Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Nu pot sa ma operez datorita coronavirus - ce e de facut?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De vreo doua saptamani ma doare in fund. si din pacate la propriu nu la figurat. A inceput cu o durere usoara, apoi accentuata. Acum am o umflatura intre fese destul de mare. Zona respectiva, este tare, calda si dureroasa la atingere.
Desi era destul de jenant, astazi mi am luat inima in dinti si m-am prezentat la doctorita de familie. Dupa ce m-a consultat mi-a dat verdictul: abbces fesier. O chestie foarte simpla in vremuri normale - te interneaza in spital te opereaza (cica o mica incizie), stai doua zile internat, apoi in 2-3 saptamani esti gata. Spun in conditii normale. Eu stau in Suceava. Doctorita mi-a spus ca nu te primeste la spital sub nici o forma. Sunt bolnavi mult mai gravi care trebuiesc operati si nu se uita nimeni la ei datorita guvidului. Am intrebat-o ce sa fac. Mi-a dat o schema de doua antibiotice, dar mi-a spus ca nu se va vindeca decat dupa operatie. Mi-a zis ca mai amelioreaza putin durerea aceste antibiotice! Sa incerc sa ma interesez unde ma pot opera. In nici un caz la Suceava.
Deci, nu pot sta pe un scaun tare. daca e de lemn, sub nici o forma nu pot sta pe el. Ma doare groaznic cand am scaun la toaleta. Ma doare cand ma aplec sa iau ceva de jos. Daca incerc sa alerg, iar ma doare.
In Suceava nu e de mers. Ar fi o solutie sa ma operez in alt oras. Problema e ca dupa operatie cel putin o saptamana trebuie sa merg la schimbat de pansamente, ca iti baga o drena pe unde sa curga infectia. Ori eu unde stau intr-un oras strain o saptamana?!?
Ce e de facut in situatia asta? Nu ma simt bine fizic ca ma doare. Nu ma simt bine nici psihic: nu poti sta linistit stiind ca ai o infectie in corp.

Edited by XL700VA, 23 April 2020 - 16:04.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Amani pana se va putea.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stiu frate cum este
Am trecut prin asa ceva acum 25 de ani
Din pacate, tot ce poti face acum este sa incerci la o clinica particulara

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postandreic, on 23 aprilie 2020 - 16:10, said:

Amani pana se va putea.
Usor de zis ... dar foarte greu de suportat. sa mai spun ca in timpul asta merg la serviciu? Si nu am job de stat la birou!

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La noada crurului ai?
Furuc sau chist pilinoidal

Am avut si io o tentativa cred,ca imi tot zemuia acolo la noada curului si ma durea,dar am tot strans de fiecare data cand se facea si ma dadeam cu betadina,acuma vad ca din vara nu a mai aparut
Daca poti sa il strangi ar fi ceva sau sa o pui pe nevasta daca are sange pe instalatie
Dezinfectezi bine cu betadina calumea si iti pui calus in gura

Edited by I2O, 23 April 2020 - 16:21.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Eu la particular nu recomand. Avem niste aprozare medicale cand vine vorba de particular, care se ocupa doar de chestii simple. In cazul tau, nu cred ca lucrurile se pot complica, dar daca se intampla, te duc aia la Stat.
La ce sa te astepti.. Pai, nu va trece. Nu vei putea sta pe scaun. La un moment dat, dupa ce va colecta, va curge. Pur si simplu. Atunci pot aparea complicatii. Antibioticul iti pregateste corpul sa faca fata infectiei. Cauta sfaturi babesti, nu este o gluma. Se pun chestii acolo, care atrag infectia. Pentru moment, injura-ma, dar alta varianta nu ai. Cu antibiotic, nu o sa ai probleme grave, dar de durut, va durea.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Concediu medical macar ?
Ar trebuie sa rezolve antibioticele.
Orice manufacturezi acasa grija mare, sa fie mediul supersteril.

Fara vrajeala, foi de varza strivite rupte nu taiate, in ceva tifon subtire. Cica grabesc maturizarea afacerii.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
am avut otita de ma urcam pe pereti din cauza durerii. Nu am luat niciun antibiotic, baza a fost vitamina C lipozomala + acid lipoic, și mai ales Biomicin.
Dar pana sa imi vina vitamina C, a trebuit sa ma descurc cu ce aveam la indemana. Enzimele au imbunatatit digestia suficient incat sa imi permita sa mai astept o zi.
Adica am speculat tot ce s-a putut imagina pentru o aparare imuna optimizată.

#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
eu am avut ceva similar la inceputul anilor 90 eram copil, m-a muscat o insecta la munte..in partea de jos a spatelui lateral.
s-a umflat si s-a facut tare nu trecerea cu nimic, la un spital prin bucuresti mi-a dat doar cu iod si m-a taiat cu o lama fara vreun fel de anestezie :)
a scos puroiul de acolo si probabil a cusut si bandajat, ca nu-mi amintesc sa mai fi calcat pe acolo ..deci am plecat imediat dupa

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Întreabă la clinica Laurus din Suceava.

#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Abces perianal
Se rezolva doar chirurgical
Eu am ajuns la urgente septic din cauza asta
Anstezie de la brau in jos
Pe urma pansatu primele 3 zile e f dureros
Nu se face sutura, se lasa sa se vindece de la sine taietura
Du-te la urgente in alta localitate

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostI2O, on 23 aprilie 2020 - 16:20, said:

La noada crurului ai?
Furuc sau chist pilinoidal

Am avut si io o tentativa cred,ca imi tot zemuia acolo la noada curului si ma durea,dar am tot strans de fiecare data cand se facea si ma dadeam cu betadina,acuma vad ca din vara nu a mai aparut
Daca poti sa il strangi ar fi ceva sau sa o pui pe nevasta daca are sange pe instalatie
Dezinfectezi bine cu betadina calumea si iti pui calus in gura
Nu e la noada,  este exact pe "traseul fecalelor"! Dar in exterior, nu in anus. Ma gandesc cu groaza daca ma taie acolo, cum voi mai avea scaun ... ca va trece exact peste tăietură.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
De vreo trei ore m-a sunat de la spital un coleg de servici,care a tocmai a iesit dintr-o operatie de artroscopie.
Clinica Top Med,particular,3500 de lei,all inclusiv.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postpaznicmare, on 23 aprilie 2020 - 16:38, said:

Abces perianal
Se rezolva doar chirurgical
Eu am ajuns la urgente septic din cauza asta
Anstezie de la brau in jos
Pe urma pansatu primele 3 zile e f dureros
Nu se face sutura, se lasa sa se vindece de la sine taietura
Du-te la urgente in alta localitate
Cum mai faceai "scaun" la toaleta? Nu trecea exact peste operație?

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostXL700VA, on 23 aprilie 2020 - 16:41, said:

Nu e la noada,  este exact pe "traseul fecalelor"! Dar in exterior, nu in anus. Ma gandesc cu groaza daca ma taie acolo, cum voi mai avea scaun ... ca va trece exact peste tăietură.

Pfoai...nasoala chestie
In cazu asta mai bine sa nu nu strangi ca sa nu ai rana deschisa

Probabil in cazu tau trebuie sa te internezi in spital ca sa te tina cu perfuzii sa nu prea iesi la wc,sau daca iesi sa fie fara consistenta
Chiar imi pare rauPosted Image

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcorinadaniela, on 23 aprilie 2020 - 16:37, said:

Întreabă la clinica Laurus din Suceava.
Sunat, nu răspunde. Multumesc mult.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
cauti un spital privat unde te poti interna contra-cost. acolo poti sta si o sapt, la nevoie - problema o sa fie costurile, care nu cred ca le poti deconta apoi. din cate mi-aduc aminte, o zi de spitalizare la privat era pe la 50 de euro... plus operatia in sine, se aduna.

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
nu cred ca e doar 50 euro spitalizarea la privat, poate undeva la vreo 1000 de lei

https://www.bmj.com/...nt/356/bmj.j475

Perianal abscesses almost always require surgical drainage, even if they have spontaneously discharged
Patients with diabetes, immunosuppression, evidence of systemic sepsis, or substantial local cellulitis require urgent drainage
In uncomplicated cases, offer incision and drainage within 24 hours
Drainage leads to an open cavity that typically takes 3-4 weeks to heal
Persistent failure to heal may indicate an underlying fistula

https://www.research..._fig4_315005309

cu wc-ul cred ca rezolvi cu o folie de celofan de impachetat, iti acoperi toata partea unde o sa fie si bandajul cu folia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate