Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenajare ''mini - iaz '' - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005
@black66

Deci captarea acelui parau este in zone ilegala.

Ghicesc ca poti sa faci o mica captare cu o teava de plastic si ceva filtre sa nu iti intre pietre sau alte obiecte sa blocheze pompa.
Apoi,pompa poate fi montata sa arunce apa la mijloc sau sa o arunce undeva in partea opusa iesirii.

Acea iesire poate fi facuta la sub nivel de alta teava ascunsa in pamanat sau un mic curs de apa,instalata o mica sita sau filtru sa nu permita pestilor sa iasa in jos spre parau.

Spun astea ca banuiesc nu poti sa te bazezi pe gravitate sa aduca apa inauntru si apoi sa o dea fara.

Face sens ?

#20
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Principiul vaselor comunicante se aplica daca are diferente de nivel intre partea de unde capteaza apa din parau si partea unde este iesirea. Se poate face cu tuburi de 60 cmm diam. bagate in pamant si tocmai suprainaltarea malurilor il ajuta. Nu stiu cum este planimetria terenului.
Altfel va fi nevoie de pompa care sa bage apa , eliminarea facandu.se in mod natural .



#21
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Cu siguranta ma pot baza pe principiul vaselor comunicante macar pentru umplere . .
Pt evacuare ...probabil ca o pompa de 1-2 ori pe luna si aia e ....
Cel mult sa las o pompa care sa ''balboteze'' apa undeva si aia e .
Daca o sa constat ca necesita mai mult timp decat pot eu acorda ....ma opresc si aia e ....asteptam ''pensionarea''  :))))...ma repet ...nu locuieste nimeni acolo zi de zi , si nici vecini destoinici nu am ...ghinion

#22
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Trebuie sa vezi care este nivelul panzei freatice acum ca e seceta. De acolo cobori treptat de la 20 cm la 1.7mt. Considera ca te vei mai ridica inca cel putin 50 cm cu ceea ce scoti din groapa. Asta ar fi minimul de apa pe care sa.l detina iazul.

Pt umplere ideal ar fi sa o faci prin panza freatica spuneai ca apa e in fata.

Nu poti folosi o pompa care sa bage in permanenta apa din parau in iaz ca o sa te coste curentul enorm.


In perioade ploioase va creste cu siguranta.
Trebuie sa ai grija si la cum protejezi malurile , cu piatra, structura fixa din gabioane, terasata la 45 de grade si cu plasa antieroziune etc. Sa nu crezi ca daca faci o groapa va ramane fix asa mult timp  apa lucreaza in detrimentul solului.

#23
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu zic sa faci iazul cât de mare se poate, cu cât e mai mare cu atât se creează un microclimat natural și nu ai nevoie nici de hrănirii și nici de pompe. Dacă ai apă curentă din raul acela eu zic sa o folosesti. E aur curat. Fa un șanț pentru intrare si altul pentru iesire și nu o să ai probleme cu oxigenarea si hrană. Dacă apă curge și iarna atunci iazul nu îngheață. Adâncimea fa-o în partea cu ieșirea apei la 3 metri și în rest poți face în trepte. Dacă în șanțul ce aduce apă în iaz pui pietre atunci apă o să se filtreze și oxigeneze natural.

Colegi cum pun o poza?

Edited by keciu, 22 April 2020 - 18:32.


#24
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 keciu, on 22 aprilie 2020 - 18:34, said:

Adâncimea fa-o în partea cu ieșirea apei la 3 metri și în rest poți face în trepte. Dacă în șanțul ce aduce apă în iaz pui pietre atunci apă o să se filtreze și oxigeneze natural.


Notat ...la asta nu ma gandisem . Multzam  :)

Sant nu am cum sa fac ...tre sa bag 2 tevi -tur/retur

#25
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Merge și cu țevi dacă intra apă permanent nu sunt probleme. Încearcă să faci tot natural că se întreține cu costuri 0. Eu am facut u iaz de 20 M PE 10 m si nu am probleme, apă îmi vine dintr-un puț forat la.16 m

#26
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 01.03.2016
După cum spune si colegul keciu si eu confirm că al meu cu 16/8m cu 2m adâncime nu are nevoie de mentenantă. Nu spargi gheata iarna si nici nu trebuie să stai sa-i hranesti. Eu am crap si le dau porumb la 2 saptămâni, tu cu caras dacă le duci o mămăligă pe lună e ok. Dacă te complici cu pompe eu spun să stai cuminte, că nu face carasul cât curentul. Dacă poti folosi apa din pârâu nu o să ai probleme nici cu înghetul nici cu mătasea broastei(pentru asta e o solutie, 2-3 hipo)

#27
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 Black66, on 22 aprilie 2020 - 18:28, said:

Trebuie sa vezi care este nivelul panzei freatice acum ca e seceta. De acolo cobori treptat de la 20 cm la 1.7mt. Considera ca te vei mai ridica inca cel putin 50 cm cu ceea ce scoti din groapa. Asta ar fi minimul de apa pe care sa.l detina iazul.

Pt umplere ideal ar fi sa o faci prin panza freatica spuneai ca apa e in fata.



Am incercat acu cativa ani sa fac o groapa pt fosa ...si la 50 cm mustea pamantul ....am astupat-o .....
La 50 cm ...deja sunt sub nivelul canalului care trece pe langa mine
Trebuie testat , dar presupun ca la 2.5 m adancime + inca un sant pe mijloc de 30-40 cm acopar nevoile unuiei baltoace decente  :)
Cred ca o sa am nevoie doar de evacuare cu pompa , din an in paste , pentru reimprospatarea apei .
Intai  sa vad unde depozitez pamantul scos , si in fct de solutii , o sa sap pe o lungime de 6-12 m , si latime de 3-6 m .
Spre sf lunii ajung iarasi acolo si o sa fac niste pozne ...poate aveti si alte idei .

#28
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Pamantul scos il asezi circular pe langa groapa, ceva mai inalt, nu stii cand iti vine sa o acoperi, e mai usor sa-l impingi in groapa decat sa-l aduci din alta parte.

#29
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Salutare .
Amu is aici la locul ''faptei''
Ma intriga ceva :  A plouat odios de mult in interval extrem de scurt...si totusi ...nici urma de apa baltita pe la mine prin curte .
Exista sansa sa nu tina apa deloc ...adica sa fiu nevoit sa folosesc folie ?
Cum as putea sa testez daca ''tine '' apa sau nu fara sa ma apuc de excavat ,  ? .
Saptamana asta termin  garajul ...si apoi o sa pot sa iau mai in serios acesta nebunie denumita ''iaz'' .😁

#30
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 GeorgicaPopescuIoan, on 04 mai 2020 - 23:07, said:

Salutare .
Amu is aici la locul ''faptei''
Ma intriga ceva :  A plouat odios de mult in interval extrem de scurt...si totusi ...nici urma de apa baltita pe la mine prin curte.
Când și cât a plouat ultima dată?!
E seceta cruntă de aproape un an în toată țara...

#31
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Ieri si alaltaieri a plouat absolut nonstop , cu reprize de grindina si in cantitati enorme ca si cum ar fi fost ploi torentiale de vara .
Ce a fost in bucale a fost joaca de copii 😬

#32
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016
Bună ziua! Am nevoie de un sfat - Tata s-a apucat de capul lui să facă un bazin de beton de 6 m X 10 m și acum vrea să-l hidroizolez ca să facă un heleșteu.
Are cineva experiență cu o astfel de construcție și apoi de implementare a unei crescătorii de pește?
Cu ce să hidroizoleze să nu-i mai fugă apa? După ce hidroizolează poate să umple bazinul cu apă din râu (avem un râu în apropiere doar că mai jos ca nivel de curtea lui).
Apoi, ce pești pot fi crescuți? Mai aveți și alte sfaturi.
Scuze, nu cunosc domeniul deloc iar el nu stă pe internet deloc și nu știe unde să se interesez. Are aproape 70 de ani și ăsta-i cam ultimul lui proiect mai serios - visează să mănânce pește din heleșteul lui -  și aș vrea să-l ajut să nu bage bani aiurea.
Mulțumesc!

#33
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmariusnedelcu2016, on 14 iulie 2020 - 09:25, said:

Cu ce să hidroizoleze să nu-i mai fugă apa?
Cea mai bună solutie de hidroizolatie pentru iazuri e EPDM-ul, dar e scump. Eu am mers pe altă solutie mai ieftină. Am pus folie solară, am umplut cu apă și după ce peretii de pământ s-au tasat bine am scos apa si peste folie am aplicat piatră, gresie rămasă de la casă cu ciment in strat de 5-10 cm. Am băgat crap de Nucet si nu e nevoie să completez cu apă decât vara de 2-3 ori că se mai evaporă. Neapărat să găsesti zambile de apă pentru curățarea apei. Pe margine am pus iriși de Dunăre si o specie de lobelia de apă.
Apa de râu  e mult mai bună decât apa de fântână care e oxigenată si repede face mătasea broastei.

#34
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut baieti si la multi ani pe 2021 !Am si eu nevoie de niste sfaturi si vad ca aici sunt persoane care se pricep, poate ma ajutati si pe mine.Am in curte o zona unde panza este la suprafata si m-am gandit sa fac un mini-iaz . Terenul este cu diferenta de nivel.In trecut in partea de sus a fost un izvor pe care acum doua luni l-am facut 1.5x4 in idèea de a avea o sursa de apa proaspata pentru iaz si intradevar pe sant curge ca la robinet sa zicem.Iazul il voi face la 15m distanta cu dimensiunea 15x9 iar adancimea apei sa fie de la 1.2-2m.Problema este ca in trecut am avut cativa carasei aruncati in izvorul vechi si cand i-am scos matreata se lipise de ei si ii manca la propriu de vii, precizez ca dupa ce am marit izvorul la doua luni deja e plin de matreata.Pamantul de la 40 cm in jos este format din huma.Ma gandesc ca si in iaz se va forma la fel daca nu gasesc o solutie potrivita. In mare as vrea sa populez cu crap ten dar nu stiu in ce densitate ar merge ca sa nu fie aglomerat.Am inteles ca trebuie si niste somotei sa manance broastele.Intrebari:ce sa fac sa evit matreata avand in vedere ca e vorba de vreo 200 mc apa?
Cum sa populez corect cantitativ si ce specii ar trebui sa am la cantitatea asta de apa(inafara de caras)?

#35
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 01.03.2016

 tractoristindevenire, on 20 ianuarie 2021 - 10:04, said:

izvorul ... deja e plin de matreata.
Eu nu stiu ce e aia matreata, dar daca vrei sa vorbim de matasea broastei, e altceva!! Daca apa se inverzeste si face matasea broastei e prea oxigenata. Se gasesc pentru asa ceva, atat solutii chimice, cat si naturale, adica zambila de apa, care are rol de a mentine echilibrul ph-ului in apa

#36
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Matase da autocorectorul asta...

Si zici ca de la prea mult oxigen se formeaza matasea ?Sa inteleg ca e de bine ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate