Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5
 

Orange - conferinta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View Postsnapydj, on 21 aprilie 2020 - 18:36, said:

Da, stiam ca orange taxeaza.... La vodafone e gratis daca faci conferinta, parca si telekom la fel...

La Telekom nu e parcă. E sigur
Evident offtopic dar e bine de știut

#20
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAlexEn, on 21 aprilie 2020 - 14:52, said:

Acestea sunt conditiile de furnizare si utilizare serviciu. Cata vreme sunt scrise clar informatiile nu este nimic ilegal.


Daca as fi avut orange as fi cerut si parerea anpc-ul vis-a-vis de contractele "orange" Posted Image

Alea scrise....bineinteles :)

Edited by alexa32, 21 April 2020 - 23:05.


#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa ceri si acum. Informatiile sunt disponibile pe site.
Din nou intreb: ce articol din ce lege se incalca?

Edited by AlexEn, 22 April 2020 - 07:12.


#22
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
Pentru persoanele fizice care au nevoie de conferința si redirecționare chiar si ocazională in afara rețelei e cât se poate de clar că Orange nu e o opțiune.
Cei care le folosesc o fac fără să știe ce costuri presupun si observă ulterior.
Chiar daca aparent câștigă,Oragne are doar de pierdut cu abordarea asta daca nu cumva veniturile generate de cei care "iau teapa" sunt semnificative si mai importante ca "etica profesională".
De exemplu,pe mine taxarea redirecționării ma determină sa nu folosesc serviciile lor pe PF.

Daca ar exista un formular de identificare a nevoilor clientului in care sa fie evidențiate explicit serviciile incluse cat si cele taxabile, nu mai aveau demult tarifele astea.Sper să apară si in telecomunicații norme de genul asta.Atunci se potoloesc sigur.

Edited by AlexEn, 22 April 2020 - 09:06.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007
Exista asa ceva in vreo industrie? Daca da, chiar as fi curioasa sa vad cum arata unul.

#24
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
Asigurări - e un formular reglementat de IDD.
Se numește DNT.

Edited by clader, 22 April 2020 - 09:10.


#25
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 26.02.2010
Este exact ca si la traficul de net, happy night. Deschizi conexiunea de net înainte de ora 0:00 esti taxat toata noaptea cu traficul efectuat. Închizi sesiunea dupa ora 7:00, la fel. La Vodafone, sistemul taxeaza individual pe intervale orare, la Orange doar la final.

#26
DramuletZ

DramuletZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 30.03.2006
la vodafone se taxeaza cumva ?

#27
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
Orange e singurul care taxeaza.

#28
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 04.10.2005

View Postaris86, on 22 aprilie 2020 - 09:29, said:

Este exact ca si la traficul de net, happy night. Deschizi conexiunea de net înainte de ora 0:00 esti taxat toata noaptea cu traficul efectuat. Închizi sesiunea dupa ora 7:00, la fel. La Vodafone, sistemul taxeaza individual pe intervale orare, la Orange doar la final.
Dar daca deschizi sesiunea inainte de 7 dimineata? 😃

#29
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostAlexEn, on 22 aprilie 2020 - 07:11, said:

Din nou intreb: ce articol din ce lege se incalca?
Codul Consumului in primul rand.
Ceea ce a vrut sa spuna initiatorul prin 'ilegal' e ca el a avut o conversatie simpla cu un interlocutor timp de 10 minute. Dupa cele 10 minute a adaugat o a treia persoana in conversatie, moment in care s-a produs taxarea cu tarif de conferinta pentru toate cele 11 minute. Ti se pare normal? E legal sa taxezi un serviciu neprestat? Daca e cumva un bug in sisteme, ai semnalat treaba asta la tehnic ? De ce toate erorile astea in sisteme sunt tot timpul numai in defavoarea clientului?

Edited by Inginerul_, 22 April 2020 - 17:56.


#30
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 13.01.2013
e vina voastra ca o folositi, daca orange n ar incasa 1 cent pe luna din ea si ar baga o in dos !

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca toate se întâmplă in defavoarea clientului pentru ca noi ca si consumatori nu intreprindem actiuni colective atunci cand se întâmplă ceva nasol...

De exemplu când a fost cazuta reteaua, sau cand sunt mariri, sau pentru tarifele aberante in roaming (chiar si cu fratii nostri cu care suntem gard in gard) sa fi pierdut un 20-25% din abonati altfel ar fi stat treaba...

#32
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
Acțiunea colectivă se poate materializa prin găsirea unor alternative de la alte companii care oferă aceste servicii fără costuri suplimentare.
Dacă există abuz înțeleg taxarea.Altfel,e doar o idee de "a-i arde pe fraieri" cu niște tarife de vorbești singur după ce ai folosit redirecționare sau conferința. 😁

Edited by clader, 22 April 2020 - 19:32.


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View Postxperia_ray, on 22 aprilie 2020 - 18:55, said:

e vina voastra ca o folositi, daca orange n ar incasa 1 cent pe luna din ea si ar baga o in dos !
Pai cine a stiut ca te suprataxeaza? Mai ales ca te taxeaza si pe ceva ce n ai consumat...

View PostAlexEn, on 21 aprilie 2020 - 19:24, said:

Te rog nu insista cu ilegalitatea. Daca vrei sa continui pe ideea aceasta vino cu articolele din lege care sunt incalcate.

Mai ai si altceva de adaugat sau s-a epuizat subiectul?
Te deranjeaza ca ii fac borfasi pe cei de la orange? Ti se pare normal sa te taxeze pe ceva ce n ai consumat??
Bun sa zic ca sunt eu prost si n am citit 70 de pagini de contract, si am inteles ca la ei se taxeaza conferinta, dar intreb din nou, e normal sa ma taxeze si pe ce nu am consumat??

Orange helper nu intervine pentru ca stie ca practica lor mai de borfasi e cam de rusinica si cam am dreptate ce spun.
In mod normal cu un avocat bun se poate castiga aceasta smecherie facuta de orange pentru ca nu e normal sa te puna sa platesti ceva ce n ai cosnumat...dar asta implica alte cheltuieli de judecat....

View PostInginerul_, on 22 aprilie 2020 - 17:55, said:


Codul Consumului in primul rand.
Ceea ce a vrut sa spuna initiatorul prin 'ilegal' e ca el a avut o conversatie simpla cu un interlocutor timp de 10 minute. Dupa cele 10 minute a adaugat o a treia persoana in conversatie, moment in care s-a produs taxarea cu tarif de conferinta pentru toate cele 11 minute. Ti se pare normal? E legal sa taxezi un serviciu neprestat? Daca e cumva un bug in sisteme, ai semnalat treaba asta la tehnic ? De ce toate erorile astea in sisteme sunt tot timpul numai in defavoarea clientului?
Singura explicatie a celor de la orange a fost ca poate a facut altcineva conferinta cu tel....probabil cel cu care am vorbit habar nu avea...
Asta e, bine ca nu mi am luat o cu o suma mare, problema e ca se aduna, azi de la mine maine de la altu care poate il arde mai rau...

Edited by alin62, 22 April 2020 - 21:34.


#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalin62, on 22 aprilie 2020 - 21:38, said:

Te deranjeaza ca ii fac borfasi pe cei de la orange? Ti se pare normal sa te taxeze pe ceva ce n ai consumat??
Bun sa zic ca sunt eu prost si n am citit 70 de pagini de contract, si am inteles ca la ei se taxeaza conferinta, dar intreb din nou, e normal sa ma taxeze si pe ce nu am consumat??

Faci confuzie intre legalitate si limitari tehnice.
Te-am rugat sa nu insisti cu aspectul referitor la legalitate daca nu il poti sustine concret. Continuarea discutiei la modul 'sunt borfasi' nu poate duce decat la flame.
Putem sa ne mutam pe aria juridica daca vrei sa dezvolti subiectul. Atata tot.

#35
designforchange

designforchange

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.09.2017
devierile Orange to Orange sunt gratuite sau se taxează?

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,051
  • Înscris: 20.06.2009
Gratuite, doar cele către alte rețele sînt pe bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate