Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Amenajare ''mini - iaz '' - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 01.03.2016

 qwertysecret, on 06 aprilie 2021 - 14:38, said:

in conditiile de mai sus tu cum ai proceda? Ai merge exclusiv pe bio-eco zambila, macar pentru inceput si, in cazul in care situatia se impute ai introduce si o pompa cu filtrare?
Eu personal nu am luat niciodată în calcul pompa de filtrare, am mers pe zambile și pe o populare cu densitate optima. Am avut la început și cteno și biban și chiar și roșioară se prasise. Acum am doar crap galițian și crap romanesc și încerc pe cat posibil sa elimin și carasul.

#74
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021
La varianta canibalizarii m-am gandit si eu, cat despre toxicitatea apei nu prea vad ce probleme ar fi atat timp cat in doi ani mi-au murit doar trei pesti, lucru pe care il pun si pe seama faptului ca nefiind un as al pescuitului, avand exemplare mari si pescuind numai la undita am ratat multe capturi si am rupt multe scule.
Voi vedea in primavara aceasta daca voi avea puiet, daca nu, voi "planta" si 2-3 rapitori.
Incepand de luni le voi da din nou mancare, am observat ca in ciuda vremii schimbatoare de aici din sud a inceput sa traga bine la porumb bonduelle.

Am camere de supraveghere pe lac si am observat ca dimineata novacul si tenul au confundat "Balta piratilor" in fantana de la Bellagio, poate rateaza aterizarea si se parcheaza pe maluri Posted Image Posted Image Posted Image

#75
Adi2002

Adi2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2019

 Vulpoiul-Jhon, on 07 aprilie 2021 - 16:57, said:

Eu personal nu am luat niciodată în calcul pompa de filtrare, am mers pe zambile și pe o populare cu densitate optima. Am avut la început și cteno și biban și chiar și roșioară se prasise. Acum am doar crap galițian și crap romanesc și încerc pe cat posibil sa elimin și carasul.
De ce sa elimini carasul? Te intreba ca vreau sa bag cateva exemplare. Momentan am doar crap. Mai ai si ceva fitofag, dar putin, un biban, un clean si ceva raci. Aaa, si broaste!! Apropo, cum pot scapa de broaste?

#76
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 01.03.2016

 Adi2002, on 08 aprilie 2021 - 13:33, said:

De ce sa elimini carasul?  Apropo, cum pot scapa de broaste?
1. Carasul mănâncă din porția crapului și e neproductiv. Puține exemplare trec de 500 grame.
2. Vara fac pescuit la broasca. Pun floricica de ochiul boului intr-un ac și imediat îndoaie lanseta. Vezi foto in urma.

#77
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Buna!

Ce site-uri recomandati pentru achizitionarea plantelor de iaz? Ma intereseaza doar Lobelia Queen Victoria si mi se pare aproape imposibil de gasit.
Este in stoc pe un site din Ungaria (fish-farm) care livreaza rapid prin fan courier in Romania, dar au review-uri negative pe partea de ambalare. Daca ati comandat de pe acest site, as fii interesata de mai multe detalii.

Multumesc!

#78
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu am comandat și am primit pești vii, lin ornamental și sturioni albi și nu au fost probleme.

#79
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Mersi!
Am vazut ca pe partea de livrare pesti stau bine. :)
Nu prea sunt convinsa de livrarea plantelor, mai ales ca nu sunt nici aproape de ei.

#80
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021
Va salut,
Proiectul pe care l-am demarat acum 4 ani se pare ca are niste hibe.
In ciuda faptului ca am intarit toate malurile cu peste 300 de trunchi de copac, apa a sapat adand in marginea iazului producandu-mi o surpare pe o anumita zona si o colmatare puternica a lacului.
Tinand cont ca acest iaz este alimentat doar de panza freatica, iar 2022, cel putin in sudul tarii a fost un an extrem de secetos, plus acea colmatare puternica de care v-am spus,am luat decizia de a reface in totalitate acest proiect desi costurile par a fi foarte ridicate la o prima evaluare.

Din ceea ce stiu am la ora actuala aproximativ 1000 kg de peste, drept urmare am cumparat trei bazine de 1000 de litri si trei pompe profesionale pentru a asigura o oxigenare corespunzatoare.
Voi muta cele trei bazine intr-o locatie inchisa unde voi asigura pe durata urmatoarelor 2 luni (februarie si martie) o temperatura de minim 10 grade.

Apoi, dupe ce scot apa si peste din bazin, urmeaza cea mai grea operatiune, scoaterea namolului din lac, in aceste conditii am o intrebare pentru voi toti :
Exista posibilitatea de a cumpara/inchiria o pompa de mare putere (gen cele pentru beton) pentru a extrage namolul din lac ? Mentionez ca nu pot apela la alte utilaje deoarece nu avem cale de acces catre lac (0.8-1m) .
Apoi am achizitionat plasa bordurata, teava galvanizata, sufa si un arsenal de obiecte de prindere cu care voi creea panouri de 60 cm (2X30cm) pe care ulterior le voi umple cu piatra pentru a bloca eventuale alte daaune creeate de eroziunea apei.

Orice sfat este bine venit, dar rapid ca de la 1 februarie incepe santierul.Posted Image

#81
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Poate vin niste idei de aici: https://forum.softpe...6#entry29712261

#82
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021

View Posttil, on 01 februarie 2023 - 12:53, said:

Poate vin niste idei de aici: https://forum.softpe...6#entry29712261

Multumesc prietene.
Din pacate nu am alta solutie decat sa incep prin scoaterea apei cu pompa, mutarea pestelui in bazine, taluzarea malurilor, scoaterea malalui la galeata (munca de ocnas) apoi securizarea malurilor cu acele panouri de plasa bordurata incarcate cu piatra.
Daca nu survin alte probleme, la 1 mai termin lucrarea :D
Voi reveni cu cateva poze.

#83
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Lasa pompele si galetile deoparte, asigura malurile si oxigeneaza la maxim iazul anul asta si vei scapa de mal aproape in totalitate...se va transforma in carne Posted Image

#84
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021
Fratilor e cam gata cu lucrarea, va pun in finalul acestei postari cateva fotografii before/after.
Repet pentru toata lumea, nu sunt inginer, constructor, acvaculturist nici macar mare pescar nu am pretentii de a fi.
Totul a plecat dintr-o nebunie de a mea, nebunie ce m-a costat de la constructie pana acum, estimez pretul unui apartament cu doua camere in Cosmopolis (n-am alt exemplu).
Am inceput lucrarea la 1 februarie si iata-ma ca sunt gata acum in prag de ziua pacalelilor.
Prima operatiune a fost de evacuare a agregatelor provenite din erodarea malurilor ce puneau presiune mare pe trunchii de salcam ce aveau rol de protejare a malurilor. Apoi am continuat cu golirea lacului pentru ca aici sa am o mare surpriza, nu am gasit nici macar 20% din cantitatea de peste pe care am introdus-o in timp. Nu mai pun cat s-a inmultit si cele cateva tone de spartura de porumb ce ar fi trebuit sa se regaseasca partial in greutatea pestelui. O alta surpriza neplacuta a fost faptul ca nu am gasit nici un rac, desi am introdus peste 300 de bucati, ma gandesc ca este posibil sa fi disparut datorita tratamentului de prevenire a virmelui ancora cu JBL. Dar chiar sa se fi topit tot ? Cine naiba m-ar fi braconat de crustacee ?
Am trecut si peste asta, n-am gasit tot pestele in balta in schimb bomba !..... peste jumatate de metru de namol....jur ca era de Techirghiol. De aici a inceput distractia, am scos aproximativ 30 metri cubi de namol la galeata, pe care l-am depozitat pe un teren de tenis unde am construit din panouri un gen de ....piscina pe care am umplut-o full. De aici alta distractie dupa 3 saptamani, transporta si incarca, tot manual,  in utilaje pentru evacuare. Am distrus 6 roabe...duca-se !
Am scos trunchiurile de copac, am taluzat malurile, am facut cateva gropane serioase la fundul lacului, unde adancimea apei este acum de aproximativ 3 metri.
Dupa aceasta etapa am inceput partea de constructii, pe toate malurile am facut panouri din plasa bordurata zincata, pe care le-am sustinut cu teava zincata, tevi ce la randul lor sunt ancorate in beton, in fundatiile gardului ce imprejmuieste lacul. Intre malurile taluzate si panouri am pus o folie speciala pentru a preveni trecerea pamantului in panouri si de aici in lac.
Am umplut aceste panouri cu piatra sparta de granit din CFR, nu mai putin de 45 de tone aduse tocmai de la Constanta.
Apoi am refacut toate finisarile, sistemul de irigat, am schimbat pozitia camerelor de supraveghere ce erau opturate de cresterea bambusului, am pus 3 pompe puternice pentru oxigenarea apei si cel mai important am cumparat 700 kg de peste.
In acest 700 de kg, prietenul ce m-a aprovizionat m-a pacalit sa cumpar si 90 kg de fitofag, aproximativ la 800-1000 g/bucata.
Fratilor m-a zapacit, am impresia sa sunt la circ, sare in dispare, cateodata direct de mal, dar pana la urma se repatrieaza in lac.
Am cumparat 200 kg de crap in jur de 700g/bucata si 100 de bucati intre 2,5kg si 4,5kg de crap.
Vroiam si caras, nu mult, dar doar bucati de peste 1,5 kg, am om promisiune de la Braila pentru luna viitoare.
De test am bagat si doi sturioni, unul de 2,5 kg si un monstru de 13 kg, care cred ca s-a aclimatizat dupa aproximativ 10 zile de mutat in noul habitaclu. Monstru mai iese cateodata la suprafata si face cate o tura de bazin.
Concluzie, nu faceti ca mine, in primul rand informati-va corect in ceea ce priveste constructia unui lac (retineti, al meu este pe nivelul de panza freatica, nu cu membrana) apoi trebuie sa fiti constienti de cheltuielile de intretinere. Eu am facut multe greseli, sper sa fi remediat mare parte din ele, pentru ca altfel daca peste 3-4 ani trebuie sa o iau de la capat nu cred ca mai am rabdarea, banii, puterea sa mai pot repeta lucrarile din acest an.
Mai jos cateva fotografii cu Balta Piratilor versiunea 2.0
https://imgur.com/a2khjJ5
https://imgur.com/9gwO3wy
https://imgur.com/UZ1TvJd
https://imgur.com/DFkrTVb
https://imgur.com/pCho8zy
https://imgur.com/hA6Wzwp
https://imgur.com/3k6kaRe
===============================
https://imgur.com/R0wUdIT
https://imgur.com/LIMx7uo
https://imgur.com/zbGoF36
https://imgur.com/32x9FsD
https://imgur.com/9XbxYcB

#85
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Chiar ma intrebam de unde ai facut rost de crocodil. La prima vedere asa mi-a parut sturionul tau
Succes! Meriti dupa atata munca si cheltuiala
Candva am cochetat si eu cu ideea unui iaz pe teren dar sunt mult prea delasator ca sa o fi dus la capat

Edited by validoe, 30 March 2023 - 12:37.


#86
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021

View Postvalidoe, on 30 martie 2023 - 12:36, said:

Chiar ma intrebam de unde ai facut rost de crocodil. La prima vedere asa mi-a parut sturionul tau
Succes! Meriti dupa atata munca si cheltuiala
Candva am cochetat si eu cu ideea unui iaz pe teren dar sunt mult prea delasator ca sa o fi dus la capat

Apropo de cocodil, azi am terminat cu popularea, mi-au venit inca 18 bucati de crap intre 4-5 kg.
Nu mai bag nimic, doar 2-3 sturioni ce o sa-mi vina in acest weekend.
Deja cred ca putin peste 800 de kg de peste este cam mult pentru iazul meu.


Inchei acest topic cu sfatul meu, inainte de a demara un astfel de proiect incercati sa va documentati, cititi cat mai mult, eventual vedeti live un proiect asemanator. Din punctul meu de vedere nu crearea unui astfel de iaz este problema ci intretinerea lui.
Nu sunt un profesionist, dar daca aveti nevoie vreodata de o parere din partea mea va stau la dispozitie.

#87
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Fascinant parcursul.
Mi se pare ft mult peste bagat pt o balta atat de mica. La liber ai o productivitate de 600-800kg la ha. Semi-intensiv ajungi la 2000-2500kg.
La 800kg de peste, trebuie de acum pana in Septembrie sa furajezi cam 25-30kg pe zi.

#88
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021

View Postsavantu, on 31 mai 2023 - 08:13, said:

Fascinant parcursul.
Mi se pare ft mult peste bagat pt o balta atat de mica. La liber ai o productivitate de 600-800kg la ha. Semi-intensiv ajungi la 2000-2500kg.
La 800kg de peste, trebuie de acum pana in Septembrie sa furajezi cam 25-30kg pe zi.

Ce sa spun, ai dreptate, toti cei ce cunosc fenomenul mi-au spus acelasi lucru, la aproximativ 150.000 mc de apa, este foarte mult 800 kg.
Drept urmare i-am lasat pe toti cei ce au pescuit sa retina capturile, am scos mare parte din fitofag, cred ca mai am undeva la 500 kg de peste, dar tot nu renunt sa adaug in viitor cel putin 100-150 kg caras mare, adica intre 0.8-1.5 kg/bucata.
Satisfactia mea este ca am mortalitate 0, pestii nu au probleme, doar ca sunt prea figuranti si trag foarte greu la undita.

Mi-a recomandat cineva sa renunt la spartura de porumb, doarece nu stiu cat consuma pestele si astfel aceasta fermenteaza la fundul baltii si imi genereaza probleme din punctul de vedere al calitatii apei. Aceeasi persoana mi-a recomandat furaj extrudat de la aqua vital swim.
Ce parere aveti ?

#89
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Hranirea nu se face aruncand pe fund mancarea, acolo o buna parte putrezeste si viciaza apa.
Ar trebui sa ai mese de hranire,2-3, de pe mal la 4-5m inauntru, mese gen 2x2m, de lemn aflate la 80cm sub apa. Gen mini-ponton, o palanca sigura si masa in capat  cu bidon in mijloc sau stalpi de marcaj la colturi afara din apa.
Acolo pui hrana dimineata si dupa 6h  verifici cu o lopata cum s-a consumat, daca mai ajustezi sau nu doza.
Spartura porumb, grau, srot floare sunt ft bune pt pesti si nu trebuie tratati la 3* Michelin. Le umezesti de pe o zi pe alta si pui echilibrat  norma de hrana / nr mese. Cand ai apa la peste 25C nu mai furajezi. Ce mai ajuta, gunoi de grajd, bine fermentat, daca ti-e accesibil, pui 1-2t pe an, movila langa mal, sa iasa doar varful 20-30cm din apa.

Cum nu ai flux de apa de reimprospatare, la cantitate mare de pesti, va trebui sa aerezi apa, cand treci de 22-23C. Opinia mea ar fi pompa submersibila 1" sa scoata apa de la fund si o arunca 1-2m pt aerare. O pui cu temporizator electric, orele critice sunt 4-6am si 4-6pm, la prima ai minim de oxigen, la a doua maxim temp apa. Atunci pompa trebuie sa mearga.

Edited by savantu, 07 June 2023 - 17:10.


#90
Balta_Piratilor

Balta_Piratilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2021

View Postsavantu, on 07 iunie 2023 - 17:01, said:

Hranirea nu se face aruncand pe fund mancarea, acolo o buna parte putrezeste si viciaza apa.
Ar trebui sa ai mese de hranire,2-3, de pe mal la 4-5m inauntru, mese gen 2x2m, de lemn aflate la 80cm sub apa. Gen mini-ponton, o palanca sigura si masa in capat  cu bidon in mijloc sau stalpi de marcaj la colturi afara din apa.
Acolo pui hrana dimineata si dupa 6h  verifici cu o lopata cum s-a consumat, daca mai ajustezi sau nu doza.
Spartura porumb, grau, srot floare sunt ft bune pt pesti si nu trebuie tratati la 3* Michelin. Le umezesti de pe o zi pe alta si pui echilibrat  norma de hrana / nr mese. Cand ai apa la peste 25C nu mai furajezi. Ce mai ajuta, gunoi de grajd, bine fermentat, daca ti-e accesibil, pui 1-2t pe an, movila langa mal, sa iasa doar varful 20-30cm din apa.

Cum nu ai flux de apa de reimprospatare, la cantitate mare de pesti, va trebui sa aerezi apa, cand treci de 22-23C. Opinia mea ar fi pompa submersibila 1" sa scoata apa de la fund si o arunca 1-2m pt aerare. O pui cu temporizator electric, orele critice sunt 4-6am si 4-6pm, la prima ai minim de oxigen, la a doua maxim temp apa. Atunci pompa trebuie sa mearga.

Belea mare cu pestii astia :D

Cat priveste aerarea sper ca ea sa fie facuta corespunzator deoarece am citit ca este un factor important in ceea ce priveste stabilitatea iazului.
La ora actuala am o cascada, o pompa submersibila pentru ape murdare(nu stiu dimensiuea exacta, este de dimensiuni destul de mari, am luat-o din Dedeman si nu a fost ieftina) plus trei pompe de aer (AquaForte Pump Set V60) despre care am inteles ca nu ar ajuta foarte mult la oxigenare).
Cand ajung acasa voi face o fotografie.

Daca este vorba de mancare, ai perfecta dreptate in ceea ce spui, dar sincer la ce program de munca am eu, abia am timp sa le arunc ceva de mancare seara cand termin cu job-urile.
Iar ai dreptate in ceea ce priveste putrezirea mancarii, am lacul din 2019, iar timp de aproape 4 ani i-am hranit numai "eco", partea buna a fost ca peste avea o culoare aurie senzationala si acele putine exemplare pe care le-am preparat aveau 0 grasime si o carne rosie ca si crapul salbatic.
Minusurile erau cele spuse de tine, nu aveam control asupra cantitatii de mancare ce ramanea neconsumata, aceasta fermenta, iesea la suprafata si trebuia sa curat iazul cu regularitate. Nu mai vorbesc de problemele legate de calitatea apei.
O alta problema era faptul ca mancarea fiind la fundul lacului, crapul tulbura foarte tare apa, aceasta avand o cromatica inestetica.

Vreau sa te mai intreb ceva, tot sistemul meu de aerare merge non-stop, exista vreun risc de hiperoxigenare a lacului ?
Ce parere ai despre mancarea de la aqua vital swim ? este o forma de hranire intensiva ? ce riscuri prezinta ?
La prima vedere este ideala pentru mine, mancarea pluteste, vad cand se termina, dar imi este teama sa nu transform pestii in crapii de la Metro, cei plini de grasime.

Thanks for all.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate