Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informarea și educația populației in spațiul online + dorința de a activa intr-un sistem deficitar

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vladone99

vladone99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.11.2017
Buna! De  mic copil sunt pasionat de tot ce ține de istorie/politica, sursele de informare fiind cărțile și publicațiile atât românești cât și cele de peste granița.
Din păcate, am început sa urmăresc comentariile la publicațiile românești și după fiecare runda de citit și analizat diferite opinii, pot spune ca îmi doresc sa plec peste hotare, cu toate ca mereu am considerat ca îmi iubesc țara ghidându-ma după zicala “Fii schimbarea pe care o vrei in lume”.
Vad atâtea păreri care mai de care in legătura cu conducătorii guvernului actual, ocultei mondiale, antenelor 5g din partea unor persoane care nici nu reușesc sa scrie corect și cam 99% sunt asa, rar vad un comentariu bine clădit cu informații din surse viabile.
Despre mine nu pot spune multe, sunt un tânăr de 20 de ani (fără 9 zile) care își dorește sa lucreze la stat( banii sunt ultimul motiv, multumita părinților mei am avut parte de toate poftele posibile și am realizat ca sunt lucruri mult mai importante), in învățământ mai exact. Nu ma cred vreun mare inteligent, dar ma doare faptul ca îmi doresc sa lucrez la stat intr-un sistem atât de urat de către unii(cu toata dreptatea) unde șpaga e la ea acasă și populația bune botul la toate deciziile populiste. Eu nu am furat 1 leu in viața mea, când am găsit un portofel cu 2500 de lei și 300 de euro nici nu știam cum sa ajung mai repede la poliție sa-l predau..cum as putea supraviețui intr-un asemenea cerc vicios? Încerc sa privesc optimist toată situația asta dar cu greu reușesc.
Ce ma sfătuiți, sa fac tot posibilul pentru a pleca peste hotare (voința și posibilități finaciare exista din plin) sau sa fac tot posibilul sa ma zbat in sistemul asta și sa fiu “schimbarea pe care o vreau in lume”? Mulțumesc și apreciez dacă ați citit pana aici.


#2
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Asta cu "fii tu schimbarea" va functiona cand majoritatea trage in aceeasi directie ca si tine si atunci poti pune umarul ca sa iti aduci contributia. Daca esti doar tu impotriva tuturor vei avea parte doar de frustrare. In functie de ce iti doresti Romania poate, sau nu, sa fie locul potrivit.

Eu sunt la 40 si un strop si iti pot spune ca perspectiva asupra vietii se schimba in fiecare decada. Mi se par foarte copilaroase sau ilogice sau ne-ancorate in realitatea de zi cu zi unele dorinte de-ale mele de la 20 de ani.
Dar, daca mi-ar fi explicat cineva atunci ca viata e altfel nu cred ca as fi fost in stare sa pricep.

Din perspectiva mea de acum: Romania e o tara de rahat din orice punct de vedere. Daca esti sarac poti fi sarac oriunde altundeva. Daca esti bogat Romania te trage in spate. Imi pare rau ca nu am experimentat traiul prin afara cand era momentul.

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă ai posibilitatea să pleci din țară, pleacă. Și eu gândesc la fel ca tine, dar... din păcate nu mai am vârsta la care să o iau de la început în altă țară. Nu că nu aș avea posibilitatea, am, dar mi-e greu acum.
Din păcate analfabetismul funcțional este în creștere în România, riști să te faci înțeles și ești interpretat diferit.
Dacă tu vrei să schimbi sistemul, vei avea mereu piedică din partea a cel puțin 10 inși care vor spune că nu se poate.
Vorba aia: "lasă că merge și-așa"...
Succes

#4
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 vladone99, on 22 aprilie 2020 - 18:44, said:

... rar vad un comentariu bine clădit cu informații din surse viabile.
...


Conteaza ceea ce vrei sa intelegi prin "surse viabile".

Un singur ex. : daca vrei sa consumi rosii din gradina ta, vei cauta acele "surse viabile", respectiv documentatii stiintifice despre tehnologiile de plantare, ingrijire si recoltare, sau vei intreba pe vecinul tau care face acest lucru de zeci de ani ?
Care sursa este "viabila" ?

Dar despre faza asta ce poti spune:
"Medicii români nu au voie să vorbească despre activitatea din spitale
Medicii şi administraţiile locale nu mai oferă niciun fel de informaţie cu privire la pacienţii infectaţi cu noul coronavirus. Cadrele medicale spun că singurele informaţii vin de la o singură sursă, Grupul de Comunicare Strategică.
Dacă până la instituirea stării de urgenţă, doctorii ofereau informaţii despre pacienţii infectaţi cu COVID 19, acum nimeni nu mai spune nimic. Doctorilor le este teamă de consecinţe. Astfel, singura sursă de informare rămâne Grupul de Comunicare Strategică.
În toată România sunt interdicţii de comunicare. Prefecţii au primit luna trecută, de la secretarul de stat în MAI Gheorghe Sorescu, o circulară prin care sunt anunţaţi că nu au voie să comunice niciun fel de informaţie despre pacienţii şi testele pentru COVID-19."


Care sursa este "viabila" ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate