Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amenajare ''mini - iaz '' - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Salutare !

De ceva vreme ma bate gandul sa-mi fac un iaz mic in curte .
Este o proprietate de vacanta ....
Solul este destul de prost si nu prea creste mai nimic ...am pus cativa copaci si abea in 5 ani am reusit sa prind cam 10 buc.
La o juma de cazma adancime , nu mai e pamant ci argila si nisip ( pe vremuri pe aici trecea Dunarea cand iesea din matca  )  - locatia este la cca 80 km de Bucuresti .

Intrebarile sunt :
1 . cum determin suprafata optima ?...adica de ce sa-l fac 6/3 si nu 8/4 sau ...nu stiu .
2. Care este adancimea minima daca as vrea sa arunc si 2-3 carasi in el ?
3. Panza freatica este foarte aproape( sub 1 m )  , si mai am si un ''parau '' anost cam la 10 m de proprietate ....or fi suficiente ?
4. Daca nu locuiesc acolo ...cat de des ar trebui sa-i acord atentie ?...1 data pe luna , de 2 ori ?.
5. Intr-un final ...daca exista  printre voi proprietari de asa ceva ...merita efortul ?

Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Merita efortul, daca ai si o apa curata curgatoare in zona e ideal...Insa trebuie hraniti si filtrati dupa necesitati. Adancime minima 1 metru sa aiba unde hiberna iarna cand ingheata apa deasupra... eu am crapi Koi de 5 anisori si sunt foarte mari si frumosi acum :)

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 21 aprilie 2020 - 12:26, said:

Salutare !

De ceva vreme ma bate gandul sa-mi fac un iaz mic in curte .
Este o proprietate de vacanta ....
Solul este destul de prost si nu prea creste mai nimic ...am pus cativa copaci si abea in 5 ani am reusit sa prind cam 10 buc.
La o juma de cazma adancime , nu mai e pamant ci argila si nisip ( pe vremuri pe aici trecea Dunarea cand iesea din matca  )  - locatia este la cca 80 km de Bucuresti .

Intrebarile sunt :
1 . cum determin suprafata optima ?...adica de ce sa-l fac 6/3 si nu 8/4 sau ...nu stiu .
2. Care este adancimea minima daca as vrea sa arunc si 2-3 carasi in el ?
3. Panza freatica este foarte aproape( sub 1 m )  , si mai am si un ''parau '' anost cam la 10 m de proprietate ....or fi suficiente ?
4. Daca nu locuiesc acolo ...cat de des ar trebui sa-i acord atentie ?...1 data pe luna , de 2 ori ?.
5. Intr-un final ...daca exista  printre voi proprietari de asa ceva ...merita efortul ?

Multumesc.
Proprietatea aia sta nesupravegheata si necalcata de hoti? Or sa vrea sa-si faca un gratar de peste si ei...

Edited by MembruAnonim, 21 April 2020 - 12:36.


#3
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am un mic iaz. La constructia casei am fost nevoit să iau pământ de undeva pentru a nivela curtea si asa s-a născut iazul. La mine pânza freatică e primăvara la 1,70-2m iar vara in secetă scade la 3m așa că am fost nevoit să-l fac cu folie, inițial, dar folia mai avea cute si o agățam cu acul unditei. După 2 ani am scos apa si peste folie am aplicat un strat de beton tencuit(5-10cm) am pus iris de deltă si lobelia de apă in găleti de plastic prinse in apă in beton, pragurile si marginea iazului din piatră zidită. S-a creat un mic habitat aproape natural. Având pe iaz zambile de apă nu e nevoie nici de recirculare a apei(zambila face filtrarea apei). La mine iazul are margine neregulată si adâncimea e intre 2,2m si 0,2 in functie de praguri. Am băgat crap de Nucet care acum are peste 4kg.

#4
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Daca nu ai grija de el o sa faci matasea broastei si va arata dezolant .
Referitor la copaci trebuie sa sapi un mc de pamant , sa-l duci in alta parte si sa pui pamant roditor in locul lui amestecat cu ingrasamnt si asa sa plantezi , altfel radacinile nu se pot dezvolta .

#5
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostVulpoiul-Jhon, on 21 aprilie 2020 - 13:38, said:



Se intampla sa ai poze din momentul executiei ?

View Postsmddms, on 21 aprilie 2020 - 13:53, said:


Ce inseamna ingrijit ? Apa recirculata ? ...se poate ...curatare de diverse ...se poate in limita timpului.

De copaci nu mai sumt interesat ...suficienti astia care s-au prins ...amu ...iaz :)

#6
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am poze din momentul crearii iazului. A fost o groapă dar am făcut din cazma praguri incepând din centrul gropii unde e adâncimea maximă spre margine. La marginea iazului e piatră pe piatră. Am pus si 6 sălcii pletoase care le-am tăiat astfel incât să fie peste apă si să facă umbră vara peste apă. Dacă găsești zambile de apă nu ai nevoie de curățare si nu face mătasea broastei

Attached File  IMG_20190823_110600.jpg   3.13MB   193 downloads

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Zambilele de apa pentru Koii mei au reprezentat o delicatesa ... Le-au halit rapid si am ramas tot cu sistemul clasic de filtrare si lampa UV pentru sterilizare. De verdeata nu scapi fara lampa...

Edited by MembruAnonim, 21 April 2020 - 16:57.


#8
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 21 aprilie 2020 - 16:27, said:


Ai apa curgatoare sau va fi apa statuta ?

#9
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Am o apa curgatoare la 10m de gardul meu .......panza freatica este la sub 1 m ....iar  o pompa de recirculare sau de aer ..nu-i un cap de tara

Deci ...cu siguranta nu va fi statuta ...sau foarte statuta  :)))))

#10
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Daca poti face o redirectionare spre iazul tau cu scurgere inapoi , atunci o sa ai apa proaspata mereu si nu vei avea probleme cu matasea broastei  , insa numai daca poti face treaba asta .

#11
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2020 - 16:55, said:

Zambilele de apa pentru Koii mei au reprezentat o delicatesa ... Le-au halit rapid
Eu am luat in considerare ce a scris initiatorul topicului in primul post ”am să arunc si 2-3 carasi in el” Nu a zis că o să cumpere crapi Koi, mai ales că a specificat că e o proprietate de vacanță. Tocmai de aceea am recomandat Zambila de apă ca să curețe si să umbrească apa

#12
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostVulpoiul-Jhon, on 21 aprilie 2020 - 18:31, said:

Eu am luat in considerare ce a scris initiatorul topicului in primul post ”am să arunc si 2-3 carasi in el”


Fix asa va fi daca reusesc sa-l fac ...o balta cu 2-3 carasi , la care ajung 1-2 zile pe luna din nefericire  . Am proprietatea cam de 9 ani si doar anul asta cu guvidu am reusit performanta sa stau 30 zile !!!!!  ....si sper sa mai stau inca 30 pana or ridica astia stavilarele la populatie si reincepem munca

#13
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005

View Postsmddms, on 21 aprilie 2020 - 18:11, said:

Daca poti face o redirectionare spre iazul tau cu scurgere inapoi , atunci o sa ai apa proaspata mereu si nu vei avea probleme cu matasea broastei  , insa numai daca poti face treaba asta .

Dar daca treba sa faci acea diversiune,nu vei fi nevoit sa spui la vecini sau mai rau,la Apele Romane la municiipu ca te legi sau redirectionezi apa de la rau !?
Apoi,daca poluezi sau arunci ceva in iaz,nu afecteaza raul in josul cursului ?

#14
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Nu polueaza nimic ca daca polueaza nu-i mai traiesc pestii .

#15
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Saptamana viitoare ma ''relochez'' acolo pentru 1 luna .
O sa masor intai sa vad cam la ce dimensiuni m-as incadra .
O sa caut o solutie sa vad unde depozitez/ ce fac cu pamantul scos
O sa caut un excavator ...sa vedem ce gasesc si la ce preturi .
Pana acum ...am retinut ca daca ma apuc ,  tre sa realizez ''groapa'' in trepte .
Avand in vedere ca nu este ceva ce se face de pe o zi pe alta ....o sa va tin la curent .
Inca nu m-am dumirit de dimensiunile minime pe care ar trebui sa le aibe iazul , pentru a iesi ceva decent si ''functional'', decat ca ar trebui sa am undeva adancime de de cca 2 m .

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Excavator pentru 2-3 pesti!?

#17
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2020 - 12:19, said:

Excavator pentru 2-3 pesti!?

crezi ca esti capabil sa sapi,muti vreo 36 mc de pamant la harlet? Nici groparii cei mai meseriasi nu fac asta. Iar daca omu vrea iaz in curte sa prinda 5 carasi pe an care.i problema ta? Sau comentezi doar ca esti in izolare si te.ai plictisit.

#18
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
La 8/5 este potrivit ca dimensiune pt  un mic iaz.

Cred ca de cel putin 2 ori pe luna va trebui sa mergi sa le dai mancare mai ales in primii ani. Din pamant si apa nu au ce manca la inceput.

Pt ca nu locuiesti acolo si daca sunt sanse sa.ti patrunda careva pe proprietate te sfatuiesc sa bagi tarusi de lemn si sarma ghimpata in el. Nu.ti mai plasuieste balta nimeni. I.ti lasi 2 locuri de cc 2mp libere in care vei pescui. La carad nu o sa ai parte de cine stie ce drill

Pamantul escavat il pui ca suprainaltare a malurilor, in caz ca vreodata paraul ala cel ai aproape sa nu te afecteze prea tare.
Nu deturna cursul paraului ca e belea cu statul sau vecinii invidiosi, in cel mai bun caz incearca sa captezi apa din el cat sa improspateze cat de cat iazul. Obligatoriu intrare si iesire.

Planteaza rachita sau salcie, unul 2 pomi , vei avea in viitor umbra cand stai relax pe sezlong , frunzele cazute in apa vor crea substrat pt larve si alte insecte cu care se hranesc pestii.

Iarna daca e geroasa si lunga va trebui sa mergi sa spargi gheata, altfel risti sa moara tot in ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate