Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat de realizabil ar fi sa locuiesc in UK dar sa fac facultatea in Ro?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Sandyii

Sandyii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2017
In special in privinta navetei?
In domeniul meu, daca lucrez pintr-o agentie, ar fi posibil sa imi iau liber chair si o saptamana in fiecare luna....dar ar fi de ajuns petru facultatea de fizioterapie ??
Am discutat acum cativa ani cu cineva care a incercat asta cu facultatea de asistenta medicala si ea a spus ca nu a rezistat navetei + job in UK + copil mic (eu nu am copii).

#2
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Cat te costa naveta intre cele doua state o data pe luna ?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
1) De ce ai vrea sa faci acest lucru? Cu siguranta facultatea in UK iti va aduce la nivel mondial un avantaj foarte ridicat.
2) Ai calculat costurile? Nu stiu cum o sa fie cu prezenta, dar daca sa zicem ca trebuie sa mergi odata la 2 saptamani la cursuri sau alte rahaturi, ai calculat cat te va costa drumul?
3) Chiar daca lucrezi printr-o agentie, nu ai un contract de munca in care prevede cate saptamani de concediu ai la dispozitie? Cum ai o saptamana pe luna ca nu inteleg.
4) Cazare, costurile in Romania cel putin 1 noapte le iei in calcul?

Per total din punctul meu de vedere nu merita si nici nu are sens.

#4
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Daca drumul te costa mai putin decat o taxa de 9000 de lire pe an + dobanda, merita.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mai bine te inscrii la facultate in UK.

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.05.2019
Daca te gandesti la studii la distanta, e OK. Daca te gandesti la studii cu frecventa normala, e complicat. Facultatile au regulamente diferite privind prezenta la activitati (laborator si seminar), si absentele repetate. Daca absentele sunt contabilizate si nu pot fi refacute in afara unei perioade stricte, si daca astea duc la picarea disciplinei sau doar la o depunctare de la nota finala... Totul depinde de situatia de la fata locului - discuta cu colegi mai mari, sa iti spuna situatia efectiva de la fata locului. In felul asta poti estima care este riscul sa ai probleme.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 Sandyii, on 22 aprilie 2020 - 13:28, said:

In domeniul meu, daca lucrez pintr-o agentie, ar fi posibil sa imi iau liber chair si o saptamana in fiecare luna...dar ar fi de ajuns petru facultatea de fizioterapie?
Nu poti face fata cu o saptamana pe luna, nici macar cu doua, asta daca vrei sa inveti meserie.
Daca vrei doar diploma, fara sa stii mare lucru, probabil e posibil, insa regretabil...

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
daca urmeaza la private de cartier, merge doar sa se faca ca da examene si sa dea dreptu', ajunge o saptamina pe semestru!

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 pisicuts, on 22 aprilie 2020 - 13:40, said:

Daca drumul te costa mai putin decat o taxa de 9000 de lire pe an + dobanda, merita.
Student Credit. Si'l platesti in timp ce/dupa ce te angajezi si scoti un salariu frumusel.

Oricum, vad ca au gasit romanii noi #hackurideviata. Bine, nu prea vad nevoia, ca doar viata e mai ieftina in vest/occident. Toata Softpedia stie asta...

#10
Sandyii

Sandyii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2017

 flrz, on 22 aprilie 2020 - 13:32, said:

Cat te costa naveta intre cele doua state o data pe luna ?

Atat cat costa un bilet dus intors de la o companie low cost....deci imi permit.

 business11, on 22 aprilie 2020 - 13:32, said:

1) De ce ai vrea sa faci acest lucru? Cu siguranta facultatea in UK iti va aduce la nivel mondial un avantaj foarte ridicat.
2) Ai calculat costurile? Nu stiu cum o sa fie cu prezenta, dar daca sa zicem ca trebuie sa mergi odata la 2 saptamani la cursuri sau alte rahaturi, ai calculat cat te va costa drumul?
3) Chiar daca lucrezi printr-o agentie, nu ai un contract de munca in care prevede cate saptamani de concediu ai la dispozitie? Cum ai o saptamana pe luna ca nu inteleg.
4) Cazare, costurile in Romania cel putin 1 noapte le iei in calcul?

Per total din punctul meu de vedere nu merita si nici nu are sens.

1) Pentru can in Anglia concurenta pentru fizioterapie e FOARTE mare si nu am sanse sa intru.

 Karhu, on 22 aprilie 2020 - 13:49, said:

Nu poti face fata cu o saptamana pe luna, nici macar cu doua, asta daca vrei sa inveti meserie.
Daca vrei doar diploma, fara sa stii mare lucru, probabil e posibil, insa regretabil...

In Romania cursurile nu sunt puse online pe site-ul universitatii (aici in Anglia unde am facut prima facultate asa sta treaba...)? Ar fi posibil sa cumpar cursurile de la cineva....se practica asa ceva?

Edited by Sandyii, 22 April 2020 - 14:24.


#11
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Sandyii, on 22 aprilie 2020 - 13:22, said:

In special in privinta navetei?
In domeniul meu, daca lucrez pintr-o agentie, ar fi posibil sa imi iau liber chair si o saptamana in fiecare luna....dar ar fi de ajuns petru facultatea de fizioterapie ??
Am discutat acum cativa ani cu cineva care a incercat asta cu facultatea de asistenta medicala si ea a spus ca nu a rezistat navetei + job in UK + copil mic (eu nu am copii).
In ce agentie lucrezi ? Cat e salariu si cat e chiria ?
Eu sunt de parere sa incerci si apoi sa ne povestesti cat de fezabil este ...

#12
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Vrei sa lasi jobu de casier de la auchan @smddms sa pleci in UK ?

#13
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Da da, se cheamă învățământ la distanță; și nici nu contează distanța; unii au cules căpșuni 4 ani în Spania de-și plăteau facultatea   în RO; după ce-și luau diploma unii erau puși directori la școli iar alții culegeau în continuare căpșuni tot în Spania.

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Deloc fezabil, cand vi trebuie sa stai in carantina sau macar autoizolare timp de 14 zile.

#15
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 dexterash, on 22 aprilie 2020 - 14:20, said:

Student Credit. Si'l platesti in timp ce/dupa ce te angajezi si scoti un salariu frumusel.

Oricum, vad ca au gasit romanii noi #hackurideviata. Bine, nu prea vad nevoia, ca doar viata e mai ieftina in vest/occident. Toata Softpedia stie asta...
Daca face facultatea in Romania, nu il costa atat, iar daca intra pe loc la buget, nu il costa nimic, daca are rezultate bune la examene, poate primeste si bursa.

Edited by pisicuts, 22 April 2020 - 16:15.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 pisicuts, on 22 aprilie 2020 - 16:12, said:

Daca face facultatea in Romania, nu il costa atat, iar daca intra pe loc la buget, nu il costa nimic, daca are rezultate bune la examene, poate primeste si bursa.
Exact. Si tot valoare de hartie igienica are. Sunt putine facultati / meserii cu adevarat recunoscute prin vest, fara experienta locala/studii locale.

#17
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 Sandyii, on 22 aprilie 2020 - 14:29, said:

Atat cat costa un bilet dus intors de la o companie low cost....deci imi permit.


Stai sa vezi care vor fi noile costuri .... ce a fost nu va mai fi

#18
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 dexterash, on 22 aprilie 2020 - 16:22, said:

Exact. Si tot valoare de hartie igienica are. Sunt putine facultati / meserii cu adevarat recunoscute prin vest, fara experienta locala/studii locale.

Stiu, ii intereseaza experienta de munca acolo, nu experienta din alte tari. Depinde ce studiaza, in primii ani poate nu va avea salariu mare, e posibil sa nici nu plateasca rata la imprumut pana ajunge la un anumit salariu, apoi trebuie sa plateasca imprumutul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate