Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Orange - conferinta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Atentie cand faceti conferinta cu mai multe persoane, daca incepeti o convorbire simpla cu o persoana si peste ceva timp mai adaugati pe cineva, orange o sa va taxeze intreaga conversatie ca fiind conferinta, adica daca vorbiti 10 min cu o persoana si pentru 1 min mai introduceti inca o persoana, veti fi taxati cu 11 min de conferinta!!! Legal sau nu, orange face asta! 




#2
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,364
  • Înscris: 05.09.2005
Stiam. Asa am patit eu in octombrie. Mi-a venit de plata 150 lei

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Eu nu stiam si mi am luat o, cu toate ca in mod normal cam suna a frauda, tu client faci conferinta 1 min (exemplul de sus) nu 11, deci esti taxat fraudulos inca 10 min.
In cazul meu am avut "noroc" m au pacalit doar cu vreo 2,3 euro.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca la Orange criza a inceput deja. :)

#5
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ce scrie in contract abonament ?!

Oricum: În perioada 30 martie – 30 aprilie 2020, clienții Orange PostPaid vor putea efectua apeluri tip conferință la nivel național, fără să fie taxați, indiferent de rețeaua participanților și nici nu li se vă consuma din resursele incluse.
https://www.orange.r...ptiuni-de-apel/

Jos de tot la intrebari costuri: Orice apel prin care se inițiază o conferință, precum și cel/cele care sunt incluse în conferință, se consideră ca fiind în întregime apel de tip conferință, indiferent de durata acesteia
Deci e destul de clar, nu ?!

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt alternative. Whatsapp de exemplu.
Voi va intelegeti intr-o conferinta daca sunt mai mult de 4? Tot timpul vor fi vreo 3 care vorbesc simultan.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Se taxeaza apelul la sfarsit, cand inchizi, si nu la inceput. Din acest motiv se taxeaza tot ca conferinta.

View Postalin62, on 21 aprilie 2020 - 13:43, said:

Legal sau nu, orange face asta!

Acestea sunt conditiile de furnizare si utilizare serviciu. Cata vreme sunt scrise clar informatiile nu este nimic ilegal.

#8
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View Postdorin_2k, on 21 aprilie 2020 - 14:44, said:

Sunt alternative. Whatsapp de exemplu.
Voi va intelegeti intr-o conferinta daca sunt mai mult de 4? Tot timpul vor fi vreo 3 care vorbesc simultan.
Tu esti mai batran, am făcut conferințe si cu 15 persoane

#9
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2020 - 13:50, said:

Se pare ca la Orange criza a inceput deja. Posted Image
am abonament la ei de 2 ani de zile. mi-au zis de cand am semnat actele ca daca eu initiez o conferinta se taxeaza. daca altcineva initiaza o conferinta si ma adauga nu sunt taxat. doar daca o initiez eu.

#10
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Numai Tiriac isi permite conferinta pe orange.

#11
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostAlexEn, on 21 aprilie 2020 - 14:52, said:

Se taxeaza apelul la sfarsit, cand inchizi, si nu la inceput. Din acest motiv se taxeaza tot ca conferinta.

Cel de la orange nu mi a zis nimic de asa ceva, doar ca poate mi a luat cineva telefonu si a facut conferinta... in timp ce eu eram in masina cu telefonul la mine...poate zana maseluta? Ce sa mai, profesionalism total la orange...



Acestea sunt conditiile de furnizare si utilizare serviciu. Cata vreme sunt scrise clar informatiile nu este nimic ilegal.
Legal si normal era sa te taxeze pe ce ai consumat, nu pe ce nu ai consumat, ca ei fac ilegalitati in contract nu inseamna ca e normal, ci ca se pot face ilegalitati legal, bineinteles de cei mari nu de prostime.

Edited by alin62, 21 April 2020 - 16:03.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Din nou, care este ilegalitatea?
Cauta-ti contractul si o o sa vezi ca iti scrie acolo modalitatea de taxare conferinta.

#13
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,364
  • Înscris: 05.09.2005
Nu este. E doar neatentie :) Nu am citit, si am fost bun de plata. De aceea e bine sa citesti macar cele esentiale intr-un contract.. ca altfel e nasol

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Neatentie la o ilegalitate legala, in mod normal nu se plateste ceva ce nu ai consumat, dar cum orange mai vor sa ciuguleasca si ei cate ceva fac aceste "masuratori" proprii, in care o conferinta de 2 min poate avea 20 min chiar daca  conferinta propriu zisa a durat doar 2 min...e legal si normal? Nu prea, e la limita legii pentru ca e o ilegalitate bagata in contract sa platesti ceva ce nu ai consumat.

#15
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,364
  • Înscris: 05.09.2005
Cand ai semnat contractul, clar ai fost de acord cu ce scrie acolo. Si eu mi-am luat peste cocoasa, dar aia e, imi asum

#16
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Da, stiam ca orange taxeaza.... La vodafone e gratis daca faci conferinta, parca si telekom la fel...

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postsnapydj, on 21 aprilie 2020 - 18:36, said:

Da, stiam ca orange taxeaza.... La vodafone e gratis daca faci conferinta, parca si telekom la fel...
Orange nu doar ca taxeaza cat ai facut conferinta, ci te taxeaza si bonus daca ai avut inainte sau/si dupa o conversatie normala in doi si nu ai inchis apelul...

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Ai scris deja asta in primul post.

View Postalin62, on 21 aprilie 2020 - 18:16, said:

Neatentie la o ilegalitate legala, in mod normal nu se plateste ceva ce nu ai consumat, dar cum orange mai vor sa ciuguleasca si ei cate ceva fac aceste "masuratori" proprii, in care o conferinta de 2 min poate avea 20 min chiar daca  conferinta propriu zisa a durat doar 2 min...e legal si normal? Nu prea, e la limita legii pentru ca e o ilegalitate bagata in contract sa platesti ceva ce nu ai consumat.

Te rog nu insista cu ilegalitatea. Daca vrei sa continui pe ideea aceasta vino cu articolele din lege care sunt incalcate.

Mai ai si altceva de adaugat sau s-a epuizat subiectul?

Edited by AlexEn, 21 April 2020 - 19:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate