Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Recomandare camera auto ~ 800 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Salutare,

As vrea sa-mi achizitionez o camera auto dvr intr-un buget de aproximativ 800 de lei.

As dori sa aiba o calitate a filmarii foarte buna atat ziua cat si noaptea.

Ma gandeam la MIO MiVue 751 Ce nu-mi place la ea este: "Camera va înregistra clipuri consecutive de 1, 3 sau 5 minute, salvate ca fisiere separate, pentru usurinta in gestionarea lor." Citat luat de la un reprezentant Mio. As fi preferat sa inregistreze un clip continuu.

Ce-mi recomandati? Ceva experiente ?

Multumesc

Edited by amenajari_buc, 25 April 2020 - 11:14.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Cand zici clip continuu te referi la faptul ca,de exemplu,faci un drum de 9 ore si tu vrei sa ai un clip de 540 de minute?
Pai nu-i bine asa,mai citeste despre asta,sa te convingi singur.
Uite o marca de camera mai mult decat OK:
http://viofo.ro/came...ASAAEgJqfvD_BwE

#3
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007

 adisz, on 25 aprilie 2020 - 11:19, said:

Cand zici clip continuu te referi la faptul ca,de exemplu,faci un drum de 9 ore si tu vrei sa ai un clip de 540 de minute?
Pai nu-i bine asa,mai citeste despre asta,sa te convingi singur.
Uite o marca de camera mai mult decat OK:
http://viofo.ro/came...ASAAEgJqfvD_BwE
Mersi de raspuns.
Viofo sunt mai bune decat mio in calitatea filmarii ?

De camerele auto Garmin, Nextbase, Midland, Kenwood stiti ceva ?

Pana la urma as lua in considerare si un gopro ca si dashcam.....

Edited by amenajari_buc, 25 April 2020 - 11:25.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Exista topic dedicat pe SP: "Achizitie camera video auto"
La un pret accesibil, se pare ca Viofo ar fi foarte bune...au senzori Sony, renumiti pentru vederea de noapte...atentie, nu toate modelele! Oricum, sa nu-ti faci iluzii ca vei gasi o camera care sa filmeze impecabil noaptea! Asa ceva nu s-a inventat inca.
Eu am doua. Cea mai noua e Viofo A119 V3 GPS aparuta anul trecut, cea "veche" (luata cu 1 an inainte) e Prestigio RR585 GPS. Ambele au GPS si rezolutie QHD (1440) si sunt foarte multumit de ambele.
Pe Viofo V3 am luat-o pentru ca are filmarea de noapte mai buna, dar si functia "Parcare" cu buffer, adica, poate inregistra si 15 secunde DINAINTEA declansarii inregistrarii la detectarea miscarii in cadru, plus 30 secunde de dupa.

PS: ambele camere ale mele au posibilitatea de a filma non-stop (in setari), dar nu mi se pare utila. Setez clipuri de 3 minute...fiecare cum doreste :)

Edited by danpet, 25 April 2020 - 12:07.


#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Da, cumpara un Viofo.

Eu am de 4 ani un A118C (cu super-condensator, nu cu baterie ca sa risti sa se incinga/ia foc) si merge perfect. Modelele mai noi filmeaza foarte bine si noaptea, mai ales daca ai filtru de polarizare. Sa iti cumperi si kit-ul de montaj (ca sa ai totul elegant cablat in masina, nu tot felul de carpeli).

Spor!

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
Viofo A119 GPS am avut si eu si am dat-o o data cu ultima masina vanduta. A functionat super ok timp de 3 ani. O data pe an imi cerea sa fac formatarea cardului de memorie.
Cu tot cu filtru de polarizare si card de memorie te duce pe la 600 ron varianta fara GPS.

#7
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am Xiaomi 70 mai pro cu modul GPS 374 lei. Eu nu zic că e mai bună ca altele, filmează cu bit rate 12500kbps, vezi specificatiile
Senzor imagine:SONY IMX335
Camera pixels: 5Mp
Rezolutie camera: 2592 x 1944 30fps 1944p FHD
Ecran: LCM 320mm x 240mm
Unghi: 140 grade
Lentile obiectiv: 6-Glasses
Wireless: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ 2.4GHz
Procesor: Hi3556V100
Senzor: G-Sensor
Functii: DeFog, Night Vision, Monitorizare parcare
Control vocal: Engleza
Sistem compatibil: Android4.1+ / iOS8.0+
Aplicatie: 70mai (Engleza)
Baterie: 500 mAh Li-Polymer
Temperatura operare: -10 - 60 ℃
Card: 16GB - 64GB (Class 10+)
Alimentare: 5V 2A
Dimensiuni: 87.5 × 53 × 18mm

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 CRG, on 25 aprilie 2020 - 17:22, said:

Viofo A119 GPS am avut si eu si am dat-o o data cu ultima masina vanduta. A functionat super ok timp de 3 ani. O data pe an imi cerea sa fac formatarea cardului de memorie.
Cu tot cu filtru de polarizare si card de memorie te duce pe la 600 ron varianta fara GPS.
Aceeasi o am si eu, dar varianta V3 (model 2019). Pretul cam tot asta e. Pentru modelul cu GPS e cam 40Lei in plus (~480Lei cu GPS). Filtrul CPL e 65. Card...accepta pana la 256GB! Eu am de 64. Da, filtrul CPL face o treaba foarte buna noaptea si ziua cu soare in fata/lateral -elimina (atenueaza mult) reflexiile din parbriz.

 Vulpoiul-Jhon, on 25 aprilie 2020 - 17:34, said:

Eu am Xiaomi 70 mai pro ..... filmează cu bit rate 12500kbps,
Asta inseamna ~ 12 Mps...E putin!...Cu cat bit rate e mai mare, creste calitatea imaginii (dar ocupa mai mult spatiu pe card). Depinde si de rezolutia setata. Pentru FHD si calitate buna, trebuie un bit rate de peste 20 Mbps. Prestigio a mea il are setabil din 2 in 2, de la 10 pana la maxim 28 Mbps Posted Image...Camera mea foto (Panasonic), la filmari 4k are 100 Mbps.
Totusi, Xiaomi 70 mai sunt camere bune, dar...sub Viofo (vazut comparatii pe youtube).

Edited by danpet, 25 April 2020 - 19:50.


#9
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Și eu am / recomand Viofo (modelul pe care îl am este Viofo A119 V2 GPS).

De ce am ales-o pe asta vs. alte mărci:
- unghi larg de filmare
- calitate bună filmare noaptea (la altele nu distingi noaptea numărul de înmatriculare al celui din față)
- poți (și e recomandat) să-i atașezi filtrul CPL
- lentila e reglabilă pe direcția sus-jos
- supercondensator vs. acumulator clasic (acumulatorului nu-i face bine nici căldura exagerată și se duce în timp)
- cel mai important pt. mine - să fie cât mai discretă și ușor de dat jos: suportul acela mic de GPS se lipește de parbriz, poți să-l maschezi ușor împreună cu firul de alimentare și aproape nu-l vezi de afară, iar camera propriu-zisă doar o prinzi/scoți din acest soclu, fără să mai tragi fire, ventuze de fiecare dată când o montezi/demontezi.

#10
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 amenajari_buc, on 25 aprilie 2020 - 11:22, said:


Mersi de raspuns.
Viofo sunt mai bune decat mio in calitatea filmarii ?

De camerele auto Garmin, Nextbase, Midland, Kenwood stiti ceva ?

Pana la urma as lua in considerare si un gopro ca si dashcam.....
Vezi la gopro ca s-ar putea sa nu filmeze in timp ce este alimentata si astfel nu te tine bateria un drum. Cel putin asa gasisem cand am luat-o in considerare ca dashcam, pana la urma am luat viofo si sunt multumit.
Clipurile sunt de 1-5 minute tocmai pentru a nu pierde tot drumul daca ai o eroare pe card, in cel mai rau caz pierzi doar bucatica aia de 1-5 min.

#11
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Multumesc tuturor.

Cred ca o sa-mi cumpar pana la urma VIOFO A129 Pro Duo-G, 4K, WiFi, GPS ... nu stiu daca o sa-i montez si camera pe spate dar pt o diferenta nu prea mare de pret e bine s-o am.

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

Vizualizare mesajamenajari_buc, pe 26 aprilie 2020 - 10:46, a scris:

Multumesc tuturor.

Cred ca o sa-mi cumpar pana la urma VIOFO A129 Pro Duo-G, 4K, WiFi, GPS ... nu stiu daca o sa-i montez si camera pe spate dar pt o diferenta nu prea mare de pret e bine s-o am.
Îmi poti spune dacă ești mulțumit de achiziție? Ma bate gândul sa imi iau și eu una.

#13
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Da, sunt extrem de multumit dupa aproximativ 4 luni de utilizare. Filmarile sunt excelente atat pe camera principala cat si pe cea secundara din spate.

Daca ai intrebari iti raspund cu placere.

Edited by amenajari_buc, 25 August 2020 - 13:48.


#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Multumesc frumos!
o sa revin cu intrebari, cand va fi cazul.

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Spune-mi te rog daca aceasta camera fimeaza continuu sau filmeaza in bucla, cate 2-3 minute?
Multumesc!

#16
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Nu cred sa existe vreo camera auto care sa filmeze continuu. Daca ai problema cu cardul poti pierde intreaga inregistrare.... asa pierzi doar cateva minute.
Deci filmeaza in loop de la 1 minut la 5-6 maxim nu stiu exact, trebuie sa verific.

In momentul in care unesti bucatile filmate nu iti dai seama de trecerile dintre ele.

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 danpet, on 25 aprilie 2020 - 12:00, said:

Eu am doua.
PS: ambele camere ale mele au posibilitatea de a filma non-stop (in setari), dar nu mi se pare utila. Setez clipuri de 3 minute...fiecare cum doreste Posted Image
Deci eu mi-am pierdut timpul scriind pe aici?! :(

#18
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut , am si eu o rugaminte , se gasesc camere auto fata si spate care sa fie conectate intre ele prin wi-fi ,adica sa alimentez doar camera fata fiind si cu monitor si cea din spate sa nu mai trag fire pina lea , sa aibe ca alimentare acumulator si sa trimita imaginile prin wi-fi la cea din fata cu monitor ? multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate