresh.
Latenta LCD nu e fixa si nici uniforma, variaza in f de continurul redat de fiecare subpixel.
Un pixel poate avea minime de 4ms, 3,8, sau chiar su mai putin cu overdrive, si alaturi alt pixel poate ajunge la 28ms latenta in aceeasi imagine.
La telefoane toate lcdurile moderne au latenta imensa, chiar si de 57ms la varfuri de gama de genul mi2s, in general au peste 40ms majoritatea, f. rar 38, si a fost si unul cu 25 la nokia 8 care avea insa burn in mai rau ca la AMOLED...

Insa nu e de dorit nici latenta mare, ba chiar din contra, e de dorit de 1ms sau si mai mica, insa deocamdata doar la CRT e posibil.
LCDurile au o minima cu sa fara overdrive, dar cea medie e mult mai mare di cea maximz e nesimtit de mare la acelasi monitor.
IPSurile nu su mau putin de 3,8ms cu medie de 11 si maxime de 24-28 ka acelasi monitor si pe zceeasi setare de overdrive.
Cele cu minima de 5, 6, 8ms, au o medie de peste 14ms si maxime de peste 28ms, 40,  57ms.

E obositor si cu latenta mare pt ca imaginea in miscare apare blurata, miscarea e rupta, destructurata, nu e cursiva, nu se vad detalii, se incetzoseaza tot ce e detaliu si forma in miscare, si asta iar e obositor si frustrant.

Suplimentar, unele paneluri LCD au inca o sursa de flicateala pt ca folosesc tehnologii de crestere a nr de gradatii de tonuri si culori cu inca un refresh variabil pe subpixel.

Refresul si latenta sunt o problema si la AMOLED, si o sa fie si la qNED, microled, qdot, etc.
La telefoane multe AMOLEDuri au latenta de 8ms chiar la varfuri de gama samsung, rar 6 sau 4.
O latenta mica e de dorit, chiar si sub 1ms, chiar si 0,01ms pt cei cu latenta nervosa mica, insa o latenta mica cere un refresh in zona 100-120hz.

2. Frecventa de backlight e o sursa de stres la LCD, si la hibrizi LCDqdot.
Multe au PWM, si chiar si fara PWM au o frecventa de lucru.
Indiferent ca e frecventa fixa sau variabila, ea nu trebuie sa coboare sub 100hz, e OK doar in zona 100-120 hz, mai mult de 120 e stroboscopic superstresant, dar poate fi OK si la o frecventa mult mai mare, depinde insa de latenta nervoasa cat de mare, variaza de la om la om.
Latenta nervoasa umana varoaza enorm de la om la om, depinde de potentialul electrochimic sinaptic, unele sunt in overdrive, altele sunt anormal de lente, depinde de specializare si dedicare, etc.
Este f greu de masurat direct doar latenta de receptie nervoasa a ochiului.
In genersl se masoara o katenta cumulata cu tot cu raspunsul motric de feedback, care poate fi de mii de ori mai lung.
Uzual latenta cumulata cu feedback e de 10-12ms, sunt si cazuri cu 20 cy latenta de dinozaur sau in stare de betie naturala, dar sunt si osmeni cu latenta mult mai mica, latenta de quick draw, care reusesc si 2ms, si recordul absolut a fost de 0,02ms cu tot cu feedback motric.
Separat fara feedback, latenta e limitata doar de viteza curentului electric, latenta sinaptiva putant varia in limite largi si media statistica poate fi departe de exceptii.
Masurand traseul nervului optic care e destul de scurt pana la creier, si o viteza maxima de 200000 km/s, ai avea performanta maxima fara latenta sinaptica.
Deci vorbim de nanosecunde, miliardimi de secunda..., si asta inca banal, fara chestii paranormale, de genul suntare prin corpul eteric sau si mai si prin corpul astral...

Trebuie evitate pt cei cu latenta mica nervoasa mica, frecventele din zona peste 120hz si mai mica de 1 Khz.
Cat de mare e ideal depinde de la om la om.
Cei cu latenta mare sunt ok si cu 60 si 240...
Cei cu latenta extrem de mica e posibil sa prefere peste 1 Khz.
Chiar si pt cineva cu latenta de cateva nanosecunde, probabil ca nu e nevoie totusi chiar de mai multi THz, dar daca e posibil tehnic nu cred ca se supara...

3. Luminozitatea e alt factor de stres.
Se seteaza astfel incat sa fie redate gradatii si in umbre langa negru, dar fara a arde luminile, fara lierderi mari de gradatii in lumina, si desigur cat sa nu arda retina, ss nu fie obositor pt ochi.
Setarea efectiva variaza mult in f de monitor.
Am monitoare asa: unul arde retina peste 9%, altul e OK la 14%, altul la 30%, altul la 47%, si am vazut monitoate care la 100% erau beznoase...

4. Contrastul e alt factor de stres.
Se seteaza astfel incat sa nu fie obositoare imaginea, sa para naturala, nici prea plata, dar nici fortata exagerat. Cand e prea mare mananca si gradatii, arde lumini, beznoseste umbrele, zgarie ochii.

5. La CRT mai e si focalizarea o problema, bluteaza imaginea  obositor.
Din pacate foarte multe LCDuri redau imagine blurata chiar si imagine statica, sibse intampla si la monitoare scumpe, si nu prea si ce sa reglezi ca asa e felul lor.
Trebuie alese de la inceput...

6. Moire iar e o problema care poate stresa.
Se seteaza sau se alege un modrl fara probleme.

7. Aliasingul de redate specific monitorului iar e o problema la LCD si posibil si amoled si chiar microled.
Majoritatea nu redau bine decat in fix rezolutia nativa si submultipli intregi de genul 1/2 si 1/4, spre deosebire de CRT care reda bine orice rezolutie inferioara subnativa.

Edited by loock, 27 April 2020 - 13:07.


#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de contrast, la cel cu 9% luminozitate, am contrast la 69%.
La cel cu 14 luminozitate am contrastul la 73%.
La cel cu 47 luminozitate am contrastul la 86%.

8. Ar mai fi si culorile un factor de stres daca sunt turbate, fortate, suprasaturate.
Le setez astfel incat sa fie redate natural, nici sterse dar nici fortate.
Un exemplu de aiureala uzuala, la AMOLEDul de la samsung S9, orice alta setare decat basic reda culorile turbate.
Inclusiv setatea de hdr le reda suprasaturate aiurea...
Saturatia e de fapt o luminozitate a culorilor, si zgarie retina si "creierul" atat prin luminozitate cat si prin aspectul nenatural.

Edited by loock, 27 April 2020 - 13:32.


#36
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Concret, ce ne sfatuiesti sa facem ?

Edited by Jemapel, 27 April 2020 - 14:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate