Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Laptop dell latitude E6520 se misca greu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vali_florin

vali_florin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.07.2015
Salut,

detin un laptop dell latitude E6520 cu urmatoarea configuratie:

intel core i7-2640M 2.80 Ghz
8 gb ram ddr3 1333
ssd kingstone 120 gb
placa video integrata nvidia NVS 4200M
sistem de operare windows 10 pro cu licenta

problema este urmatoarea:

indiferent ce rulez pe el, fie youtube in chrome(multe pagini), fie visual basic 2008, fie doar office, laptopul se misca foarte greu, sacadat uneori.


Procesorul nu sare niciodata de 40% si nici nu se incinge, ram ul nu a sarit niciodata de 60%( de cele mai multe ori sta intre 40% si 50%)

Care ar putea fi problema?

Va multumesc!

#2
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Cat la suta e utilizata memoria ? Ai spatiu inutil ? Windows 10 la ce versiune este ?
Foloseste aplicatii de optimizare anti-virus si anti-malware. Instaleaza un driver potrivit pt configuratia ta. Nu tine aplicatii si jocuri mari in memoria interna.Si nu mai folosi Chrome, ala iti mananca toate resursele.

Edited by mad_dogg, 23 April 2020 - 09:17.


#3
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 07.09.2007
Verifica semnatura driverelor in managerul de dispozitive si asigura-te ca nu ai instalate driverele default ale windows`ului.
Descarca toate driverele pe care le gasesti pe site la DELL , mai ales cele care contin informatii de chipset, PCI, security management, eventual vreun update de BIOS.
Am avut acel model cu aceeasi configuratie si mergea foarte foarte bine.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
e de la windows, mai ai dubii?? ori e vreun update aiurea....

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
In locul tau eu as incepe cu o reinstalare de Windows,apoi cu OS-ul proaspat instalat as rula direct Google Chrome,Edge si un Open Office.Daca ai SSD ar trtebui sa se miste rapid si fluent la 8GB RAM.Un Memtest la RAM si un HDD Sentinel choar pentru SSD sunt de luat si ele in calcul pentru niste testari.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Windows-ul mai are prostul obicei sa tina discul in 100%. Descarca Process Explorer si vezi daca e vreun proces care face asta, apoi cauta pe net rezolvarea. Mai e si posibilitatea ca in cazul in care ai instalat vreo versiune mai veche de Windows sa-si descarce update-uri pana ii vin dracii si ajunge la versiunea 1909. La o problema hardware te gandesti de-abia dupa asta, si asta o poti verifica usor testand o versiune live de Linux.

Edited by spooky51, 23 April 2020 - 11:46.


#7
vali_florin

vali_florin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.07.2015

View Postmad_dogg, on 23 aprilie 2020 - 09:16, said:

Cat la suta e utilizata memoria ? Ai spatiu inutil ? Windows 10 la ce versiune este ?
Foloseste aplicatii de optimizare anti-virus si anti-malware. Instaleaza un driver potrivit pt configuratia ta. Nu tine aplicatii si jocuri mari in memoria interna.Si nu mai folosi Chrome, ala iti mananca toate resursele.
memoria e la 50%, windows ul e la zi cu update urile, nu am jocuri instalate sau aplicatii dubioase, laptopul este folosit strict pentru munca si ocazional filme. am scanat de curand sistemul, o sa incerc si cu antimalware byte sa vad daca am malware. Driverele sunt instalate de pe site ul dell. Multumesc pentru raspuns!

View Postpunktnet, on 23 aprilie 2020 - 10:00, said:

Verifica semnatura driverelor in managerul de dispozitive si asigura-te ca nu ai instalate driverele default ale windows`ului.
Descarca toate driverele pe care le gasesti pe site la DELL , mai ales cele care contin informatii de chipset, PCI, security management, eventual vreun update de BIOS.
Am avut acel model cu aceeasi configuratie si mergea foarte foarte bine.
driverele sunt luate de pe site ul dell, o sa verific si un update de bios sa vad daca exista. Multumesc pentru raspuns!

View Postodastramosilor, on 23 aprilie 2020 - 10:11, said:

e de la windows, mai ai dubii?? ori e vreun update aiurea....
windows ul este "proaspat" ,

View PostTehnicianul090370, on 23 aprilie 2020 - 11:10, said:

In locul tau eu as incepe cu o reinstalare de Windows,apoi cu OS-ul proaspat instalat as rula direct Google Chrome,Edge si un Open Office.Daca ai SSD ar trtebui sa se miste rapid si fluent la 8GB RAM.Un Memtest la RAM si un HDD Sentinel choar pentru SSD sunt de luat si ele in calcul pentru niste testari.
O sa incerc sa fac o testare la memorie si la ssd, desi softul kingston spune ca ssd ul este "sanatos tun". Multumesc pentru raspuns!

View Postspooky51, on 23 aprilie 2020 - 11:46, said:

Windows-ul mai are prostul obicei sa tina discul in 100%. Descarca Process Explorer si vezi daca e vreun proces care face asta, apoi cauta pe net rezolvarea. Mai e si posibilitatea ca in cazul in care ai instalat vreo versiune mai veche de Windows sa-si descarce update-uri pana ii vin dracii si ajunge la versiunea 1909. La o problema hardware te gandesti de-abia dupa asta, si asta o poti verifica usor testand o versiune live de Linux.
Nu am incercat cu linux, ssd ul abia daca ajunge la 10% , in general sta in 1-2 %.cu update urile este la zi. O sa mai fac niste teste sa verific partea hardware. Multumesc de raspuns!

#8
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View Postmad_dogg, on 23 aprilie 2020 - 09:16, said:

Ai spatiu inutil ?
Ce inseamna asta, ce spatiu si cum ar fi acesta inutil ????

View Postvali_florin, on 23 aprilie 2020 - 09:04, said:

detin un laptop dell latitude E6520 cu urmatoarea configuratie:
Ai instalat manual driverele (in special video), de pe site oficial Dell sau Nvidia ??
Daca are cumva inclusa si o placa video Intel, mai intii trebuie instalat acel driver, apoi nvidia.

Edited by dionenina424, 23 April 2020 - 14:41.


#9
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Am scris din greseala spatiu inutil in loc de date inutile, important e ca s-a prins omul de ce am vrut sa spun.

Edited by mad_dogg, 23 April 2020 - 16:08.


#10
vali_florin

vali_florin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.07.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am facut tot, el se incapataneaza sa mearga la fel, nu imi iese la socoteala, o sa il las in plata lui si cand o sa isi dea obstescul sfarsit.....o sa iau un avion... :) . O zi buna!

#11
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
O zi buna si tie

P.S. cumpara-ti altul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate