Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Problema rasaduri ardei - inca nimeni nu a putut da un raspuns obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 16:41, said:



Am tras parasolarul sa nu mai bata soarele prin acele geamuri prin el. Doar atat.




Osmocote am pus intotdeauna ft ft putin la rasaduri. Cat despre legume bio da, nu le stropesc niciodata cu nimic inafara de Cropmax care e 100% bio. Dar la rasaduri anul asta am zis sa le pun o singura data Sprintene.
Păi Sprintene sau Cropmax e tot aia, sunt doar firme diferite.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Seminte de ardei din comert? Atunci poti sa uiti de "bio". Acelea sunt tratate din start. Si sunt modificate genetic. Asa incat,.....

#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Si cu ce si cum se trateaza din start semintele din comert, colega?
Zi-ne si noua, ca vad ca matale le stii ca un om mare.

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La fertilizarea rasadurilor e o singura regula:
mai bine mai putin decat prea mult!

#23
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Pentru un răsad reușit , recomand acest substrat , care , dacă nu se întârzie cu plantatul , duce răsadul fără alte fertilizări suplimentare : https://www.marcoser...t-si-rasad.html . Și fotografii cu răsadul în curs de dezvoltare , (din urmă cu , câțiva ani , era răsadul începătorului) în tăvi de 28 celule :

Attached Files



#24
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View Postmariovrs, on 23 aprilie 2020 - 13:37, said:

Nici n-a iesit bine saracul ardei ca ati si tabarat pe el cu mii de substante.. Nici nu vreau sa stiu cu ce rahat stropiti cand ajunge in gradina.. Spor la mancat.

lol,. Erau rasaduri. , vroiam sa le dau un plus in viata si atata tot, Haideti sa va arat ce  " rahaturi  " bag eu. Nu bag nimica inafara de compost in gradina https://imgur.com/a/reYreHt . Am 2 lazi de compostare de 250L aia e .
Ma supara faptul ca dumneavoastra ma atacati fara sa stiti nimic despre mine.
Eu am venit cu o problema aici pe care nu o cunosc. Eu fac agricultura  hobby si imi place foarte mult  , nu sunt expert si nu ma dau expert dar un asemenea raspuns din partea dumneavoastra mi se pare impropriu.

View Postmyshyk, on 23 aprilie 2020 - 17:34, said:

Seminte de ardei din comert? Atunci poti sa uiti de "bio". Acelea sunt tratate din start. Si sunt modificate genetic. Asa incat,.....

Informativa obiectiv despre ceea ce inseamna modificare genetica sau hibridizare pentru ca , cu asemenea afirmatii sunteti de rasul curcilor . Hibridizarea se produce natural la fiecare in curte intre plante ;) , asa ca exemplu. Posted Image

View PostSolar-1, on 23 aprilie 2020 - 19:16, said:

Pentru un răsad reuşit , recomand acest substrat , care , dacă nu se întârzie cu plantatul , duce răsadul fără alte fertilizări suplimentare : https://www.marcoser...t-si-rasad.html . Şi fotografii cu răsadul în curs de dezvoltare , (din urmă cu , câţiva ani , era răsadul începătorului) în tăvi de 28 celule :
Anul trecut nu am pus nimic si am avut cele mai faine rasaduri din viata mea cu turba doar . Astea sunt de anul trecut , aceleasi conditii si tot https://imgur.com/a/OfLORyI

Edited by ibogdandx, 23 April 2020 - 23:01.


#25
iulicush86

iulicush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.09.2006
Offtopic:

Ce frumos arata compostul. Cam in cat timp s-a facut asa? L-ati pus in straturi, gen green/brown (azot/carbon)? L-ati intors periodic, cum se recomanda? Eu am inceput in toamna sa fac niste compost, am incercat sa pun in straturi elementele care contint mai mult azot si carbon, le-am udat, insa nu l-am intors pana sapt trecuta (vina mea, recunosc c-am amanat cam mult :) ) si nu s-a facut deloc. initial am dat vina pe faptul ca fost rece si poate iarna, nu are cum sa ajunga la temperaturi decente pt compostare rapida, gen 60 de grade, insa mi s-a parut ciudat ca nu s-a "miscat" deloc nici anul acesta, si este cald de ceva vreme. Iar cand l-am intors sapt trecuta am vazut ca gazonul tuns pe care probabil l-am pus in strat cam gros nu s-a descompus mai deloc si arata si mirosea ca balega, stand f mult timp ingramadita acolo, cu prea multa apa. Acum cand l-am intors am pus ceva mai multe frunze si cartoane taiate in ideea de a-l mai aerisi nitel, pt ca am impresia ca l-am facut full anaerob, de aici si "rezultatele" minunate :)

Ontopic:

Voiam sa ma leg si eu de comentariul cu "semintele daca-s din comert, legumele nu mai sunt BIO", dar am abandonat ideea. Totusi aici era vb despre gradinarit hobby, pt consum propriu, nu pt certificare BIO. Iar pt consum propriu, clar incerci sa faci totul cat mai natural si chiar daca semintele poate sunt tratate inainte de a fi puse in plicuri sau mai uzi cu un ingrasamant de sinteza (sau cum le mai zice la astea chimice) in stadiul de rasad, tot vorbim despre legume mult mai naturale si sanatoase, aproape BIO, care nu se compara cu cele rezultate in urma tehnologiilor clasice care prind minim 20 de stropiri/fertilzari chimice pe sezon. Ma rog, astea-s polemici inutile.

#26
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 11:39, said:

Am vreo 80 rasaduri de ardei din care la vreo 15-20 li s-a uscat varful de crestere si frunzele au inceput sa se degradeze.

* 1. Par a fi răsaduri fără vârf de creștere.
* 2. Ați fotografiat prea puține plante afectate.

#27
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View Postiulicush86, on 24 aprilie 2020 - 11:04, said:

Offtopic:

Ce frumos arata compostul. Cam in cat timp s-a facut asa? L-ati pus in straturi, gen green/brown (azot/carbon)? L-ati intors periodic, cum se recomanda? Eu am inceput in toamna sa fac niste compost, am incercat sa pun in straturi elementele care contint mai mult azot si carbon, le-am udat, insa nu l-am intors pana sapt trecuta (vina mea, recunosc c-am amanat cam mult Posted Image ) si nu s-a facut deloc. initial am dat vina pe faptul ca fost rece si poate iarna, nu are cum sa ajunga la temperaturi decente pt compostare rapida, gen 60 de grade, insa mi s-a parut ciudat ca nu s-a "miscat" deloc nici anul acesta, si este cald de ceva vreme. Iar cand l-am intors sapt trecuta am vazut ca gazonul tuns pe care probabil l-am pus in strat cam gros nu s-a descompus mai deloc si arata si mirosea ca balega, stand f mult timp ingramadita acolo, cu prea multa apa. Acum cand l-am intors am pus ceva mai multe frunze si cartoane taiate in ideea de a-l mai aerisi nitel, pt ca am impresia ca l-am facut full anaerob, de aici si "rezultatele" minunate Posted Image

E produs in 2 lazi de compost cred ca de 400L unde pun absolut tot ceea ce e biodegradabil ( inafara de plante afectate de diferite boli). Deci nu tin cont de raport azot/carbon. Pun tot ceea ce provine din casa + buruieni , cartoane , mai pun iarba taiata , excrementele si parul de caine ( am 3 ciobanesti germani , deci e destul acolo Posted Image) ) , deci cam asta e. Il mai ud din cand in cand si in mai intorc. Cam atata tot , nu fac nimic special. Anul trecut am pus la rosii pentru prima data si au crescut de 2m+ , deci merita si nu e ft mult de lucru.

Edited by ibogdandx, 13 May 2020 - 08:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate