Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Problema rasaduri ardei - inca nimeni nu a putut da un raspuns obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014
Salut . Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la o delima. Am vreo 80 rasaduri de ardei din care la vreo 15-20 li s-a uscat varful de crestere si frunzele au inceput sa se degradeze. Am folosit turba de rasaduri de la durpeta la repicare , udat cu sprintene concentratie exact cat scrie producatorul , le-am pus niste osmocote dar ft putin si perlit. In rest cand au ajuns la vreo 15cm+ le-am dat cu cropmax.
Si de  ceva vreme unele au ajuns ca in pozele acestea. Ce este si cu ce le-as putea ajuta?
Am postat pe mai multe grupuri cu rasaduri si agricultura si nimeni nu a putut da un raspuns pana acum
Daunatori nu par a fi pt ca m-am uitat cu lupa pe frunze si sub ele si nu e nimic.
Multumesc.

Attached Files



#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
poate pentru ca tii rasadurile mult timp in soare direct in spatele unui geam ?

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
sau le-ai dat pre mult concentrat

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E prea puternic soarele, asa am ars si eu niste ardei pe balcon, ardea ghiveciul la atingere.

Attached Files


Edited by Mizu, 23 April 2020 - 12:05.


#5
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Nu-i mai tine la soare.

#6
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014
Interesant. Si anul trecut tot acolo i-am tinut nu au fost probleme. Am sa-i pun altundeva. Eu ma gandeam ca poate si Osmocote si Cropmax si biostimulator de inradacinare ar fi fost prea mult si au provocat o fitotoxicitate

Acestea sunt cele de anul trecut si nu am avut aceasta problema. Erau superbi ardeii si au fost tinuti fix in acelasi loc

Attached Files


Edited by ibogdandx, 23 April 2020 - 12:17.


#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu as pune intrebarile astea si pe adresa de email  [email protected]

#8
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View Postcristobob, on 23 aprilie 2020 - 12:24, said:

Eu as pune intrebarile astea si pe adresa de email  [email protected]

Am sa incerc si acolo!

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 12:13, said:

Eu ma gandeam ca poate si Osmocote si Cropmax si biostimulator de inradacinare ar fi fost prea mult si au provocat o fitotoxicitate
da, pe varianta asta merg si eu, am zis mai sus, cred ca le-ai dat prea mult. Evident ca in contextul asta si soarele puternic le dauneaza, plantele fiind in tremurici acuma. Incearca sa le tii cateva zile 3-4 la semiumbra, poate isi revin.

#10
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View Postodastramosilor, on 23 aprilie 2020 - 13:12, said:


da, pe varianta asta merg si eu, am zis mai sus, cred ca le-ai dat prea mult. Evident ca in contextul asta si soarele puternic le dauneaza, plantele fiind in tremurici acuma. Incearca sa le tii cateva zile 3-4 la semiumbra, poate isi revin.

Le-am pus la umbra acum. Sa vedem ce iese. Mai e o varianta. Era umbra si am stropit cu cropmax atunci, fix dupa ce le-am stropit a iesit un soare puternic. Deci e posibil, ele fiind ude sa le fi prajit

#11
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
osmocote, cropmax, sprintene si alte rahaturi sunt pentru cei care fac agricultura din care traiesc si fac profit din asta ,colegule. Amatorii cu cateva fire ca tine(si ca mine) doar turba , apa si putina grija(minima). Le-ai gadilat prea mult si le-ai stresat. Cred ca ai studiat mai multa teorie decat trebuia

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nici n-a iesit bine saracul ardei ca ati si tabarat pe el cu mii de substante.. Nici nu vreau sa stiu cu ce rahat stropiti cand ajunge in gradina.. Spor la mancat.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si zici ca-ti produci singur legume bio?
Cred ca le-ai innabusit cu prea multa "dragoste". Ceea ce ai facut tu, nu cred ca se face nici in serele si gradinile marilor legumicultori.

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 13:32, said:



Le-am pus la umbra acum. Sa vedem ce iese. Mai e o varianta. Era umbra si am stropit cu cropmax atunci, fix dupa ce le-am stropit a iesit un soare puternic. Deci e posibil, ele fiind ude sa le fi prajit
Dacă le pui la umbra le termini complet.  Ardeii tai sunt prea înghesuiți și n-au soare destul. Ardeii vor soare maxim.

#15
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 12:13, said:

Interesant. Si anul trecut tot acolo i-am tinut nu au fost probleme. Am sa-i pun altundeva. Eu ma gandeam ca poate si Osmocote si Cropmax si biostimulator de inradacinare ar fi fost prea mult si au provocat o fitotoxicitate

Acestea sunt cele de anul trecut si nu am avut aceasta problema. Erau superbi ardeii si au fost tinuti fix in acelasi loc
Hristos a Înviat ! Răspunsul deja l-aţi dat dvs. . Din dorinţa de a ajuta plăntuţele le-aţi încurcat mai mult . Din lateral vor da noi vârfuri de creştere , dar va mai dura câteva zile . Puteţi să îi lăsaţi în acelaşi loc şi doar udaţi când este nevoie .

#16
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View PostTestosteron, on 23 aprilie 2020 - 14:25, said:


Dacă le pui la umbra le termini complet.  Ardeii tai sunt prea înghesuiți și n-au soare destul. Ardeii vor soare maxim.

Am tras parasolarul sa nu mai bata soarele prin acele geamuri prin el. Doar atat.

View Postmyshyk, on 23 aprilie 2020 - 14:00, said:

Si zici ca-ti produci singur legume bio?
Cred ca le-ai innabusit cu prea multa "dragoste". Ceea ce ai facut tu, nu cred ca se face nici in serele si gradinile marilor legumicultori.h


Osmocote am pus intotdeauna ft ft putin la rasaduri. Cat despre legume bio da, nu le stropesc niciodata cu nimic inafara de Cropmax care e 100% bio. Dar la rasaduri anul asta am zis sa le pun o singura data Sprintene.

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postibogdandx, on 23 aprilie 2020 - 16:41, said:



Am tras parasolarul sa nu mai bata soarele prin acele geamuri prin el. Doar atat.


Lasa-i direct în soare pt ca ai tai n-au soare destul și stropeste-i cu Dithane sau Acrobat.

#18
ibogdandx

ibogdandx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2014

View Postmariovrs, on 23 aprilie 2020 - 13:37, said:

Nici n-a iesit bine saracul ardei ca ati si tabarat pe el cu mii de substante.. Nici nu vreau sa stiu cu ce rahat stropiti cand ajunge in gradina.. Spor la mancat.
Gradina e aproape 100% bio. Dar sincer in primele 2 luni de viata ( rasad ) anul acesta m-am gandit sa le dau un impuls rasadurilor si e posibil sa fi gresit. Pe gradina si pe plantele din gradina nu stropesc cu absolut nimic si nu pun azot. Am 2 lazi mari de compost pe care in toamna tarziu il pun pe pamant si incorporez in pamant cu o motosapa.
Am sa pun poze cu compostul si gradina .

Edited by ibogdandx, 23 April 2020 - 16:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate