Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Constructie gard la strada / tip jaluzea

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mi se pare puțin mai elegant decât modelul tău deși sunt aproape la felAttached File  G40.jpg   430.41K   83 downloads

 alpinia, on 27 aprilie 2020 - 08:17, said:

Buna ziua,

Inca oscilez intre cele doua modele de gard.
Din pacate despre cel de tabla nu am aflat nimic util. Chiar nu are nimeni de pe aici care sa spuna o parere ?

Cum s-a comportat in timp ? Tabla de 0,5 chiar e o problematica ? In zona dim care sunt este si vant destul de puternic, ar fi o problema ?

Poate e mai trainic si putin mai ok la costuri varianta din teava, arata si destul de bine

Ce parere aveti ?
Sanatate !


#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Model tip jaluzea din țeavă de 40*20*1.5. Este și țeavă de 40*10.Attached File  G31.jpg   412.82K   99 downloads

#21
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Mtumesc de variante, dar exclud sa fac gardul din teava

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ăsta e făcut din  tablă de 0.5. E făcut de mine. Arată bine dar se îndoaie ușor.  Jaluzele alea sunt cam la fel. Daca te împaci cu gândul că peste câțiva ani o sa ai îndoituri in gard, atunci e bun.
Cu cât sunt mai scurte panourile cu atât mai greu se îndoaie.Attached File  G61.jpg   330.63K   107 downloads

#23
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Buna ziua,

Dc bu ati folosit biste intaritoare din dreptunghiulara, la mijloc ? ar ajuta la sustinere

Eu am panouri se 200 cm cu o bara de sustinere  la mijloc. Sper sa fie ok

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Când trebuie sa te incadrezi in bugetul clientului, stabilești de comun acord ce pui și ce nu. Eu puneam lemn sau țeavă rectangulara de 80*20.
Dar când clientul face casa pentru vânzare, îl interesează să fie ieftin.

Edited by PoeOvidiu, 04 May 2020 - 07:31.


#25
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Avantaj jaluzea: nu poti vedea din exterior in interior , dar invers poti; aerul poate circula (multi pun panouri din policarbonat si apoi se mira ca le mor plantele in gradina).
De regula se foloseste tablă cu grosimea de 1mm, zincata si vopsita electrostatic. După două laturi îndoite se face beton.
Dezavantaje: costa extrem de mult! Materialul pentru 1 ML costa 0.5 euro ,iar vopsirea mai adaugă aproape 0.6 euro (Dacă găsești la 4e/mp). Asa cum am spus, acestea sunt costuri doar cu materia primă!
In rest, n-are moarte!

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Unde ai găsit în România jaluzea de 1mm? Că eu nu am găsit decât 0.5mm peste tot.

#27
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Am făcut eu pentru unii care confecționau porti si garduri.
Din 1, 1.2 si 1.5mm la diverse lungimi.


#28
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 Nabucodonosor2020, on 04 mai 2020 - 12:24, said:

Am făcut eu pentru unii care confecționau porti si garduri.
Din 1, 1.2 si 1.5mm la diverse lungimi.

Buna ziua,

V-am trimis un PM. Aveti si niste poze cu panourile facute ?

#29
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
M-am decis la structura gardului

Fundatie 70cm
Tenelie 75 cm
Capac Temelie 5 cm
Stalpi 190 cm
Inaltime panou tabla 110 cm

Intre stalpi voi pune tabla tip jaluzea. Acum e dilema, 0,5 mm e cam subtire, am gasit aici de 0,65. Nu stiu daca face vre-o diferenta.
Oare a liat cineva de la ei, m-ar ajuta o parere
https://hitplas.ro/p...rd-tip-jaluzea/

Poarta mica o fac de 100 cm - cadrele va fi de 90 utili. E ok sau ar trb mai mare ?

In test, h de 190 sper sa fie suficienta. 200 cm imi pare prea mare



#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 smddms, on 23 aprilie 2020 - 22:32, said:

Si grinzile de la sol nu ingheata ?! Fundatia continua ( armata ) e sfanta .
sta pe fundatiile stalpilor.

Edited by arg, 26 May 2020 - 22:46.


#31
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 arg, on 26 mai 2020 - 22:46, said:

sta pe fundatiile stalpilor.
Si de aia nu ingheata ?!

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
se face gol sub grinda aia, ca ea ramane legata pe fundatiile alea adanci.

#33
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Repet a zecea oara , poate nu mai raspunzi ca politicienii : aia nu ingheata ???

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in ro pamantul ingheta pana pe la 80-120cm. in functie de zona (exista un normativ si o harta pentru asa ceva).

ideea era ca sub stalpi sa fie fundatii adanci, mai adanci decat zona care ingheata.

Edited by arg, 26 May 2020 - 23:07.


#35
Gggggggggg

Gggggggggg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2020
Incerc sa atrag atentia ca unul patit doar asupra celor care se dau mari meseriasi pe net in constructii de garduri si de fapt sunt doar niste sarlatani.
Am tocmit o echipa din zona Galati Tecuci pentru un gard de 106 m cu porti cu tot la cheie, cu materialele lor: 66m gard de plasa bordurata cu stalpi de tava rectangulara in pahare de beton si 35m gard cu soclu de 0,5m beton si sipca metalica 1,5m. Seful lor  se numeste Stanescu Ionita zis Gogu.
Au folosit plasa de 3mm in loc de 4mm, au lucrat neingrijit, sipca metalica vopsita doar pe o parte, betonul armat destul de putin si cu plasa relativ subtire, una dintre porti nu se deschide cum trebuie adica se lasa cand o dai jos de pe opritor s.a.m.d. M-a costat mult aceasta experienta pe care nu o voi mai repeta cu meseriasi de pe net.
Nu vreau sa primesc admonestari, m-am certat eu destul pentru prostie. Vreau doar sa atrag atentia tuturor: nu lucrati cu Stanescu Ionita din Munteni - Galati asa cum va recomand sa nu lucrati cu lucratori care nu pot face dovada experientei si competentei lor.
Nu am nimic cu rromii, dar cei despre care va spun nu sunt de incredere.
Dup ce am patit-o, am mai aflat si de altii care au avut de tras cu altii asemanatori. Deci, ATENTIE!!!

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Uneori efectiv nu ai la cine sa ceri recomandări. Și atunci îți asumi un risc cu meseriași de pe net. Daca au un portofoliu de clienți în soate, ba chiar e dispus să te ducă să vezi lucrările, atunci e ok. Daca nu, sunt doua ipoteze.in una din ele am fost toți la început. Omul e la început, încă nu are portofoliu și efectiv nu are ce arăta. Va lucra mai ieftin, probabil mai încet dar nu neapărat prost, sunt multi începători care lucrează bine.
Cealaltă ipoteza e că e un țepar, că face de mântuială, că ia avansul și nu mai dai de el etc.
Meseriașii cu experiență nu prea mai au anunțuri pe net, nu pe pagini de anunțuri. Eventual au o pagină de prezentare sau o pagină de Facebook. Dar nu au anunțuri, nu au nevoie, oricum sunt aglomerați cu lucrările.

Edited by PoeOvidiu, 10 August 2020 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate