Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Sfaturi gazduire magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogdanbala13

bogdanbala13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2019
Salut,
Am si eu nevoie de recomandari de hosting in Romania, pentru gazduirea unui magazin online.As avea nevoie de aproximativ 3-4 GB stocare, de preferat ssd.Aproximativ 600 de unici pe zi.
Avand in vedere ca exista foarte multe optiuni pe piata, ce recomandari imi puteti face? Ma intereseaza mai mult calitatea serviciilor oferite(uptime, viteza, suport), decat pretul.Exclus hosting de gen 1 euro.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Ce platforma folosesti? Nu de alta, dar e o diferenta de ex. in resursele consumate de un site facut pe WP si altul facut pe Opencart sau Prestashop.
Poti arunca un ochi pe ceva ofera Nav - https://www.nav.ro/gazduire-web

#3
bogdanbala13

bogdanbala13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2019
Folosesc WordPress

Edited by Dany_Darke, 25 April 2020 - 14:37.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
clausweb.ro/
mxhost.ro/

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Sa nu uiti sa pui si un plugin de cache, de ex. LiteSpeed Cache si eventual Cloudflare.

#6
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
Trage un ochi si pe https://www.ixcloud.ro
Iti ofera gratuit prima luna de test, asa ca poti testa cum iti merge.
Cum a spus si tigerheart, pluginul de Cache pentru Litespeed este necesar sa-l instalezi pentru o viteza sporita.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar daca serverul e litespeed, altfel n-are niciun efect.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Corect, trebuie ca gazduirea sa fie pe server cu litespeed. Dar mai sunt si alte pluginuri de cache, eu doar am zis unul care e gratuit si chiar ofera multe functionalitati. MxHost stiu ca are litespeed, Nav parca nu are. Un alt plugin bun, dar cu plata, ar fi WP Rocket - https://wp-rocket.me/pricing/

#9
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

 addelin, on 25 aprilie 2020 - 19:24, said:

Doar daca serverul e litespeed, altfel n-are niciun efect.

Am presupus ca se intelege asta.

#10
bogdanbala13

bogdanbala13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2019
Am ales sa incerc luna gratis de la https://www.ixcloud.ro, si pana acum sunt foarte multumit.

#11
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View Postbogdanbala13, on 05 mai 2020 - 08:37, said:

Am ales sa incerc luna gratis de la https://www.ixcloud.ro, si pana acum sunt foarte multumit.

Ceva pareri pana acum legate de gazduirea de la ixcloud.ro ?
Luna gratuita functioneaza bine la mai toti providerii asa ca ar ajuta sa stim cum iti functioneaza si dupa perioada de test. Cererea de magazine online este intr-o continua crestere si multa lume cauta servicii web de calitate.

#12
bogdanbala13

bogdanbala13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2019
Long story short: sunt foarte multumit. M-a ajutat in 3 luni sa cresc conversiile google cu 67% in RO si 49% international (europa).

Tin sa precizez ca pana sa ajung la ixcloud.ro am schimbat in jur de 8 provideri de gazduire in 3 ani (no joke). Providerii de gazduire web folositi au fost top 10 google, dar experientele au fost relativ proaste si se vedeau atat in vanzarile scazute pe care le aveam, cat si in conversiile slabe de pe google ads si facebook.
Partea cea mai problematica a fost ca ceilalti provideri nu ofereau viteze si stabilitate 24/7, iar din aceasta cauza eram penalizat in campaniile google ads. Dupa o experienta de peste 10 ani cu companiile de hosting (atat ro, cat si international) pot spune ca ixcloud.ro este printre putinele companii care nu face oversell la conturile de gazduire.

#13
sportxtips

sportxtips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.06.2020
Nu ixcloud ti-a crescut conversia...asta e o balarie...iar partea cu viteza si stabilitate, peste 70% conteaza cat de bine e facut site-ul sau ce tema foloseste si cat de greoaie...serverul valoreaza sub 20% din experienta unui utilizator pe site, deci sa lasam partea cu promovarea deoparte, ca e expirata...

Edited by Dany_Darke, 03 September 2020 - 16:30.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu oversell-ul e o discuție atât de fumată, încât n-are sens s-o mai dezbatem. Absolut toti providerii fac "oversell". Nu tine nimeni serverele goale, doar ca au "promis" unor clienți anumite resurse.

Problema e atunci cand limitele de utilizare ale resurselor sunt setate prost si un user ajunge sa consume foarte mult cpu, asta o sa încetinească pe absolut toată lumea cu care imparte acelasi server.

Totusi, un planurile shared nu prea sunt pentru business use. Daca ai ceva slab si fara suport, impactul pe business poate sa fie extrem de mare si tocmai asta ai si constatat, cu conversiile slabe.

#15
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Buna,
1. nu voi intelege cum recomandati o firma cu o cifra de afaceri de 4000€ pe an ....,. nu am nimic personal cu firma in cauza ( ixcloud ), dar din peste 3000 de firme de hosting la nivel national........cea mai buna este o firma noua fara istoric cu o singura conexiune de RCS-RDS ...fara IP-uri proprii , fara firewall...fara protectie DDOS....fara redundanta la nici un nivel....etc ( https://www.mfinante...ocodfiscal.html - e free la fel ca si https://stat.ripe.ne...bId=at-a-glance )

2.@ adelin : Asta cu oversell-ul e o discuție atât de fumată, încât n-are sens s-o mai dezbatem. Absolut toti providerii fac "oversell". Nu tine nimeni serverele goale, doar ca au "promis" unor clienți anumite resurse.
Este o diferenta intre 500 de clienti pe un server si 1500 de clienti pe un server - nu trebuie sa tii un server gol dar si sa pui 1500 de clienti....iti creste si probabilitatea ca unul sau mai multi user sa-ti consume resurse...pe care nu le ai.

#16
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014
Arunca un ochi pe: https://bmfhost.ro/gazduire-web/

#17
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Am o întrebare și nu știu unde sa o adresez , am mai încercat in 2 locuri și momentan nici un răspuns .
Ma interesează dacă este greu de implementat un buton cu Apple Pay sau Gpay cum este in poza atașata mai jos și dacă trebuie acceptul celor de la Apple sau google
  Și dacă mai știți și alte site-uri cu aceasta implementare care mie mi se pare de o mare simplitate și de bun simt .

Attached Files



#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Cauta pe google pentru platforma ta "Apple Pay wordpress".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate