Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Icoana care vorbeste

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2020 - 17:32, said:

Pardon. El afirma ca este DUMNEZEU, nu Iisus Posted Image)))
M-am pisat pe mine de ras cand i-am citit mizeria de topic. Totusi, cineva ar trebui sa ii dea ban pe cont.. sa scoti asemenea prostii pe gura nu ar trebui permis.

https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/
Am întrat pe link.....
De mult nu am mai ras atât.
Mulțumesc, mi-ai înveselit seara.

#20
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

View Postdanut100, on 22 aprilie 2020 - 17:15, said:

Nu am stiut ca icoanele vorbesc. Posted Image
Vorbeste si limbi straine? Posted Image

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2020 - 17:32, said:

Pardon. El afirma ca este DUMNEZEU, nu Iisus Posted Image)))
M-am pisat pe mine de ras cand i-am citit mizeria de topic. Totusi, cineva ar trebui sa ii dea ban pe cont.. sa scoti asemenea prostii pe gura nu ar trebui permis.

https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/
Se va reincarna. Sau va renaste. Sau va invia. Ca pe forumul acesta, totul e posibil. Si mai ales postarea de tampenii care sa umple cat mai multe pagini. Pentru ca mozii se leaga de cuvinte, nu de idei. Asta inseamna "societate de consum".

Edited by myshyk, 22 April 2020 - 19:30.


#22
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Dorele, te afli intr-o mare eroare datorita faptului ca folosesti o traducere gresita a Bibliei.
Tu folosesti traducerea Cornilescu, una plina de greseli.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdanut100, on 22 aprilie 2020 - 17:15, said:

Nu am stiut ca icoanele vorbesc. Posted Image
care nu vorbesc plang si invers

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postinstabilu, on 22 aprilie 2020 - 20:05, said:

Dorele, te afli intr-o mare eroare datorita faptului ca folosesti o traducere gresita a Bibliei.
Tu folosesti traducerea Cornilescu, una plina de greseli.

Spunei-o Duhului Sfant!

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Dupa icoana care plange, urmeaza icoana care urla :w00t:

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Daca ”icoana de vorbire”, la care se inchina protestantii, este ”icoana care vorbeste” si la care fiara ii obliga pe oameni sa se inchine, inseamna ca protestantismul este fiara cu sapte capete si zece coarne.

#27
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Icoana vorbeste sau e de vorbire? Ne-am dat dracu'.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostThuraya_123, on 22 aprilie 2020 - 21:48, said:

Icoana vorbeste sau e de vorbire? Ne-am dat dracu'.

Pai, daca n-ar vorbi, n-ar fi ”de vorbire”.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 22 aprilie 2020 - 21:42, said:

Daca ”icoana de vorbire”, la care se inchina protestantii, este ”icoana care vorbeste” si la care fiara ii obliga pe oameni sa se inchine, inseamna ca protestantismul este fiara cu sapte capete si zece coarne.
Păi nu-i corect.
Înseamnă că unele capete au mai multe coarne decât altele.

#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Cantautorul topicului are, ca de obicei, deficiente in exprimare.
A vrut sa scrie "fiara cu sapte capete si cate* zece coarne".
Observam deci o dispunere echilibrata a unui numar total de 70 de coarne.
Sper ca nu s-a suparat demonul ca l-am corectat...

#31
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 10.09.2008
Ultimul cap din cele șapte are toate cele 10 coarne.
Și este o construcție politică, nu una religioasă. Dar profetul mincinos, care recomandă să i se facă o icoană vorbitoare fiarei și să se închine lumea la ea, este de sorginte religioasă.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 23 aprilie 2020 - 07:30, said:

Păi nu-i corect.
Înseamnă că unele capete au mai multe coarne decât altele.

Daca ”fiara insasi este al optulea imparat si este din numarul celor sapte” (de dinaintea ei) si fiara imparateste impreuna cu cele zece coarne, eu as deduce ca toate cele zece coarne ies din acest ultim cap. Dar, fiind opt imparati si numai sapte capete, inseamna ca fiara va imparati pe locul unui fost cap.
Intrucat se spune ca ”unul din capetele fiarei avea o rana de moarte si traia”, presupun ca expresia ”cinci au cazut” se refera efectiv la taierea lor. Adica toate capetele cad prin taiere, dar numai unul dintre ele se vindeca si se mai salta inca o data, iar din acesta ies cele zece coarne, ce vor primi ”cununa imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara”.

Deci, din punctul meu de vedere de pana acum, capul care ”inca mai este” pe vremea scrierii Apocalipsei este Constantinopolul, care a fost ”a doua Roma”. Ceea ce am aflat de curand, ca nu prea stiam, fiind cam slab la Istorie, este faptul ca a existat si ”a treia Roma” in persoana ”Sfantului imperiu roman de neam german”.

Acest ”sfant imperiu roman de neam german” a incercat a fi resuscitat de Hitler, prin primul, al doilea si al treilea Reich, dar se pare ca nu a reusit. Dar ce n-a reusit Hitler, se pare ca a reusit Merkel, cu ajutorul Uniunii Europene. Uniune Europeana care parea sa aiba douasprezece ”coarne” dar, prin iesirea Angliei din ea, au ramas doar unsprezece. Adica exact cat sa ne dea, la adunare, o fiara si zece coarne. Evident, fiara este Germania, coarnele sunt restul ”stelelor” reprezentate pe steagul UE, mai putin Anglia.

Asa ca, acum asteptam ”ceasul” cand UE va da de pamant cu democratia si isi va pune pe coarne cele zece cununi imparatesti. Si din cate vad, ceasul acesta nu este departe...

Nu exclud, totusi, ca ”fiara” sa fie si alta tara decat Germania, din cele primele ce au infiintat UE. Ar putea fi, de exemplu, Elvetia, ca tot imi aduc aminte acum de vestita garda elvetiana a papei. Pe care nu cred ca a ales-o pentru ca elvetienii ar fi fost mai barbati decat alti barbati, ci pentru ca Elvetia avea nevoie sa se asigure ca papa nu misca in front.

Edited by Dorel666, 23 April 2020 - 12:07.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Referitor la semnificatia stelelor de pe steagul UE, care a fost initial steagul Consiliului Europei:

https://ro.wikipedia...nsiliul_Europei

https://ro.wikipedia...rapelul_Europei

”Steagul european e format dintr-un cerc de douăsprezece stele aurii pe un fundal albastru. Deși steagul este asociat de obicei cu Uniunea Europeană, a fost folosit inițial de Consiliul Europei, pentru a reprezenta acest continent ca un întreg.”

”Numărul de stele de pe steag este fix (12), și nu are legătură cu numărul de state membre ale Uniunii. În 1953, Consiliul Europei avea 15 membri. S-a propus ca steagul să aibă câte o stea pentru fiecare membru, și să nu se schimbe la aderarea unor noi membri. Germania de Vest a obiectat la această măsură, deoarece unul dintre membri era regiunea disputată Saarland, iar o stea proprie ar implica suveranitatea acestei regiuni. Franța a obiectat la un proiect cu paisprezece stele, deoarece acest lucru ar fi implicat integrarea Saarlandului în Germania. În cele din urmă, a fost adoptat numărul 12, ca simbol al perfecțiunii, fără conotații politice.[1]
În decembrie 2009, Mirosław Piotrowski, în numele Grupului ECR. – (PL) declara:[2]
Doamnnă președintă, având în vedere faptul istoric că părinții fondatori ai Uniunii Europene au fost creștin-democrați: Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi, Robert Schuman și Jean Monnet, care și-au fondat construcția pe valori și simboluri creștine, vă reamintesc că drapelul adoptat de Uniunea Europeană, care înfățișează un cerc de 12 stele aurii pe un fundal albastru și care atârnă în spatele dumneavoastră, doamnă președintă, se referă la cele 12 stele de deasupra capului Sfintei Fecioare Maria – Revelația Sfântului Ioan, capitolul 12.”

”Consiliul Europei este compus din 47 de state membre la care se adaugă o serie de state cu statut de observator.
State membre
Harta statelor membre în Consiliul Europei
Harta membrilor și observatorilor în Consiliul Europei
Belgia, Danemarca, Franța, Grecia, Irlanda, Italia, Luxemburg, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, Suedia și Turcia (1949)
Islanda și Germania (1950)”

Cat priveste al cincisprezecelea membru din 1953, este vorba de Saarland, ulterior integrat in Germania:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Saarland

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mișto.

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 23 aprilie 2020 - 13:04, said:

Mișto.

Da, misto! Pentru ca, din cate inteleg, inca de la inceput Consiliul Europei s-a vrut a fi ”copilul de parte barbateasca ce va stapani toate neamurile cu un toiag de fier”.

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Din câte înțeleg eu, tu și cei ca tine sunt în stare să vadă o conspirație îm orice.
Consiliul Europei? Aha...
NATO? Aha...
FIFA, UEFA? Aha..
Grecia? Aha...
Mai nou Germania? Aha...

Eu mă întreb cât poți să o ți în ritmul ăsta?
Și cât timp poți să te minți și să nu vezi adevărata fiară, biserica cea coruptă, cea care nu mai are nimic de-aface cu Dumnezeu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate