Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Jurnalismul online vs jurnalismul din presa scrisă

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Verba volant, scripta manent !

Pana si wiki recunoaste :"...vorbele rostite ar putea fi ușor de uitat, dar documentele scrise sunt păstrate și pot fi întotdeauna concludente în treburile publice..."
In contextul in care, mediul online nu ofera nicio garantie ca ceea ce a fost scris online, scris ramane !

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
On-line dispare uşor dacă nu a salvat cineva articolul. Dacă l-a salvat, nu dispare. Dar on-line poate fi mai uşor de manipulat un articol. Hârtia rezistă şi rezistă.
Eu nu prea mai citesc ştiri pentru că nu găsesc nimic interesant. Nici măcar în perioadele când nu sunt vremuri nasoale.
Însă mă uit pe ziare şi reviste vechi ca să aflu chestii de pe vremuri. Mare parte din ziare (nu zic de reviste) nu şi-au făcut arhivă on-line, aşa că tot presa tipărită rămâne baza. "Ziarul de Iaşi" are ceva arhivă on-line chiar cu chestii din anii '90... am aflat de acolo ceva despre un subiect care mă interesează - telefonia fixă de pe vremuri - mulţumesc "Ziarul de Iaşi". Ah, iar arhivă digitală e în general numai cu presă de după 1990... din comunism sau interbelic, greu de tot.

Edited by djl, 24 April 2020 - 15:48.


#3
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 djl, on 24 aprilie 2020 - 15:44, said:

On-line dispare uşor ...

Multumesc pentru intervntie !

Esti un argument "in viata"...."viabil" cum spun unii, ca ceea ce este scris, scris ramane, pe cand ceea ce este online poate sa dispara imediat !
Deh, unul din aspectele negative ale tehnologiei !

Presupun ca nimeni nu-ti poate accesa si/sau maslui vreun disc la vreun "picap" romanesc cu Maria Cornescu si Nelu Balasoiu" !

Edited by LORELYAN, 24 April 2020 - 17:13.


#4
finco

finco

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.04.2020
... mai are cineva discuri de vinil cu vechi artisti populari?  daca nu pastrezi nu mai ramine nimic

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Artişi populari sau de muzică Populară?
Eu am şi ceva cât discurile de vini, numai că-s optice şi-s şi video    Posted Image

Edited by djl, 25 April 2020 - 00:13.


#6
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 djl, on 25 aprilie 2020 - 00:12, said:

....
Eu am şi ceva...

Ai si ceva presa scrisa veche ?
Veche, ian-feb 2020 ?
Imediat dupa sarbatorile de iarna . Poate are lumea curiozitate sa afle (reaminteasca) perceptia jurnalistica asupra acelor vremuri...

#7
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
Uniunea Europeană, îngrijorată în privinţa restricţiilor la adresa libertăţii presei în timpul pandemiei de coronavirus.

https://www.bursa.ro...avirus-01615935

„În prea multe țări, jurnaliștii se luptă cu o legislație restrictivă, atribuită uneori stării de urgență generată de COVID-19, care limitează libertatea de exprimare și libertatea presei.
Blocarea internetului și a site-urilor web se multiplică.”

https://www.cristoiu...rii-de-urgenta/

Am in colectie cateva reviste din anii "80, din pietele de vechituri.
Presa scrisă ramane scrisa.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am colecţie de reviste vechi. Ziare doar câteva. Dar din nou mă întreb: dacă ar fi existat în format digital, le-aş mai fi avut sau le-aş fi găsit?
Libertatea presei în vremurile astea e o discuţie interesantă, dar care ar obicetul unui alt subiect. Totuşi, presa on-line are un avantaj: poate ajunge extrem de repede la cititor şi e mai greu de oprit de la difuzare.
Păcat e că azi nu prea mai ai ce să citeşti în presă şi reviste...

#9
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 03 mai 2020 - 16:40, said:

... din nou mă întreb...

Esti recunoscut ca fiind un user vechi, si la propriu si la figurat, pe acest forum.
Pe langa ceva presa veche, ai ceva inregistrari europa libera sau vocea americii din anii premergatori revolutiei di 89 ?
Drept este, ca nu prea vad ce mijloace tehnologice si afi avut la indemana. Poate un casetofon .

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am. Iar eu în Dec. 1989 am făcut 7 ani, aşa că personal nu cred că puteam înregistra.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Un argument pentru presa tipărită ar fi că nu eşti bombardat cu acordul G.D.P.R. şi reclame. Că uneori intri să citeşti o ştire şi trebuie să scapi de nu ştiu câte ca să o poţi citi.
Cât despre dispariţie era o fază pe net (poze cu scris): unul se plânge că a fost scos de pe "Netflix" un film sau serial favorit. Unul care colecţionează D.V.D.-uri sau L.D.-uri (LaserDiscuri): ciudat, eu nu am problema asta   :)

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate la ce mizerie a ajuns presa tipărită din România nu prea mai ai de ce să o cumperi în format tipărit. Poate unele reviste tematice.
Dar am citit nişte ziare vechi şi am găsit chestii interesante. Dacă nu erau tipărite, nu sunt 100% sigur că le-aş fi găsit, în cazul teoretic în care ar existat digital la nivel de anii '80 în România lui 1972-1974.

Edited by djl, 18 May 2020 - 15:52.


#13
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 18 mai 2020 - 15:52, said:

Din păcate ...

Alta era ideea mea. Presa scrisa tiparita implica un fel de simt de raspundere.
Verba volant, scripta manent !

Nu-si prea isi permitea omul, jurnalistul sa se abata, pentru ca stia ca poate fi citit si peste ani.
O reputatie, daca vrei.
Si putea fi citit si peste ani daca manifesta vreo inclinatie catre aceasta arta.
Acum, online, nu se mai face diferenta, calitativa, intre un articol de pe un blog, articol care poate disparea in min 2, si un articol jurnalistic
care la fel, dar din alte motive, poate disparea in min 2.
Urmeaza alt cont alt blog .

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
De acord cu ce ai zis mai sus.
Însă pe mine mă interesează faptul că pot găsi anumite informaţii legate de trecut, care dacă nu ar fi fost păstrate în format fizic, cine ştie dacă le-aş fi găsit sau nu.

#15
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 27 mai 2020 - 16:47, said:

...
Însă pe mine mă interesează faptul că pot găsi anumite informaţii legate de trecut, care dacă nu ar fi fost păstrate în format fizic, cine ştie dacă le-aş fi găsit sau nu.

In contextul in care informatia in format digital si online, azi este, maine nu mai este, pastrarea acesteia pe oricare suport fizic devine necesitate stringenta.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de asta ce zici colegule?  https://www.digi24.r...-cazarma-234086
Reportajul e de acum 6 ani, dar se pare că încă le tipăresc aşa (vezi cum arată paginile + inserţia de poze post-scanare): http://www.clujarm.r.../arhiva/281.pdf

Edited by djl, 21 June 2020 - 16:19.


#17
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 21 iunie 2020 - 16:18, said:

Dar de asta ce zici colegule?  https://www.digi24.r...-cazarma-234086
Reportajul e de acum 6 ani, dar se pare că încă le tipăresc aşa (vezi cum arată paginile + inserţia de poze post-scanare): http://www.clujarm.r.../arhiva/281.pdf

Ce sa zic ?
Cine si de ce sa-i impiedice sa tipareasca ?
Chiar manifeste @!

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine m-a mirat că mai există aşa ceva în uz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate