Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Capacitate betoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Hristos a inviat!
Cum am de jacut ceva lucrari cu betoane in acest an as dori sa imi iau o beoniera pentru utilizare casnica. Nu am lucrat niodata cu asa ceva deci sunt total in afara. Ca si nume din ce am citit m-as indrepta spre limex/altrad.
Problema este ca nu as dori sa iau una foarte mare ca nu prea am spatiu de depozitare si doresc sa va intreb: una de 120l si vreo 550 W ce cantitate de beton maxim poate prelucra - m-ar ajuta ca si masura roaba.?
de capacitate mai mica nu am vazut )nici nu se justifica sa invarti 2 lopeti cu betoniera) si care ar trebui sa fie in general o putere suficienta?

Am vazut ca sunt si unele de capacitate 120l si 550W la pret de 500-600 RON. Astea or fi bune la ceva - diferenta de pret fata de limex este de 200-300 RON.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 23 April 2020 - 12:44.


#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 09.08.2006
Faci cam 3 roabe la o incarcatura.

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

 vdingo11, on 23 aprilie 2020 - 12:38, said:

... o beoniera pentru utilizare casnica. ...
Este in regula, cu siguranta iti faci treaba.

 rim80, on 23 aprilie 2020 - 12:57, said:

Ce-i aia „Capaciatte”?

Serios ? Asa-i ca te plictisesti ? Sau plisticesti .

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 vdingo11, on 23 aprilie 2020 - 12:38, said:

una de 120l si vreo 550 W ce cantitate de beton maxim poate prelucra - m-ar ajuta ca si masura roaba.?

Evident că poate prelucra 120 litri.


Attached File  roaba.png   186.31K   89 downloads

Roaba ta câți litri are ?



 rim80, on 23 aprilie 2020 - 12:57, said:

Ce-i aia „Capaciatte”?

Como se dice che am uitat ?

#5
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
La o betoniera de 130l faci o roaba de beton.

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Cei 120 de litri sunt doar teoretic ... masurabili cu cuva la 180 de grade ... dar in aceasta pozitie nu amestecă ptr beton ... poate ceva mortar foarte moale.
Ptr beton cuba trebuie înclinată si rezultă că va putea amestecă cca 70 - 80 de litri.

Eu folosesc de câțiva ani un non name luat la oferta de la Bricostore (pe vreme când se chema asa) ... folosit rar... cu el am turnat diverse prin gospodării .... Dacă te organizezi bine poate asigura chiar turnare continuă ... poziționat lângă balastru ... betonul turnat in roabă si plimbat unde trebuie turnat ... cu 2 oameni la betonieră ... unul la roabă si unu la întins beton se asigura flux continuu ... se face in cuva fix cat intra in roabă (cam 70 litrii) ... si până roabă își face traseul următoarea transa este gata.

Edited by Tarzy, 23 April 2020 - 13:54.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 yo9hrb, on 23 aprilie 2020 - 13:11, said:

Faci cam 3 roabe la o incarcatura.

Umplute jumate?

La 120 de litri, daca faci o betoniere plina cu ochi ( dar cam nasol asa ca nu se amesteca bine) scoate cam o roaba jumate.
PS: Realist e o roaba buna si cam atat.

 Tarzy, on 23 aprilie 2020 - 13:52, said:

Cei 120 de litri sunt doar teoretic ... masurabili cu cuva la 180 de grade ... dar in aceasta pozitie nu amestecă ptr beton ... poate ceva mortar foarte moale.
Ptr beton cuba trebuie înclinată si rezultă că va putea amestecă cca 70 - 80 de litri.

Eu folosesc de câțiva ani un non name luat la oferta de la Bricostore (pe vreme când se chema asa) ... folosit rar... cu el am turnat diverse prin gospodării .... Dacă te organizezi bine poate asigura chiar turnare continuă ... poziționat lângă balastru ... betonul turnat in roabă si plimbat unde trebuie turnat ... cu 2 oameni la betonieră ... unul la roabă si unu la întins beton se asigura flux continuu ... se face in cuva fix cat intra in roabă (cam 70 litrii) ... si până roabă își face traseul următoarea transa este gata.

Eu o eficientizam altfel. La 120 de litri 2 oameni mai mult pazesc lopata. Unu baga non stop lopata, altul cara la roaba si isi trage si materialul. Numa bine cat trage el, celalalt a terminat de facut betoniera.

4 oameni la ce zici tu acolo mai mult se uita si se pazesc intre ei din priviri.

Edited by Serafim606, 23 April 2020 - 13:55.


#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Adevarat, este lejeră abordarea ... iar noi neffind deloc handralai, ba dimpotriva suntem oki asa ... preferam sa nu ne spetim prea tare ... deh betonisti de duminică:).

Dacă era pe speteala nu mai investeam in utilaj ... 4 oameni determinați sunt mai eficienți făcând betonul la lopata.

Am lucrat si noi in 2 persoane ... ba chiar și singur ... merge treaba dar nu ai continuitate

Edited by Tarzy, 23 April 2020 - 14:36.


#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 vdingo11, on 23 aprilie 2020 - 12:38, said:

Problema este ca nu as dori sa iau una foarte mare ca nu prea am spatiu de depozitare
Spatiul de depozitare ar fi ultima problema la care sa te gandesti.
Recomand sa-ti cumperi cea mai mare betoniera pe care o gasesti in comert pentru simplu motiv ca in ea vei putea produce o cantitate cat mai mare de beton.
Iti recomanda asta un posesor de betoniera din 1998, in care intra doua roabe, mai exact 40 - 44 lopeti sanatoase de pietris, plus cimentul si apa necesara.
Spor la treaba!

#10
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006
In primul rand orice betoniera noname sau orice name este ok, asta daca nu vrei sa faci vreo autostrada cu ea.

Apoi recomandarea e sa o iei pe cea mai mare, ca si spatiu ocupat diferentele sunt neglijabile dar vei termina mai repede daca faci odata mai mult beton.

#11
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 corsica, on 23 aprilie 2020 - 15:16, said:

...in care intra doua roabe, mai exact 40 - 44 lopeti sanatoase de pietris, plus cimentul si apa necesara.
Ce capacitate are acea betoniera ca sa imi fac o idee.

 corsica, on 23 aprilie 2020 - 15:16, said:

Spatiul de depozitare ar fi ultima problema la care sa te gandesti.
Cu cat este mai mare creste pretul si daca nu o folosesc decat ocazional nu se justifica financiar

 danaciu, on 23 aprilie 2020 - 15:56, said:

asta daca nu vrei sa faci vreo autostrada cu ea.
idee este ca nu construiesc in fiecare an, dar acum am de facut vreo doua garduri si m-am saturat sa ma rog de unul altul sa vina la lucru.

O sa ma duc sa vad si eu fizic diferenta dintre mai multe capacitati dar din ce mi-ati scris pana acum cea de 120l nu prea este o investitie reusita.
Ma gandesc sa ma duc spre una de 160l cu o diferenta de pret de 200RON

Multumesc.

#12
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 vdingo11, on 23 aprilie 2020 - 16:07, said:

Ce capacitate are acea betoniera ca sa imi fac o idee.
Nu stiu exact ce capacitate are, e construita de mine cand in comert nu prea se gaseau sau erau foarte scumpe. Cred ca undeva la 180 litri, atat stiu ca diametrul la coroana are 720 mm.
Nu-ti face probleme ca investitia este mare, daca o inchiriezi poti recupera foarte repede. O spun din experienta.
Uite betoniera mea ''petrolista'':

Attached Files



#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@corsica , as da 100 de like pt betoniera . Bv .

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am una Altrad. Am dat-,o cu imprumut pentru o alee. Mi-a adus-o rupta dupa ce a construit casa. S-a rupt cuva din butuc. Cum nu se mai cunostea care cum pe unde a fost, am incercat sa o sudez, dar nu am reusit sa o centrez.

#15
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
vdingo11, amprenta la sol intre betoniera de 120l si cea de 180l este nesemnificativa. 120 de litri se refera la capacitatea cuvei plina rasa, in lucru, cuva o sa fie inclinata sub 45 de grade. Vanzatorul spune ca poate mixa 85 de litri,,,, pentru o mixare corecta nu putem incarca mai mult de 60 de litri. Un litru de beton are undeva la 3 kg, adica un decimetru cub sau 1000 de centrimetri cubi.
Am avut de 120 si imi venea sa dau cu ea de pamant. Am luat de la dede pe cea de 180 si mixez corect undeva la 100 de litri, adica 300kg.
Recomand betoniera de 180 pentru ca diferenta de dimensiune este de aproximativ 10 cm. Este la dd cu 750 lei.

sacos, am avut un braco de 165l pe care am imprumutat-o si nu s-a mai intors deloc, mai bine asa decat sa ma chinui cu sudatul. Ala de i-am imprumutat-o are grad de rubedenie si raspunsul a fost politic. Finule ti-a furat betoniera.

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcostinium6, on 23 aprilie 2020 - 22:01, said:

Este la dd cu 750 lei.
la dd sunt doua de 180 l - una la 712 RON si 650W si una de 890 RON si 800 W.
Cei care ati folosit betoniera de 180 cam ce putere ar trebui sa aiba ca sa nu se incalzeasca?

Astazi am fost pe la depozitele de la mine din oras si am gasit doar intr-un loc una de 165l si alta de 200l. La cum arata cea de 165l clar nu incape in discutie una sub 165l - investitie inutila.
Cea de 200l pare mare pentru ce doresc eu si cred ca 180 este solutia corecta pentru mine.

View Postgladiatore, on 23 aprilie 2020 - 19:09, said:

@corsica , as da 100 de like pt betoniera . Bv .
si eu sunt uimit cum poate corsica sa faca lucrurile atat de perfecte. In sera totul este impecabil, prin jurul casei la fel si din ce am inteles din posturile sale este si angajat.
Felicitari, toata stima si respectul meu.

#17
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Nu sunt perfecte! Nu ai observat partea cu rugina de la suportul motorului care a scapat de pensula.

Evident toata aprecierea pentru lucrurile facute, micile detalii se rezolva cand le va venii timpul.

Edited by IdI1, 24 April 2020 - 10:32.


#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Intre timp am descoperit pe LM betoniera 180l, 800W material coroana fonta la aproximativ 700RON. Unde este buba la aceasta betoniera de este asa de ieftina?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate