Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Nu pot sa ma operez datorita coronavirus - ce e de facut?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,232
  • Înscris: 27.10.2007
in Suceava e doar policlinica CFR sau si Spital CFR ? ca spitalul CFR ar fi o solutie.
o ruda in varsta a trecut recent prin asa ceva.
initial s-a dus la urgenta unde doctorul a facut o crestatura, a stors infectia, dar nu a putut curata cum trebuie.
dupa o luna de pansamente, pentru ca nu s-a vindecat, s-a tras dubla doi, protocol complet: internat, anestezie, operatie , stat in spital mai multe zile (doar pentru pansat), dat afara din spital pentru ca a venit covidul.
rana s-a vindecat in vreo 3 sapatamani.

Edited by strongsss, 23 April 2020 - 17:00.


#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am găsit clinica bethesda, dar nu răspunde nimeni la telefon. O sa incerc sa sun maine. Cică au si spital si chirurgie. Sa vedem maine.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E un abces perianal.
Acolo pielea e foarte pacatoasa si nu trece repede.
Te deschide, te curata si curge pana se usuca.
Daca mai astepti mult, se poate extinde si da in ceva foarte naspa.

Oricum, sub 2 saptamani de repaos nu lua in calcul.

#22
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Adm,  crezi ca eu vreau sa o lungesc? Dar e guvidul asta păcătos .... si spitalele nu te primesc! O sa sun maine dimineata la Bethesda!

Edited by XL700VA, 23 April 2020 - 17:08.


#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu te mai gandi bre' cu nicio groaza.
Vreo cateva saptamani o sa-ti placa supele, piure de legume si alte alimente de bebelusi.
Asta e dar, o sa vezi ca nu-i dracu chiar asa de negru.
Mai mare e sperietura dar, crede-ma, chiar nu ai de ce sa-ti faci probleme
Singura chestie care m-a deranjat pe mine era ca, atunci cand schimbam bandajele, ustura de-mi venea sa ma urc pe pereti dar, asta pentru ca acum 25 de ani se folosea spirt si solutii pe baza de iod. Acum se foloseste betadina + apa oxigenata care nici nu o simti.
In plus, nu e operatie pe cord deschis - e ceva banal

Mai grav este sa stai cu beleaua pe cap
A mai spus un coleg - se umfla si se sparge / curge puroi cu sange
Asta am patit eu pentru ca imi era rusine sa merg la doctor - ustura teribil deci, nu mai sta - cauta o solutie URGENT

#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostXL700VA, on 23 aprilie 2020 - 16:42, said:

Cum mai faceai "scaun" la toaleta? Nu trecea exact peste operație?
Faci scaun si te speli cu sapun

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View PostXL700VA, on 23 aprilie 2020 - 16:47, said:


Sunat, nu răspunde. Multumesc mult.

Mai încearcă, teoretic au program pana la ora 20. Sau contacteaza-i pe mail, pe pagina oficiala de FB (au postat acum 5 ore un mesaj).
Întreabă dacă beneficiezi de gratuitate sau reduceri cu bilet de trimitere de la medicul de familie. Nu știu dacă afecțiunea ta se încadrează la dermatologie, poate reușești sa faci programare on line  :
https://www.laurusme...ava/#programare


#26
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am avut si eu probleme doua infeti intereoare si le am tratat cu antibiotice.

#27
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Te cred. Eu am de mai bine o luna aciditate gastrica, initial trebuia sa se remedieze cu o alimentatie stricta dar sunt sanse mari sa se agraveze si sa dau in altele.
Eu iti recomand sa te duci la un spital privat de urgenta, nu asculta ce spun unii de pe-aici. Daca astepti sa treaca nebunia asta inseamna ca astepti degeaba, spitalele de stat sunt la pamant. Multa sanatate !

#28
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Pune mina pe telefon si suna.
Si la spitale de stata (urgente, in special) si la cele private.
Si eu am sunat acum vreo 2 saptamini pentru o intrerupere de sarcina si am gasit, in cele din urma.
Chiar aproape, 20 de km (Alexandria > Rosiorii de Vede).
Ca nu s-a putut (se pare ca datorita virstei fragede - 21 de ani si din diverse alte considerente), asta e altceva.
Dar serios, suna peste tot, sigur se gaseste ceva.

#29
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,666
  • Înscris: 03.01.2007
Desi mi-e rusine sa recunosc, exact aceeasi problema am avut acum 6-7 ani. Am fost constipat, nu mai facusem nimic de 2-3 zile, s-a intarit, s-a fisurat si s-a facut buba. Nu mai puteam sta pe scaun.
Operat la Sf. Ioan din Bucuresti de un doctor destul de tanar, parea de 30-35 de ani.
Anestezie in coloana, n-am simtit nimic de la buric in jos. A durat minim 45 minute operatia. La 2 ore dupa operatie, a inceput sa ma doara incat imi venea sa țip, cu tot cu calmante primite prin perfuzie.
Apoi la fiecare 3 zile trebuia sa ma duc la spital ca sa-mi puna iod timp de 2 saptamani + medicamentatie + scutece + scaune foarte dureroase + cineva care sa te duca la spital.
Cica daca se spargea abcesul, faceam septicemie

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Mai e varianta sa-ti rezolvi problema in alt judet, Iasi sau chiar Bucuresti. Desi aia te vor pune sa completezi tot felul de rahaturi cand or sa auda ca vii din Suceava.
Oricum, nasol moment sa ai o problema medicala.

#31
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020
Importantă este igiena cât mai riguroasă în zona anală ca să evitați pe viitor cadouri din astea... Îmi dau seama ce neplăcut trebuie să fie.

#32
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Nu ai nici o cunostinta medic chirurg? Nu e chiar o operatie aceasta operatiune, e o incizie cu drenaj (nu asculta pe aia ce-ti zic ca-ti pun tuburi de dren in fund), cu mese schimbate zilnic probabil. Fii linistit, nu faci nici o septicemie de la un abces. Ia tratamentul cu antibiotice care l-ai primit si foarte, foarte important, cum spunea colegul mai sus, igiena riguroasa a locului, bacteriile se inmultesc de la lipsa de igiena. Spalat dupa fiecare scaun neaparat, dar spalat riguros nu superficial, chiar daca doare. Sigur nu mori din asta.

#33
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcorinadaniela, on 23 aprilie 2020 - 17:11, said:

Mai încearcă, teoretic au program pana la ora 20. Sau contacteaza-i pe mail, pe pagina oficiala de FB (au postat acum 5 ore un mesaj).
Întreabă dacă beneficiezi de gratuitate sau reduceri cu bilet de trimitere de la medicul de familie. Nu știu dacă afecțiunea ta se încadrează la dermatologie, poate reușești sa faci programare on line  :
https://www.laurusme...ava/#programare
M-au sunat ei. Au văzut apel. Imi vine sa urlu de furie ...
Deci le-am spus problema. Oamenii foarte amabili mi-au spus că fac asa ceva. Dar nu acum! Cică guvernul nostru minte luminată le-a interzis prin ordonanta militară sa opereze altceva decât urgențele! Amenda este de 4 miliarde! Si nu pot face acum. Ceea ce am eu nu se incadreaza la urgente! Au luat numele meu si numărul de telefon, și mă vor suna imediat cand vor avea liber de la guvern! Tot ei mi-au spus că am sanse minime sa gasesc pe cineva acum care sa opereze!
Guvernul ne vrea bolnavi pe toti! Nu inteleg de ce a interzis la privați sa opereze!
Să vedem ce vor spune maine cei de la Bethesda. Dacă nu, ma apuc sa sun prin tara.

View Postpaul_bh, on 23 aprilie 2020 - 18:43, said:

Nu ai nici o cunostinta medic chirurg? Nu e chiar o operatie aceasta operatiune, e o incizie cu drenaj (nu asculta pe aia ce-ti zic ca-ti pun tuburi de dren in fund), cu mese schimbate zilnic probabil. Fii linistit, nu faci nici o septicemie de la un abces. Ia tratamentul cu antibiotice care l-ai primit si foarte, foarte important, cum spunea colegul mai sus, igiena riguroasa a locului, bacteriile se inmultesc de la lipsa de igiena. Spalat dupa fiecare scaun neaparat, dar spalat riguros nu superficial, chiar daca doare. Sigur nu mori din asta.
Din pacate chiar nu cunosc nici un chirurg. Știam pe unul care mi-a operat bunica prin anii 2000, dar e din Pitești... Sunt 500 km pana acolo. Si nu mai am numărul lui. Sa sun maine la spitalul județean Pitesti sa vad daca mai lucrează. Era batran atunci, cred ca avea aproape 60 de ani. Slabe sperante sa mai lucreze ...
Altul chiar nu cunosc ....

Edited by XL700VA, 23 April 2020 - 19:51.


#34
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Guvernul Romaniei sa invete ca nu trebuie sa lasam niciun soldat in urma. Daca suna un om si zice ca EFECTIV nu mai poate, nu mai suporta durerea, traieste un chin, MOARE in plm, ei zic "nU eStE o UrGeNtA pEnTrU cA nU e cAz dE CoViD" ?!!!
Ce vremuri am ajuns sa traim ! Doamne Fereste de asa ceva !!

Edited by mad_dogg, 23 April 2020 - 20:04.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmad_dogg, on 23 aprilie 2020 - 20:04, said:

Guvernul Romaniei sa invete ca nu trebuie sa lasam niciun soldat in urma. Daca suna un om si zice ca EFECTIV nu mai poate, nu mai suporta durerea, traieste un chin, MOARE in plm, ei zic "nU eStE o UrGeNtA pEnTrU cA nU e cAz dE CoViD" ?!!!
Ce vremuri am ajuns sa traim ! Doamne Fereste de asa ceva !!
Sa nu ne prostim totusi, zice bine chiar nu e urgenta, nu se moare de abces, e ca un furuncul. Iti dai seama ca nu cred ca-i convine nici lui sa mearga undeva sa se opereze si sa ia sars cov 2 de la vreun pacient/spital.
Cand exista epidemie de ceva infections si periculos, spitalele nu sunt locul unde ai vrea sa fii.

Edited by andreic, 23 April 2020 - 20:53.


#36
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu m-as da pe mana la covid si pentru un sfert din ce probleme zice ca are initiatorul. Statistic, sansele sa patesc ceva sunt spre zero, iar sa mor de covid, cred ca posibil chiar zero curat, statistic vorbind.

Care e faza cu covidul? Ca la cata paguba se face economic, cu banii aia s-ar fi facut spitale si pentru de 50 ori mai multi infectati decat acum. Nu sunt doctori destui? Sunt bagati pe covid si chirurgi, si toti? Ce se intampla? Mi se pare demential.

Edited by Notsure, 23 April 2020 - 21:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate