Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ma deranjeaza lumina artificiala. Ce monitor sa iau?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Salut.

Va rog nu ma trimiteti la medic, am incercat. Incercati sa fiti on-topic. Telefonul Samsung in utilizez cu brightness minim, am avut la birou monitor Dell performant de la care ametesc daca nu setez lumina la minim, la laptop am display IPS 144hz si tot asa il tin la minim. La TV Samsung de 80cm ma pot uita de la 2m, dar de exemplu ma ustura imediat ochii la 2.5m de un TV LG 4K dat cu backlight chiar si la 30%, pe la un 15% backlight dispare usturimea. Am ochelari speciali cu filtru de protectie monitor, la comanda, de la medic cu consult special pe nevoia asta, si nu au rezolvat problema.

Nu e de la frecventa de display, e posibil sa fie ceva legat de "eye strain" si modularea PWM.

Ati intalnit ceva de genul si ce monitor ar fi potrivit ? As mai incerca si cu picaturi de la farmacie, un proiector video dar ala bazaie, OLED nu cred ca rezolva nimic. Ar fi nevoie de ceva special, chiar daca e costisitor, dar sa fie odihnitor la ochi.

Edit : am facut acest topic pentru ca nu mai vreau sa stau cu luminozitatea la minim. Vreau imaginea, contrastul si culorile sa fie vii fara sa ma doara ochii.

Edited by pixel3cs, 27 April 2020 - 10:34.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ochelari de protecție speciali de la optica medicală.

Te duci faci consult și dacă nu ai nevoie de dioptrii, iei doar protecție pentru calculator.

#3
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Poti Incearca night mode pe telefon & sa scoti lumina albastra la monitoare.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Hmmm ...
Se pare ca ai incercat cam orice dar, fara succes
Ramane o singura varianta - se stie ca cea mai daunatoare culoare pentru ochi este cea albastra
Exista ochelari cu protectie pentru lumina albastra
Daca nici astia nu functioneaza, nu stiu ce te-ar mai putea ajuta

#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
In camera ai lumina buna? (cantitate, difuzie si temperatura Kelvin)

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca PWM il supara, nu-l ajuta ochelarii.

Exista insa monitoare fara PWM.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 10:31, said:

Salut.

Va rog nu ma trimiteti la medic, am incercat. Incercati sa fiti on-topic. Telefonul Samsung in utilizez cu brightness minim, am avut la birou monitor Dell performant de la care ametesc daca nu setez lumina la minim, la laptop am display IPS 144hz si tot asa il tin la minim. La TV Samsung de 80cm ma pot uita de la 2m, dar de exemplu ma ustura imediat ochii la 2.5m de un TV LG 4K dat cu backlight chiar si la 30%, pe la un 15% backlight dispare usturimea. Am ochelari speciali cu filtru de protectie monitor, la comanda, de la medic cu consult special pe nevoia asta, si nu au rezolvat problema.

Nu e de la frecventa de display, e posibil sa fie ceva legat de "eye strain" si modularea PWM.

Ati intalnit ceva de genul si ce monitor ar fi potrivit ? As mai incerca si cu picaturi de la farmacie, un proiector video dar ala bazaie, OLED nu cred ca rezolva nimic. Ar fi nevoie de ceva special, chiar daca e costisitor, dar sa fie odihnitor la ochi.

Edit : am facut acest topic pentru ca nu mai vreau sa stau cu luminozitatea la minim. Vreau imaginea, contrastul si culorile sa fie vii fara sa ma doara ochii.
cum ziceam si pe threadul celalalt, cu trumotion oprit ai incercat? ca da fix efectul ala de pwm.
in schimb laptopul n-are pwm, asa ca problema e in alta parte.

#8
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

View Postwaterman, on 27 aprilie 2020 - 10:45, said:

Ochelari de protecție speciali de la optica medicală.

Te duci faci consult și dacă nu ai nevoie de dioptrii, iei doar protecție pentru calculator.

Multumesc. Scrie in postare ca am facut deja asta.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
AMOLED-ul e problema. Nu esti singurul care se plange. Luminozitate aminima este mai perturbatoare decat maxima, deorece obliga ochiul sa compenseze si din moment ce ai probleme, nu trebuie sa-i pui la treaba in plus. Eu folosesc setarea automata, plus ceva ajustari manuale, pe pracurs. Astfel, componenta ce regleaza luminozitatea se adapteaza necesitatilor tale. Acum nu am probleme, dar daca pun mana pe alt telefon, imediat ma loveste.

#10
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

View Postreventon, on 27 aprilie 2020 - 10:46, said:

In camera ai lumina buna? (cantitate, difuzie si temperatura Kelvin)

Da. Toata lumina din balcon bate in camera iar cu draperiile pot sa o controlez.

View Postrazvansd, on 27 aprilie 2020 - 10:45, said:

Poti Incearca night mode pe telefon & sa scoti lumina albastra la monitoare.

Am sa incerc asta pe laptop, dar daca elimin lumina albastra nu iti schimba culorile si face imaginea sa pare galbuie ?

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
1. Ai observat diferente la utilizarea ecranelor glare (glossy) vs non-glare (matte),  (lucios vs mat)?
...
2. Night light settings, nu te ajuta? Incepe cu valori mici.
Attached File  night light settings.png   392.68K   12 downloads
...
3. Pentru pc sau laptop incearca  https://justgetflux.com/

Edited by costeld69, 27 April 2020 - 11:09.


#12
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Nu are nici o treaba lumina albastra cu ce patesti tu. Du-te la doftor', cred ca suferi de fotofobie daca zici ca si lumina naturala te deranjeaza.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 10:31, said:

Nu e de la frecventa de display, e posibil sa fie ceva legat de "eye strain" si modularea PWM.
Am avut si eu problema asta cand am trecut de la CRT la LCD, mi se parea imaginea pre intensa, prea artificiala, dupa vreo saptamana s-a rezolvat si m-am obisnuit.
Cum te descurcai inainte cu monitoare CRT si televizoare cu tub, te deranjau si alea sau erau mult mai confortabile?

#14
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Incearca sa dai dai luminozitatea culorilor "albastru" si "cian" la minim. Eventual poti umbla si la saturatia acestor culori dar la evident ca la maximum, albastru / cian vor fii reprezentate ca "gri" ceea ce ... nu cred ca e de dorit.
Si eu am o problema cu culoarea albastra. Sunt anumite reclame luminoase prin oras pe care efectiv le vad blurate.
In cazult meu "Modul comfort vizual" + "economisire energie" ( mai ales noaptea ) este suficient

Edited by Jemapel, 27 April 2020 - 11:12.


#15
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 10:53, said:

Da. Toata lumina din balcon bate in camera iar cu draperiile pot sa o controlez.



Am sa incerc asta pe laptop, dar daca elimin lumina albastra nu iti schimba culorile si face imaginea sa pare galbuie ?


Ba da , imaginea putin galbuie si culorile nu mai sunt atat de vii.
Aceeasi problema o am si eu - dar nu atat de severa. La mine a mers scoaterea luminii albastre de peste tot , exceptand tv-ul. Prefer varianta asta decat bani aruncati pe tratamente/device-uri care , cum e cazul tau, nu dau roade Posted Image

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cum te descurci in viața reală? Magazine, serviciu, seara, noaptea?
Peste tot e lumina artificiala.
Doar de la lumina artificiala te ustura ochii? De la cea naturala nu?


#17
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postpixel3cs, on 27 aprilie 2020 - 10:53, said:

Am sa incerc asta pe laptop, dar daca elimin lumina albastra nu iti schimba culorile si face imaginea sa pare galbuie ?
Vezi mai sus, seteaza o valoare mai mica.

#18
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am avut si eu o problema cu lumina puternica: oboseam, ma durea capul, nu ma puteam concentra de credeam ca e ceva neurologic.
O vizita la medic a rezolvat problema: o banala conjunctivita. Dupa tratament nu am mai avut probleme. Ce-i drept asta a fost cu multi ani in urma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate